Gregorjevo 2024: Kam na spust osvetljenih ladjic – gregorčkov

Gregorjevo je praznik, ki ga obeležujemo 12. marca, na god sv. Gregorja. Po starem koledarju se je na ta dan praznovalo prvi spomladanski dan, ko se je podaljšal svetel del dneva. Na gregorjevo naj bi čevljarji, kovači in drugi rokodelci, predvsem v krajih na Gorenjskem, prenehali delati ob umetni svetlobi, saj je bil dan že dovolj svetel.

Gregorjevo pa je imenovano tudi za dan, ko se ptički začnejo ženiti in zato velja kot praznik zaljubljencev. Na ta dan poznamo običaj, ob katerem po rekah, potokih ali drugih vodah pošljemo luči, danes v obliki doma izdelanih plovil, na katerih so prižgane svečke. Rečemo jim kar – gregorčki! Tradicija je živa predvsem na Gorenjskem – v Tržiču, Kropi in Železnikih pa tudi v Ljubljani in okolici. Da ne bi onesnaževali okolja, gregorčke po spuščanju ulovijo v mrežo in jih poberejo iz reke.

Zbrali smo nekaj idej, kam se lahko konec tedna podate na ta krasen obred!

Ljubljana – gregorčki na Eipprovi ulici ob izlivu Gradaščice v Ljubljanico

Na predvečer svetega Gregorja, 11. marca med 13. in 20. uro, bodo otroci s starši na Eipprovi ulici v Trnovem po Gradaščici spustili različno oblikovane ladjice s svečkami, poimenovane barčice svetega Gregorja ali gregorčki. Še pred dogodkom poteka čiščenje struge in bregov Gradaščice, po prireditvi pa organizator plavajoče ladjice pred izlivom Gradaščice v Ljubljanico tudi polovi in jih odloži v za to namenjene zabojnike. S kratkim programom bodo nastopili učenci Glasbene šole Konservatorija za glasbo in balet. Prireditev bosta zaokrožili akrobatska predstava Inana in Mojce in glasbena predstava znanega Ribiča Pepeta, ki bosta poskrbeli za veselje najmlajših. Gregorčke lahko iz okolju prijaznih materialov ustvarite že doma, ali pa se udeležite kakšne organizirane delavnice – ena bo prav na Eipprovi ulici. Če bi jih radi ustvarili nekaj dni prej, pa to lahko storite že 8. 3. v Slovenskem etnografskem muzeju.

Tržič – staro mestno jedro in spust gregorčkov po Tržiški Bistrici

»Vuč u vodo« je večstoletni tržiški običaj na gregorjevo, ki je v preteklosti živel med domačimi čevljarji, ki so na ta dan v svojih delavnicah prenehali z delom pri luči. Čevljarski vajenci so svoje mojstre prosili za dovoljenje izdelati hišice med “šihtom”. Vsak vajenec je zgrabil najbližji “camboh” (pehar ali košaro), ga napolnil z oblanci, vse skupaj pomešal z močnim lepilom, zažgal in pehar spustil po vodi. Ker čevljarskih vajencev v Tržiču ni več, to šego obujajo otroci tržiških vrtcev in šol. Na predvečer gregorjevega se zberejo in spustijo hišice po Tržiški Bistrici. Program popestri večdnevna razstava gregorčkov tržiških otrok in številni spremljevalni dogodki.

Tržiška šega nedvomno spada med najlepše in najtežje pričakovane dogodke v koledarskem letu. Šego bodo tudi letos obudili 11. marca, na predvečer sv. Gregorja. Več o programu najdete TUKAJ.

Preberite še: Ideja za izlet: Slikovita Dovžanova soteska in zmajevo mesto Tržič

Kranj – gregorčki v kanjonu reke Kokre, pod kokrškim mostom 

Tudi v Kranju lahko na 11. marca spustite gregorčke. Še prej se ob 16. uri lahko udeležite delavnic izdelave gregorčkov za otroke v Kovačnici. Pri izdelavi gregorčkov uporabljajo le naravi prijazne materiale. Gregorčke bodo nato ob 18. uri spustili po reki Kokri. Več o dogodku najdete tukaj.

Otroško veselje v Kropi in Kamni Gorici

Tudi Bajer v Kropi in potok v Kamni Gorici na predvečer sv. Gregorja razsvetlijo lučke malih otroških umetnin. V Kropi otroci spuščajo barčice na Bajerju nekdanje spodnje fužine. V Kamni Gorici jih spuščajo po enem od številnih vodnih kanalov v središču vasi. Barčice, ki jih vržejo v vodo, so hišice, cerkvice, fužinice, kozolci in tudi prave umetniške stvaritve iz papirja, kartona, lesa. Vsem je skupno, da jih razsvetljujejo sveče. V Kropi in Kamni Gorici so poznane kot barčice, v drugih krajih kot gregorčki.

Vrhnika – spust gregorčkov po potoku Bela

Na Vrhniki bodo gregorčke spuščali 16. marca ob 17h ob potoku Bela. Še prej pa boste gregorčke lahko izdelali v Starem malnu. Za pogostitev bodo poskrbele predstavnice Društva kmečkih in podeželskih žena, ki bodo na stojnici ponudile raznovrstne domače dobrote. Obiskala jih bosta sv. Gregor in najbolj znan Vrhničan Ivan Cankar v družbi učiteljice iz njegovih časov.Več o dogodku preverite TU.

Stična – spust gregorčkov po Stiškem potoku

Tudi v Stični – v Muzeju krščanstva na Slovenskem – prirejajo spust gregorčkov po Stiškem potoku. 11 marca ob 18.30 uri bo zbor pri zgornjem mostičku (oziroma pri kapelici), v neposredni bližini muzeja. Nato sledi sprehod do zavarovanega mesta ob nabrežju potoka, od koder bodo otroci spustili svojo ladjico v potok. Tisti bolj tekmovalne narave, bodo lahko ladjice spustili tudi večkrat. Gregorčke boste lahko uro pred spustom ustvarjali v pedagoški sobi Muzeja krščanstva na Slovenskem.

Na gregorjevo bodo luči spuščali še v nekaj drugih krajih po Sloveniji. Če poznate še kakšnega, ki bi ga morali omeniti, se nam oglasite na info@vandraj.si in z veseljem ga dodamo na seznam.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: Top 5 idej za izlet po Sloveniji za ljubitelje tropskih rastlin (od Prekmurja do morja)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ideja za izlet: Slikovita Dovžanova soteska in zmajevo mesto Tržič

Kako dobro v resnici poznate Tržič? To zmajevo mesto skriva kup obiska vrednih sladkorčkov, je pa tudi odlično izhodišče, od koder se odpira idilična Dovžanova soteska. Imamo idejo za celodnevni izlet!

Dovžanova soteska je odlična destinacija za družinski izlet v naravo. Vsekakor pa priporočamo, da si del dneva rezervirate tudi za zmajevo mesto – Tržič. Predlagamo, da dopoldne izkoristite za pohod po soteski, zasluženo kosilo pa si privoščite na eni od planšarij, kjer v družbi živali preživite sončen del dneva. Nato se spustite nazaj v dolino, v Tržiču pa popoldne preživite med iskanjem velikega zmaja, firbc okna in ogledom prav posebnega muzeja. A najprej lepo po vrsti.

Dovžanova soteska: sprehod ob Tržiški Bistrici in fosilih

Slikovita Dovžanova soteska je edinstveno nahajališče okamnin iz mlajšega paleozoika, ki jih je razkrila gorska reka Tržiška Bistrica, ko je vrezovala strugo v pestro kamnito skladovnico. V skalah soteske je ogromno fosilov, zato je to geološko eno najzanimivejših območij v Sloveniji. Ob tem pa je že več kot 25 let zavarovano kot naravni spomenik!

Info točka, izhodišče učne poti v Dovžanovo sotesko

Zanimiva razgledna učna pot se začne pri informacijski točki tik za naseljem Čadovlje pri Tržiču. Nato se vije mimo informativnih tabel med strme stene vseh barv do visečega mostu, ki čez vodo vodi tik pred zanimivim predorom.

Viseči most, Dovžanova soteska

Del Dovžanove soteske je namreč tako ozek, da še za cesto ni bilo prostora, zato so pred skoraj 120 leti izdolbli slikovit Bornov predor, skozi katerega se še danes odvija promet.

Bornov predor

Pot lahko nadaljujete po težjem Bencetovem odseku ali pa jo mahnete kar skozi tunel in po cesti, kjer pridete do geološkega stebra. Na njem lahko vidite vse kamnine od pred 300 milijoni let do danes.

Geološki steber

Skok nazaj čez cesto in ste že pri najdaljšem slapišču v Sloveniji. Če se od tod ozrete nazaj proti dolini, boste zagledali Kušpegarjeve turne, navpične kamnite stolpe, kjer najpogumnejši tudi plezajo. Pot lahko nadaljujete še višje ali pa izberete le nekaj odsekov. Podroben zemljevid odsekov poti najdete TU. Soteska je zelo prijetna izletna točka poleti, ko pot ob vodi prijetno ohlaja ozračje, čudovita pa je tudi v pomladi in jeseni, ko narava zapleše v svojih barvah.

Tržič: Veliki zmaj, firbc okn in Slovenski smučarski muzej

Tržiču pravijo tudi zmajevo mesto podjetnih in spretnih. Zakaj zmajevo? Že na vhodu v staro mestno jedro vas bo pričakal zmaj, ki naj bi bil po legendi odgovoren za nastanek mesta Tržič. Skulptura tehta več kot 1 tono in je v celoti sestavljena iz železnih delov. In zakaj je Tržič tudi mesto podjetnih in spretnih? Tu so imeli nekoč svoje delavnice številni obrtniki, nekaj sodobnih različic starih obrti pa živi z novimi mladimi podjetniki. Čevljarstvo je Tržič v preteklem stoletju močno zaznamovalo in vplivalo na življenje prebivalcev. Po poteh industrije se lahko podate, če sledite kovinskim odtisev čevljev na tleh ulic.

Staro mestno jedro je v celoti zavarovano kot kulturni spomenik. Vanj boste vstopili čez kamniti most, ki ga krasi ograja s stebriči, v katerih so vidni ostanki fosilov iz slovite Dovžanove soteske. Pri prvem oknu naj vam prijeten potep zaželita zavetnika čevljarjev – Krišpin in Krišpinjan. Pot nadaljujte do Devove hiše, rojstne hiše začetnika slovenskega posvetnega pesništva Janeza Damascena Deva. Hiša ima lepo ohranjeni dve tržiški stavbni posebnosti: kovana železna polkna in vrata, ki so bila zapovedana po velikem požaru leta 1811, in sušilne odprtine na strehah, ki so usnjarjem in drugim obrtnikom služile za sušenje kož, platna in nogavic.

.

Firbc okn pri cerkvi sv. Andreja

Pot nadaljujte do cerkve sv. Andreja, kjer je med leti 1871 in 1880 kaplanoval Jakob Aljaž, ki je poslovenil najbolj znano božično pesem – Sveto noč. Prvič so jo v slovenskem jeziku zapeli prav v Tržiču. Na hiši nasproti cerkve pa boste videli tudi zadnje ohranjeno okno radovednih – “firbc vokn”, ki je tržiška stavbarska posebnost. Omogočala je opazovanje dogajanja na ulici brez sklanjanja skozi okno.

Pollakova kajža, kjer najdete odlične razstave o obrteh in smučanju

Po Koroški ulici nadaljujete do odcepa v Muzejsko ulico. V starem fužinarsko-obrtniškem delu Tržiča je, ob še ohranjenih vodnih rakah, stavba nekdanje Pollakove barvarne in usnjarne. V njej Tržiški muzej predstavlja nekdanje obrti. V Pollakovi kajži pa je kot del Tržiškega muzeja tudi Slovenski smučarski muzej. Tržič je namreč ena izmed zibelk športnega smučanja na Slovenskem. Bogata zbirka starih smuči in vezi prikazuje razvoj smuči skozi čas, tu pa boste našli tudi pokale in medalje velikih slovenskih šampionov.

Po ogledu muzeja se vrnite na Koroško ulico. V Piceriji Pod gradom si privoščite kakšno jed iz krušne peči, nato pa se povzpnite do dvorca Neuhaus. Z grajskega vrta se širi lep pogled na ulice mesta starih obrti. Po stopnicah navzdol od dvorca Neuhaus do Partizanske ulice z obcestnimi kamni – opestniki pot nadaljujete levo in čez most do Kurnikove hiše. V celovito ohranjeni tržiški hiši se lahko preizkusite v peki tržiške flike – značilne lokalne pogače. Flike so nekoč pripravljali iz ostankov testa za kruh – “fliko testa” so na tanko razvaljali, namazali z zaseko ali s kislo smetano in posuli s kumino.

Tržiška flika

Gorenjska plaža

Če vas v poletnih mesecih namesto k naravnim vodnim virom vleče ob bazen, ki pa ima razgled na bližnje hribe, priporočamo skok na Gorenjsko plažo! Gre za sodoben bazenski kompleks, tik ob vhodu v mesto Tržič. Dva bazena se raztezata čez tisoč kvadratnih metrov in s pomočjo solarnih panelov dosežena kakšnih 26 stopinj Celzija, odlična je tudi ponudba za najmlajše. Za lakoto in žejo bodo poskrbeli v njihovem lokalu s simpatičnim imenom Firbc’ okn – po že zgoraj omenjeni arhitekturni posebnosti.

Znani dogodki: Šuštarska nedelja, gregorjevo in MINFOS

Tržič na leto organizira kakšnih 100 prireditev. Najbolj znana med njimi je zagotovo Šuštarska nedelja, ki pade na prvo nedeljo v septembru. Od kod izvira? Stoletja nazaj so na prvo nedeljo v septembru čevljarski vajenci po zahtevnem praktičnem izpitu dobili potrdilo, da so opravili vajeniško dobo in postali pomočniki. Kaj mislite, da je sledilo? Sejem in vsesplošna veselica, seveda! Tu organizirajo tudi Mednarodni dan mineralov, fosilov in okolja (MINFOS), vsako leto na predvečer gregorjevega pa tu ujamete tudi dogodek “Vuč v vodo”, ko se ljudje zberejo in spustijo plavajoče hišice po Tržiški Bistrici. Program popestri večdnevna razstava gregorčkov tržiških otrok in številni spremljevalni dogodki – več o samem običaju preberite TU.

Razstava plovil, ki jih za gregorjevo spuščajo po Tržiški Bistrici

V hribe in na kosilo na planšarijo: štruklji za vikat!

Če boste dan izkoristili za aktivnosti v hribih, se med gorskimi pašniki skrivajo tudi številne osamele planšarske kmetije. Tu v poletnih mesecih ponujajo predvsem mlečne jedi. Kislo mleko v kombinaciji z različnimi žganci, masovnik in štruklji so jedi, ki bodo poskrbele za razvajanje vaših brbončic. Toliko bolj, če ste na poti do mize prehodili že nekaj kilometrov po slikovitih pohodniških poteh.

Če ste že slišali, da na eni od slovenskih planin ponujajo štruklje z raztopljeno 100 gramsko tablico čokolade, potem je Prevala pravi cilj vaše naslednje ture. Planina Preval (Prevala) je priljubljena izletniška in pohodniška točka na jugovzhodnem pobočju Begunjščice. S planine, na kateri stoji pastirska koča, se odpira lep razgled na južna pobočja Begunjščice, proti Julijskim Alpam s Triglavom, na Košutico in Veliki vrh na Košuti.

Štruklje boste našli tudi v Domu na Kofcah, ki stoji na razgledni planini Kofce, ta pa na južnih pobočjih zahodnega dela Košute. Od tod se razlega prekrasen razgled na okoliške vršace. Tudi Planšarija Dolga njiva vam ponuja pristno planšarsko hrano, kot so ajdovi žganci z zlato zapečenimi domačimi ocvirki, kislo mleko, masovnik iz planinske smetane, skuta, sirovi štruklji, zelje z domačo kranjsko klobaso ali enolončnice. V poletnih mesecih pa na Planšariji Dolga njiva prirejajo tudi Večerjo pod zvezdami. Na ta edinstven kulinarični dogodek pod grebenom Košute gostje razvajajo brbončice v petih hodih pristne domače planšarske hrane s pridihom modernosti. To je le nekaj najbolj znanih, tukaj pa najdete še več gostinske in izletniške ponudbe na teh koncih – klik.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Velika planina, ko jo prekrije vijoličasta odeja žafranov

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Planšarija Dolga njiva: gorski zrak, odlični štruklji in mali živalski vrt

Mestni vrvež se vrača z dopustov, vreme pa zaenkrat še vedno dopušča kratke izlete po Sloveniji. Tokrat je našo pozornost pritegnila planšarija Dolga njiva!

Veste, kje stoji planšarija Dolga njiva? Tu vas obdata svež gorski zrak in neokrnjena narava. Tu žvenketajo kravji zvonci, iz kuhinje pa diši po planšarskih dobrotah. Na planšariji le korak od prekrasne Dovžanove soteske in tik pod mogočnimi vrhovi grebena Košute poleti domuje družina Kleindienst. Kako jih najdete?

Kratek sprehod do čudovitih razgledov

Od Tržiča do planšarije Dolga njiva je le 16 kilometrov. Ko pridete v Tržič, pri bencinski črpalki zavijete na desno in naprej v smeri čudovite Dovžanove soteske. Mimo Čadovelj, skozi Jelendol in desno po makadamu do križišča z veliko tablo. Sledite Dolgi njivi in potočku ter čez nekaj kilometrov parkirate na parkirišču, ki se dviga na 1255 metrih nadmorske višine. Od tod se na pot odpravite peš, do cilja pa vas loči le 20 minut hoje.

Planšarija, kjer spoznate živali

Planšarstvo se je razvilo, ker planine ponujajo domačim živalim pravi raj za ugodno življenje. Planšarija Dolga njiva ima kar nekaj živalskih prebivalcev, ki jih najraje obiskujejo prav najmlajši. Lahko jih spoznate pobliže! Kdo vse tam pozdravlja obiskovalce? Pujsi, purani, ovce in koze, pa goske, kokoši, krave, telički in bik!

Ko zadiši iz kuhinje

Zgodnja jutra na planšariji so namenjena za molžo krav in iskanje v slamo odloženih kokošjih jajc. Od tu pa v kuhinjo, kjer se vsak dan z ljubeznijo pripravi najimenitnejši izbor tradicionalnih slovenskih planšarskih jedi. Priporočamo žgance, govori pa se, da imajo na planšariji tudi najboljše štruklje daleč naokoli. Mama Nežka vam pripravi sirove in ajdove z orehi, nekaj prav posebno omamnega pa so tudi lešnikovi s čokolado.

Bi prespali na seniku?

Na planšariji lahko tudi prespite. Edinstvena izkušnja je spanje na seniku, kjer se ovijete v svojo spalno vrečo in zaspite v objemu narave. Nočitev na seniku stane 5 evrov, za 12 evrov pa lahko prenočite tudi v sosednji koči, kjer je na voljo 12 skupnih ležišč.

S planšarije še više v gore

Škoda bi bilo obiskati tako lepe konce in ne raziskati še okolice, kajne? Možnosti je veliko. Zbrali smo naslednje tri.

Orlova pot, 20 min

Spoznajte prave lokalne prebivalce naših planin in neposredno s planšarije odkorakajte na poučno Orlovo pot. Z malo sreče boste iz opazovalnice lahko videli tudi orla, ki v skalnatih votlinah pod gorami prebiva že leta.

Planina Zgornja Dolga njiva, 2 km

Po travnikih in pašnikih se lahko po planini sprehodite vse do avstrijske meje, od koder se razprostira razgled na Jezersko, dolino Kokre in najvišje vrhove Kamniško-Savinjskih Alp.

Košutnikov turn (2133 m), 2,5 h

Vzpon na mogočnega dvatisočaka in spust preko celotnega, 12 km dolgega grebena Košute bo navdušil tudi najizkušenejše hribolazce.

Kam torej ta konec tedna? V planine! Planšarijo Dolga njiva in vse dogodivščine, ki vas tam čakajo, lahko ujamete tudi na Facebooku in Instagramu.

Foto: Peter Podobnik

Kako je videti vsakdan na planšariji, si poglejte v zabavnem spodnjem videu:

Planšarija Dolga njiva

?❤️[PLANŠARIJA SKOZI VIDEO]❤️?Neskončni sprehodi, popoln mir in šum narave … Ogromno smeha! Žvenketanje zvoncev, lovljenje kokoši in čisto prva izkušnja z molzenjem krave.? Tudi igranje šaha z oslom ni izključeno, kar poglejte! ? In seveda – razvajanje ob okusni domači planšarski pojedini pa lahko noč iz najmehkejše in najbolj dišeče postelje – senika. ?In dan je popoln. ?‍? Naj bo kmalu tudi tvoj! ??#mojaplansarija #dolganjiva

Objavil/a Planšarija Dolga njiva dne Torek, 07. avgust 2018

PREBERITE ŠE: Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.