To sta slovenski mesti, ki gresta Britancem najtežje z jezika

Kako pogosto ste se nasmejali tujcem, ko so poskušali izgovoriti ime našega glavnega mesta in drugih priljubljenih turističnih krajev? Priznamo, ni jim lahko.

Britanski Daily Mail je pred kratkim objavil lestvico krajev, s katerimi imajo Britanci pri izgovorjavi največ težav. Kot kaže, se je na prvem mestu znašel Ptuj! Kar 92 odstotkov vprašanih je ime našega najstarejšega mesta izgovorilo napačno. A to ni edini slovenski kraj, ki Britancem povzroča sive lase. Na osmem mestu zanje najtežje izgovorljivih mest je tudi Ljubljana.

Kako so se na rezultate raziskave odzvali na Zavodu za turizem Ptuj, preverite v spodnjem promocijske videu.

V raziskavi, ki jo je izvedla turistična agencija Bolsover, je sodelovalo 2000 vprašanih. Izkazalo se je tudi, da je za Britance, kar se tiče jezikov, najtežja grščina, takoj za njo pa je slovenščina. Sledijo švedščina, nizozemščina in hrvaščina.

Na drugo mesto med najtežje pravilno izgovorljivimi mesti se je uvrstil portugalski Guimaraes (tega je napačno izgovorilo 88 odstotkov vprašanih), sledijo hrvaška Rijeka (84 odstotkov), makedonska prestolnica Skopje (80 odstotkov), Oaxaca v Mehiki (76 odstotkov), Sitges v Španiji (72 odstotkov), Bloemfontein v Južni Afriki (65 odstotkov) in Ljubljana (61 odstotkov).

V raziskavi so poleg napačno izgovorjenih mest ugotavljali tudi, kako Britanci izgovarjajo znamenitosti in tradicionalne jedi.

Med znamenitostmi se je na vrh uvrstil islandski vulkan Eyjafjallajökull. Pravilno sta ga izgovorila le dva odstotka vprašanih! Sledijo reka Chao Phraya v Bangkoku (težave za 74 odstotkov), Park Güell v Barceloni (68 odstotkov), ulica Khaosan v Bangkoku (57 odstotkov), stolpnica Burj Khalifa v Dubaju (55 odstotkov), Sagrada Familia v Barceloni (53 odstotkov), Machu Picchu v Peruju (48 odstotkov), Arc de Triomphe, oziroma Slavolok zmage v Parizu (45 odstotkov), muzej Louvre v Parizu (37 odstotkov) in Le tour Eiffel, torej Eifflov stolp v Parizu (35 odstotkov).

S čim si Britanci pomagajo pri izgovorjavi najtežjih krajev s seznama? S spodnjim slovarčkom:

  1. Ptuj – P-too-ee
  2. Guimaraes – Gi-mareiz
  3. Rijeka – Re-yeh-kah
  4. Skopje – Skohp-ee-ay
  5. Oaxaca – Waa-haa-kuh
  6. Sitges – Seet-chehs
  7. Bloemfontein – Bloom-fun-tayne
  8. Ljubljana – Loob-lee-yah-nah
  9. Gstaad – Shtahd
  10. Taormina – Ta-or-mina
  11. Llanelli – La-neth-lee
  12. Wroclaw – Vrot-slav
  13. Lesotho – Luh- soo-too
  14. Tijuana – Ti-waa-nuh
  15. Taipei – Ty-pay

Foto: Maja Fister
Video: YouTube

PREBERITE ŠE: Tereza: Hvaležna sem, da živim na delu sveta, kjer vedno lahko pobegnem v naravo #intervju

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ne le London, tudi Pariz je sit turistov, ki pozirajo za Instagram

Parižani, ki živijo na ulici Rue Cremieux si želijo samo dvoje – mir in tišino.

Pisali smo že o tem, kako so prebivalci fotogeničnega naselja Notting Hill v Londonu siti turistov (tukaj), ki se fotografirajo pred njihovimi pisanimi domovi. Zdaj pa se zaradi identičnega problema razburjajo tudi Parižani.

Fino je, če živiš na najbolj opevanih krajih, ki privabljajo ljudi z vsega sveta. A malo manj fino je, če ti s svojo radovednostjo začnejo omejevati življenja domačinov. Prebivalci pariške ulice Rue Cremieux imajo dovolj turistov, ki se zbirajo pred njihovimi domovi in skušajo ujeti najlepšo fotografijo, ki bi jo delili s svojimi sledilci na Instagramu.

Domačini prosijo oblasti, naj ulico ob določenih urah kar zaprejo

Rue Cremieux je majhna tlakovana ulica v središču Pariza. S plazom modnih blogerk in Instagram zvezdnic pa je postala prava uspešnica. Tam namreč nastajajo fotografije, ki kar kličejo po všečkih.

Naval takšnih ljudi, še posebej, če nimajo občutka za tujo lastnino, pa že pošteno načenja živce domačinov. Pred njihovimi vrati namreč sedijo gruče ljudi, se glasno pogovarjajo in v želji za najboljše fotografije naslanjajo na vrata ali še kaj hujšega.

Domačini so celo zaprosili mestni svet, naj postavi ograjo, s katero bi lahko zaprli ulico v času navala turistov – to je ob večerih, koncih tedna ter sončnih vzhodih in zahodih.

Club Cremieux – parodija na početje obiskovalcev

Da je početje obiskovalcev Rue Cremieux lahko res bizarno, priča tudi profil na Instagramu z imenom Club Cremieux, ki je parodija na vse skupaj. Tam najdete posnetke obiskovalcev, ki so za dobro fotografijo pripravljeni narediti res marsikaj – od ležanja na tleh, snemanja raperskih videospotov, dekliščin, jogistov, mladoporočencev, razgaljenih nosečniških fotografiranj in še česa.

Foto: Shutterstock in Instagram

PREBERITE ŠE:

London: To je eden najlepših in povsem brezplačnih razgledov na mesto

Šest stvari o Ameriki, ki se evropskim turistom zdijo čudne

Oh, Amerika. Obljubljena dežela, kjer se cedita med in mleko, priložnosti rastejo na drevesih in ljudje so tako zelo prijazni. Pa je res tako? Če ste Ameriko že obiskali, ste gotovo našli vsaj tri stvari, ki bi se jim v Evropi na veliko čudili, nekaj evropskih popotnikov pa se je pred kratkim o čudnih običajih, s katerimi se srečate kot turist v Ameriki, še posebej razgovorilo na portalu Reddit. Se strinjate z njimi?

Preberi več

Turisti v Sloveniji: Mesec po glavni sezoni skoraj 1,7 milijona nočitev

Statistični urad Republike Slovenije je objavil novico, da smo v Sloveniji septembra 2018 našteli skoraj 586.000 prihodov turistov in skoraj 1,7 milijona prenočitev. Skoraj 80 % vseh turističnih prenočitev so ustvarili tuji turisti, med temi pa spet največ (16 % vseh prenočitev) nemški turisti.

Več kot 343.000 prenočitev domačih in več kot 1,3 milijona prenočitev tujcev

V turističnih nastanitvenih obratih je bilo v septembru 2018 zabeleženih skoraj 586.000 prihodov turistov in skoraj 1,7 milijona njihovih prenočitev. Prihodov domačih turistov je bilo skoraj 117.000, njihovih prenočitev pa več kot 343.000. Prihodov tujih turistov je bilo več kot 469.000, njihovih prenočitev pa več kot 1,3 milijona. Tuji turisti so v septembru ustvarili skoraj 80 % vseh turističnih prenočitev.

Največkrat spet prenočili nemci

Ključni trgi, od koder so k nam prihajali tuji turisti, ki so med tujimi popotniki ustvarili v septembru 2018 pri nas največ prenočitev, so bili Nemčija (16 % prenočitev ali več kot 212.000), Italija (9 %), Avstrija (9 %), Združeno kraljestvo (5 %), Združene države (5 %) in druge azijske države, (4 %) so sporočili iz Slovenske turistične organizacije.

PREBERITE TUDI: Bled: Seznam stvari, ki jih morate odkljukati vsaj enkrat v življenju!

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Slovenians travel: “Verjetno je največja zmota o potovanjih ta, da so draga” #intervju

Najlepši otoki sveta po izboru turistov

Portal o potovanjih Travel and Leisure vsako leto podeljuje World’s Best Awards in tudi letos je s pomočjo svojih bralcev razglasil najlepše otoke, hotele, mesta, jahte in še bi lahko naštevali. Torej, najboljše z vseh področij, ki pritičejo potovanju. Ker je na našem koncu sveta trenutno precej deževno in pusto, nas je zanimalo, na kateri otok se v bližnji prihodnosti najbolj splača pobegniti, zato vam razkrivamo 10 čudovitih otokov, ki so jih za najlepše izglasovali turisti z vsega sveta (otok z največ glasovi se nahaja pri koncu seznama).

#10 Bali, Indonezija

01_shutterstock_403258054

#9 Kauai, Havaji

02_shutterstock_273156122

#8 Hilton Head, Južna Karolina

03_shutterstock_93064990

#7 Maui, Havaji

04_shutterstock_105661358

#6 Cebu, Filipini

05_shutterstock_299421719

#5 Santorini, Grčija

06_shutterstock_408431956

#4 Waiheke Island, Nova Zelandija

07_shutterstock_172737050-1

#3 Ischia, Italija

08_shutterstock_456639811

#2 Boracay, Filipini

09_shutterstock_347878691

#1 Palawan, Filipini

010_shutterstock_329793749

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.