Samovozeča letala: Bomo na njih leteli že v bližnji prihodnosti?

So samovozeča letala realnost v bližnji prihodnosti ali le pobožna, neizvedljiva želja?

Letalska industrija obljublja, da bodo prva samovozeča komercialna letala vzletela že prihodnje leto.

Delno samovozeča že sedaj

No, po eni strani taka letala v v določeni meri že obstajajo. Večina komercialnih letal ima namreč avtopilotni sistem, ki lahko samodejno nadzira določene dele leta. Nekatera letala imajo že vgrajen sistem za samodejno pristajanje. Več težav pa so imeli pri avtomatizaciji vzleta, ki je trenutno še vedno popolnoma v rokah pilota.

Še vzlet in smo!

Proizvajalec letal Embraer je na mednarodnem letalskem sejmu Farnborough v Združenem kraljestvu pred dnevi predstavil sistem Embraer Enhanced Takeoff System (E2TS). Gre za prvi avtomatiziran vzletni sistem v komercialni letalski industriji. Programska oprema, ki je zasnovana za letala družine E2, naj bi bila predstavljena že konec leta 2025.

Kako deluje vzletni sistem E2TS? Na kratko, izračuna in izvede najbolj natančno in učinkovito rotacijo – to je trenutek, ko se nos letala dvigne z vzletno-pristajalne steze. S tem bodo letala Embraer z E2TS lahko optimizirala vzlete, saj bodo skrajšala dolžino prevožene vzletne steze in zmanjšala obremenitev pilota med vzletom.

Še vedno ne brez pilota

Piloti pa bodo še vedno morali biti za krmilom skozi celoten postopek. Tako kot morajo biti pri avtopilotu in samodejnem pristajanju. Medtem ko bo E2TS skrbel za rotacijo, bo moral pilot začeti vzletno vožnjo, po potrebi ročno popraviti smer in držati roke na krmilu, v primeru, da bi moral kadarkoli izklopiti avtopilota.

Zaenkrat je E2TS omejen na letala družine E2 Embraer. Čeprav nobena ameriška letalska družba trenutno nima letal E2 v svoji floti, pa ta letala uporabljajo mednarodne letalske družbe. Te so na primer KLM Cityhopper s sedežem na Nizozemskem, Azul Brazilian Airlines s sedežem v Braziliji in Porter Airlines s sedežem v Kanadi.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Turisti, niste dobrodošli!”: TO so mesta, ki si želijo znižati število turistov

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

“Turisti, niste dobrodošli!”: TO so mesta, ki si želijo znižati število turistov

Zadnje čase v novicah vedno večkrat beremo o (precej umazanih) načinih, s katerimi se domačini borijo proti masovnemu turizmu, ki so ga siti do vratu. Množice turistov kvarijo kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev in zato so nekatera mesta že sprejela tudi uradne ukrepe, ki bodo zmanjšali število obiskovalcev. Kje so tista mesta, kjer je najhuje? In so ti ukrepi dovolj dober razlog, da se jih ne obiščemo?

Amsterdam

Amsterdam turiste odganja s promocijsko kampanjo, v kateri izpostavlja omejitve, ki so jih sprejeli v mestu. Prepovedi se tičejo predvsem priljubljenih “pub crawl”-ov in uporabe kanabisa. S tem se želijo izogniti predvsem žurerjem, ki pod vplivom substanc razgrajajo dolgo v noč. V letu 2024 pa so oblasti dvignile tudi turistično takso, ki zdaj znaša kar 12.5% stroška nočitve.

Bali

Prenasičenost turistov na Baliju je pripeljala do uvedbe enkratnega turističnega plačila v višini malo manj kot 10 € za vse turiste, ki vstopijo na otok. Oblasti pa resno razmišljajo tudi o prepovedi izposoje motornih vozil za turiste.

Macchu Picchu

Ena izmed svetovno najbolj priljubljenih turističnih točk je, zaradi uničevanja svetovne dediščine, uvedla dnevno omejitev obiskovalcev, ki lahko do znamenitosti dostopajo v le določenih časovnih okvirjih. Poleg tega so sprejeli tudi omejitev, ki narekuje maksimalno 10 turistov na enega turističnega vodiča. Na sami lokaciji pa veljajo tudi posebna pravila glede fotografiranja in časa zadrževanja.

Rim in Benetke

Italija je ena najbolj obiskanih držav na svetu. Zaradi prekomerne gneče so v mestih kot sta Rim in Benetke že sprejeli vrsto omejitev za turiste. Začeli so zaračunavati vstopnine za cerkve, v Benetkah so prepovedali vstop velikim križarkam, uvedli so tudi enkratno plačilo, za vse, ki vstopajo v mesto, ki pa začne veljati šele leta 2025.

Barcelona

Barcelona se že več let bori s turistično preobremenjenostjo. Turistov ne odženejo niti pretirane cene in razne turistične pasti, zato so uvedli strožje ukrepe. Tudi v Barceloni so prepovedali velike križarke, uvedli višjo turistično takso, sprejeli pa so tudi omejitve za nove hotele in oddajanje apartmajev za kratek čas. Iz zemljevida so izbrisali nekatere avtobusne linije, da jih turisti ne bi našli in omejili velikost turističnih skupin.

Japonska, Tajska in Butan

Ukrepe, predvsem dnevne omejitve gostov in višje turistične takse so sprejeli tudi na nekaterih najbolj priljubljenih azijskih turističnih destinacijah. Na tajskem otoku Phi Phi so na primer prepovedali čolne, na Phuket-u se želijo znebiti množice backpackerjev in privabiti manj, predvsem premožnejših, gostov. Butan je uvedel turistično vstopnino, na Japonskem pa želijo goste premakniti iz obljudenih mest na manj obiskane pokrajine v zaledju.

Grčija, Hrvaška, Francija in Portugalska

S prekomernim turizmom se na nekaterih predelih srečujejo tudi evropske države Grčija, Francija in Portugalska. V Grčiji sta preobremenjena Atene in Santorini, v Franciji Pariz in Azurna obala, na Portugalskem pa Lizbona in Porto. Na Hrvaškem imajo največ težav v Dubrovniku, kjer so že sprejeli omejitev števila gostov in prepoved kovčkov s koleščki, ki jih morajo turisti sedaj pustiti v omaricah pred vhodom v mesto.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Na Tenerife v samostojni organizaciji: Raziščite otok večne pomladi v svojem ritmu

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Kaj morate vedeti, preden obiščete mošejo: Pravila in priporočila

Mošeja je sveto mesto za muslimane in zato je ob obisku zelo pomembno, da spoštujete njihove verske in kulturne običaje. Jih poznate?

Izberite primerno obleko

Mošeja je sveto mesto, zato je pomembno, da se za njen obisk mošeje oblečete primerno. Ženske naj bi nosile dolge rokave in dolge hlače ali krilo ter pokrile svojo glavo s šalom ali ruto. Moški naj bi nosili dolge hlače in srajco s kratkimi rokavi. Izogibajte se kosom oblačil, ki so pretesna ali s preglobokim izrezom.

Odstranite obutev

Ko vstopite v mošejo, morate vedno odstraniti svojo obutev. Če niste prepričani, ali morate sezuti čevlje ali ne, se posvetujte s svojim vodičem ali vprašajte koga od muslimanskih vernikov.

Spoštujte verske obrede

Ko se nahajate v mošeji, spoštujte verske obrede in prakse. Upoštevajte molitev in ne motite vernikov, ki molijo. Bodite pozorni na obredno pranje in se ne dotikajte verskih predmetov, razen če vam to dovolijo.

Bodite tiho

Mošeja je mesto molitve in razmišljanja, zato je pomembno, svoj obisk opravite v tišini in ste karseda nemoteči. Ne kričite, ne uporabljajte mobilnih telefonov ali drugih naprav, ki bi lahko motile druge.

Ne fotografirajte brez dovoljenja

Fotografiranje v mošejah ni vedno dovoljeno, zato se prepričajte, ali lahko fotografirate ali ne.

Spoštujte osebje mošeje

Osebje mošeje vam bo pomagalo pri vstopu v mošejo in vam lahko tudi odgovori na vsa vaša vprašanja. Spoštujte jih in jim ne povzročajte težav.

Izogibajte se hrane in pijače

V mošejah ni dovoljeno jesti ali piti. Zato se izogibajte vnosu hrane ali pijače v mošejo.

Ne dotikajte se verskih besedil

V mošeji lahko vidite verska besedila in svete knjige, ki so lahko postavljene na stojala ali police. Ne dotikajte se jih.

Z upoštevanjem teh pravil in priporočil bo obisk mošeje oz. vaša kulturna in verska izkušnja prijetna tako za vas kot za muslimanske vernike. Spoštljiv odnos pomaga krepiti medversko razumevanje in spoštovanje. Spoznavanje in spoštovanje različnih kultur in verskih tradicij pa je pomembno za spodbujanje miru in enotnosti v svetu.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: “Življenje se ne konča, ko postaneš starš!” – #INTERVJU z ustvarjalko najlepših družinskih popotniških fotografij

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Je Kitajski zid res viden iz vesolja?

Poiskali smo nekaj zanimivih dejstev o potovanjih, svetu in destinacijah, ki ste jih že ali pa jih še boste nekoč obiskali.

1. Najdaljši komercialni let 30 ur, najkrajši 2 minuti

Letalska družba Qantas je med leti 1943 in 1945 izvajala lete med Avstralijo in Šrilanko, ki so jih imenovali kar “leti z dvojnim sončnim vzhodom”. Let je trajal več kot 30 ur, potniki pa so lahko med letom kar dvakrat občudovali sončni vzhod. Danes je najdaljši let dolg 17 ur in 50 minut. To je let med Singapurjem in New Yorkom. Najkrajši let pa traja približno minuto in pol, saj leti med škotskima otokoma Westray in Papa Westray, ki stojita le slabe 3 kilometre narazen. svet

2. 17 držav na svetu je popolnoma brez rek

Na svetu je 17 držav, ki nimajo nobene reke. Najbolj znana med njimi je Savdska Arabija.

V Savdski Arabiji ne boste našli nobene reke.

3. Kitajci upoštevajo isti čas na obeh koncih Kitajske

Čerpav se država razteza na petih geografskih časovnih pasovih, se od enega do drugega konca Kitajske uporablja le en čas.

4. Najdaljše uradno ime države na svetu nosi Velika Britanija

Velika Britanija je država, ki nosi najdaljše uradno ime na svetu. Uradno se namreč imenuje Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske. svet

5. Različna obroka za pilota in kopilota

Po standardni konvenciji morata pilot in kopilot za isti let pojesti različna obroka pred vzletom. To je zato, da ne bi pri obeh prišlo do zastrupitve s hrano. Če bi prišlo do težav pri enem, lahko tako drugi prevzame letalo.

Pilot in kopilot ne smeta zaužiti istega obroka pred letenjem.

6. Na Švedskem je popularna pizza z banano

Res je, na Švedskem na pizzi jejo banano! Pizza se imenuje Tropicana, na njej pa se poleg banane znajdejo paradižnikova omaka, sir, šunka, ananas in curry!

7. Kitajski zid v resnici ni viden iz vesolja

Kljub splošnemu prepričanju, Kitajski zid iz vesolja ni viden s prostim očesom. Je preozek, da bi bilo to možno. Je pa iz vesolja viden kompleks belih plastičnih rastlinjakov v španski Andaluziji. Razteza se na 260 km2 in je prostor, kjer pridelajo večino zelenjave in sadja zase in za izvoz. Zaradi bele barve in plastičnega materiala, mu ob pogledu iz vesolja rečejo tudi “plastično morje”:

Kitajski zid ni viden iz vesolja!

8. V Sudanu več piramid kot v Egiptu

V Sudanu je več antičnih piramid kot v Egiptu. V Egiptu jih je nekaj čez 100, v Sudanu pa kar 250. Piramide so nastale med leti 2500 pred. Kr. in 300 n.št.

9. Na otoku Yap kamni kot plačilno sredstvo

Na otoku Yap v Mikroneziji še vedno uporabljajo kamne kot plačilno sredstvo. Vrednost kamna sloni na njegovi velikost in poreklu. Kamne uporabljajo pri tradicionalnih ceremonijah, kot so poroke na primer, za vsakdanjo rabo pa so že začeli uporabljati ameriške dolarje. Na otroku za trgovanje uporabljajo tudi školjke.

10. Najsrečnejši jezik na svetu je španščina

Glede na raziskavo je španščina jezik, ki vsebuje največ pozitivnih, veselih besed. Sledijo ji portugalščina, angleščina, indonezijščina in francoščina.

Splača se naučiti špansko!

 

Foto: Unsplash 

PREBERITE ŠE: 7 najbolj nenavadnih destinacij na svetu, ki jih morate obiskati

 

svet 

Prihodnost turizma: Kmalu potovanja brez potnih listov?

Potovanje skozi eno izmed najboljših letališč na svetu bo naslednje leto še bolj enostavno. Kmalu sledijo še ostala.

Potniki si želijo udobnejšega in hitrejšega potovanja, zato se letališke družbe po vsem svetu trudijo optimizirati postopek identifikacije. Preverjanje letalskih kart in potnih listov je zamuden in za leto 2023 nepotreben postopek. Kakšne so rešitve?

Biometrična tehnologija

Letališče Changi v Singapurju naj bi z letom 2024 uvedlo avtomatizirano carinsko odobritev. To bo potnikom omogočilo odhod iz države brez potnih listov. Potniki bodo tako potovali le s pomočjo biometričnih podatkov.

Singapur bo ena izmed prvih držav na svetu, ki bo uvedla avtomatizirano carinsko odobritev brez potnih listov. Biometrična tehnologija, skupaj s programsko opremo za prepoznavanje obraza, je na letališču Changi deloma že v uporabi v avtomatiziranih pasovih na carinskih kontrolnih točkah.

Prihajajoče spremembe bodo zmanjšale potrebo potnikov po ponovnem predstavljanju svojih potnih dokumentov na kontrolnih točkah. Tako bodo omogočile bolj tekočo obdelavo podatkov. Biometrija bo uporabljena za ustvarjanje “enotnega žetona za preverjanje pristnosti”, ki bo uporabljen na različnih avtomatiziranih kontrolnih točkah. To bo odpravilo potrebo po fizičnih potovalnih dokumentih, kot so letalske karte in potni listi.

Letališče Changi

Letališče Changi v Singapurju je pogosto ocenjeno kot najboljše letališče na svetu in tudi eno izmed najbolj obiskanih. Obratuje za več kot 100 letalskih družb, ki letijo v približno 100 držav po vsem svetu. Letališče je destinacija že samo po sebi, trenutno pa ima štiri terminale. Načrtuje tudi širitev, z dodajanjem petega terminala za rastoče število potnikov.

Prihodnost potovanj?

Napovedi pravijo, da je nemoteno potovanje že zajelo svet in biometrična identifikacija bi kmalu lahko postala prihodnost potovanja.

Leta 2018 je letališče Dubaj uvedlo biometrična “pametna vrata”, ki uporabljajo prepoznavanje obraza za preverjanje identitete potnikov v samo petih sekundah. Potniki lahko prav tako uporabijo svoje prstne odtise ali skeniranje obraza za overjanje, namesto da bi se zanašali na fizične potne liste. Drugod po svetu se tehnologija prepoznavanja obraza že delno uporablja na letališčih kot so hongkonško mednarodno letališče, letališči Narita in Haneda v Tokiu, letališče Indira Gandhi v Delhiju, londonsko letališče Heathrow in pariško letališče Charles de Gaulle.

Digitalni identifikacijski dokumenti, skladni z mednarodnimi standardi Mednarodne organizacije za civilno letalstvo (ICAO) na Arubi, omogočajo popotnikom, da potujejo z varnimi digitalnimi različicami svojih potnih listov na mobilnih telefonih. V ZDA večje letalske družbe, kot so American Airlines, United in Delta, že nekaj let eksperimentirajo z biometričnim prijavljanjem, oddajo prtljage in vkrcanjem na izbranih letališčih.

Kako je z varnostjo podatkov?

Pri vsem tem se poraja vprašanje, kako bo v tem primeru z varnostjo podatkov? Razvojalci sistemov obljubljajo, da bodo potniki ohranili nadzor nad svojimi podatki. Mednarodna organizacija za civilno letalstvo (ICAO) bo poslrbela za visoko varnost s posebnimi standardi, ki bodo morali biti izpolnjeni.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Morje, kulinarika in wellness: Kako dobro poznate Kvarner?

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

6 napak, ki jih po mnenju lokalcev počnejo turisti v velemestih

Življenje v velikem mestu, sploh če je zanimivo tudi za turiste, pomeni, da imajo lokalni prebivalci z njimi pogosto več opravka, kot bi si morda želeli. Kaj si prebivalci velikih mest želijo, da bi turisti, ki prihajajo iz manjših mest, končno nehali početi?

Stanje na napačni strani tekočih stopnic

Tako kot na cestah po vsem svetu, v velikih mestih veljajo pravila tudi za uporabo tekočih stopnic. Če ne želite, da vam na čelu piše, da ste turisti, bodite pozorni na to, kje stojite. Ena stran je za tiste, ki na njih stojijo in čakajo, da jih pripeljejo na vrh/dno in druga stran za tiste, ki se jim še bolj mudi (ali skrbijo za kondicijo) in po tekočih stopnicah hodijo tudi sami. Običajno je stran, ki se ne premika, na desni strani, stran, ki mora biti prosta za prehod, pa na levi. Za vsak primer se o tem najlažje prepričate tako, da opazujete, kaj počne večina.

Vkrcavanje na javni prevoz, preden se drugi potniki izkrcajo

Preden se vkrcate na avtobus, metro, vlak ali drugo javno prevozno sredstvo, najprej pustite, da drugi potniki izstopijo. Če ni označeno drugače, na vstop čakate na levi in desni strani vrat, da potniki izstopajo po sredini.

Ustavljanje na sredi pločnika (ali drugih neprimernih mestih)

Raziskovanje novega, velikega mesta je za popotnika imenitna dogodivščina. Za lokalca, ki se mu po možnosti mudi na delo, po opravkih ali končno domov, pa nenadni zastoji turistov, ki se sredi hoje (ali vožnje, če govorimo o cestnem prometu) ustavijo za popolno fotografijo ali preverijo navigacijo, običajno niso prijetna popestritev dneva. Umik na rob prehodov morda res ni slaba ideja.

Uporaba taksija v prometni konici

V velikih mestih so prometni zamaški precej pogost pojav, sploh ob urah, ko velik del ljudi ravno začenja ali konča z delom. A imejte v mislih, da uporaba taksija ali sorodnih prevozov v prometni konici pogosto traja bistveno dlje in je posledično tudi dražja, kot če bi se do cilja podali peš ali z manj zamudnim javnim prevozom, ki vozi po tirih.

Velika mesta zahtevajo udobne čevlje

Hoja je za marsikoga najboljši način, kako raziskati veliko mesto. In ni redkost, da na klopi parka srečate kakšnega nesrečneža, ki je omagal zaradi žuljev in bolečih nog. Ne le, da je hoja pogosto najhitrejši način premikanja, je tudi najugodnejši. Najpomembneje pa je to, da na tak način pravzaprav največ vidite – in pogosto kaj imenitnega odkrijete kar ponesreči. Udobna obutev je prva stvar, ki jo za to potrebujete. Tudi lokalci gredo na delo pogosto v udobnih supergah, tam pa se nato preobujejo v poslu primernejšo opravo.

Hranjenje golobov

Hranjenje golobov je v velikih mestih postalo tako razširjeno, da je to početje marsikje prepovedano in kaznivo. Primer priljubljenega mesta, kjer vas lahko kaznujejo, če hranite golobe, so Benetke. Razlog ni le v tem, da človek s hranjenjem posega v naravno ravnovesje in vpliva na številčnost populacij, ampak tudi v tem, da je hranjenje golobov slabo tudi za ptice – saj jih turisti običajno pitajo s hrano, ki zanje sploh ni primerna.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Novi turistični boni in ideje, kje jih lahko izkoristite

Novi turistični boni naj bi bili od danes naprej na voljo za vse prebivalce Slovenije. Vsaka odrasla oseba prejme bone v vrednosti 100€, mladoletni pa 50€. Nove bone lahko, kot lanske, izkoristite do konca letošnjega leta. Za razliko od lanskih, novi turistični boni veljajo tudi za storitve s področja gostinstva, turizma, športa in kulture.

Z novim interventnim zakonom prihajajo v veljajo novi turistični boni. Na voljo bodo od danes naprej, namenjeni bodo pomoči slovenskemu turizmu in storitvam, ki ga dopolnjujejo. Tako kot turistični boni iz lanskega leta, ki veljajo do konca letošnjega decembra, bodo tudi novi boni evidentirani kot dobroimetje v korist upravičenca v informacijskem sistemu Finančne uprave RS. Vsak polnoletni prebivalec Slovenije bo na voljo dobil bone v vrednosti 100€, mladoletni državljani pa bone v vrednosti 50€.

Za razliko od lanskih, novi turistični boni veljajo tudi za storitve s področja gostinstva, turizma, športa in kulture. Pogoj za koriščenje pa je, da ima ponudnik storitev registrirano kot primarno dejavnost. To spreminja pogoje lanskoletnih bonov, ko so nekateri lastniki apartmajev, ki so oddajanje imeli registrirano kot dodatno dejavnost, bone lahko sprejemali.

Preverite odlično ponudbo za koriščenje novih turističnih bonov v Sloveniji TUKAJ

Novi turistični boni bodo vnovčljivi tudi v gostinstvu.

Uporaba turističnih bonov za leto 2021 širša

Nove turistične bone 2021 bomo lahko unovčili v turističnih namestitvah, restavracijah in barih, v knjigarnah, muzejih in na koncertih, ob najemu športne opreme in ob obisku športnih klubov, ogledali si bomo lahko razstave, obiskali zabaviščne parke, sejme in smučarske centre.

Unovčevanje novih turističnih bonov 2021 bo potekalo na podoben način, kot poteka unovčevanje turističnih bonov 2020. Stranka bo ob naročilu storitve izpolnila obrazec in ponudniku predala osebni dokument, ponudnik bo ustrezno vrednost bona rezerviral v Fursovem sistemu. Ko bo storitev izkoriščena, bo vrednost računa unovčena z bona, Furs pa jo bo povrnil ponudniku.

Lanski in letošnji boni veljajo do konca leta 2021, lahko jih prenesemo na drugo osebo. (obrazec TUKAJ)

Novi turistični boni bodo vnovčljivi tudi na kopališčih in na smučiščih.

Kje unovčiti nove turistične bone

Hotel Ribno – za ljubitelje idile 

Družinsko voden Hotel in Glamping Ribno leži v bližini Bleda, v idilični vasici, po kateri ima ime. Lega ob robu smrekovega gozda, kjer lahko prisluhnete žvrgolenju ptic, navdušuje vse željne miru in sprostitve v tesnem stiku z naravo. Ponašajo se z opremo iz masivnega starega lesa, ki je narejena v lastni domači delavnici. Vsaka nova soba je zato unikatna in zaradi uporabe naravnih materialov daje vtis pristne alpske domačnosti. Vsi prostori so polni zanimivih lesenih predmetov, ki jih izdeluje lastnik sam.

Hotel Ribno nudi veliko restavracijo, poleti tudi prečudovito, z zelenjem obdano teraso. So specializiran kolesarski hotel, zato znajo dobro poskrbeti za kolesarje. Za sprostitev pa je na voljo mali wellness. Kaj vse lahko na Bledu počnete, si preberite TUKAJ.

Remisens Premium Hotel METROPOL – luksuz ob morju

Remisens Premium Hotel METROPOL (5*) ponuja storitve najvišje kakovosti ter predstavlja kombinacijo ekskluzivnosti in bogastva vsebin za nepozabne počitnice. Nahaja se na griču Sv. Lovrenca in s svojo dominantno lego ponuja nepozabno lep pogled na Portorož in Marino Portorož. Bogastvo vsebin in storitev zagotavljata zadovoljstvo vsem, ki od dopusta pričakujejo več in želijo izkoristiti vse prednosti, ki jih ponuja sodobno in dinamično mesto v bližini – Portorož.

Preverite odlično ponudbo za koriščenje novih turističnih bonov v Sloveniji TUKAJ

Wellness hotel Montis – pravljica nad oblaki

Le 20 minut vožnje od izvoza z avtoceste Šentrupert vas loči od prave gorske pravljice v osrčju Savinjske doline. Wellness hotel Montis se nahaja na 1.410 m nadmorske višine, v samem osrčju narave. Uživali boste v čudovitih razgledih na Kamniško-Savinjske Alpe in Savinjsko dolino. Prijazno hotelsko osebje vam je vedno pripravljeno ponuditi široko paleto storitev in dejavnosti, v katerih lahko uživate v Krajinskem parku Golte.

Grand Hotel Sava  – kraljevsko razvajanje ob bazenih

Prepustite se čarom Rogaške in doživite kraljevsko razvajanje v prestižnem okolju. S cvetočim parkom in zeleno naravo obdan hotel vam nudi pravo sprostitev. Hotel se posebej ponaša z novo odprtim luksuznim ROI SPA wellness centrom, v sklopu katerega nudijo finsko savno, sanarium, parno savno, tepidarium, solno savno, zunanji ohlajevalni bazen s temperaturo vode 22 – 26 stopinj, kopeli in še kaj …

Še več idej smo zbrali TUKAJ in TUKAJ.

Preverite odlično ponudbo za koriščenje novih turističnih bonov v Sloveniji TUKAJ

Slovenski biser v boj za naziv najboljše evropske destinacije 2021

Dolina Soče je po izboru European Best Destinations na seznamu 20 izbranih evropskih destinacij, ki se potegujejo za naziv najboljše evropske destinacije leta 2021. Vabljeni h glasovanju od 20. januarja naprej.

Uradna stran European Best Destinations je objavila seznam destinacij, ki se bodo potegovale za naziv najboljših evropskih destinacij v letu 2021, ki jih priporočajo za obisk v letošnjem letu. Na seznam kandidatk za najboljše evropske destinacije 2021 so uvrstili tudi Dolino Soče. Ta kot edina destinacija na tem seznamu zastopa Slovenijo.

Glasujete lahko tudi vi

Svoj glas za uvrstitev Doline Soče med najbolj zaželene destinacije lahko oddate tudi vi, glasovanje bo potekalo preko spletne strani European Best Destinations. In sicer od 20. januarja do 10. februarja 2021. Po končanem glasovanju bodo najboljše destinacije razglasili na dogodku 10. februarja 2021. Svoj glas lahko od 20. januarja oddate TUKAJ. Glasujete lahko večkrat, enkrat tedensko z vašega IP naslova.

Vir: Turizem Dolina Soče
Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Letošnji svetovni turizem padel na raven leta 1990

V letošnjem letu je obstal tudi svetovni turizem. Mednarodni prihodi so se zaradi omejitev potovanj, nizkega zaupanja potrošnikov in svetovnega boja za obvladovanje virusa COVID-19, v prvih desetih mesecih leta 2020 zmanjšali za 72 odstotkov.

To je prispevalo k najslabšemu letu v zgodovini turizma. Izguba za svetovni turizem je celo precej večja kot leta 2009, ko smo se spopadali s svetovno gospodarsko krizo. A napovedi za prihodnost le niso tako črne …

UNWTO: svetovni turizem je z več kot 70 % upadom prihodov padel na raven v letu 1990

Po zadnjih podatkih Svetovne turistične organizacije (UNWTO) so destinacije med januarjem in oktobrom v primerjavi z enakim obdobjem leta 2019 zabeležile 900 milijonov manj mednarodnih turistov. To pomeni izgubo 935 milijard ameriških dolarjev prihodkov izvoza mednarodnega turizma. Kar je več kot desetkrat večja izguba kot v letu 2009 zaradi vpliva svetovne gospodarske krize.

Na podlagi dosedanjih podatkov UNWTO pričakuje, da se bodo mednarodni prihodi v letu 2020 zmanjšali med 70 % do 75 %. V tem primeru se bo svetovni turizem vrnil na raven izpred 30 let z milijardo prihodov manj in izgubo v višini 1,1 bilijona ameriških dolarjev izvoza mednarodnega turizma.

Raste povpraševanje po domačem turizmu

Podatki izdatkov za mednarodni turizem še naprej odražajo zelo šibko povpraševanje po tujih potovanjih. So pa nekateri veliki trgi, kot so ZDA, Nemčija in Francija, v zadnjih mesecih pokazali nekaj znakov okrevanja. Poleg tega povpraševanje po domačem turizmu na določenih trgih še naprej raste (vključno s Kitajsko in Rusijo).

Napovedano okrevanje v drugi polovici 2021

V prihodnosti naj bi napoved odobritev cepiva in začetek cepljenja postopoma povečala zaupanje potrošnikov. Hkrati vse večje število destinacij rahlja ali odpravlja omejitve potovanj. Scenariji za obdobje 2021–2024 kažejo na okrevanje v drugi polovici leta 2021. Kljub temu pa lahko vrnitev mednarodnih prihodov na raven 2019 traja med dve in pol do štiri leta, navaja UNWTO.

Generalni sekretar UNWTO Zurab Pololikashvili poudarja, da je potrebno okrepiti prizadevanja za varno odpiranje meja, hkrati pa podpirati ohranitev delovniha mest in podjetij v turizmu.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Dopust v izolaciji: bi spali v stekleni hiški s pogledom na severni sij?

Iščete navdih, kam na oddih, ko bo to spet mogoče? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji.

Takšna je nova veljavnost turističnih bonov!

Vlada je na seji podaljšala veljavnost turističnih bonov do konca leta 2021. S tem želi pomagati turističnemu sektorju, ki ga je epidemija močno prizadela.

Turistične bone je prinesel tretji protikoronski zakon. Prejeli so jih vsi prebivalci Slovenije, in sicer mladoletni v višini 50 evrov, odrasli pa v višini 200 evrov. Koristiti jih je bilo mogoče za nočitve oz. nočitve z zajtrkom v nastanitvenih obratih, in sicer od 19. junija do zaprtja nastanitvenih obratov v drugem valu covida-19 konec oktobra.

Bone bomo lahko izkoristili do konca leta 2021

Vlada je sprva predvidela, da bo bone mogoče koristiti do konca letošnjega leta, najkasneje za nočitev s 30. na 31. december. A si je že pred ponovnim zaprtjem hotelov v petem protikoronskem zakonu pridržala možnost, da njihovo veljavnost podaljša. Nova veljavnost turističnih bonov je tako do konca leta 2021.

Izkoriščenih je že 883.103 turističnih bonov 

Razpoložljivi podatki Finančne uprave RS (Furs) kažejo, da je bilo do 1. oktobra izkoriščenih 883.103 turističnih bonov v skupni vrednosti 113,74 milijona evrov. Vseh upravičencev do bonov je sicer nekaj čez dva milijona, skupna vrednost vseh bonov pa je 356,9 milijona evrov.

Turistični boni so marsikje, zlasti na Obali, v gorskih destinacijah in termah, rešili poletno turistično sezono. Drugim destinacijam, zlasti mestnim in tradicionalno bolj priljubljenim pri tujcih, pa skorajda niso prinesli učinka.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Dopust v izolaciji: bi spali v stekleni hiški s pogledom na severni sij?

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.