Znan slovenski biser med top 20 kraji za varna potovanja po krizi

Na seznamu top 20 evropskih destinacij, ki jih je po pandemiji koronavirusa najvarneje obiskati, se je znašla tudi Slovenija – in sicer Bohinj!

Že sanjarite o potovanjih? Seznam top 20 najbolj varnih evropskih destinacij je sestavilo združenje evropskih destinacij odličnosti – European Best Destinations (EBD). Med njimi pa je precej takšnih, ki so nam resnično blizu. Organizacija Evropske najboljše destinacije, ki deluje v okviru mreže evropskih destinacij odličnosti, že skoraj 10 let izpostavlja izbrane najboljše destinacije za počitnice, izlete, nakupovanja, pohode in druge aktivnosti.

Kriterij za med top 20 tudi delež okuženih na prebivalca v državi

Tokrat so objavili seznam evropskih destinacij, ki jih je covid-19 najmanj prizadel, med kriteriji so tako šteli bližina bolnišnic, dobre zdravstvene kapacitete, delež okuženih na prebivalca v državi, kakovost same destinacije, število bolniških postelj na prebivalca v državi, dostopnost zaščitnih pripomočkov, ustrezne varnostne protokole za zaščito pred širjenjem virusa in dobra turistična infrastruktura.

Bohinj na zemljevidu varnih destinacij

Prav na tem seznamu se tako bohoti tudi Bohinj! Ta se je na seznam evropskih destinacij odličnosti uvrstil že leta 2018, letos pa pozdravlja s seznama najvarnejših krajev po epidemiji novega koronavirusa. Poleg varnosti ga priporočajo tudi zato, ker cilja na trajnostni turizem in ohranjanje okolja. In prav trajnostni turizem je naša najsvetlejša različica prihodnosti potovanj. V izboru so zapisali, da je Bohinj mirno zatočišče za vse ljubitelje narave, zunanjih aktivnosti, lokalnih izdelkov in pravih doživetij.

Foto: Maja Fister

Preberite še: Ideja za izlet: Kranjska Gora, Zelenci, jezero Jasna in dan za hedonizem

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

To so najvarnejše države za popotnike. Kje je Slovenija?

Primerna varnost je ena od pomembnih točk, ki jih radi odkljukamo, ko se odločamo za novo popotniško in dopustniško destinacijo. Slovenija se je poleg Švice, Finske, Norveške, Islandije in Grenlandije znašla na samem vrhu najvarnejših dežel v Evropi!

Slovenija je ena izmed najvarnejših držav na svetu za popotnike, saj zelo dobro napreduje po vseh treh ključnih kazalnikih. Ti so razdeljeni na varnosti, zdravstvena tveganja in varnost v cestnem prometu. Zemljevid svetovnih tveganj za leto 2020, ki ga je objavila mednarodna nevladna organizacija za zdravstveno in potovalno varnost SOS, lahko najdete na tej povezavi.

Slovenija v družbi Švice, Finske, Norveške, Islandije in Grenlandije

Slovenija se na lestvici uvršča med države z zanemarljivim tveganjam za potovalno varnost v Evropi. Na vrhu seznama je poleg Švice, Finske, Norveške, Islandije in Grenlandije. Tudi v kategoriji zdravstvenih tveganj se uvršča med države z najnižjo stopnjo tveganja. Države, kjer je tveganje z varnostnega vidika neznatno, so Norveška, Grenlandija, Finska, Islandija, Švica in Slovenija. Ko gre za zdravje, je med najvarnejšimi večina evropskih držav, poleg njih pa še Kanada, ZDA, Nove Zelandija, Avstralija, Južna Koreja in Japonska.

Nekoliko slabša je uvrstitev Slovenije na področju varnosti v cestnem prometu. Kar zadeva prometno varnost, je nizko tveganje sicer v večini evropskih držav ter na Japonskem, v Avstraliji in na Novi Zelandiji.

Največ nevarnosti v Libiji, Somaliji, Afganistanu in Venezueli 

Lestvica gre seveda tudi v negativno smer. Ko gre za varnost, so glede na objavljen zemljevid najmanj varne države Afganistan, Sirija, Jemen, Irak in nekateri deli Nigerije. Med državami, ki predstavljajo največje tveganje, ko gre za zdravje, so Gvineja, Sierra Leone, Liberija, Jemen in Severna Koreja. Glede prometne varnosti so najnevarnejše države Belize, Dominikanska republika in Savdska Arabija. Libija in Somalija sta se skupaj z Afganistanom in Venezuelo odrezali slabo v vseh treh kategorijah.

FOTO: Unsplash/Aleš Krivec

PREBERITE ŠE: Neža Bricelj: Ljudje, ki v Tokiu živijo že leta, ga še ne poznajo zares

Slovenija med najbolj varnimi državami na svetu

Global Peace Index je na lestvici najbolj varnih držav v Evropi in po vsem svetu Slovenijo v Evropi umestila na visoko peto, na globalni ravni pa osmo mesto.  

Slovenija ni priljubljena destinacija zgolj zaradi njenih lepot in razgibane pokrajine. Obiskovalcem je všeč tudi na račun varnosti. Odlična umestitev na omenjeni lestvici ponovno potrjuje, da je Slovenija ena najbolj varnih turističnih destinacij na svetu.

Peti najvarnejši v Evropi in osmi najvarnejši na svetu

Letošnja raziskava Global Peace Index (GPI) je zajela 163 držav. Med njimi pa se je Slovenija znašla na odličnem 8. mestu. V Evropi se uvrščamo na 5. mesto najbolj varnih držav.

Najvarnejša je Islandija

Najboljše rezultate dosegajo evropske države z Islandijo na čelu, ki ostaja najvarnejša država na svetu. Slovenija je od lani izboljšala uvrstitev na lestvici in se uvrstila na 8. mesto.

Od sosednjih držav je višje le Avstrija, ki se nahaja na 4. mestu. Madžarska se nahaja na 21. mestu, Hrvaška na 28. mestu in Italija na 39. mestu.

Raziskava GPI ocenjuje miroljubnost oziroma varnost držav na podlagi meril, ki se nanašajo na izvoz orožja, število zapornikov, delovanje državnih organov in kriminaliteto. Več si lahko preberete tukaj.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Ptuj in Ljubljana: Mesti, ki gresta Britancem težko z jezika

Kaj morate vedeti, preden na dopustu najamete motor

Skozi Rim na vespi, pa raziskovanje grških otočkov, prašnih cest Tajske in iskanje razgledov na riževe terase Balija kar s skuterjem? Odlično! A preden se podate na to dogodivščino, še malo razmislite.

Prometne nesreče med turisti, ki med dopustom rentajo skuterje ali štirikolesnike, niso nobena redkost. Pravzaprav število tovrstnih nesreč vsako leto narašča. Velik odstotek ljudi, ki svoje popotniške destinacije raziskujejo na motorju, vse preostale dni v letu niti slučajno niso motoristi. Kar pomeni, da so v vožji veliko manj suvereni in izkušeni.

Raziskovanja novih krajev na tak način vam nikakor ne odsvetujemo, saj je to eden boljših načinov za odkrivanje novih kotičkov, vsekakor pa priporočamo, da upoštevate spodnje nasvete in ravnate odgovorno.

Preverite, če sploh imate dovoljenje za vožnjo

O tem, kakšne so specifike v državi, kamor se podajate, se seveda pozanimajte vnaprej. Če greste precej dlje od doma, je velika verjetnost, da potrebujete mednarodno vozniško dovoljenje. V EU praviloma z vozniškim dovoljenjem B kategorije (torej za avto) lahko vozite štirikolesnik in skuter s 50 ccm. Za kaj močnejšega pa bo treba opraviti izpit za drugo kategorijo.

Preučite cestno prometne predpise 

Če se vključujete v promet, ki ni enak kot doma, se boste morali prilagoditi. Vozijo po levi ali desni? Imajo kakšne lokalne prometne nenavadnosti? Bodite pripravljeni, sploh, če ste v kraju, kjer je promet kaotičen.

Zavarujte se v praksi 

Tudi če ste v krajih, kjer policisti ne preganjajo motoristov, ki ne nosijo čelad, ne bodite nespametni. Nikar na cesto brez čelade! Nosite jo za svojo varnost, ne za to, da se izognete kazni. Poleg tega verjetno ni treba posebej poudarjati, da japonke in natikači niso najprimernejša obutev za na motor, četudi je le mini skuter.

Zavarujte se na papirju

Pri izposoji vzeti še zavarovanje za vozilo ali ne? Seveda! Nesreča ne počiva in tudi če niste krivi vi, to izposojevalnice ne bo zanimalo. Vzemite nezgodno zavarovanje in se izognite nepotrebnim stroškom, ki bi jih morali kriti, če poškodujete vozilo. Preden pa skuter prevzamete, si ga dobro oglejte, opozorite na že obstoječe praske in poškodbe, ter jih tudi fotografirajte kot dokazno gradivo, da jih niste pridelali vi.

Seveda pa ne zavarujte zgolj prevoznega sredstva. V tujini – ne glede na to, ali boste sploh najemali skuter – toplo priporočamo turistično nezgodno zavarovanje. Zdravljenje in oskrba poškodb v tujini vas lahko drago staneta, zato nikamor brez dobrega zavarovanja za tujino, ki si ga uredite doma, še pred odhodom. Srečno pot!

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Slovenki, ki s petimi evri na dan že pol leta kolesarita čez Južno in Srednjo Ameriko

To je razlog, zakaj imajo okna v letalih majhne luknjice

Če ste eni tistih srečnežev, ki svoje letalske dogodivščine preživite na sedežu ob oknu, ste jih zagotovo že opazili. Majhne luknjice v oknih letala.

Prednosti sedenja ob oknu v letalu so očitne. Najboljši razgled ob jasnem vremenu. In prostor, kamor lahko naslonite glavo, ko veke postanejo težke. In ko tako gledate skozi majhno odprtino, opazite naslednje. Dejstvo, kako majhen je videti svet s te višine. Ugotovite, kako lahkotno krila letala režejo skozi oblake. In še nekaj – opazite tisto sumljivo majhno luknjico v oknu.

Brez panike, tam je z namenom

Ta luknjica je tam z razlogom. Pogosto se okoli nje naredi snežinka, ki je posledica kondenza zaradi nizkih zunanjih temperatur. In zakaj je tako pomembna? Kot je pred časom za ScienceAlert pojasnil Mark Vanhoenacker, pilot letalskega prevoznika British Airways, so okna letala sestavljena iz treh slojev.

Prvi in tretji sloj uravnavata razliko med tlakoma v letalu in zunaj, v srednjem pa najdete omenjeno luknjico. Ko se letalo dviga, tlak zunaj pada, v letalski kabini pa ostaja višji od zunanjega. Ta majhna luknica je prezračevalna in poskrbi, da se steklo ne zarosi ter potniki lahko še vedno jasno opazujemo zunanji svet. Poleg tega uravnava tudi tlak med stekloma, ki bi sicer lahko počila. Prav ta luknjica ima torej veliko vlogo pri varnosti letala.

Ne spreglejte: 11 vrst potnikov, na katere naletite na letališču

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Devet napak, ki jih NE počnite pri rezervaciji hotela

Slovenija med top 7 najvarnejšimi državami za potovanja v letu 2019

Slovenija se skupaj z Dansko, Finsko, Norveško, Švico, Islandijo in Luksemburgom uvršča med za potovanja najvarnejše države.

Mednarodni organizaciji International SOS in Control Risks sta objavili zemljevid tveganj med potovanji v letu 2019. Zemljevid razvršča države glede na stopnjo tveganja, ki popotnike čaka v določenem delu sveta.

Interaktivni zemljevid je bil ustvarjen z namenom, da organizacije bolje razumejo tveganja v državah in na trgih, kjer poslujejo in kamor potujejo.

Najbolj nevarna so potovanja v Sirijo, Libijo, Afganistan in Somalijo

Za sedem najvarnejših velja, da je tveganje neznatno. Za preostali del Zahodne Evrope, Kanado, ZDA in Avstralijo velja, da je tveganje pri potovanju nizko.

Srednje tveganje za turiste predstavlja obisk Rusije, Turčije, Savdske Arabije in Brazilije. Visoko tveganje pa obisk Mehike, Venezuele in DR Konga. Med države z najvišjo, pravzaprav ekstremno stopnjo tveganja pa so Sirija, Libija, Afganistan, Somalija, Južni Sudan, Mali in Jemen.

Zemljevid obenem prikazuje tudi oceno stopnje tveganja vsake države za zdravje in prometno varnost. Slovenija sodi med države z nizkim tveganjem za zdravje, nekoliko slabše od najboljših pa se naša država odreže pri prometni varnosti. Več o raziskavi lahko preberete tukaj.

PREBERITE ŠE: 10 najslabših in 10 najboljših držav za “freelancerje”: Slovenija na dnu

Preberite še:

Lonely Planet: Slovenija med top 10 destinacijami, vrednimi obiska v 2019

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.