V Sloveniji imamo številne zanimive muzeje in galerije, ki so vredni obiska. Ne le za tuje turiste, ampak tudi – če ne kar predvsem – za nas! Vstopnine niso visoke, večina naših javnih muzejev pa ima tudi dneve, ko jih lahko obiščete povsem brezplačno.

Na vsako prvo nedeljo v mesecu so tako brezplačni skoraj vsi javni muzeji in galerije v Sloveniji. Poleg tega pa večina njih prost vstop omogoča tudi vsakega 8. februarja. Na ta datum namreč obeležujemo Prešernov dan, osrednji slovenski kulturni in državni praznik, ki je tudi obletnica smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna.

Ker je to tudi dela prost dan, ga bo marsikdo izkoristil za izlet ali druge dogodke. Predlagamo ogled kakšnega od muzejev ali galerij! Pred obiskom priporočamo, da na uradnih spletnih straneh izbranih muzejev preverite delovnik in veljavni cenik, oziroma opombe prostih vstopov. Kam najraje zanese nas?

Narodna galerija

V Narodni galeriji v Ljubljani najdete Poletje Ivane Kobilce, dela Antona Ažbeta, Jurija Šubica, Jožefa Petkovška, skoraj fotografski prikaz starih noš in običajev Maksima Gasparija ter dela slovitega Zorana Mušiča.

MG+MSUM

V Moderni galeriji MG+ in Muzeju sodobne umetnosti Metelkova +MSUM lahko občudujete stvaritve umetnikov iz 20. in 21. stoletja. Spoznali boste imena, kot so Avgust Černigoj, Jože Ciuha, Riko Debenjak, Irwin, Božidar Jakac, Tone Kralj, Metka Krašovec, Zoran Mušič, Marij Pregelj, Marjetica Potrč, Gabrijel Stupica in mnoga druga. Mednarodna zbirka Arteast 2000+ temelji na vzhodnoevropskih neoavantgardnih umetnikih. Tu pa se srečate z Marino Abramović, Josephom Beuysom in Kazimirjem Malevičem. Več o razstavah TU.

Narodni muzej Slovenije

V ljubljanskem Narodnem muzeju je shranjena 60.000 let stara piščal neandertalca, ki velja za najstarejše glasbilo na svetu. Med dragocenostmi poiščite vaško situlo, zlata našivka iz 13. ali 12. stoletja pr. n. št., najdena v Blejskem jezeru, idol in drevak z Ljubljanskega barja, mašni plašč iz oblačila Hasana paše, breverl z magičnimi izreki in žaro s srcem ustanovitelja trapistovskega samostana.

Prirodoslovni muzej Slovenije

Spoznajte milijone let staro zgodovino Slovenije in Zemlje, ki bo navdušila tudi najmlajše. Tu si lahko ogledate okostje mamuta, ki je živel pred 20.000 leti in jamskega medveda ali se poučite o človeški ribici.

Mestni muzej Ljubljana

Muzej se nahaja na ozemlju nekdanje Emone in ostanki tega rimskega mesta izpred 2000 let so še danes vidni v muzejski stavbi. V njej najdete še starejše dokaze o bivanju na tem območju, ki segajo vse do obdobja 4500 pr. n. št., v čas koliščarjev, ki so prebivali v hišah na kolih na Ljubljanskem barju. Tu so našli tudi najstarejše leseno kolo na svetu in njegovo os, staro 5200 let.

Plečnikova hiša

Na Prešernov dan lahko brezplačno vstopite tudi v Plečnikovo hišo. Dan, ko se spominjamo našega največjega poeta, lahko tako preživite v hiši našega največjega arhitekta! Tu (klik) najdete več o hiši, kjer je arhitekt Jože Plečnik (1872–1957) živel in ustvarjal od leta 1921 do svoje smrti in kjer se je porajala Plečnikova Ljubljana.

Cukrarna

Na nabrežju Ljubljanice v smeri Poljan, le kratek sprehod od središča Ljubljane, se je leta 2021 v nekdanji rafineriji sladkorja odprlo novo prizorišče in križišče sodobnih umetnosti – Cukrarna. Doživetje zase je že sprehod po monumentalni avli z značilnimi okni, program Cukrarne pa obsega vse od vizualne do intermedijske, performativne, glasbene, zvočne do drugih oblik sodobne umetnosti.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet v 19. stoletje: V Kranj na Prešernov smenj!

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.