Top 5 idej za izlet po Sloveniji za ljubitelje tropskih rastlin (od Prekmurja do morja)

Ste ljubitelji tropskih rastlin? Vam doma že zmanjkuje poličk, kamor bi spravili še kakšno krasno sobno rastlino, ki sicer izvira iz tropov? Morda pa lahko oči pasete kar na izletu! To so tropski rastlinjaki po Sloveniji, kjer vedno najdemo svoj mir.

Koliko vlagoljubnih tropskih rastlin raste v Sloveniji? Pravzaprav jih najdemo kar nekaj! Pogosto se niti ne zavedamo, da je večji del naših sobnih rastlin doma iz tropskega podnebja, čeprav živimo v mešanici sredozemskega, celinskega in alpskega podnebja. Sicer pa imamo po državi tudi nekaj tropskih rastlinjakov, ki ustvarjajo idealne pogoje za rast teh eksotičnih rastlin. In najboljši del – sprejemajo obiskovalce!

Zbrali smo 5 rastlinjakov, kjer lahko zadihate vlažen tropski zrak in uživate v pogledu na zeleno džunglo.

PREKMURJE: Tropski vrt, Dobrovnik 

Kos tropskega pragozda najdete tudi v Prekmurju! Blizu Lendave leži 1500 m2 džungle z več kot 900 eksotičnih primerkov približno 400 rastlinskih vrst. V Tropskem vrtu lahko poleg številnih botaničnih vrst orhidej občudujete zanimive tropske in subtropske rastline z vsega sveta. V 6 metrov visokem rastlinjaku lahko od blizu vidite številne rastline, ki jih poznate iz vsakdana: banane, avokado, vanilija, papaja, mango, ananas, ilang, taro, ingver, karambola ter številne druge. Obsežna zbirka živopisanih flamingovcev (Anthurium) in pestra izbira vzpenjalk pa bo očarala vsakega ljubitelja bujne tropske narave.

Tropski vrt je sicer spremljevalna ponudba uspešnega prekmurskega podjetja Ocean Orchids, ki s pomočjo geotermalne energije v rastlinjakih na 4 hektarjih na leto vzgojijo 2 milijona orhidej rodu falenopsis. Vrt tropskih rastlin se nahaja tik ob proizvodnih površinah podjetja, iz njega pa lahko pokukate tudi v proizvodnjo, kjer vsak dan zacveti okoli 4000 orhidej.

OSREDNJESLOVENSKA REGIJA: Tropski rastlinjak v Botaničnem vrtu v Ljubljani

Veste, da lahko tudi v našem glavnem mestu najdete košček prave tropske džungle? V Botaničnem vrtu v Ljubljani se skriva tropski rastlinjak, v katerem boste našli bananovce, ananase, palme in številne tropske rastline, ki jih danes kot sobne rastline najdemo tudi v naših domovih. Na primer difenbahije, fikuse, monstere in praproti.

V rastlinjaku vam bo toplo tudi pozimi, saj se temperatura takrat giblje na okoli 25 stopinj Celzija, zato bundo le pustite v predverju. Minimalna temperatura v tropskem rastlinjaku je 20 stopinj Celzija. Poleti pa je v tropskem rastlinjaku nekaj stopinj nad 30 stopinjami Celzija. Avtomatski sistem megličenja omogoča v tropskem rastlinjaku vzdrževati visok odstotek vlažnosti (70-80%), kar te rastline potrebujejo. In tudi vaša pljuča bodo ob suhem zimskem zraku tukaj lahko globoko zadihala. Ob vhodu v rastlinjak je tudi manjša trgovinica, kjer lahko izberete potaknjence, ki bodo popestrili vaš dom.

OSREDNJESLOVENSKA REGIJA: Arboretum Volčji Potok, aktualna razstava v steklenjaku

Arboretum Volčji Potok je najbolj obiskana botanična ustanova v Sloveniji. V njem uspeva približno 3.500 vrst iglavcev in listavcev, trajnic ter drugih rastlin. Veliko obiskovalcev pritegnejo nasadi tulipanov in sezonskega cvetja, rododendroni, vrtnice in lokvanji.

Nas pa je v njihovem steklenjaku pritegnila aktualna razstava sobnih rastlin, ananasovk in orhidej! V rastlinjaku je letos na ogled izbor necvetočih rastlin, ki so zaradi atraktivnih barv in oblik listov priljubljene kot sobne rastline!

Imajo tudi edinstveno razstavo kaktusov, ki vključuje preko 1000 rastlin iz zbirke Dušana Hrovatina. Najstarejši primerek v rastlinjaku ima že petdeset let. Poleg kaktusov rastlinjak ponuja sočnice, čebulnice, mlečke, tilandsije, kristate, bulbe in žive kamenčke. V njihovem steklenjaku pa bodo tudi letos poplesavali krhki in graciozni tropski metulji! Opazovali boste lahko razvojne stopnje njihove popolne preobrazbe. Barve, vzorci in edinstvenost vrst kot so morfo, sovjeoki metulj, pisanček ali monarh, vas bodo ponesle v eksotični svet. Začetek in trajanje razstave metuljev sta odvisna od vremenskih razmer, načeloma jih boste lahko ujeli nekje od konca maja naprej.

KRAS: Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso in njegov zelen rastlinjak

Ste že slišali za Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso? Gre za prav imeniten kotiček v mestu, ki bo očaral ljubitelje kraške vegetacije, pa tudi eksotičnih tropskih rastlin z vsega sveta. Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso v grobem delimo na dva dela. Na osrednji oziroma formalni del z lepo oblikovanimi pušpanovimi parterji, nasadom iglavcev, ribnikom in vodometom ter pergolami. Tu najdete tudi rastlinjak, ki je pravzaprav manjša kopija Schönnbrunskega rastlinjaka na Dunaju in je poln čudovitih tropskih rastlin. Drugi, neformalni del vrta je grajen v bolj sproščenem krajinskem slogu s prostranimi travnatimi jasami, borovim gozdom, nasadom ceder in javorovo alejo. Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso se ponaša z zbirko, ki šteje okoli 170 različnih rastlinskih vrst ter skupno skoraj 700 rastlin.

Medtem ko je Botanični vrt Sežana ob vili Mirasasso zakladnica rastlin z različnih koncev sveta, je Interpretacijski center kraške vegetacije (ICKV) odsev kraške pokrajine in njenega rastlinstva. Center, opremljen z didaktičnimi in interaktivnimi vsebinami, na umetniški način predstavlja skrivnosti podzemnega kraškega sveta, čar tamkajšnjih gozdov, skladnost kraških travišč, burjo in Kosovelovo pesem kot odraz samega Krasa.

PRIMORSKA: Vrt kaktusov Grašič, Seča

Za konec pa še sladkorček tik ob slovensko-hrvaški meji, za katerega masikdo ne ve, da je tam, pa bi moral! V neposredni bližini krajinskega parka Sečoveljske soline se nahaja čudoviti vrt kaktusov in tropskih rastlin. Pozvonite pri kovinskih vratcih in odpre se vam nov svet. Tak, ki ga na tem koncu slovenske obale sploh ne bi pričakovali. Je eden redkih tovrstnih vrtov v tem delu Evrope, imajo pa okoli 1600 vrst kaktusov, ki sta jih že pred leti zbrala zakonca Grašič. Semena kaktusov je pokojni gospod Grašič prinesel s potovanj po Južni in Srednji Ameriki. Najstarejši kaktus grison je star 65 let! In tudi tukaj lahko kupite kakšen primerek za v domačo zbirko.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Dolenjski izlet: naravni vrelec Klevevž in izvir cvička v Šmarjeti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.