Velika planina se vsako pomlad obarva v čudovite barve žafranov. Prekrije jo odeja vijoličastih cvetov, ki prostrane pašnike naredijo še toliko bolj fotogenične.
Velika planina bo kmalu obarvana v vijoličasto! Slikoviti žafrani namreč že kukajo na površje. Na Mali planini žafrani cvetijo že od konca marca, na Veliki planini pa jih pričakujemo čez 10-14 dni, torej sredi aprila, so sporočili z Velike planine.
Velika planina je vedno prijetna ideja za izlet, zdaj, ko je pomlad tudi po koledarju že stopila skozi vrata, pa bo njene planote s prvimi znanilkami pomladi zajela še bolj barvita podoba. Glavni razcvet žafranov ob idealnih vremenskih razmerah običajno pričakamo že drugo polovico aprila, popoln razcvet pa traja od 10 do 14 dni. Ob tem za načrtovanje obiska velja spremljati vremenske razmere. Poleg belega in vijoličnega žafrana, ki obarva planino, so jase posejane tudi z alpskim zvončkom, spomladansko reso in drugimi planinskimi cvetlicami.
Občudujmo, a ne uničujmo!
Zaradi porasta obiskovalcev, ki jih očara vijoličasta planina, velja opomniti tudi na to, da moramo naravo za seboj puščati karseda nedotaknjeno. Poleg tega, da svoje smeti s planine odnesemo v dolino, velja tudi to, da žafrane med obiskom občudujemo zgolj z očmi.
Velika planina vabi med pašnike, kravje zvonce in pastirske bajte
Na planini bodo tako kmalu zažvenketali tudi kravji zvonci, ki naznanjajo prihod pastirjev. Prav pastirsko naselje pa velja za enega redkih ohranjenih te velikosti v Evropi. Velika planina je prepoznavna po tipični arhitekturi. Strehe koč so krite s smrekovimi skodlami, ki segajo nizko proti tlom. Na teh koncih Slovenije jim pravijo pastirska bajta ali pastirski stan, smrekovi skodli pa po domače rečejo “šinkel”. Priporočamo tudi pokušino domačih mlečnih dobrot ali pravo pastirsko malico – kislo mleko in žgance.
Na planino z nihalko
Na planini obratujejo tudi žičniške naprave. Spodnja postaja nihalke na Veliko planino se nahaja v Kamniški Bistrici, le 3 km pred koncem te doline. Iz mesta Kamnik je oddaljena 10 km.
Na vrhu – po izstopu iz nihalke pot nadaljujete peš do vrha planine, kar vam bo vzelo kakšnih 30 min hoje. Od tod vas do pastirskega naselja loči nadaljnjh 15 min hoje. Pot nadaljujete mimo gostilne Zeleni Rob ter sledite oznakam pastirsko naselje – Mala planina. Naselje skriva marsikatero zanimivost vredno ogleda. Vabljeni, da pokukate v katero izmed pastirskih koč ter poskusite domače mlečne dobrote.
Peš na Veliko planino
Najbolj aktivni se lahko na planino odpravite peš po označenih planinskih pešpoteh. Izhodišča predstavljajo kraji Stahovica, Kamniška Bistrica-Kraljev Hrib ter Krivčevo, ki leži ob lokalni cesti Stahovica-Črnivec. Predviden čas, ki ga potrebujete za doseg Velike planine je 3 ure, povratek v dolino pa si lahko olajšate z vožnjo z nihalko.
Foto: Velikaplanina.si