Kaj morate vedeti, preden na dopustu najamete motor

Skozi Rim na vespi, pa raziskovanje grških otočkov, prašnih cest Tajske in iskanje razgledov na riževe terase Balija kar s skuterjem? Odlično! A preden se podate na to dogodivščino, še malo razmislite.

Prometne nesreče med turisti, ki med dopustom rentajo skuterje ali štirikolesnike, niso nobena redkost. Pravzaprav število tovrstnih nesreč vsako leto narašča. Velik odstotek ljudi, ki svoje popotniške destinacije raziskujejo na motorju, vse preostale dni v letu niti slučajno niso motoristi. Kar pomeni, da so v vožji veliko manj suvereni in izkušeni.

Raziskovanja novih krajev na tak način vam nikakor ne odsvetujemo, saj je to eden boljših načinov za odkrivanje novih kotičkov, vsekakor pa priporočamo, da upoštevate spodnje nasvete in ravnate odgovorno.

Preverite, če sploh imate dovoljenje za vožnjo

O tem, kakšne so specifike v državi, kamor se podajate, se seveda pozanimajte vnaprej. Če greste precej dlje od doma, je velika verjetnost, da potrebujete mednarodno vozniško dovoljenje. V EU praviloma z vozniškim dovoljenjem B kategorije (torej za avto) lahko vozite štirikolesnik in skuter s 50 ccm. Za kaj močnejšega pa bo treba opraviti izpit za drugo kategorijo.

Preučite cestno prometne predpise 

Če se vključujete v promet, ki ni enak kot doma, se boste morali prilagoditi. Vozijo po levi ali desni? Imajo kakšne lokalne prometne nenavadnosti? Bodite pripravljeni, sploh, če ste v kraju, kjer je promet kaotičen.

Zavarujte se v praksi 

Tudi če ste v krajih, kjer policisti ne preganjajo motoristov, ki ne nosijo čelad, ne bodite nespametni. Nikar na cesto brez čelade! Nosite jo za svojo varnost, ne za to, da se izognete kazni. Poleg tega verjetno ni treba posebej poudarjati, da japonke in natikači niso najprimernejša obutev za na motor, četudi je le mini skuter.

Zavarujte se na papirju

Pri izposoji vzeti še zavarovanje za vozilo ali ne? Seveda! Nesreča ne počiva in tudi če niste krivi vi, to izposojevalnice ne bo zanimalo. Vzemite nezgodno zavarovanje in se izognite nepotrebnim stroškom, ki bi jih morali kriti, če poškodujete vozilo. Preden pa skuter prevzamete, si ga dobro oglejte, opozorite na že obstoječe praske in poškodbe, ter jih tudi fotografirajte kot dokazno gradivo, da jih niste pridelali vi.

Seveda pa ne zavarujte zgolj prevoznega sredstva. V tujini – ne glede na to, ali boste sploh najemali skuter – toplo priporočamo turistično nezgodno zavarovanje. Zdravljenje in oskrba poškodb v tujini vas lahko drago staneta, zato nikamor brez dobrega zavarovanja za tujino, ki si ga uredite doma, še pred odhodom. Srečno pot!

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Slovenki, ki s petimi evri na dan že pol leta kolesarita čez Južno in Srednjo Ameriko

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.