Kaj nastane, če zmešate čemaž in humus? Nekaj slastnega! #RECEPT

Čemaž ima kaj nekaj imen. Poznamo ga tudi kot divji česen, medvedji česen, gozdni česen, kačji lek ali štrkavec. Ima podobne lastnosti kot česen in je zelo zdravilen. Imamo pa tudi odličen recept, kako ga lahko pripravite na zelo kreativen način, ki ga je z nami delila @H(r)ana. Njam!

Čemaž je pri nas zelo priljubljena rastlina, ki jo boste – če veste, kaj iskati – našli skoraj povsod. Recimo na Gorenjskem, Štajerskem, Dolenjskem, Notranjskem in celo v prekmurskih ravninskih gozdovih. Raste divje v vsaj deloma senčnih hrastovih, gabrovih ali bukovih gozdovih. Je v celoti užiten – uporabimo lahko liste, čebulice, cvetove in plodove. Najpogosteje sicer nabiramo liste, iz njih pa pripravljamo marsikaj. Na primer čemaževo juho, ga surovega uporabimo v solati, namazu ali pa kot začimbo.

Kdaj lahko v gozdu najdemo čemaž?

Čemaž raste od marca do junija in cveti od aprila do maja v gosto poraslih preprogah. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, stari pa suličasti in temneje zeleni. Snežno bel cvet je sestavljen iz 2–3 suhokožnatih ovršnih listov. Pokončno steblo, ki zraste največ 30 cm visoko, ima bodisi trirob bodisi okrogel prečni prerez. Čemaž ima v zemlji podolgovato čebulico, ki je obdana z belo prozorno kožico.

Čemaž je podoben dvema zelo strupenima rastlinama, zato previdno!

A tako kot pri nabiranju gob, moramo biti pozorni tudi pri nabiranju tega čudovitega ploda narave. Čemaž je podoben dvema zelo strupenima rastlinama. To sta šmarnica in podlesek. Noben od njiju ne diši po česnu, zato pri prepoznavanju najprej uporabite nos. Nato si rastlino tudi dobro oglejte. Listi šmarnice se od listov čemaža skoraj ne razlikujejo, so pa zato cvetovi precej drugačni od čemaževih. Podlesek raste v rozetah, listi so spodaj žleboviti, rastlina pa je bolj toga in raste navpično.

Imaš čemaž? Mi smo ga že nabrali, pri Hani in Tomu, ki ju poznamo pod profilom @H(r)ana pa smo našli tudi odličen recept, kako ga uporabiti na malo drugačen način!

SESTAVINE:

▪ 150 g kuhane čičerike (če nimamo časa, uporabimo konzervirano)
▪ ščep soli
▪ 1 žlica tahinija
▪ lupinica ene limone
▪ manjša zajemalka vode, v kateri se je kuhala čičerika (ali tekočine iz konzerve)
▪ velika pest čemaža
▪ oreščki/semena po izbiri, olivno olje in sumac za posip

POSTOPEK:

▪ Oreščke (na primer pinjole, sezam, pistacije in bučna semena) grobo nasekljamo in popražimo na ponvi brez olja in jih malo posolimo. Damo na stran.
▪ V blender damo čičeriko, sol, tahini, lupinico, vodo in čemaž ter miksamo cca. 3 minute, da dobimo res gladko zmes.
▪ Prestavimo v posodico, prelijemo z olivnim oljem in potresemo s praženimi oreščki ter sumacom. Dober tek!

FOTO: H(r)ana

PREBERITE ŠE: Kup omamnih receptov na Vandraj najdete TUKAJ!

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.