RECEPT: Hitro pripravljena dišeča pečena jabolka

Tole je recept, ki ga morate dodati v svojo knjigo z recepti.

Kaj diši bolje od pečenih jabolk?

Za pečena jabolka potrebujete:

4 srednje velika jabolka (najbolje sorta, kot je Granny Smith ali Honeycrisp)
2 žlici masla
1/4 skodelice rjavega sladkorja
1 čajna žlička cimeta
1/4 čajne žličke muškatnega oreščka
1/4 čajne žličke vanilijevega ekstrakta
Ščepec soli
1/4 skodelice ovsenih kosmičev
1/4 skodelice grobo nasekljanih orehov ali lešnikov (po želji)
1/4 skodelice rozin (po želji)

Navodila za pripravo:

Pečico segrejte na 180°C.

Jabolka operite in odstranite peclje ter sredico, tako da naredite majhno luknjo v vsakem jabolku.

V manjšem loncu na srednjem ognju stopite maslo. Dodajte rjavi sladkor, cimet, muškatni orešček, vanilijev ekstrakt in ščepec soli. Mešajte, dokler se sestavine dobro ne povežejo in sladkor stopi. Kuhamo približno 2-3 minute.

Nato vmešajte ovsene kosmiče in orehe (ali lešnike). Mešajte, dokler se sestavine enakomerno ne porazdelijo. Z žlico napolnite vsako jabolko. Po želji lahko dodate tudi rozine.

Jabolka postavite v pekač obložen s peki papirjem. V ogreti pečici pecite približno 25-30 minut.

Pečena jabolka postrezite topla, lahko jih okrasite s kepico vanilijevega sladoleda ali stepeno smetano.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Bučna poslastica, ki vam bo polepšala jesen #recept

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Bučna poslastica, ki vam bo polepšala jesen #slastenrecept

Kaj je jeseni lepšega od buč in peke sladic? Nič! Če oboje združimo, pa je še toliko lepše. Ta dišeča bučna rolada vam bo zagotovo še polepšala jesen.

Sestavine:

Za biskvit:

  • 200 g bučnega pireja (kuhana in pretlačena buča)
  • 4 jajca
  • 150 g sladkorja
  • 120 g moke
  • 1 čajna žlička pecilnega praška
  • 1/2 čajne žličke soli
  • 1/2 čajne žličke cimeta
  • 1/4 čajne žličke muškatnega oreščka

Za nadev:

  • 200 g kremnega sira
  • 50 g masla, sobne temperature
  • 100 g sladkorja v prahu
  • 1 čajna žlička vaniljevega ekstrakta

Navodila:

  1. Priprava biskvita:a. Najprej segrejte pečico na 180 stopinj Celzija. Pripravite pekač (velikosti približno 30 x 40 cm) in ga obložite s peki papirjem.
    b. V večji skledi zmešajte bučni pire, jajca in sladkor. Mešajte, dokler ni vse dobro zmešano.
    c. V drugi skledi presejte moko, pecilni prašek, sol, cimet in muškatni orešček. Nato postopoma dodajajte suhe sestavine v mokre in mešajte, dokler ne bo mešanica gladka.
    d. Testo vlijte v pripravljen pekač in ga enakomerno porazdelite po površini.
    e. Pecite v predhodno ogreti pečici približno 12-15 minut, oziroma dokler ne bo biskvit rahlo zlato rjave barve.
  2. Priprava nadeva: Medtem ko se biskvit peče, pripravite nadev. V srednje veliki skledi zmešajte kremni sir, maslo, sladkor v prahu in vaniljev ekstrakt. Mešajte, dokler ne bo nadev kremast in brez grudic.
  3. Sestavljanje rolade:a. Ko je biskvit pečen, ga takoj previdno obrnite na čisto kuhinjsko krpo, ki ste jo potresli s sladkorjem v prahu. Pustite, da se ohladi (približno 5 minut).
    b. Ko je biskvit še topel, odstranite peki papir in enakomerno razporedite nadev po njem.
    c. S pomočjo kuhinjske krpe previdno zvijte biskvit v rolado. Postavite rolado na pladenj za serviranje, z zvito stranjo navzdol.
  4. Končna priprava: a. Po želji lahko bučno rolado potresete s sladkorjem v prahu ali jo okrasite s stepeno smetano ali sesekljanimi orehi.
    b. Rolado postavite v hladilnik za vsaj 1 uro, da se nadev dobro ohladi in strdi.

Narežite na rezine in postrezite. Dober tek!

Slastna bučna rolada.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Jesenski recept: tajska bučna juha in hruškova torta

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

3 preproste ideje za strašne čarovniške prigrizke #RECEPT

Za tokratni kuharski izziv smo pobrskali med recepti za noč čarovnic. Keltski praznik, ki postaja vse bolj priljubljen tudi pri nas, vas bo razveselil s strašnimi prigrizki, ki so tako zelo enostavni, da jih preprosto morate preizkusiti.

1. Hrenovke mumije

Ta recept je med recepti za noč čarovnic med najbolj priljubljenimi. Vsi ga imajo radi, dobro vas bo nasitil, hkrati pa nasmejal.

Potrebujete:

  • hrenovke
  • listnato testo ali testo za pico
  • 1 jajce
  • poper v zrnu ali sladkorne oči
  • ketchup

Priprava:

Testo narežite na dolge trakove, s katerimi ovijete še surove hrenovke. Premažete z razžvrkljanim jajcem in v ventilacijski pečici na 180 stopinj pečete okoli 15 minut. S pomočjo gorčice ali ketchup-a naredite še poprove oči oz. pritrdite sladkorne oči. Zraven postrezite ketchup za namakanje.

2. Olivnati pajkci na trdo kuhanem jajcu

Poleg mumij odlično paše tale recept!

Potrebujete:

  • jajca
  • majoneza
  • gorčica
  • kapre/kumarice
  • črne olive brez koščic

Priprava:

Jajca trdo skuhate, ohladite, olupite in prerežete na polovice. Izdolbete rumenjake in jih v skledi zmešajte z nekaj majoneze, gorčice, soli in zelo na majhno narezanimi kumaricami in/ali kaprami po okusu. Mešanico nadevajte v jajčne polovice. Iz razkoščičenih črnih oliv, ki ste jih prepolovili, izdelajte pajkce in jih položite na jajčne polovice.

3. Bananini duhci

Med vsemi recepti za noč čarovnic je tale najenostavnejši.

Potrebujete:

– banane
– jedilno čokolado

Priprava:

Olupite banane in jih razpolovite. Čokolado stopite in bananam narišite oči ter usta. Postavite v hladilnik, da se čokolada dobro strdi. Postrezite pokončno stoječe.

Dober tek!

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: 10 najsrhljivejših destinacij v Evropi in Sloveniji

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Na kulinarično pot okoli sveta: 5 okusnih idej za domače kosilo

Če nam v enem dnevu ne uspe prepotovati vsega sveta v dobesednem pomenu, to ne pomeni, da na potovanje ne morejo vsaj naše brbončice! Gremo na kulinarično pot okoli sveta!

Tu so recepti, ki jih lahko preizkusite. Gremo na kulinarično pot okoli sveta!

Predjed: humus in guacamole, obvezni pomaki ob slanih prigrizkih  

Pomake so tiste omake, v katere nekaj pomakate, seveda! Ob posebni priložnosti, ko si pogledate skozi prste, so to lahko slani prigrizki, kot je tortilja čips. Lahko ga nadomestite z grisini s sezamom ali še najboljše – v pomake namakate korenček, papriko ali drugo zelenjavo.

Guacamole je tista zelena omaka iz avokada, ki prihaja iz Mehike. Zrel avokado zmečkate, mu dodate sol in poper, limonin sok, sesekljan paradižnik in papriko ter čisto drobno nasekljano čebulo.

Ob tej priložnosti vam bo všeč tud egipčanski humus. Tega naredite tako, da v mešalniku do gladkega zmešate čičeriko (iz pločevinke ali skuhano), strok česna, par kapljic sezamove paste, limonin sok in začimbe. Podrobnejša recepta najdete TU.

Paella – tista iz ponve

Španska paella je nekakšna rižota, ampak ne zares. Tradicionalno je narejena v težki železni ponvi, v kateri jo tudi postrežemo. Povsem v redu je, če se na dnu lepo zapeče, skoraj zažge in malo prime. Brez skrbi, ne bo veliko dela pri pomivanju posode, saj je ta del najboljši za “sladico”. Osnova paelle je riž, pred svojo slavo pa je bilo njeno bistvo to, da vanjo dodamo “ostanke” iz hladilnika. Zelenjavo, meso IN morske sadeže, ki jih prepražimo na olivnem olju, glavna začimba pa je zagotovo žafran. Če že ne na ognju, lahko paello po vrhu gratinirate kar v pečici.

Rumeni kari s piščancem in zelenjavo

Poenostavljena različica rumenega karija s piščancem in veliko zelenjave je okusna in nasitna jed, ki ni preveč zahtevna za pripravo. Njena najboljša lastnost (poleg okusa) pa je tudi to, da je odlična za krepitev imunskega sistema. Trik pri okusu je mešanica karija, čilija in dišečih začimb.

Čeprav je izvorni recept prilagojen na njihovo lokalno zelenjavo, lahko uporabite tisto, ki jo najpogosteje najdemo v naših hladilnikih (in vrtovih) – kot so paprike, bučke, ohrovt, korenje, brokoli, por … Dodajte piščanca (ali rakce, lahko je tudi vegetarijanski) in zalijte s kokosovim mlekom. Dodajte še skledico riža in uživajte v okusih. Podroben recept s seznamom sestavin in navodili za pripravo najdete TU.

Chilli con carne, enolončnica iz mletega mesa

Čili z mletim mesom – chili con carne je priljubljena mehiška enolončnica iz mletega govejega mesa, čilijev, rdečega fižola, paradižnika in začimb. Za začetek na olju prepražite narezano čebulo, dodajte česen, papriko v prahu in mleto meso. Ko porjavi, dodajte sesekljan sušen paradižnik, pelate in čili. Čisto na koncu dodajte še rdeč fižol iz konzerve (ali prej kuhan) in postrezite. Dodate lahko žlico kisle smetane.

Falafel za prste obliznit 

Falafel je stara bližnjevzhodna jed, ki načeloma velja za hitro hrano, predvsem pa so njene sestavine zelo ugodne. Falafli so zlato ocvrte in hrustljave kroglice z mehko sredico, ki jih oblikujete iz mase iz čičerike. Poleg čičerike lahko vmešate tudi druge stročnice, česen, peteršilj, glavna začimba pa je koriander. Dodajte še sol in poper ter kurkumo. Suho čičeriko dan prej namočite v vodi, ki jo nato odcedite, čičeriko pa na grobo zmeljete. Iz mase nato oblikujete kroglice in jih ocvrete.

Falafle lahko postrežete samostojne, na krožnik pa dodate še kepico čičerikinega namaza – humusa (recept zgoraj) in zelenjavo. Poleg gre še arabski kruh, ki ga lahko nadomestite tudi s tortiljami. Druga možnost pa je, da falafle s humusom in zelenjavo v kruh ali tortiljo že zavijete in pojeste z rokami.

Pad thai s šparglji

Pad thai je priljubljena tajska jed, ki temelji na ploščatih riževih rezancih s sladko čili omako, ki jim dodamo v vročem voku na hitro prepraženo zelenjavo, koščke tofuja, po želji tudi meso in/ali rakce ter potresemo z arašidi. Ko se bliža sezona špargljev, lahko tudi pri tem receptu izbor zelenjave malo prilagodite na lokalno in sezonsko ter uporabite, kar trenutno raste v naravi. Recept in navodila za pripravo pah thai riževih rezancev že dišijo od TUKAJ.

Foto: Pixabay, Unsplash

PREBERITE ŠE:
Edini pravi recept: Tako nastanejo slavni idrijski žlikrofi
Preizkušeno v Prekmurju: Langaš, paprikaš in bezgov sladoled #recept

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Popoln jesenski recept: Dišeča jabolčna pita s cimetom in vanilijevo omako

Ni jeseni brez odlične, dišeče, domače pite. Najbolj priljubljena je zagotovo jabolčna pita. Če ji dodaš še vanilijevo omako, bo izginila še hitreje kot ponavadi.

Sestavine

Za testo

2 skodelici moke
1/2 skodelice masla (hladnega, narezanega na kocke)
1/4 skodelice sladkorja
1/4 skodelice hladne vode
Ščepec soli

Za nadev

4 velika jabolka
1/2 skodelice sladkorja
1 žlička cimeta
Ščepec muškatnega oreščka

Za vanilijevo omako

1 skodelica mleka
1 skodelica sladke smetane
4 rumenjaki
1/2 skodelice sladkorja
2 žlički vanilijevega izvlečka

Navodila

Priprava testa

V skledi zmešajte moko, sladkor in sol.
Dodajte narezano maslo in s prsti ali nožem ga vmešajte v moko, dokler ne dobite drobnih drobtin.
Postopoma dodajajte mrzlo vodo in gnetite testo, dokler se ne oblikuje v kroglo.
Testo zavijte v plastično folijo in pustite počivati v hladilniku vsaj 30 minut.

Priprava nadeva

V večji skledi združite narezana jabolka, sladkor, cimet in muškatni orešček. Premešajte, da se sestavine enakomerno porazdelijo.
Jabolka lahko narežete na tanke rezine, jih grobo naribate ali narežete na manjše koščke.

Priprava vanilijeve omake

V posodi segrejte mleko in smetano, da zavreta, nato odstavite s štedilnika.
V drugi skledi stepite rumenjake in sladkor, dokler zmes ni svetla in kremasta.
Postopoma dodajajte vroče mleko in smetano v rumenjakovo zmes, neprestano mešajte.
Vrnite mešanico nazaj v posodo in kuhajte na nizki temperaturi, dokler se omaka ne zgosti.
Dodajte vanilijev izvleček in odstavite.

Sestavljanje pite

Ogrejte pečico na 180 stopinj Celzija.
Razvaljajte testo na pomokani površini in ga prestavite v pekač za pite. Tretjino testa prihranite.
Na spodnje testo naložite jabolčni nadev in s preostankom testa pokrijte. Lahko v celoti, s trakovi ali oblikami po izbiri.
Pito pecite v ogreti pečici približno 40-45 minut, ali dokler skorja ni zlato rjava.

Jabolčna pita je pripravljena. Pito postrezite toplo, narezano na kose, in jo prelijte z vanilijevo omako.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: RECEPT: Dišeča pečena jabolka, ki jih morate poizkusiti

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Tega niste vedeli o ledeni kavi! #RECEPT

Kako daleč je prišel napitek, ki ga pred dobrim desetletjem sploh še nihče ni poznal! Ledena kava je trend, ki je zavzel gostinski trg. Kakšne ledene kave poznajo po svetu, od kje izhaja in zakaj je postala tako popularna? Odgovorimo na vse to in z vami delimo odličen recept z belo čokolado in kokosom! 

Od kje izvira ledena kava?

Ledena kava postaja priljubljena šele nekje od leta 2009 naprej, pred tem smo poznali le vročo kavo, ki se iz tega ali onega razloga ohladi. Kje in kdaj je nastala prva ledena kava, je zelo težko določiti. 

Ena prvih različic ledene kave naj bi nastala v 17. stoletju na Dunaju. Povod za eksperimentiranje s kavo naj bi bil presežek v kavnih zrnih, ki so jih tja prinesli Turki. Turki so odšli, kava je ostala. 

Nekateri povezujejo začetke ledene kave s francosko pijačo Mazagran, ki naj bi bila sestavljena iz kave, ledu in limone. 

Sredi 90ih let sta Starbucks in Pepsi na trgu predstavila prvo ustekleničeno ledeno kavo. Ideja je doživela zelo hladen tuš, a Starbucks je vztrajal in danes lahko tudi v Sloveniji kupimo ustekleničen Frapuccino.

Ledena kava najbolj priljubljena med mladimi

Čeprav ledena kava še vedno močno zaostaja za bolj priljubljenimi pijačami kot so ledeni čaj, energijske pijače in vroča kava, se njena priljubljenost iz leta v leto širi. Predvsem je priljubljena pri mladih, starih med 18 in 24. 

Razlog, zakaj je ravno ta starostna skupina tako obsedena z ledeno kavo, je lahko ta, da je to generacija, ki je odraščala s hladnimi gaziranimi pijačami in si sedaj, ko je odrasla, želi podobne izkušnje s kavo. Zagotovo je del razloga tudi hiter življenjski slog, ki ne pozna več potrpljenja ob vroči skodelici kave. Eden od razlogov pa je celo estetski. Ledeno kavo lahko na družbenih omrežjih kot sta Instagram in Tik tok najdemo skoraj kot obvezen modni dodatek. 

Različice ledene kave

Ledena kava je napitek, ki ima verjetno največ različic na svetu. Nekateri jo delajo z ledom, drugi s sladoledom, tretji z mlekom, četrti brez, … spet peti jo zmiksajo, medtem ko jo nekateri sestavijo v sladoledno kupo. 

V Grčiji je ledena kava na primer bolj podobna milk shake-u, v Vietnamu jo naredijo z ledom in kondenziranim mlekom, na Japonskem jo spustijo direktno na led, da je močnejša, v Sloveniji jo radi obogatimo s smetano in sladkim grehom. 

RECEPT: LEDENA KAVA S KOKOSOM IN BELO ČOKOLADO 

Potrebujete: 

  • Kavo 
  • Kokosovo smetano (ali mleko) 
  • Kokosov sladoled
  • Belo čokolado 

Priprava: 

Skuhajte kavo in v še vročo vmešajte belo čokolado, da se ta stopi. V blender dajte kokosov sladoled, kokosovo smetano/mleko in kavo. Zmiksajte. Po želji dopolnite s stepeno kokosovo smetano in koščki bele čokolade. 

Dober tek! Na zdravje!

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Ideja za osvežujoč poletni izlet: Smaragdna dolina reke Soče in slap Kozjak

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Jajca benedikt ali kako postati kralj(ica) bruncha #RECEPT

Jajca benedikt (angleško eggs benedict) so priljubljena jed, običajno postrežena za zajtrk ali brunch (pozen zajtrk/zgodnje kosilo – skovanka angleških besed breakfast in lunch = brunch).

Jajca benedikt, jajca po benediktinsko, oziroma eggs benedict naj bi izvirala iz New Yorka, običajno pa jih postrežejo za zajtrk ali brunch. Jed je sestavljena iz angleškega mafina, poširanega jajca, slanine (ali kuhanega pršuta/šunke, nekatere izpeljanke imajo rezino dimljenega lososa) in prelita s holandsko omako. Kako jih pripraviti doma?

Poširano jajce ali zakrknjeno jajce velja za eno težjih kuharskih tehnik, a brez strahu, prepričani smo, da zmorete! 🙂 Pravilno poširano jajce ima lepo zakrknjen beljak, rumenjak v notranjosti pa je še tekoč in se ob stiku z nožem ali vilico lepo zlije po kruhku. Poširanje jajc ima več tehnik, klasično in pa tiste, kjer si pomagamo s kakšnim trikom.

Angleški mafin je ena od sestavin za jajca benedikt, ki jo načeloma lahko nadomestimo z drugim kruhom. A če se želite držati pravega recepta, lahko spečete svoje! Angleški mafin je kvašen kruhek, ki ga najprej spečemo v ponvi, nato pa proces pečenja dokončamo v pečici. Čeprav sicer pod imenom mafini poznamo sladice, je ta kruhek slan. In še ena zanimivost: prihajajo iz Amerike, ves svet jim reče angleški mafini, razen Angležev, ki jim rečejo zgolj mafini.

Holandska omaka je kremna omaka iz rumenjakov, masla in kisa ali limoninega soka. Podobno kot številne gurmanske uspešnice na osnovi masla – izvira iz Francije, čeprav njeno ime namiguje drugače.

Zdaj pa se lotimo priprave! Imamo recept!

SESTAVINE (za 3 osebe)

– 6 jajc
– 3 žlice belega vinskega kisa
– kuhan pršut/slanina/šunka
– drobnjak
– sol in poper
Za holandsko omako:
– 3 rumenjaki
– 2 žlički limoninega soka
– 1 žlička belega vinskega kisa
– 100g masla
– mleta paprika, sol in poper
Za angleški mafin (6x):
– 300g pšenične moke
– 7g suhega kvasa
– 180g toplega mleka
– 15g masla
– ščep soli
– ščep sladkorja 

POSTOPKI

Angleški mafin

Zmešajte sestavine za testo in dobro pregnetite, da dobite voljno in elastično zmes. Prestavite v posodo, ki jo pokrijete s krpo ali živiljsko folijo in testo pustite vzhajati dobro uro, da se velikost podvoji. Vzhajano testo nato položite na delovno površino in ga razdelite na 6 enakih kroglic. Testo v kroglicah nato še enkrat pustite vzhajati za dobro uro.

Pečico segrejte na 180 stopinj, vmes pa pripravite veliko ponev in prižgite srednji ogenj. Kroglice nato položite na ponev, brez dodatne maščobe pecite 5 minut, nato jih obrnite še na drugo stran in pecite še 5 minut. Na pečenih delih se bodo sploščile in dobile pravo obliko. Nato še vroče prestavite na pekač in še za 10 minut pecite v pečici. Načeloma lahko kruhke v celoti spečete na ponvi, brez pečice, le da to traja dlje in morate biti bolj pozorni, da se zunaj ne zažgejo preveč ali v notranjosti ne ostanejo surovi.

Poširano jajce

Klasičen postopek poširanja jajc: v liter vode, ki komaj opazno vre, dodamo 3 žlice belega vinskega kisa, ki pomaga, da se beljak ne razleze preveč. Vsako jajce posebej ubijemo v manjšo skledico. V vodi z žlico s krožnimi gibi ustvarimo rahel vrtinec, nato pa jajce iz skodelice počasi prelijemo v vrtinec vode. Ta pomaga, da se beljak lepo ovije okoli rumenjaka in zakrkne. Postopek ponovimo z vsakim jajcem posebej. Jajca kuhamo 3-4 minute (če so jajca zelo velika, minuto dlje), nato pa jih s penovko previdno dvignemo iz vode in osušimo.

Bi šli raje po bližnjici? Eden od trikov, kako zagotovo uspešno poširati jajce, je na primer uporaba prozorne živiljske folije, ki jo namastite z oljem ali maslom, nato vanjo ubijete jajce in folijo zavežete v mošnjiček. Jajce boste v folijo nalažje namestili tako, da si to predhodno z manjšo jamico namestite čez kozarec in vanjo ubijete jajce. Jajce v mošnjičku nato prav tako kuhate 3-4 minute, ga odvijete iz folije in servirate!

Holandska omaka

Potrebujete kozico, v kateri zavrete vodo in stekleno posodo, ki se prilega vrhu kozice za vodno kopel. V stekleno posodo vlijete limonin sok in bel vinski kis ter rumenjaka. Z metlico penasto mešate, dokler se volumen ne podvoji. Nato stekleno posodo postavite na kozico z vrelo vodo in z metlico nenehno mešate, da se zmes zgosti, pri tem pa pazite, da rumenjak ne zakrkne. Med mešanjem dodajte še koščke masla, po okusu začinite s soljo, poprom in rdečo papriko.

Komplicirano? Tudi pri pripravi holandske omake poznamo nekaj trikov, ki uberejo bližnjico ob tradicionalnih tehnikah. Potrebujete palični mešalnik in malo drugačen vrstni red. Najprej posebej stopite maslo. Nato s paličnim mešalnikom stepete rumenjaka, kis in limonin sok. Zdaj zmesi med mešanjem počasi in postopoma dodajte še vroče stopljeno maslo, ki bo poskrbelo za termično obdelavo jajca. Začinite po okusu.

SERVIRANJE

Jajca benedikt nato na krožnik zložimo v sledečem vrstnem redu. Na krožnik položimo obe polovici angleškega mafina (prerezana stran kruhka gleda navzgor). Na kruhek najprej položimo kuhan pršut (ali šunko, slanino, rezino prekajenega lososa), na to pa poširano jajce. Čez polijemo radodarno žlico holandske omake. Po okusu popramo/solimo in posujemo z nasekljanim drobnjakom.

Dober tek!

PREBERITE ŠE: Obnorele vas bodo puhaste japonske souflle palačinke #RECEPT

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini?
TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Recept: Velikonočne vroče štručke (Hot cross buns)

Vroče štručke “s križem” oz. hot cross buns tradicionalno ne smejo manjkati na velikonočni mizi v Angliji in ZDA. Postrežene morajo biti tople in mehke, ponavadi z maslom. Slovijo po tem, da jih je lažje kupiti kot ustvariti, ampak glede na naše izkušnje s peko raznoraznega kruha iz časa pandemije, se bomo tega recepta lotili precej samozavestno.

Vroče štručke so bile v nekem obdobju celo prepovedane!

Nihče ni prepričan, kdaj se je tradicija z vročimi štručkami začela. Prve zapisane vire o njih najdemo v otroški pesmici iz leta 1733: ‘One a penny, two a penny, hot cross buns’, a zagotovo so jih jedli že pred tem. Nekateri viri pravijo, da jih je v 12. stoletju pekel menih iz Svetega Albansa in jih na veliki petek delil revnim. Štručke naj bi zaradi svojih začimb imele čarobne zdravilne učinke. Okoli leta 1500 jih je zato krajica Elizabeta I celo prepovedala in dovolila izključno za veliko noč, božič in na pogrebih.

Kako jih pripravimo

Vroče štručke zahtevajo kar nekaj časa in potrpljenja, ampak bo vredno!

Za štručke: 

  • 750g bele moke za kruh
  • 1 žlička soli
  • 90g narezanega masla
  • 1 žlička cimeta
  • 60g lahkega muscovado sladkorja
  • 150g različnega suhega sadja
  • 90g nasekljanih posušenih marelic
  • 7g suhega kvasa
  • 300ml toplega mlega
  • 2 jajci

Za križe:

  • 90g bele moke
  • 2 žlici sladkorja v prahu

Priprava:

  1. V veliko posodo stresite moko in sol. Dodajte maslo v kockah in zmešajte, da dobi masa strukturo krušnih drobtin. Vmešajte začimbe, sladkor, kvas in suho sadje. Na sredini naredite luknjo in vanjo vlijte mleko in jajca, ki ste jih prej zmešali skupaj. Mešajte dokler ne dobite mehkega testa.
  2. Testo položite na pomokano površino in knetite 1o minut, da bo testo mehko in elastično. Položite testo v naoljeno posodo, pokrijte in pustite vzhajati 45 minut. Vzemite testo in ga rahlo gnetite še nekaj minut.
  3. Razdelite testo na 12 delov in vsakega oblikujte v štručko. Postavite na peki papir in nežno pokrijte z naoljeno folijo. Pustite vzhajati v toplem prostoru 45 minut. Štručke morajo vzhajati dokler ne podvojijo svoje velikosti. Potem jim z ostrim nožem na vrhu vrišemo križ.
  4. Zmešajte moko s 3 – 4 žličkami mrzle vode, da nastane pasta. S pasto zapolnite križ na vrhu štručk.
  5. Segrejte pečico na 200°C in pecite štručke 15 do 20 minut.
  6. Sladkor zmešajte z žličko vrele vode, da nastane sirup. Ko vzamete štručke iz pečice jih še vroče namažite s sirupom. Ohladite štručke.
  7. Štručke postrezite z maslom in marmelado.

 

Dober tek!

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: 3 super recepti za nepozaben pomladni piknik v naravi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

Prava bosanska pita: Sirnica #RECEPT

Sirnica. Sirov burek po naše. Vsi jo poznamo. Ali jo znamo tudi pripraviti? Ali se bomo raje zanašali na lokalni “štant”?

Sestavine

500 g polnozrnatega listnatega testa (lahko kupite pripravljeno v trgovini ali ga pripravite sami)
500 g sira (lahko uporabite mešanico sira, kot je feta, mladi sir in sir za pico)
2 jajci
100 ml jogurta
2 žlici kisle smetane
2 žlici moke
Sol po okusu
Črni poper po okusu
2 žlici stopljenega masla za premaz

Navodila

Najprej pripravite nadev. V skledi zmešajte sir, jajca, jogurt, kislo smetano, moko, sol in poper, dokler ne dobite homogene mase. Razvaljajte listnato testo na pomokani površini, da dobite pravokotnik debeline približno 3-4 mm. Na enem koncu testa nanesite tanko plast nadeva, pustite malo prostora ob robovih. Nato testo prekrijte z drugim koncem, da dobite dolg zvitek.

Zvitek zložite v obliko polža, tako da nadev postane vidna spirala. Položite polža v naoljen pekač in ponovite postopek z ostalim testom in nadevom. Ko ste napolnili pekač, s stopljenim maslom premažite vrh vsakega polža. Pečico segrejte na 180°C in pecite sirnico približno 30-40 minut, ali dokler ne postane lepo zapečena in zlato rjava.

Ko je sirnica pečena, jo vzemite iz pečice in pustite, da se nekaj minut ohladi, nato pa jo razrežite na porcije in postrezite.

Sirnica je odlična kot glavna jed ali prigrizek. Postrežete jo lahko toplo ali hladno.

Uživajte v okusih tradicionalne bosanske kuhinje!

 

PREBERITE ŠE: Pomladna regratova solata s kremnim sirom in cvetovi #recept

Foto: Shutterstock

Bi se v Bosno kar odpravili? Za ugodne oddihe med raziskovanjem Bosne in Hercegovine, obiščite TO POVEZAVO

Recept za krofe, ki jih bo zmanjkalo v trenutku

Prihaja vrhunec sezone pustnih krofov, po katerih bo omamno zadišalo po vsej Sloveniji. Ste jih že kdaj pripravljali sami? Imamo odličen recept za krofe z marmelado, ki jih boste zmazali v trenutku!

Tokratni recept za krofe z marmelado je znan že našim babicam – gre za klasiko, ki omamno odišavi domove in privablja pustne šeme, ki odganjajo zimo. Pri cvrtju krofov velja upoštevati nekaj zlatih pravil. Zelo pomembni so izbira prave moke, primerno ogret prostor za vzhajanje testa in pravilna temperatura olja za cvrtje, seveda pa tudi tu velja, da vaja dela mojstre.

Iz kilograma moke boste dobili okoli 30 krofov. Kaj potrebujete?

– 500 g ostre moke
– 500 g gladke moke
– 100 g kvasa
– 100 g sladkorja
– 10 g soli
– 10 rumenjakov
– 0,5 l mlačnega mleka
– 0,2 l olja
– 1 vaniljev sladkor
– 2 jušni žlici ruma
– 2 kapljici vaniljeve arome
– marmelada (običajno marelična, lahko tudi drugih okusov)

Postopek

Pripravimo delovni prostor – čez mizo pogrnemo prt, ki ga obilno pomokamo. Nato v posodi zmešamo moki in sol ter na sredini naredimo jamico. V ločeni posodici nadrobimo kvas, tri žličke sladkorja in približno 0,5 dl mlačnega mleka, da nastane gladka zmes. V jamico vlijemo gladko mešanico, po vrhu potrosimo moko in pustimo vzhajati nekaj minut. V ločeni posodi zmešamo rumenjake, sladkor, olje, preostanek mlačnega mleka, vaniljev sladkor in vaniljevo aromo ter rum. Rumenjakovo zmes nato dodamo v prvo posodo z moko in kvasom. Z mešalnikom kakšnih 20 minut mesimo testo, da postane mehko in gladko. Testo takoj narežemo in stehtamo na 80 gramov težke kose ter ročno oblikujemo kroglice. Kroglice polagamo na pomokan prt, pokrijemo z drugim prtom in v toplem prostoru pustimo vzhajati eno uro, oziroma tako dolgo, dokler se njihova velikost ne podvoji.

V loncu na 160–170 stopinj Celzija segrejemo olje, ki naj ga bo za okoli 2 prsta. Krofi se ne smejo dotikati dna posode, hkrati pa se lahko začnejo obračati, če je olja preveč. Krofe v olje najprej polagamo z vzhajano stranjo navzdol – tako bodo bolj okrogli. Na eni strani jih cvremo dobre 3 minute, jih obrnemo in 3 minute cvremo še na drugi strani. Tako dobimo značilen svetel pas skozi sredino krofov. Ko so pečeni, jih položimo na papirnato brisačko, da vpije odvečno olje. Še tople krofe nato s pomočjo brizgalke napolnimo z marmelado, za piko na I pa jih po vrhu potresemo še s sladkorjem v prahu.

Mmm, pa dober tek!

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Recept: Prekmurska gibanica, prava kulinarična uspešnica

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.