National Geographic je mesto Ljubljana uvrstil med 25 mest po vsem svetu, ki so se zavezala zero-waste (nič odpadkov) družbi.
Posamezniki in skupnosti, ki se pridružujejo zero-waste (nič odpadkov) družbi, po mnenju National Geographica dokazujejo, da je na področju odpadkov manj res več. Več zdravja, varnosti in trajnosti – za ljudi in za naš planet. Na seznamu 25 mest, ki so v procesu doseganja zero-waste okolja naredili največ, je tudi Ljubljana, so sporočili z Mestne občine Ljubljana.
Ljubljana, zelena prestolnica Evrope
Glede Ljubljane so zapisali, da si je MOL že leta 2014 kot prva prestolnica v Evropi zastavila cilj postati zero-waste mesto. Z jasnimi cilji, aktivnostmi in učinkovito komunikacijo glede pomena zmanjševanja količine odpadkov in njihove ponovne uporabe so v Ljubljani odpravili potrebo po sežigalnici. Leta 2016 pa postali tudi zelena prestolnica Evrope.
V Ljubljani, prvi evropski »zero waste« prestolnici, imamo med vsemi glavnimi mesti osemindvajseterice najboljši sistem ravnanja z odpadki. Ta je vzor drugim evropskim državam. Dosegamo namreč najvišji delež ločeno zbranih odpadkov v gospodinjstvih. Po mnenju National Geographica smo na dobri poti, da dosežemo 80 % delež ločenega zbiranja. In s tem prepolovimo količino preostalih odpadkov do leta 2025.
Preberite tudi: Lokali, kjer boste v Ljubljani najboljše jedli (izbor In Your Pocket)
Kaj Zero Waste strategija pravzaprav pomeni?
Strategija Zero Waste pomeni uresničevanje koncepta preprečevanja ali zmanjševanja nastajanja odpadkov pri izvoru. Zero Waste je ravnanje z odpadki, ki ne vključuje odlagališč in sežigalnic. Odlaganje, sežiganje in reciklaža si med seboj nasprotujejo, saj tekmujejo za iste odpadke.
Foto: Maja Fister
PREBERITE ŠE:
Ptuj in Ljubljana: Mesti, ki gresta Britancem težko z jezika