Visoke temperature v mestih v nas budijo željo po umiku v hladnejše konce naše lepe dežele. In teh v resnici sploh ni tako malo. Svojo najljubšo je z nami delila mlada mamica Ana Pečnik. Prepričala nas je, da se Mariborsko Pohorje, Rogla in Črno jezero umestijo na sam vrh seznama destinacij, ki jih bomo naslednje obiskali!
“Visoke temperature so nas iz mesta »pregnale« malo višje. Obiskali smo Mariborsko Pohorje.” je povedala Ana Pečnik, ki se je v v hribovit del Štajerske podala kar z dojenčkom. Malce nižje temperature in svež zrak so idealen pobeg sredi poletja. Pohorje je zaradi dobre lege, ravno pravšnje višine in gostih iglastih gozdov tudi klimatsko zdravilišče.
Kar 10 stopinj manj kot v dolini
Za prvi sprehod so si izbrali malce krajšo varianto. Podali so se do znamenitega hotela Bellevue, ki stoji ob koncu pohorske vzpenjače. Tam so ob čudovitem razgledu na Maribor spili kavo in se posladkali z slavno pohorsko omleto. Misel na pot z gondolo v štajersko prestolnico je odvrnil pogled na Arsov termometer, ki je v dolini kazal 10 stopinj več kot na dobrih 1000 metrov nadmorske višine. Lokacija sicer omogoča številne pobege v pohorske gozdove (sezona borovnic, gozdnih jagod in gob), ogled bližnje cerkvice sv. Bolfenka, ki s svojo zanimivo zgodovino navdihuje mimoidoče, je pa tudi občasno koncertno prizorišče. V neposredni bližini se nahaja tudi pohorski energetski park, kjer si lahko okrepite telo in duha. Če radi hodite je obvezen pohod do Areha ali pa do mariborske in ruške koče. Več idej pa najdete na tejle povezavi.
Če bi na Pohorju prenočili in si izlete privoščili v miru, priporočamo nekaj dobrih in ugodnih idej za nočitve TUKAJ.
Črno jezero je v resnici črno!
Na poti domov so se ustavili še na Črnem jezeru. Poti do tja iz Bolfenka je več. Ana Pečnik se je odločila za daljšo (in asfaltirano) po štajerski avtocesti do Slovenske Bistrice in nato do Treh Kraljev. Tam so naredili še obvezen postanek v hotelu Jakec, tokrat z gobovo juho z ajdovimi žganci in pohorsko omleto. Izkoristili so tudi lepo previjalnico, kjer so se opremili za pohodni del na Črno jezero. Od Treh Kraljev so se zapeljali do Osankarice, od tam pa peš do jezera.
Pot je izjemno lepo urejena in dvignjena nad pogostokrat močvirnato gozdno pokrajino – premagati bi se jo dalo tudi z vozičkom, edini del, kjer bi ga bilo potrebno nesti, so stopnice na začetku. Del poti lahko obiskovalci prehodijo tudi po posebej urejeni učni senzorični poti, ki je izjemno zanimiva za otroke, ki lahko preizkušajo različne lesene pripomočke za odkrivanje živali in rastlin.
Na koncu poti se razprostre Črno jezero, ki je v resnici črno. Voda je sicer zelo čista, vendar se na dnu kopičijo organski odpadki rastlin in živali. To pa ustvarja debelo plast črnega mulja, ki daje jezeru črno barvo. Območje jezera je zavarovano kot naravni spomenik, kar pa ne moti številnih rac, ki brezskrbno plavajo na gladini in gnezdijo v trstičju. Na delu jezera, ki je dostopno za obiskovalce, so lesene klopce za počitek, malico, klepet, meditacijo …
Rogla in Pot med krošnjami
Na Pohorju se lahko podate še v šumiški pragozd in do čudovitega slapa Šumik, lahko pa pot nadaljujete proti Rogli. Iz Osankarice do Peska vodi makadamska cesta. Približno pol ure razgibane in prašne vožnje loči zreško Pohorje od bistriškega, večino časa ob hudourniških potokih, ki ustvarjajo tudi kaskade in slapove.
Ko boste na Rogli, ne smete izoustiti znamenite poti med krošnjami (tudi to lahko opravite z vozičkom). Gre za izjemno izkušnjo, primerno za obiskovalce vseh starosti.
Ekstra nasvet: Kaj pomeni iti na izlet z dojenčkom?
Izlet z dojenčkom se od tistega brez razlikuje po količini prtljage in časovnici, ki mora sovpadati z njegovim spancem tako, da ga opravi v avtomobilu, na sami destinaciji pa radovedno raziskuje nov svet okoli sebe. Super je tudi, da so vedno pri roki kakšne urejene toalete in kakšen travnik, ki se lahko hipoma spremeni v zanimivo igralno površino. Destinacijo dopustov izbiramo tako, da imajo prednost senzorični vtisi, kakovost zraka in vode. Urbane cilje bomo prihranili za kasnejši čas in se prvih nekaj let osredotočali na raziskovanje bližnjih in daljnih naravnih lepot.
Recepta glede opreme za dojenčka ni, kajti tudi ko misliš, da si vzel vse, ugotoviš, da manjka kakšna na videz zelo obskurna potovalna stvar, kot je npr. Vanish.
Ani Pečnik lahko sledite na blogu ali na njenem Instagramu.
Če bi na Pohorju prenočili in si izlete privoščili v miru, priporočamo nekaj dobrih in ugodnih idej za nočitve TUKAJ.
PREBERITE ŠE: 4 ideje za izlet z otroki (po priporočilu Mami blogerk)
Foto: Ana Pečnik