Po svetu vandra vedno več Slovenk in Slovencev, nekateri med njimi pa so si prek naših meja našli tudi nov dom. Beg možganov ali lov za boljšim življenjem? V rubriki Vandraj insider bodo mladi, ki živijo in ustvarjajo v tujini, vsak torek z nami delili svojo zgodbo, izkušnje in najljubše kotičke mesta, v katerem živijo.
*****
July Jones je mlada umetnica, ki jo že od malih nog spremlja glasba, popolnemu tujcu pa bi se opisala kot kantavtorica, pevka in LGBT aktivistka, ki jo je petje poneslo že v marsikatero državo sveta. Njeno kariero je zaznamovalo šolanje v ZDA, nato pa jo je pot ponesla v London, kjer trenutno že dve leti ustvarja za glasbenike pod okriljem močnih glasbenih založb, pred kratkim pa je izšel tudi njen prvenec Jump in the water, ki mu lahko prisluhneš tukaj. Kmalu si boš za pesem lahko ogledal tudi njen videospot, natančneje 9.junija, do takrat pa o njenem ustvarjanju in življenju v britanski prestolnici (z druge perspektive, kot ga je opisala Maša Boh v prejšnjem Vandraj Insiderju) lahko bereš v spodnjem intervjuju.
[O July:]
Kaj te je odneslo v tujino?
V tujino me je odneslo že zelo zgodaj, imam veliko srečo, da prihajam iz družine, ki je vedno veliko potovala. Kot najstnica sem na Youtubu z videom dosegla 500,000 ogledov, kar me je pripeljalo do nemške založbe, s katero sem podpisala prvo glasbeno pogodbo, zato sem veliko prepotovala po Nemčiji. Poleti 2010 sem se udeležila poletne šole v Los Angelesu, na letalu nazaj pa sem sedela zraven Slovenca iz podjetja New Intelligence, ki je ravno odpiral program za izmenjavo študentov, ki je Slovencem omogočil končati srednjo solo v Ameriki. Takoj po sestopu z letala sem bila trdno odločena, da bom gimnazijo končala v ZDA, kar se je kmalu tudi uresničilo. Po srednji šoli sem bila sprejeta na Berklee College of Music v Bostonu, vendar pa sem šolnino zavrnila, saj sem se želela osredotočiti na sodobni pop stil glasbe. Ker sem bila pod okriljem založb že od malih nog, sem vedela, katere so moje prednosti in v kateri glasbeni industriji želim ustvarjati. Zato sem se pri osemnajstih letih odločila, da se preselim v London. Tukaj trenutno ustvarjam svojo glasbo in pišem za različne izvajalce v založbah v pop smeri, hkrati pa obiskujem tudi univerzo Academy of Contemporary Music, kjer študiram glasbeni biznis.
Si že od nekdaj vedela, da želiš postati pevka?
Od malih nog sem obiskovala glasbeno šolo, kjer sem se učila glasbeno teorijo, klavir in flavto. Pri enajstih pa sem pričela z učenjem solo petja pri Diegu Barioss Rossuu, ki me je popeljal v stil soul/pop glasbe.
Kako bi opisala svojo glasbo?
Moj stil glasbe bi poimenovala kot sodoben elektronični soul/pop. Pomembno je poudariti, da se kot glasbeniki razvijamo izjemno hitro. Moj glavni cilj v glasbi pa je potiskati svojo glasbo v sodobne vode in ustvarjati nekaj, kar še ni bilo ustvarjeno. Prepričana sem, da je kvaliteta bolj kot v zgodovini, v prihodnosti glasbe.
Je v Londonu ustvarjanje lažje?
London je poln inspiracij, seveda je bilo prvo leto zelo težko, saj je finančno London zelo zahteven, ampak kot kjerkoli drugod si moraš vedno ustvariti svoje ime in priložnosti. Ker je publika veliko večja, imaš tu veliko več možnosti ustvarjanja, vendar pa je tudi veliko konkurence.
Se boš kdaj vrnila v Slovenijo?
Slovenija bo vedno moja najljubša država. Je moj dom, kamor se rada vrnem, vendar se tam ne vidim živeti v prihodnosti.
Te kdaj muči domotožje? Kaj najbolj pogrešaš?
Ker sem že od malega po svetu, sem se naučila ustvariti dom, kjer koli živim. Vsekakor pa pogrešam čist zrak, slovenski sonček in občutek ljudi. Najbolj pogrešam kosilo ob Ljubljanici in pa večere z družino. Želim si, da bi bili Slovenci bolj ponosni in hvaležni za Slovenijo.
Kolikokrat letno obiščeš Slovenijo in kaj je tisto, kar najprej narediš, ko se vrneš?
V Slovenijo se poskusim vrniti dvakrat letno. Najprej seveda obiščem družino in se najem dobrega kosila pri babi.
[O mestu:]
Pridevniki, ki najbolje opišejo mesto, v katerem živiš?
Inspirativno, multikulturno in kaotično.
Pa njegove ljudi?
Brez predsodkov, kreativni in delavni.
Tvoji trije razlogi za obisk mesta so…
Svetovno znane znamenitosti kot so Buckingham palace, London Eye, Green Park, Hyde Park, Oxford Circus ter multikulturnost in arhitektura.
Mesto je najlepše…
…poleti, ko ljudje poležavajo v parkih.
[O urbanih kotičkih:]
Najljubši kotiček za sprostitev: Hyde Park
Najboljšo kavo potrežejo v: Look Mum No Hands Cafe
Najboljše kosilo najdeš pri: veganska restavracija My Village Cafe
Tradicionalna jed, ki te je navdušila: Mogoče ne šteje kot jed, vendar si nikoli ne bi mislila, da bom kavo zamenjala za čaj.
Muzej ali galerija, kamor te rado zanese: Tate Morden Street
Park, kjer najraje poležavaš: Hyde Park
Najbolj podcenjena atrakcija v mestu: The Seven Noses of Soho
Najbolj precenjena turistična točka v mestu: London Eye
Najboljša zabava v mestu: Heaven, Zoo bar
Najljubši festival/dogodek v mestu: Pride
Najraje nakupuješ v: Oxford Circus
Kje v mestu najdeš najboljšo živo glasbo: Grand Union Hotel, Ronnie Scotts, Marmelade Jam
[Uporabno:]
Najugodnejši prevoz po mestu?
Avtobus, vendar priporočam podzemno železnico.
Najugodnejša pot iz Slovenije do Londona?
Wizz Air.
Najuporabnejši nasvet?
Ne plačuj z brezstično kartico, vedno potuj z Oyster card.
[Plus in minus:]
Prednosti in slabosti v primerjavi z življenjem v Sloveniji?
Vsekakor priložnosti za zaposlitev, kreativnost, inspiracija. Slabosti pa so veliko ljudi, slab zrak, mesto ni najbolj čisto.
Kaj pa v primerjavi z Ameriko?
London je veliko bližje, vse je povezano s podzemno železnico, zato se zdi, kot da si del skupnosti. V povprečju pa je vreme zelo slabo, kar vpliva na ljudi. Ljudje v Ameriki te hitreje sprejmejo za svoje.
Kakšne pa so prednosti in slabosti dela v tujini?
Tujina je zelo težka, a glavno je, da veš, kaj želiš in slediš vsojim sanjam. Če res verjameš, v kar delaš in se vsak dan trudiš za uspeh, ti tujina lahko povrne veliko več. Težko pa je seveda začeti v tuji državi, kjer nimaš stalnega doma in začneš na začetku, kar je včasih težko sprejeti.
[Na hitro:]
Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10 je najtežje): 7
Stopnja težavnosti iskanja službe od 1 do 10: 7
Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10: 6
Kako varno se počutiš v Londonu od 1 do 10: 10
July lahko spremljaš na Facebooku in Instagramu, njen prihajajoči videospot pa si boš 9. junija lahko ogledal na kanalih Youtube, Spotify in iTunes.
Imaš tudi ti prijatelja, ki živi v tujini in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sam živiš v zanimivem mestu? Piši nam na maja@vandraj.si ali eva@vandraj.si!
Foto: July Jones