September v Ljubljani: Ne zamudite teh dogodkov in izkušenj!

Ravno pravšnje temperature, čudovite barve in veliko dogajanja septembra vabijo v Ljubljano.

Po prenovljeni poti na Ljubljanski grad na jazz koncert

Ob Lutkovnem gledališču, med gledališčem in tunelom, je zaživela nova pot na Ljubljanski grad. Lutkarska pot se prične s silhuetami posvečenimi lutkovnim umetnikom in nadaljuje s ptičjimi hišicami. Septembrski sprehod po grajskem pobočju bo obarvan v čarobne zlate jesenske odtenke in bo nudil prenekatero možnost za nastanek nepozabnih fotografij v Ljubljani. Večer bo popoln, če ga zaključite v grajskem Jazz clubu. Program si poglejte TUKAJ

Odkrijte legendarne zgodbe in skrivnosti proizvodnje ljubljanskega piva na Union experience

Pivovarna Union se je pred leti odprla za javnost v obliki svoje lastne pivnice, kjer ponujajo več vrst svojega piva, okusno hrano in četrtkove Pub kvize. Zanimiva pa je tudi izkušnja ogleda pivovarne oz. Union experience tour. Prijazen vodič vas bo popeljal skozi več kot 150 let slikovite zgodovine pivovarstva v Ljubljani in razvoja znamke Union, ekskluzivno si boste ogledali sodobno proizvodno linijo Pivovarne Union in ob degustaciji v stari gostilni doživeli pravo pivsko vzdušje. Več o dogajanju in turi v Ljubljani si preberite TUKAJ.

Na ljubljansko tržnico po slastne domače pridelke in na Odprto kuhno

Na glavni ljubljanski tržnici septembra vse diši po medenih figah, po sladkem grozdju in velikih oranžnih bučah. Sprehodite se med stojnicami, preizkusite sadne dobrote in napolnite svoje vreče s sezonskimi lokalnimi pridelki, ki vas bodo še dneve spominjali na obisk tržnice v Ljubljani. Vsak petek v septembru se na tržnico lahko odpravite tudi na kosilo ali večerjo, saj bo tam kraljevala Odprta kuhna.

Postavite svoje čute na preizkušnjo v Muzeju Iluzij

Muzej Iluzij na Kongresnem trgu je zanimiva dogodivščina za vse starosti. V Hiši iluzij vas pričakuje več kot 40 eksponatov, ki vas bodo popolnoma zmedli. Med drugim se slikajte v sobi, ki kljubuje zakonom gravitacije, za kosilo si privoščite glavo vašega prijatelja, sredi belega dne se zabavajte v neskončni disco sobi in samo za najbolj pogumne – sprehodite se skozi Vortex tunel. Na koncu pa preizkusite svoje sive celice in potrpljenje ob sestavljanju naših neverjetnih miselnih iger.

Še več zanimivih dogodkov najdete na TEJ POVEZAVI.

 

PREBERITE ŠE: Kam najraje letijo potniki iz ljubljanskega letališča in koliko jih je letos že letelo

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

 

 

 

 

Ideja za romantičen večer: Film pod zvezdami 2019

Na Ljubljanskem gradu bo tudi to poletje filmsko obarvano, saj se vrača Film pod zvezdami. Od 11. julija do 3. avgusta vas vsak večer čaka ogled filmskih poslastic pod zvezdnim nebom. Vstopnice so že v prodaji.

Filmi bodo na sporedu vsak dan ob 21.30 uri. Predvajani bodo v izvornem jeziku s slovenskimi podnapisi; pri filmih, katerih jezik ni angleški, bodo podnapisi tudi v angleščini. Cena vstopnice znaša 5 evrov, za predpremiere in posebno projekcijo 6 evrov. Vstopnice so že v prodaji.

V primeru dežja ali slabe vremenske napovedi projekcija odpade. Nadomestna projekcija bo naslednji dan ob 21.30 uri v Kinodvoru. V primeru odpovedi predpremiere ali posebne projekcije bosta naslednji dan v Kinodvoru na sporedu dve nadomestni projekciji, ob 19. in 21.30 uri.

Filmsko poletje odpira film Ne bom več luzerka 

Filmski večeri se začnejo v četrtek, 11. julija, s prvencem Urše Menart Ne bom več luzerka, dobitnikom vesne za najboljši celovečerni film na Festivalu slovenskega filma v Portorožu.

Letošnji izbor so močno zaznamovale vélike ikone iz sveta filma, športa, glasbe, baleta in književnosti. V njem med drugim najdemo filme o enem največjih nogometašev vseh časov Diegu Maradoni, ameriškem plezalcu Alexu Honnoldu, filmskem avtorju Pedru Almodovarju, popularnih glasbenikih Freddieju Mercuryju in Eltonu Johnu, legendarnih opernih pevcih Marii Callas ter Lucianu Pavarottiju, ruskem baletniku Rudolfu Nurejevu in francoski pisateljici Sidonie-Gabrielle Colette.

Festivalske uspešnice

Kot vsako leto doslej na Filmu pod zvezdami predstavljajo tudi festivalske uspešnice. Dokumentarec Diego Maradona Asifa Kapadie (Amy) in avtobiografska oda filmski ustvarjalnosti Bolečina in slava (Dolor y gloria) Pedra Almodovarja na spored predpremierno prihajata naravnost s festivala v Cannesu.

Prikazali bodo tudi otvoritveni film letošnjega canskega festivala, zombi komedijo Mrtvi ne umirajo (The Dead Don’t Die) Jima Jarmuscha.

S Peugeotovo predpremiero biografskega dokumentarca Pavarotti bodo predstavili presunljiv in intimen portret legendarnega tenorja in enega najbolj priljubljenih opernih pevcev vseh časov, Luciana Pavarottija. Predpremierno bo na sporedu tudi Beli vran (The White Crow), biografska drama o velikem baletniku Rudolfu Nurejevu in njegovem prebegu na Zahod v režiji britanskega igralca Ralpha Fiennesa.

Uporabne povezave:

Foto: Kinodvor

Veste, kako so kaznovali zapornike na Ljubljanskem gradu?

Ljubljanski grad je eden najbolj prepoznavnih simbolov naše prestolnice, toda koliko dejansko vemo o tem, kaj se je v preteklosti v njem dogajalo?

Grad je bil prvič pisno omenjen v 12. stoletju, tri stoletja kasneje so ga povečali, dve stoletji kasneje pa je začel propadati. In ne, na Grajskem griču nikoli niso prebivale princese. V začetku 19. stoletja so oblasti v gradu uredile kaznilnico in delno vojaško utrdbo, za rešetkami kaznilnice pa se je odvilo kup mračnih, a zanimivih zgodb.

Skok v preteklost, ko so za grajskimi rešetkami sedeli morilci, prešuštniki, čarovnice in vitezi

Da bi spomnili nanje, so na Ljubljanskem gradu pripravili nov doživljajski voden ogled z naslovom Izza grajskih rešetk. Tu lahko po novem spoznate skrivnostno plat grajske preteklosti in pokukate skozi grajske rešetke.

V zgodovino kaznovanja na Ljubljanskem gradu je Vandraj odšel v spremstvu grajskega vodnika in kostumiranih igralcev, s pomočjo katerih zgodbe dobijo prav poseben pridih in oživijo pred našimi očmi. Kratki igrani prizori predstavijo tegobe vseh tistih, ki so nekoč tu prestajali kazen, s tem pa tudi raznolikost in razvoj kaznovanja od srednjega veka naprej.

Začnemo v 19. stoletju in prisluhnemo usodi kaznjenca, ki v grajski kaznilnici prestaja kazen za uboj. Nadaljujemo še pol tisočletja dlje v zgodovini in občutimo sramoto Ljubljančanke, ki jo bo zaradi prešuštva doletelo javno zasmehovanje v volčji luknji, kamor jo odpelje menih. V ječi na prostem pretresena Anica z obupom v očeh razkrije, kaj vse je prestala, odkar je bila obsojena čarovništva, medtem ko rabelj Hans nestrpno čaka, da jo odpelje na grmado. Zviti vitez Erazem Predjamski, ki se pripravlja, da bo skozi skrivni izhod ušel iz gradu, kamor so ga po cesarski volji zaprli zaradi umora poveljnika vojske, nam zaupa razlog za storjeno dejanje. Tudi italijanski revolucionar bo kmalu odšel z gradu, njegovo nekajletno ujetništvo se je pravkar končalo; v grajski kapeli se izpove, kaj ga je v tem času doletelo. Na koncu spoznamo še enega političnega obsojenca, slovenskega pisatelja Ivana Cankarja, ki svoji obiskovalki Mileni uporniško razlaga, kaj vse je izrekel zoper cesarsko oblast.

Vodene oglede, ki so videti bolj kot igrane predstave, lahko na gradu med majem in septembrom ujamete prav vsak dan, v nizki sezoni od oktobra do aprila pa vsako soboto in nedeljo. Zgodbe izza grajskih rešetk trajajo po 60 minut, izvajale pa se bodo v slovenščini in angleščini. V nemščini, italijanščini, francoščini, španščini, ruščini in hrvaščini bodo na voljo s pomočjo avdiovodnikov.

Cena: 10 evrov ali 12 evrov skupaj z vožnjo z vzpenjačo ter 7 evrov za dijake, študente, upokojence ali skupine nad 15 oseb. Vstopnica vključuje tudi ogled drugih grajskih vsebin.

Foto: Maja Fister

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.