Razglednica s Krete: Še zadnji dnevi sonca in skritih zalivov na rajskem otoku

Ker sem velika navdušenka in zasvojenka s kotički, kamor lahko prideš peš, kjer mi družbo dela narava in mir, bom predzadnji glas iz Krete ponovno posvetila idejam za pohodniško raziskovanje divjega juga otoka. Moj raziskovalni duh mi ni dal miru, zato sem se odpravila še na določene odseke poti E4, ki se vije po otoku. Doživetje in razgledi so res nepozabni in priporočljivi vsem pohodniškim in v naravo zaljubljenim dušam.

Samaria ni edina soteska na Kreti

Preden sem zavila na obalne predele pohodniških poti, sem se odločila obiskati kanjon, ki ni tako razvpit, kot Samaria, o katerem sem že pisala. Med tem, ko se tja valijo trume obiskovalcev, so mi v zgodnjih jutranjih urah v manj znani soteski Agia Irini družbo delale le živali. Na javni avtobus sem čakala še v temi. Ko po ovinkastih cestah pridemo do izhodišča kanjona, avtobus zapustim le jaz in moje zaspane oči. Ampak, kaj hitro me je prebudil svež jutranji zrak ter pot pred mano. Gre za lepotico, ki jo je izklesala voda. Pot je lepo urejena in česa bi si lahko bolj želela, kot pa zajtrk s pogledom na skalnato kreacijo, po kateri se sprehajajo gamsi? In potem ne veš, kdo je bolj radoveden in kdo koga bolj opazuje. Oni mene ob prežvekovanju zajtrka ali jaz njih in njihove strumne noge, ki jih držijo na prepadnih skalah. Štiriurna pot me je privedla do Sougije. To je manjši obalni kotiček z nekaj hiškami, manjšimi hoteli, čudovito plažo ter seveda super tavernami. Pot, ki jo prehodimo, pa naj si bo pohodniška ali življenjska je vedno poplačana. Tudi ta je bila s skokom v morje in super vanilijevo pogačo iz vaške pekarne.

—> Vse Barbarine razglednice s Krete si lahko prebereš tukaj. <—

Peš na slavno plažo Elafonisi

Ko listaš po vodičih in spletnih straneh, ki opisujejo kraje, ki naj jih na Kreti ne bi izpustil, je med njimi prav tako plaža Elafonisi. Ta se nahaja na jugozahodu otoka. Gre za dolgo peščeno plažo z nebeško barvo morja. Da je še vse nekoliko bolj pisano, je poskrbela narava, saj je pesek odela v roza odtenek.  Če vprašaš hipije, ki so otok raziskovali 3o let nazaj, bi ti povedali, da je to res bil raj na Zemlji. Danes je seveda raj popestrila ponudba na stotine ležalnikov, za želodčke pa poskrbijo številne kantine na plaži. In da na megalomanskem parkirišču najdeš svoj avtomobil, je huje kakor, da bi iskal Minotavra v Knososovi palači. Da ne govorimo o sardelicah na plaži. Ampak kljub vsemu, sva se s sopotnico odločili, da do plaže prehodiva obalnih deset kilometrov. Pričeli sva na plaži Krios, ki je nekoliko oddaljena od znanega letoviškega mesta Paleohora. Pot je bila ponovno čarobna. Na štiriurni sončni poti pa sva odkrile nov in pa precej manj oblegan raj, ki je na poti do plaže Elafonisi. Govorim o potopljenem mestu Viena in pa plaži Kedrodasos. Tja vzemi svojo vodo, svojo hrano in se prepusti ležanju na mivki.

Od Paleohore do Sougije

Zelo priljubljena in prav tako zelo pravljična pot se vije od Paleohore, natančneje od Anidri plaže do Sougije. Tukaj je promet pohodnikov dokaj gost, a nič za to. Če boš nastanjen v Paleohori in si želiš lepega dnevnega izleta, jo mahni do Sougije. Do tja te ponovno vodi šesturna pot ob skritih zalivih. Če si za Robinzonske počitnice, potem ti ta del otoka ne sme pobegniti. Naprtaj si šotor in spal boš lahko na najbolj nepozabnih in samo zate namenjenih zalivčkih. Zjutraj te bo zbudilo sonce in šum morja. Takšnih korenjakov na poti sicer ni veliko. Je pa precej kar na divje postavljenih šotorov na plaži v Sougiji. Torej, če si želiš biti v civilizaciji, za sosede imeti osebke, ki so zelo odprtega duha, zavij do Sougije. Če želiš nazaj v prijetno posteljico v Paleohoro pa skok na ladjo in v dveh urah boš na dnevnem izhodišču.

Možnosti so številne in neverjetno pisane. Ampak mislim, da me bo žal prehitel čas odhoda. Zato že sedaj v mislih oblikujem načrte, kam vse moram zaviti naslednjič.

–> Preberi vse Barbarine dogodivščine na Kreti!

Avstrijska Koroška je kot arena na svežem zraku

Si sit sivine vsakdana in si želiš novih dogodivščin? Gore, jezera in celoten Koroški prostor so enkraten fitnes center na prostem.

Avstrijska Koroška je odlična za spoznavanje s pohodništvom. Doživi naravo korak za korakom. Gibanje med vrhovi in jezeri v pokrajini gorskih doživetij je pravljično, kakor je dežela sama. Vzemi si čas in odkrij koroško pot za potjo.

# Alpe Adria Trail

Podaj se na pestro, vznemirljivo 750-kilometrsko potovanje po treh deželah in treh kulturah, po Avstriji, Italiji in Sloveniji. Od vznožja veličastnega Velikega Kleka do azurno modrega morja. Ob poti Alpe-Adria-Trail z nebeškimi razgledi v »rajski vrt«, ki v določeni etapi prečka tudi Avstrijko Koroško. Več o poti si lahko prebereš tukaj. 

14717

# Alpe Panorama trail

V regijah Sonnenwinkel, Rosental, Klopeiner see in dolini Lavant, ki so vse del Avstrijske Koroške, poteka južni del poti Alpe Panorama. V celoti je dolga 200 kilometrov in razdeljena na 17 dnevnih etap, v katerih bodo uživali  navdušenci nad naravo in med tem odkrivali fantastičen razgled nad obmejnem območju med Koroško in Slovenijo. Več o poti si lahko prebereš tukaj.

16620

# Nock / art “pohodniško” umetniški projekt v Bad Kleinkirchheimu

Projekt Nock / art temelji na sodobni umetnosti in načinu komuniciranja s pokrajino, ljudmi, ki tam živijo in si podaja roko s pohodništvom. Torej med tvojo potjo te ne bo spremljala le čudovita narava, temveč tudi različna dela sodobne umetnosti. Pusti se presenetit. Več o poti si lahko prebereš tukaj.

14713

# Po poti fosilov in garneta

Na območju Nassfelda, Lesachtala in Weissensee-ja, na meji med Koroško in Italijo se skriva bogata dediščina. Tukaj lahko na poti odkrivaš 500 milijonov let zemeljske zgodovine, in če imaš srečo, najdeš nekaj dobro ohranjenih fosilov in vrednih kamnov. Ti se skrivajo na območju jezera Millstatäer See, ob katerem je speljana  najdaljša in najbolj mistična pohodniška pot na Koroškem – Millstätter See High Altitude Trail. Pot je bila 2014 zaradi svoje izjemnosti tudi nagrajena. Več o poti si lahko prebereš tukaj.

14511

# Hohe Tauern – nacionalni park

Ena najbolj priljubljenih lokacij med pohodniki je nedvomno Hohe Tauern nacionalni park, avstrijski prvi nacionalni park. Tam te čakajo poti na visoki nadmorski višini, ki potekajo vzdolž glavnega grebena Alp, čez vrhove nad tri tisoč metrov v višino. Eden od klasike pohodniških poti v narodnem parku je “Hochalmrunde”. Poleg tega,  pohodnike zamika tudi vodeni nočni pohodi v gorovju Hohe Tauern. Več o nacionalnem parku si lahko prebereš tukaj.

14508

V primeru, da si želiš pa le nekoliko spočiti in umiriti na Avstrijskem Koroškem, te vabimo v okolju prijazen hotel na 930 metrih nadmorske višine na planini Saualpe. Ta se nahaja na vzhodnem Koroškem in ponuja čudovite razglede in mirno lokacijo med gozdovi in travniki. Biolandhaus Arche hotel ponuja pester program za otroke, ki obsega tudi treking z lamami in vožnje s kočijo. Gostijo tudi seminarje joge. Za tridnevni oddih za dve osebi, v katerega sta vključeni 2 vegetarijanski večerji in vstop v zdravilišče s savno, termalno kadjo in infrardečo savno, se lahko prepustiš razvajati za 130 €.

Biolandhaus_Arche

5811764

 

Po poteh otoka Krk

Zaradi bližine in dobre dostopnosti, je Krk priljubljen kvarnerski otok za veliko slovenskih obiskovalcev. Med drugim pa je otok Krk prepletena mreža stez in poti. Nekatere izmed njih vam bomo predstavili in morda boste za prihajajoče sončne, spomladanske dni dobili navdih za nekoliko drugačno raziskovanje tega otoka.

Slikovite poti na otoku nas vodijo ob obali, čez gozdove in gole pašnike, posute z aromatičnim rastjem in po ovčjih stezah. Da o razgledih na skrite zalive in uvale sploh ne govorimo. Predlagane poti vam bodo precej pomagale pri odkrivanju skrivnosti, naravnih lepot in prisluškovanju zvokov v tišini.

Otok ponuja 300 kilometrov označenih poti za različne okuse in želje. Vse od morskih sprehajališč do zahtevnih gorskih poti, na katere je najbolje priporočljivo zaviti spomladi in jeseni, ko ni prevroče.

Mesto Krk

Številni kulturni spomeniki, znameniti krški sejem, stoletna turistična tradicija, glasbeni in drugi festivali, so le del široke ponudbe mesta Krk. Sprehajališča in pešpoti so usmerjena proti staremu delu mesta, ob obali, proti polotoku Prniba in na širše območje okoli mesta.

Priporočamo lahke sprehode po polotoku Prniba, ki se vijejo ob borovem gozdu in značilnem nizkem rastju vse do zalivov sv. Mikula, Valunta in sv. Danijela.

#  Krk – Lamartin – Krk

#  Krk – sv. Jurij – Krk

#  Linardići – cerkev sv. Kerševana

# Pot proti zalivu Čavlana (vodi do največjih hrastov na obali)

Povprečna dolžina stez je osem do deset kilometrov.

Baška in okolica

Baška se nahaja na jugovzhodni obali otoka. Zahvaljujoč legi, dolgi plaži in zapuščini je Baška izjemno privlačno mesto. Zaradi hribovitega sveta pa je najbolj primerna točka, od koder lahko zavijete na različne pohodniške poti. Tukaj so med prvimi na Kvarnerju s pomočjo čeških pohodnikov in lokalnih vodnikov obnovili šestnajst poti različnih težavnosti, ki danes merijo v obsegu približno 90 kilometrov. Na tem območju pa se nahaja tudi najvišji vrh otoka, in sicer Obzova, na višini 590 metrov nad morjem.

# Baška – Uvala Vela Luka

To je pot za tiste, ki radi uživate v lepih razgledih, ste raziskovalnega duha in imate radi presenečenja.

# Baška – Uvala Vela Draga

Krajši pohod vam nudi kombinacijo hribovskega in morskega doživetja. Uživanje na plažah po poti je zagotovljeno. Baška se lahko pohvali kar s tridesetimi čudovitimi, čistimi prodnatimi plažami, ki so dostopne peš ali z barko.

# Obzova

Najvišji vrh otoka Krk je dostopen z različnih smeri. Pogled iz vrha je zares čudovito doživetje. Najpogostejši izhodišči sta Treskovac (1.5 ure hoje) ali Draga Baška (2.30 ure hoje)

Po poteh Dobrinščine

Dobrinščina je območje avtohtone ruralne celovitosti, etnološke dediščine, ohranjenega okolja, raznovrstnega rastlinja, podzemnih kraških pojavov, zaščitenih zalivov z zdravilnim blatom in ugodnim podnebjem.

Na tem območju je 60 kilometrov krožnih poti in najbolj znana je sledeča:

# Putevima Dobrinjštine

Za tiste, ki bi radi nekoliko daljšo pot, predlagamo da se odpravite na 20 kilometrsko krožno pot »Putevima Dobrinjštine«. Z osmimi kontrolnimi točkami vas popelje v bogat rastlinski svet in do prikupnih vasi. Pot se prične v vasi Šilo in vodi do vasi Dobrinj ter vas po drugi poti popelje nazaj na izhodiščno točko.

Puntarske steze

Jugozahodna obala Krka pripada naselju Punat. Danes je to eden pomembnih centrov hrvaškega navtičnega turizma (modra zastava) in znano po visokokakovostnih izdelkih olivnega olja (dnevi oljk, vsako leto v oktobru). Posebno privlačnost daje Punatu otoček Košljan, »otok v otoku«, naravni gozdni rezervat in kulturni spomenik. Pohodnikom se ponujajo dobro označene pastirske steze in sprehajališča ob morju.

Eden višjih vrhov na otoku je Veli Vrh (541m)

# Prgon – Kalabrin – Veli vrh

# Ricomp – Runtel – Veli Vrh

Poti sta zaradi vzponov srednje in težje zahtevnosti in v eno smer zahtevata dve uri hoje.

Preden zavijete na pot, si priskrbite zemljevid, priročne vodnike, s seboj vzemite nekaj za popit in pregriznit ter se prepustite naravi. Ob stiku in pogledu na preplet morskega in gorskega, se bodo sprostila čustva in vsekakor boste našli marsikateri odgovor na vprašanje, ki vam morda skače po glavi.

Želimo vam prijetna doživetja na otoku Krk z Megabon ponudbama.

Foto: www.krk.hr, Shutterstock

Gozo – obvezna postojanka na Mediteranu

Ko sem razmišljala, kam bi lahko pobegnila na krajši odklop, sem imela v mislih sledeče želje: sonce, divja narava, pohodniške poti in kotički, kjer možgani lahko preklopijo na tipko off. Vse to in še več sem našla na otoku Gozo, ki leži tik ob Malti. Izkazalo se je, da je bila moja odločitev zadetek v polno, če ne popolno.

_DSC0073

Skok do tega pravljičnega otoka  sploh ni tako velik. Z nizkocenovnim letalskim prevoznikom sem iz Trevisa letela do Malte in že čez nekaj ur sem bila na njenem sestrskem otoku Gozo. Zahvala za to gre odlično urejenemu javnemu prevozu tako na Malti kot na Gozu.

IMG_8876

Občutek imaš, kot da si ves čas del filmske kulise

Na miniaturnem otočku, ki meri v dolžino le 14 kilometrov in v širino sedem, danes prebiva 30.000 ljudi. Življenje na Gozu nikoli ni bilo lahko in tudi danes ni. Temu pričajo številne zapuščene ali nedokončane hiše, ki jo jih zapustili domačini ter odšli v svet s trebuhom za kruhom. Pa vendar so mi idilične vasice posejane po otoku dale občutek, kot da se sprehajam v brezhibno in ljubko pripravljeni filmski kulisi. Kakor da so igralci že zapustili snemalno prizorišče, ostala sem samo še jaz s potepuškimi mucki in čarobnimi s soncem obsijanimi hišami. Hiše zgrajene iz lokalnega kamna krasijo pisani in prikupni balkoni. Dodatek ob njih so rdeče govorilnice, ki še zmeraj spominjajo na čas vladanja Angležev ali cerkve, ki so stalnica na vsakem koraku.

1915662_987260354686637_7569490817956501238_n

Da me filmska talentiranost otoka ni varala, potrjujejo številni filmi, ki so res bili tu posneti. Eden zadnjih je film Angeline Jolie in Brad Pitta, ki sta ob nastajanju filma z naslovom By the sea, na otoku preživela kar šest mesecev. Verjamem, da jima ni bilo hudega, saj je bilo njihovo delovno okolje zaliv Mgarr ix Xini, ki ga na otoku ni za izpustiti. Na tako majhnem kraju pa seveda ne primanjkuje govoric. Govori se, da je gospa, ki je v tem zalivu imela manjši bar, dobila 200.000 dolarjev, da je s svojim delom prekinila pol leta in svoje delovno mesto prepustila hollywoodskemu timu ustvarjalcev.

IMG_8877

Gozo je raj za pohodniške duše

Ko sem ljudem omenila, da sem na Gozo prišla predvsem z namenom, da otok prehodim, so mi vsakič odvrnili: »Potem si prišla na pravi kraj.« Seveda sem takšne odgovore prej dobila od aktivnih in upokojenih Angležev, ki uživajo jesen življenja na soncu, kot tudi od domačinov, ki jim hoja ni tako zelo blizu. Mediteranska mentaliteta po večini hojo smatra kot tujko v vsakdanjem življenju. Ko sem prišla do kakšne razgledne točke, ki je bila dosegljiva z avtomobilom, je bil prizor zmeraj podoben in prikupno smešen. Jaz nekje na travi ali na plaži z oreščki v ustih, domačini sedeči v avtomobilih z obilnimi malicami v naročju. Ampak naš namen je bil isti. Zreti v čudovito sliko narave pred nami.

IMG_8920

Pohodniki smo zasvojeni z lepimi razgledi in kot pohodnica sem dobila ogromen kos svoje droge. V nekaj dneh sem po etapah obhodila celoten otok. Divjih in nepozabnih 50 kilometrov. Pohodniške poti so delno označene, ampak velikokrat pride prav tudi lastna intuicija ter orientacija. Tudi ko sem izgubila sled za potjo, me je velikokrat pripeljalo do še bolj skritih kotičkov, ki so bili za nekaj trenutkov res samo moji in od mame narave. Ljudi s podobnimi idejami skorajda nisem srečala, kar je vse skupaj naredilo še bolj mirno in čarobno.

Zato se ne gre čuditi, da je tudi Odisej na svoji poti ostal na Gozu začaranih sedem let. Uročila ga je nesmrtna nimfa Kalipso. Sama na poti sicer nisem srečala nimfe, sem pa bila uročena nad klifi, podivjanim morjem med nevihto, prebujajočo naravo ter rdečo plažo.

_DSC0008

Toliko kulture na tako malem otoku

Najverjetneje ni mediteranskega otoka, na katerem bi bili prebivalci bolj kulturno aktivni ter povezani kot so na Gozu. Temu pričata kar dve aktivni operni hiši in številne prireditve ter festivali, ki se dogajajo na otoku. Ti so sicer po večini pod okriljem cerkvenih praznikov in dogodkov, saj sta vera in cerkvena skupnost pri domačinih še kako pomembni. Pa vendar je izbor dogajanja pisan skozi vse leto. Paleto prireditev si lahko ogledate na uradni spletni strani otoka: www.visitgozo.com

Ko sem spoznavala lokalne ljudi, sem imela občutek, kot da vsak nekaj ustvarja. Pa naj gre za slikanje, igranje inštrumenta ali pisanje knjige. Glede na inspiritivno okolje v katerem živijo, se to ne zdi čudno, je pa presenetljivo. In ko sem vprašala prikupnega možakarja, zaposlenega v mlinu, kaj bo počel čez štiri mesece, ko se bo upokojil, mi je odgovoril: »Še več se bom družil s čopiči in slikal. Ko ne bom slikal, bom sedel na trgu in pil pivo ter počel nič.« Ko mu odgovorim, da si želim, da bi moje slikarske sposobnosti bile boljše, mi z nasmehom na obrazu pove: »Vsak zna slikati. Potrebno je le prijeti čopič v roke in slediti temu kar čutiš.«

IMG_9091

Na Gozu sem sledila neki nevidni sili, ki me je za sedem dni poslala na otok poln lepih presenečenj. Brez da bi prej veliko vedela, kam grem in kaj me tam pričakuje, sem prišla domov s torbo polno nepozabnih razgledov, novih poznanstev, prazno glavo ter še bližje naravi.

Foto: Barbara Kuhar

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.