Planšarija Dolga njiva: gorski zrak, odlični štruklji in mali živalski vrt

Mestni vrvež se vrača z dopustov, vreme pa zaenkrat še vedno dopušča kratke izlete po Sloveniji. Tokrat je našo pozornost pritegnila planšarija Dolga njiva!

Veste, kje stoji planšarija Dolga njiva? Tu vas obdata svež gorski zrak in neokrnjena narava. Tu žvenketajo kravji zvonci, iz kuhinje pa diši po planšarskih dobrotah. Na planšariji le korak od prekrasne Dovžanove soteske in tik pod mogočnimi vrhovi grebena Košute poleti domuje družina Kleindienst. Kako jih najdete?

Kratek sprehod do čudovitih razgledov

Od Tržiča do planšarije Dolga njiva je le 16 kilometrov. Ko pridete v Tržič, pri bencinski črpalki zavijete na desno in naprej v smeri čudovite Dovžanove soteske. Mimo Čadovelj, skozi Jelendol in desno po makadamu do križišča z veliko tablo. Sledite Dolgi njivi in potočku ter čez nekaj kilometrov parkirate na parkirišču, ki se dviga na 1255 metrih nadmorske višine. Od tod se na pot odpravite peš, do cilja pa vas loči le 20 minut hoje.

Planšarija, kjer spoznate živali

Planšarstvo se je razvilo, ker planine ponujajo domačim živalim pravi raj za ugodno življenje. Planšarija Dolga njiva ima kar nekaj živalskih prebivalcev, ki jih najraje obiskujejo prav najmlajši. Lahko jih spoznate pobliže! Kdo vse tam pozdravlja obiskovalce? Pujsi, purani, ovce in koze, pa goske, kokoši, krave, telički in bik!

Ko zadiši iz kuhinje

Zgodnja jutra na planšariji so namenjena za molžo krav in iskanje v slamo odloženih kokošjih jajc. Od tu pa v kuhinjo, kjer se vsak dan z ljubeznijo pripravi najimenitnejši izbor tradicionalnih slovenskih planšarskih jedi. Priporočamo žgance, govori pa se, da imajo na planšariji tudi najboljše štruklje daleč naokoli. Mama Nežka vam pripravi sirove in ajdove z orehi, nekaj prav posebno omamnega pa so tudi lešnikovi s čokolado.

Bi prespali na seniku?

Na planšariji lahko tudi prespite. Edinstvena izkušnja je spanje na seniku, kjer se ovijete v svojo spalno vrečo in zaspite v objemu narave. Nočitev na seniku stane 5 evrov, za 12 evrov pa lahko prenočite tudi v sosednji koči, kjer je na voljo 12 skupnih ležišč.

S planšarije še više v gore

Škoda bi bilo obiskati tako lepe konce in ne raziskati še okolice, kajne? Možnosti je veliko. Zbrali smo naslednje tri.

Orlova pot, 20 min

Spoznajte prave lokalne prebivalce naših planin in neposredno s planšarije odkorakajte na poučno Orlovo pot. Z malo sreče boste iz opazovalnice lahko videli tudi orla, ki v skalnatih votlinah pod gorami prebiva že leta.

Planina Zgornja Dolga njiva, 2 km

Po travnikih in pašnikih se lahko po planini sprehodite vse do avstrijske meje, od koder se razprostira razgled na Jezersko, dolino Kokre in najvišje vrhove Kamniško-Savinjskih Alp.

Košutnikov turn (2133 m), 2,5 h

Vzpon na mogočnega dvatisočaka in spust preko celotnega, 12 km dolgega grebena Košute bo navdušil tudi najizkušenejše hribolazce.

Kam torej ta konec tedna? V planine! Planšarijo Dolga njiva in vse dogodivščine, ki vas tam čakajo, lahko ujamete tudi na Facebooku in Instagramu.

Foto: Peter Podobnik

Kako je videti vsakdan na planšariji, si poglejte v zabavnem spodnjem videu:

Planšarija Dolga njiva

?❤️[PLANŠARIJA SKOZI VIDEO]❤️?Neskončni sprehodi, popoln mir in šum narave … Ogromno smeha! Žvenketanje zvoncev, lovljenje kokoši in čisto prva izkušnja z molzenjem krave.? Tudi igranje šaha z oslom ni izključeno, kar poglejte! ? In seveda – razvajanje ob okusni domači planšarski pojedini pa lahko noč iz najmehkejše in najbolj dišeče postelje – senika. ?In dan je popoln. ?‍? Naj bo kmalu tudi tvoj! ??#mojaplansarija #dolganjiva

Objavil/a Planšarija Dolga njiva dne Torek, 07. avgust 2018

PREBERITE ŠE: Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Julijske Alpe med top pohodniškimi destinacijami po izboru Guardiana

Ugledni britanski časopis The Guardian je Slovenijo in Julijske Alpe vključil na seznam destinacij, ki jih priporoča za obisk.

Britanski časopis Guardian je objavil seznam 40 najboljših krajev, ki se jih po njihovem mnenju splača obiskati. Med priporočene je uvrstil tudi pohodniško pot Julijske Alpe. Gre za 300 kilometrov dolgo krožno pohodniško pot po Julijcih.

Slovenske alpske lepote, ki niso le Triglav

Na novo osnovana pot okrog Julijskih Alp v osnovi poteka v smeri urinega kazalca. Razdeljena je na priporočljive etape. Dnevne etape so zasnovane tako, da je v krajih od začetka oziroma konca možno prenočiti. Tam je tudi možnosti za okrepčilo ali nakup hrane in pijače. Etapa se, če je le mogoče, začne na železniški ali avtobusni postaji. To pohodnikom omogoča trajnosten in mobilen dostop.

Julijci ob boku New Yorku, Japonski in Velikem kanjonu

Na lestvici 40 destinacij, ki si jih je vredno ogledati, so med drugim izpostavili tudi otok Madeiro, Lyon, Bristol, Manchester, Severno Irsko, Veliki kanjon, Argentino, Belize, Etiopijo, Jordanijo, New York, Normandijo, Singapur in Japonsko.

OD RATEČ DO MOJSTRANE

Pot se začne na državni meji med Slovenijo in Italijo v Ratečah, do koder bodo pohodniki z zadnje etape prispeli iz Bovca oziroma Loga pod Mangartom. Pot gre dalje skozi vaško jedro Rateč, mimo izvira Save Dolinke v Zelencih in pod pobočji Vitranca v Kranjsko Goro. Tam je pravzaprav začetek prve etape poti. Iz Kranjske Gore vodi pot po levem bregu Save Dolinke. Nato se vzpne na slikovit in razgleden Srednji vrh. Od tam nazaj v dolino in od Belce naprej po desnem bregu Dolinke do Mojstrane, kjer se etapa zaključi.

JESENICE – ŽIROVNICA – RADOVLJICA – BLED

Iz Mojstrane se pot vije prek sončnih Karavank, Dovških Raven po gozdnih cestah vse do Plavških rovtov, od koder se spusti na Jesenice. Skozi muzejsko Staro Savo in pod Mežakljo pot vodi na Lipce in prek Dobravskega polja, v vasi pod Stolom. Vasi pod Stolom od Žirovnice do Rodin povezuje pot kulturne dediščine, ki jim pot okrog Julijskih Alp v dobršni meri sledi.

Z Rodin se povzpnemo na Svetega Petra nad Begunjami, ki nudi enega najlepših razgledov na Julijske Alpe z vzhoda. Hkrati pa odpira pogled skoraj vse do Ljubljane. Nadalje pot vodi skozi vasi Begunje, Dvorsko vas, Gorico in Vrbnje do Radovljice, se spusti k Savi ter ob njenem levem bregu mimo sotočja obeh Sav – Bohinjke in Dolinke – pripelje na Šobec ter od tam na Bled.

POKLJUKA – RIBČEV LAZ – BOHINJSKA BISTRICA

Dalje gre pot ob severni obali jezera pod Blejskim gradom do železniške postaje Bled Jezero in od tam v Gorje. Tu se začne zahteven vzpon na Pokljuko. Pot vstopi v Triglavski narodni park in vodi skozi naraven spomenik Pokljuška soteska čez planini Kranjska dolina in Zajavornik v vas Goreljek na Pokljuki.

Nato se pot spusti skozi slikovite vasi Gorjuše, Koprivnik, Jereko, Zgornje bohinjske doline skozi vasi (Češnjica, Srednja vas, Studor, Stara Fužina) do Ribčevega Laza. Tam začasno zapusti zaselke in vodi pod vznožje spodnjih bohinjskih gora in čez slikovito Dobravo vse do Bohinjske Bistrice.

V Bohinjski Bistrici se pot okrog Julijskih Alp počasi poslovi od Gorenjske. Vodi le še navkreber čez Nemški Rovt in naprej po gozdnih cestah in poteh vse do sedla Vrh Bače. S sedla se spusti v vas Bača, iz vasi pa mimo osamljene kmetije Kacempoh na Kalarsko brdo. Tam se križa s planinsko potjo za Črno prst.

Udobnejša in hitrejša pot do te točke vodi tudi z vlakom skozi bohinjski predor v Podbrdo in navzgor po planinski poti.

VRH BAČE – GRAHOVO – MOST NA SOČI

Skozi slikovite gorske vasi Kal, Stržišče, Znojile in vse do Oblok pot sledi trasi znanega maratona štirih občin. Iz Oblok se pot nadaljuje po stari cesti, ki nas v zložnem spustu povede na današnjo glavno cesto skozi Baško grapo. Po dobrem kilometru jo v vasi Koritnica zapustimo in se po klancu spustimo do reke Bače.

Iz Grahovega se pot ponovno vzpenja – sledimo starim razglednim potem do kmetije Ravence in naprej do vasi Temljine, spustimo se na Knežo, od tam pa sledimo kar stranski cesti proti Tolminu čez Hum do vasi Ljubinj. Malce pred vasjo poiščemo gozdno pot na levi, ki nas popelje na vrh Senice, imenitno razgledišče na Sočo, okoliške gore in dolino. Še zadnji izraziti spust na primorski strani zaključimo na Mostu na Soči.

Ne spreglejte: Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos (klik)

TOLMIN – KOBARID – BOVEC

Od Mosta na Soči pa vse do Bovca naše potovanje okoli Julijskih Alp nadaljujemo ob reki Soči. Najprej po urejeni sprehajalni poti ob jezeru do Tolmina, nato izmenično po poljskih poteh in stranski cesti »na sončni strani«, kot pravijo domačini, do Kobarida, kjer pri odcepu poti za znameniti slap Kozjak (ker je le par minut stran, si ga je vredno ogledati) ulovimo stezo, ki nas mimo vasi Trnovo, Srpenica in Žaga, vse so na nasprotnem bregu, popelje vse do Loga Čezsoškega. Tu ponovno stopimo na asfaltirano stransko cestico, ki ji mimo slapu Boka sledimo v Čezsočo in naprej v Bovec.

Ne spreglejte: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko (klik)

LOG POD MANGARTOM – PREDEL – RAJBELJ – RATEČE

V Bovcu poiščemo zgodovinsko pot, ki nas mimo trdnjave Kluže in naprej ob reki Koritnici vodi v Log pod Mangartom, postavljen pod mogočne alpske zidove Mangarta, Jalovca in Loške stene. Iz Loga nas za Pokljuko in Bačarskim sedlom čaka tretji največji vzpon na našem krogu, čez prelaz Predel. Takoj za mostom na koncu vasi poiščemo stezo, ki nas popelje med slikovite slapove v soteski Predilnice in ji sledimo vse do prelaza.

Na italijansko stran nadaljujemo po cesti, ki pa jo že na tretjem ovinku zapustimo in nadaljujemo kar naravnost naprej po stari poti v rudarski Rajbelj. Na vroč poletni dan se je vredno spustiti tudi do jezera pod prelazom in zaplavati. Iz Rajblja nadaljujemo najprej po nasipih rudniške jalovine in nato nekaj kilometrov po cesti. Malo pred koncem doline prečkamo most čez reko in nadaljujemo po poljskih poteh do kolesarsko pohodniške steze, ki povezuje Trbiž in Kranjsko Goro. V Ratečah se ponovno vrnemo na slovensko stran.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Kraljevski oddih na turistične bone v dvorcu s pogledom na Triglav

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Preberite še: Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Fotogeničen izlet: Klopca nad Bledom, ki preplavlja Instagram

Klopca nad Bledom, ki se pohvali z enim od najbolj osupljivih razgledov, se nahaja na Ojstrici nad Bledom. Tu se razlega čudovit pogled na Blejsko jezero in otok z gradom v ozadju, Gorenjsko ravan, Kamniške Alpe in Karavanke.

Če ste vsaj povprečen uporabnik družbenih omrežij, ste zagotovo že naleteli na ta prizor. Klopca nad Bledom je postala ena najbolj ikoničnih fotografij tega slovenskega bisera. In tudi če niste najbolj navdušeni pohodniki, ga lahko brez večjih naporov doživite tudi v živo.

Ojstrica: Kratek vzpon, ki nagradi z razgledom

Ojstrica se se s 661 metri nadmorske višine dviga nad zahodno obalo Blejskega jezera. Avto lahko pustite na parkirišču pri avtokampu Zaka, do katerega pridete po cesti, ki iz Bleda pelje proti Bohinju, na križišču za Vilo Bled pa zavijete desno in poiščete primerno parkirno mesto.

Na južnem delu zaliva sledite pešpoti v gozd in sledite smerokazom. Vzpon od Zake do Ojstrice ni preveč zahteven in traja okoli 20 minut.

Podaljški še do Male in Velike Osojnice

Izlet od tu lahko podaljšate še na Malo in Veliko Osojnico, kjer vas prav tako pričaka razgled, ki mu ni para. Od Ojstrice do Male Osojnice je še 15 minut hoje, od tod pa spust nazaj do Zake traja še 25 minut. Kljub relativno nezahtevni poti, priporočamo udobno obutev z dobrim oprijemom in oporo.

Uživajte v razgledu, svoje fotografije na Instagramu pa ne pozabite opremiti z oznako #Vandraj ali nas označite s tagom @Vandraj!

Foto: Shutterstock, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Za hedoniste: romantična cesta med vinogradi v obliki srca

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ste že glasovali za naj planinsko kočo in naj visokogorsko kočo leta 2019?

Začela se je peta sezona akcije Naj planinska koča, ki jo na Siol.net organizirajo v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije. Bralci lahko izbirajo med 157 kočami, 29 visokogorskimi planinskimi postojankami in 128 planinskimi kočami.

Siol.net v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije letos že peto leto zapored organizira izbor Naj planinska koča Slovenije. V izboru za naj planinsko kočo sodeluje 157 koč, od tega jih je 29 visokogorskih in 128 planinskih. Projekt je namenjen vsem ljubiteljem pohodništva, planinarjenja, rekreacije in vsem, ki skrbijo za zdrav duh v zdravem telesu.

Ste že glasovali za svojo?

Prvi krog glasovanja traja od 17. junija 2019 do 10. avgusta 2019. V drugi krog glasovanja, ki bo med 11. avgustom 2019 in 11. septembrom 2019, bo uvrščenih 10 finalistk iz prvega kroga, ki bodo prejele največ glasov: pet koč iz kategorije naj planinska koča in pet koč iz kategorije naj visokogorska planinska koča. Zmagali bosta koči, ki bosta v svoji kategoriji dobili največ glasov. Samo lani je bilo v sklopu tekmovanja oddanih več kot 45 tisoč glasov.

Nagrade tudi med glasovalce

Med izborom bodo ob sredah tedenska žrebanja, v katerih bodo nagrajencem podelili praktične planinske nagrade, ob izteku izbora pa bodo izžrebali srečneža, ki bo osvojil glavno nagrado, turo z gorskim vodnikom na Triglav oziroma drug vrh po lastni izbiri.

Letošnje leto bodo prvič bralcem posebej predstavili tudi vse koče, ki jih lahko označimo za družinam prijazne koče. Tako bodo tudi mladi starši lahko brali o lokacijah, ki jih lahko obiščejo z mlajšimi otroki, in tako zbirali ideje za družinske izlete. Vse vsebine s predlogi izletov za družine z majhnimi otroki bodo objavljene v posebnem zavihku na Siol.net.

Foto: Shutterstock

Poletje v Srbiji: Dvodnevni oddih na Kopaoniku že za 59 evrov

Najbolj znano srbsko smučišče Kopaonik ni aktualna počitniška destinacija le pozimi. Najvišja planina v Srbiji ima tudi pestro poletno sezono, saj okoliške planine nudijo številne možnosti za aktivno preživljanje časa v hribih. Od pohodništva, kolesarjenja, nočnih zabav do iskanja izjemnih razgledov …

SUPER PONUDBA: Kopaonik – 2 nočitvi za 2 osebi, wellness in SPA center le 59 evrov! Kupon je unovčljiv do 31. 8. 2018 za bivanje med ponedeljkom in petkom.

Kopaonik je od Ljubljane oddaljen 800 kilometrov, na poti pa se lahko ustavite na primer v Beogradu, ki je od končne destinacije oddaljen 3 ure vožnje.

Na svoj račun bodo v planinah prišli tudi hedonisti, ki raje kot v hribih uživajo v spa centrih, ki jih najdete v prestižnih hotelih na Kopaoniku, ki se lahko pohvali z 200 sončnimi dnevi na leto.

NE SPREGLEJTE: Kopaonik – 2 nočitvi za 2 osebi, wellness in SPA center le 68 evrov! Kupon je unovčljiv do 31. 8. 2018 za bivanje med vikendi.

Ne smemo pa pozabiti še na en ključen element dopustovanja v Srbiji – kulinariko! Srbska kuhinja najbolj diši mesojedcem, od čevapčičev, jagnjetine pa do bureka, ki jih boste začinili z domačo “rakijo”, slavnim žganjem, ki vedno ravno prav pogreje. Na Kopaoniku poleti najdete tudi borovnice, ki so zvezde številnih tamkajšnjih sladic.

Foto: Mujen Lux

PREBERITE ŠE:

Izlet v temperamenten Beograd za 78 evrov

Slaščičarna v Beogradu, kjer se morate posladkati

Kaj se na Krvavcu dogaja, ko sneg skopni?

Krvavec je ena priljubljenih točk za zimske športne aktivnosti, nič manj pa ni zanimiv niti v toplejšem delu leta. Ko se sneg umakne s planine, se ta obarva v zeleno, smučišča pa zamenjata šopek pohodniških tur in poletni park s številnimi aktivnostmi.

Izlet z razgledom na Ljubljansko kotlino in Alpe

Do izhodišča za pohodništvo, kolesarjenje in adrenalinske podvige, tako kot pozimi, tudi poleti vozi kabinska žičnica, na katero vstopite na postaji tik ob urejenem brezplačnem parkirišču. Ta vas v slabih desetih minutah prepelje s 602 na 1450 metrov nadmorske višine, med vožnjo pa se vam odpre osupljiv pogled na Ljubljansko kotlino in Julijske ter Kamniško-Savinjske Alpe. Žičnica v zgodnji sezoni obratuje vsak dan od 14. do 19. ure, torke in četrtke še uro dlje, ob vikendih pa se park odpre še prej – ob 9. uri. V glavni poletni sezoni, torej od 23. junija naprej se tudi urnik med tednom poenoti s tistim med konci tedna.

UGODNO: Nočitev z zajtrkom v hotelu Krvavec, uporaba savne in vstopnica v Poletni park Krvavec le 62 evrov!

Poletni park Krvavec za ljubitelje adrenalina

Poletni park ponuja več različnih aktivnosti – pustolovski park, plezalni stolp, slackline, tube, frizbi golf, trampoline, lokostrelstvo … Na Krvavcu vas po zimski sezoni pričaka pustolovski park s poligonom in ovirami, ki vodijo skozi gozd. Svoje ravnotežje lahko preverite na slacklinu, elastični vrvi, napeti med drevesi, adrenalin po žilah si lahko poženete tudi s spustom s tubo ali na plezalnem stolpu, preizkusite pa se lahko tudi v lokostrelstvu ali frizbi golfu. Po tlakovani poti se lahko tudi spustite z gorskimi go-karti ali skiroji, ljubitelji adrenalina pa lahko skočite še na gorsko kolo. Park do 31. julija obratuje ob sobota in nedeljah od 10. do 18. ure, od 1. do 31. avgusta pa ob enakih urah vse dni v tednu.

Bike park z največjo višinsko razliko v spustih

Krvavec je priljubljen tudi med navdušenci nad spusti na dveh kolesih. Ponaša se s 27 kilometri označenih kolesarskih poti in spustov za vse okuse ter stopnje kolesarskega znanja, hkrati pa se lahko pohvali tudi z največjo višinsko razliko v spustih med Bike parki v Sloveniji.

Jadralno padalstvo za ljubitelje ptičje pespektive 

Izjemen panoramsko pogled lahko ujamete tudi z jadralnega padala. Krvavec je priljubljeno vzletišče, ki omogoča dolge spuste, hkrati pa vam na vrh ni treba preveč pešačiti, saj do tja vodi žičnica. Organizirajo tudi tandemske polete, za tiste, ki se z jadralnim padalom srečujete prvič.

Idilično izhodišče za pohodnike

Nenazadnje se Krvavec v poletnem času prelevi tudi v pravo oazo za pohodnike. Od tod vas lahko ponese na ture na Kompotelo, Kalški greben, Kokrško sedlo in Cojzovo kočo. Vedno bolj priljubljena pa je tudi nordijska hoja, vadba, pri kateri s pravilno uporabo palic pri hoji lahko spodbudimo kar 90 odstotkov vseh mišic v telesu.

UGODNO: Nočitev z zajtrkom v hotelu Krvavec, uporaba savne in vstopnica v Poletni park Krvavec le 62 evrov!

View this post on Instagram

We RIDE tomorrow? ?: @sandi.bertoncelj

A post shared by Bike Park Krvavec (@bikeparkkrvavec) on

View this post on Instagram

What's your favourite side? Our's is sideways?

A post shared by Bike Park Krvavec (@bikeparkkrvavec) on

Kamorkoli vas ta konec tedna že zanese, svojih utrinkov na Instagramu ne pozabite opremiti z oznako #Vandraj ali nas označite s tagom @Vandraj.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

Vandraj namig: Trije ugodni hoteli na slovenski obali (nočitev s polpenzionom že za 44 evrov!)

 

Idilične Golte: Na kosilo v dvoje z nihalko in v wellness za le 49 evrov!

Do 31. avgusta lahko ob sobotah in nedeljah unovčite kupon, ki vključuje kosilo v hotelu Golte za dve osebi, povratni prevoz z nihalko in dnevni vstop v wellness!

Iščete idejo za idiličen oddih v alpskem raju? Priporočamo skok na Golte, od koder se ponujajo lepi razgledi na Savinjsko dolino in vrhove Kamniško-Savinjskih Alp.

PRIPOROČAMO: Z nihalko na Golte na kosilo in v wellness za 49 evrov – kupon je unovčljiv do konca avgusta!

Rajski kraj za aktivne počitnice v naravi

Hotel Golte se nahaja na 1.410 m nadmorske višine, v osrčju krajinskega parka Golte, ta slikovit planinski kraj pa ni aktualen zgolj pozimi, ko bele strmine preplavijo smučarji. Planota je tudi raj za ljubitelje aktivnih počitnic, ki obožujejo lepe razglede, dobro hrano in svež planinski zrak.

Pomlad je na Golteh v znamenju cvetenja alpskih rastlin, med njimi avtohtonega avriklja, ki raste v tamkajšnjem alpskem vrtu, najvišje ležečem v Evropi. Podate se lahko na Pot po Golteh, ki predstavi številne naravne, kulturne in zgodovinske znamenitosti. Primerna je tako za izkušene planince, kot za družine z otroki, še posebej pa je priljubljena med gorskimi tekači. Številne kolesarske poti vam omogočajo, da aktivno preživite prosti čas tudi na kolesu.

Od oddiha v gozdu k wellnessu

Popolno izkoriščen dan zaključite s sprostitvijo v idiličnem gorskem wellness centru, kjer vas čakajo savne, ambientalni tuši, prostor za počitek z osvežilnimi napitki in masažni bazen. Namestitev v hotelu Golte, ki velja za najsodobnejši gorski hotel v Sloveniji, priporočamo tistim, ki uživajo v stiku z naravo, želijo preživeti kvaliteten oddih, odkrivati skrite kotičke neokrnjene narave in zadihati svež gorski zrak.

Več ugodnih paketov in nastanitev na Golteh najdete TUKAJ.

 

Foto: Golte.si

PREBERITE ŠE:

Prvomajski izlet: Na pravljično Planino pod Golico, pobeljeno z narcisami

Izlet: Veliko planino bo kmalu prekrila vijoličasta odeja žafranov

 

Vikend ideja: ohladitev ob Kamniški Bistrici

Tudi tisti, ki trenutno nismo na dopustu smo dočakali konec tedna. Kot kaže vremenska napoved, bodo visoke temperature vztrajale tudi čez vikend, zato priporočamo, da ga, če je to le mogoče, preživite ob morju.

Seveda pa morje ni edini kraj, kjer lahko premagujemo vročinske valove. Ohladimo se lahko tudi bližje, zato smo za ta konec tedna izbrali malce bolj planinsko destinacijo. Odpravili se bomo v čudovito naravo pod košate krošnje zelenih dreves ob prijetno hladno Kamniško Bistrico. Enako ime kot reka, ki teče skozi čudovito pokrajino, nosi tudi ledeniška dolina, ki leži blizu mesta Kamnik, dobre pol ure oddaljena od Ljubljane.

Na Vandraj najdeš tudi idejo za izlet na  Gorenjsko, Ojstrico nad Bledom in Rakov Škocjan.

View this post on Instagram

Beautiful start to a day, wouldn't you agree?

A post shared by IRENA • GRMEK | Slovenia (@localguidekamnik) on

Kamniška Bistrica je pravi raj za ljubitelje planin, družine z otroki, gorske kolesarje, pa tudi tiste, ki rekreacije ne jemljejo tako resno, a si želijo prosti čas preživeti na svežem zraku, v hladnem zavetju gora. Dolina je lahko dostopna z avtom, sicer pa je odlično izhodišče za vzpon na bližnjo Veliko Planino, Kamniško sedlo, Planjavo, Grintovec ali Kraljev hrib.

Na vrhu slednjega se nahaja gostišče ter velika Kekčeva gugalnica, kjer se bodo zabavali tako mlajši kot starejši obiskovalci.  V dolini pa najdemo tudi čudovit izvir kristalno čiste Kamniške Bistrice, ki hladi poletno vročino. Ob njej se lahko prijetno osvežimo, najbolj pogumni pa na nekaterih delih reke lahko tudi malce zaplavajo, v kolikor jih temperatura vode, ki se giblje okoli 10 stopinj Celzija, ne moti.

Bi morda raje obiskal Ptuj, Celje ali se osvežil v Celovcu?

https://www.instagram.com/p/BXKfSoPB6oV/?taken-at=851077211

Vsekakor je kraj idealen za prijeten piknik s prijatelji, zato priporočamo, da se tja odpravite zjutraj ter preživite družaben dan ob reki. S seboj prinesite nekaj prigrizkov in pijače, kakšno družabno igro ali knjigo, tisti, ki pa bi želeli preživeti dan bolj aktivno, se odpravite na pohod, spust s kolesom ali pa do ene izmed bližnjih naravnih plezalnih sten, kjer pa seveda pazite na varnost.

https://www.instagram.com/p/BXVNJ5NHQ7G/?taken-at=851077211

Želimo vam čudovit konec tedna, veseli pa bomo, če svoje vikend utrinke delite tudi z nami na naših socialnih omrežjih. V svoje Instagram fotografije označite #vandraj ali @vandraj, mi pa jih bom z veseljem delili v naši galeriji.

View this post on Instagram

Kamniška Bistrica ???

A post shared by Alexey Savchik (@alexeysavchik) on

View this post on Instagram

Kamniška Bistrica ???

A post shared by Alexey Savchik (@alexeysavchik) on

Foto: Shutterstock, Instagram

 

Po poteh otoka Krk

Zaradi bližine in dobre dostopnosti, je Krk priljubljen kvarnerski otok za veliko slovenskih obiskovalcev. Med drugim pa je otok Krk prepletena mreža stez in poti. Nekatere izmed njih vam bomo predstavili in morda boste za prihajajoče sončne, spomladanske dni dobili navdih za nekoliko drugačno raziskovanje tega otoka.

Slikovite poti na otoku nas vodijo ob obali, čez gozdove in gole pašnike, posute z aromatičnim rastjem in po ovčjih stezah. Da o razgledih na skrite zalive in uvale sploh ne govorimo. Predlagane poti vam bodo precej pomagale pri odkrivanju skrivnosti, naravnih lepot in prisluškovanju zvokov v tišini.

Otok ponuja 300 kilometrov označenih poti za različne okuse in želje. Vse od morskih sprehajališč do zahtevnih gorskih poti, na katere je najbolje priporočljivo zaviti spomladi in jeseni, ko ni prevroče.

Mesto Krk

Številni kulturni spomeniki, znameniti krški sejem, stoletna turistična tradicija, glasbeni in drugi festivali, so le del široke ponudbe mesta Krk. Sprehajališča in pešpoti so usmerjena proti staremu delu mesta, ob obali, proti polotoku Prniba in na širše območje okoli mesta.

Priporočamo lahke sprehode po polotoku Prniba, ki se vijejo ob borovem gozdu in značilnem nizkem rastju vse do zalivov sv. Mikula, Valunta in sv. Danijela.

#  Krk – Lamartin – Krk

#  Krk – sv. Jurij – Krk

#  Linardići – cerkev sv. Kerševana

# Pot proti zalivu Čavlana (vodi do največjih hrastov na obali)

Povprečna dolžina stez je osem do deset kilometrov.

Baška in okolica

Baška se nahaja na jugovzhodni obali otoka. Zahvaljujoč legi, dolgi plaži in zapuščini je Baška izjemno privlačno mesto. Zaradi hribovitega sveta pa je najbolj primerna točka, od koder lahko zavijete na različne pohodniške poti. Tukaj so med prvimi na Kvarnerju s pomočjo čeških pohodnikov in lokalnih vodnikov obnovili šestnajst poti različnih težavnosti, ki danes merijo v obsegu približno 90 kilometrov. Na tem območju pa se nahaja tudi najvišji vrh otoka, in sicer Obzova, na višini 590 metrov nad morjem.

# Baška – Uvala Vela Luka

To je pot za tiste, ki radi uživate v lepih razgledih, ste raziskovalnega duha in imate radi presenečenja.

# Baška – Uvala Vela Draga

Krajši pohod vam nudi kombinacijo hribovskega in morskega doživetja. Uživanje na plažah po poti je zagotovljeno. Baška se lahko pohvali kar s tridesetimi čudovitimi, čistimi prodnatimi plažami, ki so dostopne peš ali z barko.

# Obzova

Najvišji vrh otoka Krk je dostopen z različnih smeri. Pogled iz vrha je zares čudovito doživetje. Najpogostejši izhodišči sta Treskovac (1.5 ure hoje) ali Draga Baška (2.30 ure hoje)

Po poteh Dobrinščine

Dobrinščina je območje avtohtone ruralne celovitosti, etnološke dediščine, ohranjenega okolja, raznovrstnega rastlinja, podzemnih kraških pojavov, zaščitenih zalivov z zdravilnim blatom in ugodnim podnebjem.

Na tem območju je 60 kilometrov krožnih poti in najbolj znana je sledeča:

# Putevima Dobrinjštine

Za tiste, ki bi radi nekoliko daljšo pot, predlagamo da se odpravite na 20 kilometrsko krožno pot »Putevima Dobrinjštine«. Z osmimi kontrolnimi točkami vas popelje v bogat rastlinski svet in do prikupnih vasi. Pot se prične v vasi Šilo in vodi do vasi Dobrinj ter vas po drugi poti popelje nazaj na izhodiščno točko.

Puntarske steze

Jugozahodna obala Krka pripada naselju Punat. Danes je to eden pomembnih centrov hrvaškega navtičnega turizma (modra zastava) in znano po visokokakovostnih izdelkih olivnega olja (dnevi oljk, vsako leto v oktobru). Posebno privlačnost daje Punatu otoček Košljan, »otok v otoku«, naravni gozdni rezervat in kulturni spomenik. Pohodnikom se ponujajo dobro označene pastirske steze in sprehajališča ob morju.

Eden višjih vrhov na otoku je Veli Vrh (541m)

# Prgon – Kalabrin – Veli vrh

# Ricomp – Runtel – Veli Vrh

Poti sta zaradi vzponov srednje in težje zahtevnosti in v eno smer zahtevata dve uri hoje.

Preden zavijete na pot, si priskrbite zemljevid, priročne vodnike, s seboj vzemite nekaj za popit in pregriznit ter se prepustite naravi. Ob stiku in pogledu na preplet morskega in gorskega, se bodo sprostila čustva in vsekakor boste našli marsikateri odgovor na vprašanje, ki vam morda skače po glavi.

Želimo vam prijetna doživetja na otoku Krk z Megabon ponudbama.

Foto: www.krk.hr, Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.