Ideja za izlet v hribe: 7 vrhov nad 2000m za alpinistične začetnike

Izlet v hribe je gotovo ena najlepših izletniških vikend idej, sploh, ker živimo v državi, ki premore malo morje čudovitih gorskih razgledov. Če se s hribi šele spoznavate, pa bi vseeno radi prišli zares visoko, smo našli 7 dvatisočakov, ki so dosegljivi tudi za čiste začetnike.

Hribolazništvo na Vandraj seveda zelo podpiramo in nadvse toplo priporočamo. Vendar pa opozarjamo, da se je v hribe potrebno odpraviti z glavo in predvsem, pravo opremo!

No, ker ni čisto vsak Slovenec ponosen lastnik klinov in derez, smo danes pripravili seznam vrhov, ki se sicer lahko pohvalijo s tisočakom ali dvema, niso pa tako zahtevni, da nanje ne bi mogel zlesti čisto vsak. Poti so prijetne tudi za tiste, ki se s hribi šele spoznavajo. Kljub temu, pa ne boste prikrajšani za čudovite razglede, ki vas čakajo na vrhu.

Viševnik izlet v hribe

Viševnik je verjetno najbolj obiskan dvatisočak v Sloveniji. Če se nanj povzpnete iz Rudnega polja, je kombinacija višine izhodišča in enostavnosti vzpona primerna za čiste začetnike. Za vzpon in spust boste potrebovali skupaj približno 4 ure. Razgled na vrhu pa bo fantastičen!

Stenar

Tudi Stenar se lahko pohvali z višino. Na kar 2501 metru nadmorske višine vas čaka čudovit razgled, ena izmed poti, po kateri lahko pridete do vrha, pa je označena kot lahka. Imenuje se Zadnjica in je primerna tudi za tiste, ki v gorah niste čisto doma. Pot vam bo vzela približno 6 ur, izlet pa si boste gotovo zapisali v lepem spominu. izlet v hribe

Veliki vrh

Veliki vrh je dvatisočak v najdaljšem slovenskem grebenu – Košuti. Z Vrha boste občudovali čudovit razgled na osrednje Karavanke, Kamniško Savinjske Alpe in del Julijskih Alp.

Mala Mojstrovka

Mala Mojstrtovka je zaradi višine, a ne tako zahteve poti, eden najbolj obiskanih vrhov v Julijskih Alpah. Na vrhu prijetne in ravno prav strme poti vas bo pričakal veličasten razgled. V oči boste tam namreč lahko ujeli Veliko Mojstrovko, Mangart, Slemenovo špico, Ponce, Škrlatico in Prisank.

Storžič

Tudi Storžič sega čez dva tisočaka, nahaja pa se na zahodnem delu Kamniško Savinjskih Alp. Z vrha vam bo pogled segel preko Julijskih Alp in Karavank. Odličen pa je tudi pogled s ptičje perspektive na Ljubljansko kotlino.

Stol

Stol je z dobrima dvema tisočakoma najvišji vrh Karavank, kljub temu pa vzpon nanj ni tako zahteven. Po lahko označeni poti se boste na vrh lahko povzpeli že v treh urah. Odlična tura za krasen vikend izlet v naravi, kjer boste malce aktivirali svoje mišice ter prezračili utrujeno glavo.

Ne pozabite, da tudi ob pohodu na nezahtevne hribe, preverite vremensko napoved!

Preberite še: Blejsko jezero: to so pravila, ki veljajo za SUP-e, kajake in kanuje

Foto: Unsplash

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Juliana Trail: to so novosti na priljubljeni pohodniški poti

Skupnost Julijskih Alp to leto vabi na daljinsko pohodniško pot Juliana Trail z dodanimi štirimi etapami do Brd in žigom na vsaki etapi.

Juliana Trail je skupni produkt Julijskih Alp. Gre za 270 kilometrov dolgo pohodniško pot, ki skozi 16 etap obkroži Julijske Alpe. Ob tem kot novost ponuja še štiri dodatne etape, ki alpskemu krogu dodajo rahel pridih Mediterana. Je pot, ki ne posega v zaščiteno, občutljivo, predvsem pa v zadnjih letih močno oblegano visokogorje.

Julijske Alpe in Jadransko morje: 20 etap in 330 kilometrov poti

Skupaj z etapami do Brd pohodnik premaga v skupno 20 etapah 330 kilometrov poti. Prav te dodatne etape, ki pohodnika vodijo do slikovite vinske pokrajine Goriških Brd tudi v poti dokazujejo neločljivo povezanost Julijskih Alp z Jadranskim morjem.

O razlogih za dodatne etape je koordinator skupnosti Julijskih Alp Klemen Langus povedal: »Najprej zato, ker sta Brda in Kanal partnerski občini skupnosti Julijskih Alp. Že v sami zasnovi Juliane Trail smo pred leti sklenili, da bomo osnovnemu krogu dodajali dodatne poti, ki bodo osnovni krog še obogatile. Juliana Trail je krožna pot okoli Julijskih Alp, dolga 270 kilometrov in ima 16 etap. S tem prvim odsekom proti Brdom Juliana dobiva dodatne krake, oziroma neke vrste pristopne poti do Juliane Trail. Gotovo to tudi ne bo edina, gotovo bodo v prihodnjih letih nastali še dodatni tovrstni kraki, ki bodo seveda podpirali samo vsebino osnovne zasnove poti in bodo kot taki morali izpolnjevati tudi določene kriterije.«

Za zbirateljske pohodnike 24 žigov na poti

Pohodniki bodo žige, ki polno zbrani prinašajo tudi priznanje in nagrado, lahko zbirali v dnevniku žigov. Le ta je novi dodatek ponatisa vodnika po Juliani Trail, ki je ob dnevniku žigov bogatejši tudi za opise dodatnih štirih etap.

Povod za odločitev, da po etapah Juliana Trail postavijo žige, je izjemen obisk v lanskem letu in močno zaznano povpraševanje po zbiranju žigov, ki so često del tovrstnih doživetij. Po celotni poti je tako moč nabrati 24 žigov, praviloma enega na etapo, ponekod tudi dva. Na terenu so lokacije žigov označene s posebno tablico pri žigu.

Kdor bo zbral žige in dnevnik z žigi poslal na booking center v Bovec, bo dobil priložnostno diplomo in nagrado. Vodnik je na voljo na 25 prodajnih mestih, večinoma po Turistično informativnih centrih.

Koordinator skupnosti julijskih Alp Klemen Langus pravi: »Pot je izjemno priljubljena, kar me zelo veseli, tudi med domačimi gosti. V skupini, ki se je oblikovala na Facebooku in ima že preko 5.000 članov in tudi po številnih pogovorih z uporabniki, je bila večkrat izražena želja po možnosti zbiranja žigov. Kaže, da imamo Slovenci to nekako v krvi in zato smo se tudi odločili, da omogočimo zbiranje žigov. Za prehojenih 16 etap z vsemi zbranimi žigi pohodnik dobi tudi simbolično nagrado.«

Obogatitev vodnika po Juliana Trail

Pohodnike po pohodniški poti spremlja in vodi elektronski vodnik na spletni platformi OutdoorActive, kjer so na voljo natančni opisi in navodila za posamezne etape. Na voljo je tudi posebna aplikacija. Naložiti jo je možno preko platform za aplikacije Google Play in App Store.

Nastal je tudi ponatis tiskanega vodnika, ki po novem vključuje opise dodatnih štirih etap in dnevnik za zbiranje žigov.

Vir: IFeelSlovenia

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Biograd na Moru in imeniten hotel v peščenem zalivu, ki vas bo povsem navdušil

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Zdaj sta odprti tudi smučišči Cerkno in Kanin – takšni so pogoji za obisk

Po odpravi prepovedi prehajanja med občinami in regijami so konec tedna zagnali naprave tudi na nekaterih smučiščih, ki so bila trenutno zaprta. Tako so na smučišču Cerkno smučarje znova pozdravili v petek, Kanin pa so odprli v soboto.

Na Cerknem po novem med 9. in 16. uro obratujejo štirisedežnica Brdo, vlečnica Dolina in dvosedežnica Grič. Na voljo so proge Dolina 2, Grič 1, Brdo 6 in Brdo 7 ter otroški trak. Obratuje vstopna postaja Brdo, so sporočili iz Hotela Cerkno. Kanin

Obvezen negativen do sedem dni star test oz. potrdilo o cepljenju ali prebolelem covidu-19

Smučarji in osebje na smučišču, ki prihaja v stik s smučarji, morajo imeti negativen do sedem dni star test na koronavirus oz. potrdilo o cepljenju ali prebolelem covidu-19. Kot pravijo na smučišču Cerkno, testiranje na vstopni točki smučišča ni možno, smučati pa bo mogoče z negativnim testom, opravljenim pri kateremkoli pooblaščenem izvajalcu v Sloveniji.

Zagnali tudi sončen Kanin

Smučišče na Kaninu obratuje od sobote. Prva gondola na Kanin krene ob 8. uri, zadnja na Kanin ob 14. uri, zadnja gondola v dolino pa bo ob 15.30. Blagajna bo odprta med 7.30 in 16. uro. Obratovale bodo progi Podi in Skripi ter proga med postajama D in C. Odprta bosta SkiBum bar in Kaninske legende po navodilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so sporočili iz javnega zavoda Sončni Kanin, ki upravlja smučišče.

Kot so dodali, morajo smučarji negativen test ali potrdilo o cepljenju oz. preboleli bolezni predložiti na blagajni ob nakupu vozovnice. V soboto se je odprla tudi trgovina, izposoja opreme in smučarska šola Alpska šola Bovec, so še sporočili iz Sončnega Kanina.

Foto: Unsplash

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

PREBERITE ŠE: Za smučanje z otroki brez stresa: najboljši triki po nasvetu mamic

Planšarija Dolga njiva: gorski zrak, odlični štruklji in mali živalski vrt

Mestni vrvež se vrača z dopustov, vreme pa zaenkrat še vedno dopušča kratke izlete po Sloveniji. Tokrat je našo pozornost pritegnila planšarija Dolga njiva!

Veste, kje stoji planšarija Dolga njiva? Tu vas obdata svež gorski zrak in neokrnjena narava. Tu žvenketajo kravji zvonci, iz kuhinje pa diši po planšarskih dobrotah. Na planšariji le korak od prekrasne Dovžanove soteske in tik pod mogočnimi vrhovi grebena Košute poleti domuje družina Kleindienst. Kako jih najdete?

Kratek sprehod do čudovitih razgledov

Od Tržiča do planšarije Dolga njiva je le 16 kilometrov. Ko pridete v Tržič, pri bencinski črpalki zavijete na desno in naprej v smeri čudovite Dovžanove soteske. Mimo Čadovelj, skozi Jelendol in desno po makadamu do križišča z veliko tablo. Sledite Dolgi njivi in potočku ter čez nekaj kilometrov parkirate na parkirišču, ki se dviga na 1255 metrih nadmorske višine. Od tod se na pot odpravite peš, do cilja pa vas loči le 20 minut hoje.

Planšarija, kjer spoznate živali

Planšarstvo se je razvilo, ker planine ponujajo domačim živalim pravi raj za ugodno življenje. Planšarija Dolga njiva ima kar nekaj živalskih prebivalcev, ki jih najraje obiskujejo prav najmlajši. Lahko jih spoznate pobliže! Kdo vse tam pozdravlja obiskovalce? Pujsi, purani, ovce in koze, pa goske, kokoši, krave, telički in bik!

Ko zadiši iz kuhinje

Zgodnja jutra na planšariji so namenjena za molžo krav in iskanje v slamo odloženih kokošjih jajc. Od tu pa v kuhinjo, kjer se vsak dan z ljubeznijo pripravi najimenitnejši izbor tradicionalnih slovenskih planšarskih jedi. Priporočamo žgance, govori pa se, da imajo na planšariji tudi najboljše štruklje daleč naokoli. Mama Nežka vam pripravi sirove in ajdove z orehi, nekaj prav posebno omamnega pa so tudi lešnikovi s čokolado.

Bi prespali na seniku?

Na planšariji lahko tudi prespite. Edinstvena izkušnja je spanje na seniku, kjer se ovijete v svojo spalno vrečo in zaspite v objemu narave. Nočitev na seniku stane 5 evrov, za 12 evrov pa lahko prenočite tudi v sosednji koči, kjer je na voljo 12 skupnih ležišč.

S planšarije še više v gore

Škoda bi bilo obiskati tako lepe konce in ne raziskati še okolice, kajne? Možnosti je veliko. Zbrali smo naslednje tri.

Orlova pot, 20 min

Spoznajte prave lokalne prebivalce naših planin in neposredno s planšarije odkorakajte na poučno Orlovo pot. Z malo sreče boste iz opazovalnice lahko videli tudi orla, ki v skalnatih votlinah pod gorami prebiva že leta.

Planina Zgornja Dolga njiva, 2 km

Po travnikih in pašnikih se lahko po planini sprehodite vse do avstrijske meje, od koder se razprostira razgled na Jezersko, dolino Kokre in najvišje vrhove Kamniško-Savinjskih Alp.

Košutnikov turn (2133 m), 2,5 h

Vzpon na mogočnega dvatisočaka in spust preko celotnega, 12 km dolgega grebena Košute bo navdušil tudi najizkušenejše hribolazce.

Kam torej ta konec tedna? V planine! Planšarijo Dolga njiva in vse dogodivščine, ki vas tam čakajo, lahko ujamete tudi na Facebooku in Instagramu.

Foto: Peter Podobnik

Kako je videti vsakdan na planšariji, si poglejte v zabavnem spodnjem videu:

Planšarija Dolga njiva

?❤️[PLANŠARIJA SKOZI VIDEO]❤️?Neskončni sprehodi, popoln mir in šum narave … Ogromno smeha! Žvenketanje zvoncev, lovljenje kokoši in čisto prva izkušnja z molzenjem krave.? Tudi igranje šaha z oslom ni izključeno, kar poglejte! ? In seveda – razvajanje ob okusni domači planšarski pojedini pa lahko noč iz najmehkejše in najbolj dišeče postelje – senika. ?In dan je popoln. ?‍? Naj bo kmalu tudi tvoj! ??#mojaplansarija #dolganjiva

Objavil/a Planšarija Dolga njiva dne Torek, 07. avgust 2018

PREBERITE ŠE: Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Julijske Alpe med top pohodniškimi destinacijami po izboru Guardiana

Ugledni britanski časopis The Guardian je Slovenijo in Julijske Alpe vključil na seznam destinacij, ki jih priporoča za obisk.

Britanski časopis Guardian je objavil seznam 40 najboljših krajev, ki se jih po njihovem mnenju splača obiskati. Med priporočene je uvrstil tudi pohodniško pot Julijske Alpe. Gre za 300 kilometrov dolgo krožno pohodniško pot po Julijcih.

Slovenske alpske lepote, ki niso le Triglav

Na novo osnovana pot okrog Julijskih Alp v osnovi poteka v smeri urinega kazalca. Razdeljena je na priporočljive etape. Dnevne etape so zasnovane tako, da je v krajih od začetka oziroma konca možno prenočiti. Tam je tudi možnosti za okrepčilo ali nakup hrane in pijače. Etapa se, če je le mogoče, začne na železniški ali avtobusni postaji. To pohodnikom omogoča trajnosten in mobilen dostop.

Julijci ob boku New Yorku, Japonski in Velikem kanjonu

Na lestvici 40 destinacij, ki si jih je vredno ogledati, so med drugim izpostavili tudi otok Madeiro, Lyon, Bristol, Manchester, Severno Irsko, Veliki kanjon, Argentino, Belize, Etiopijo, Jordanijo, New York, Normandijo, Singapur in Japonsko.

OD RATEČ DO MOJSTRANE

Pot se začne na državni meji med Slovenijo in Italijo v Ratečah, do koder bodo pohodniki z zadnje etape prispeli iz Bovca oziroma Loga pod Mangartom. Pot gre dalje skozi vaško jedro Rateč, mimo izvira Save Dolinke v Zelencih in pod pobočji Vitranca v Kranjsko Goro. Tam je pravzaprav začetek prve etape poti. Iz Kranjske Gore vodi pot po levem bregu Save Dolinke. Nato se vzpne na slikovit in razgleden Srednji vrh. Od tam nazaj v dolino in od Belce naprej po desnem bregu Dolinke do Mojstrane, kjer se etapa zaključi.

JESENICE – ŽIROVNICA – RADOVLJICA – BLED

Iz Mojstrane se pot vije prek sončnih Karavank, Dovških Raven po gozdnih cestah vse do Plavških rovtov, od koder se spusti na Jesenice. Skozi muzejsko Staro Savo in pod Mežakljo pot vodi na Lipce in prek Dobravskega polja, v vasi pod Stolom. Vasi pod Stolom od Žirovnice do Rodin povezuje pot kulturne dediščine, ki jim pot okrog Julijskih Alp v dobršni meri sledi.

Z Rodin se povzpnemo na Svetega Petra nad Begunjami, ki nudi enega najlepših razgledov na Julijske Alpe z vzhoda. Hkrati pa odpira pogled skoraj vse do Ljubljane. Nadalje pot vodi skozi vasi Begunje, Dvorsko vas, Gorico in Vrbnje do Radovljice, se spusti k Savi ter ob njenem levem bregu mimo sotočja obeh Sav – Bohinjke in Dolinke – pripelje na Šobec ter od tam na Bled.

POKLJUKA – RIBČEV LAZ – BOHINJSKA BISTRICA

Dalje gre pot ob severni obali jezera pod Blejskim gradom do železniške postaje Bled Jezero in od tam v Gorje. Tu se začne zahteven vzpon na Pokljuko. Pot vstopi v Triglavski narodni park in vodi skozi naraven spomenik Pokljuška soteska čez planini Kranjska dolina in Zajavornik v vas Goreljek na Pokljuki.

Nato se pot spusti skozi slikovite vasi Gorjuše, Koprivnik, Jereko, Zgornje bohinjske doline skozi vasi (Češnjica, Srednja vas, Studor, Stara Fužina) do Ribčevega Laza. Tam začasno zapusti zaselke in vodi pod vznožje spodnjih bohinjskih gora in čez slikovito Dobravo vse do Bohinjske Bistrice.

V Bohinjski Bistrici se pot okrog Julijskih Alp počasi poslovi od Gorenjske. Vodi le še navkreber čez Nemški Rovt in naprej po gozdnih cestah in poteh vse do sedla Vrh Bače. S sedla se spusti v vas Bača, iz vasi pa mimo osamljene kmetije Kacempoh na Kalarsko brdo. Tam se križa s planinsko potjo za Črno prst.

Udobnejša in hitrejša pot do te točke vodi tudi z vlakom skozi bohinjski predor v Podbrdo in navzgor po planinski poti.

VRH BAČE – GRAHOVO – MOST NA SOČI

Skozi slikovite gorske vasi Kal, Stržišče, Znojile in vse do Oblok pot sledi trasi znanega maratona štirih občin. Iz Oblok se pot nadaljuje po stari cesti, ki nas v zložnem spustu povede na današnjo glavno cesto skozi Baško grapo. Po dobrem kilometru jo v vasi Koritnica zapustimo in se po klancu spustimo do reke Bače.

Iz Grahovega se pot ponovno vzpenja – sledimo starim razglednim potem do kmetije Ravence in naprej do vasi Temljine, spustimo se na Knežo, od tam pa sledimo kar stranski cesti proti Tolminu čez Hum do vasi Ljubinj. Malce pred vasjo poiščemo gozdno pot na levi, ki nas popelje na vrh Senice, imenitno razgledišče na Sočo, okoliške gore in dolino. Še zadnji izraziti spust na primorski strani zaključimo na Mostu na Soči.

Ne spreglejte: Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos (klik)

TOLMIN – KOBARID – BOVEC

Od Mosta na Soči pa vse do Bovca naše potovanje okoli Julijskih Alp nadaljujemo ob reki Soči. Najprej po urejeni sprehajalni poti ob jezeru do Tolmina, nato izmenično po poljskih poteh in stranski cesti »na sončni strani«, kot pravijo domačini, do Kobarida, kjer pri odcepu poti za znameniti slap Kozjak (ker je le par minut stran, si ga je vredno ogledati) ulovimo stezo, ki nas mimo vasi Trnovo, Srpenica in Žaga, vse so na nasprotnem bregu, popelje vse do Loga Čezsoškega. Tu ponovno stopimo na asfaltirano stransko cestico, ki ji mimo slapu Boka sledimo v Čezsočo in naprej v Bovec.

Ne spreglejte: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko (klik)

LOG POD MANGARTOM – PREDEL – RAJBELJ – RATEČE

V Bovcu poiščemo zgodovinsko pot, ki nas mimo trdnjave Kluže in naprej ob reki Koritnici vodi v Log pod Mangartom, postavljen pod mogočne alpske zidove Mangarta, Jalovca in Loške stene. Iz Loga nas za Pokljuko in Bačarskim sedlom čaka tretji največji vzpon na našem krogu, čez prelaz Predel. Takoj za mostom na koncu vasi poiščemo stezo, ki nas popelje med slikovite slapove v soteski Predilnice in ji sledimo vse do prelaza.

Na italijansko stran nadaljujemo po cesti, ki pa jo že na tretjem ovinku zapustimo in nadaljujemo kar naravnost naprej po stari poti v rudarski Rajbelj. Na vroč poletni dan se je vredno spustiti tudi do jezera pod prelazom in zaplavati. Iz Rajblja nadaljujemo najprej po nasipih rudniške jalovine in nato nekaj kilometrov po cesti. Malo pred koncem doline prečkamo most čez reko in nadaljujemo po poljskih poteh do kolesarsko pohodniške steze, ki povezuje Trbiž in Kranjsko Goro. V Ratečah se ponovno vrnemo na slovensko stran.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Kraljevski oddih na turistične bone v dvorcu s pogledom na Triglav

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Preberite še: Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Fotogeničen izlet: Klopca nad Bledom, ki preplavlja Instagram

Klopca nad Bledom, ki se pohvali z enim od najbolj osupljivih razgledov, se nahaja na Ojstrici nad Bledom. Tu se razlega čudovit pogled na Blejsko jezero in otok z gradom v ozadju, Gorenjsko ravan, Kamniške Alpe in Karavanke.

Če ste vsaj povprečen uporabnik družbenih omrežij, ste zagotovo že naleteli na ta prizor. Klopca nad Bledom je postala ena najbolj ikoničnih fotografij tega slovenskega bisera. In tudi če niste najbolj navdušeni pohodniki, ga lahko brez večjih naporov doživite tudi v živo.

Ojstrica: Kratek vzpon, ki nagradi z razgledom

Ojstrica se se s 661 metri nadmorske višine dviga nad zahodno obalo Blejskega jezera. Avto lahko pustite na parkirišču pri avtokampu Zaka, do katerega pridete po cesti, ki iz Bleda pelje proti Bohinju, na križišču za Vilo Bled pa zavijete desno in poiščete primerno parkirno mesto.

Na južnem delu zaliva sledite pešpoti v gozd in sledite smerokazom. Vzpon od Zake do Ojstrice ni preveč zahteven in traja okoli 20 minut.

Podaljški še do Male in Velike Osojnice

Izlet od tu lahko podaljšate še na Malo in Veliko Osojnico, kjer vas prav tako pričaka razgled, ki mu ni para. Od Ojstrice do Male Osojnice je še 15 minut hoje, od tod pa spust nazaj do Zake traja še 25 minut. Kljub relativno nezahtevni poti, priporočamo udobno obutev z dobrim oprijemom in oporo.

Uživajte v razgledu, svoje fotografije na Instagramu pa ne pozabite opremiti z oznako #Vandraj ali nas označite s tagom @Vandraj!

Foto: Shutterstock, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Za hedoniste: romantična cesta med vinogradi v obliki srca

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Top 4 čudovite destinacije za september v hribih

Kaj pravite na september v hribih? Zdravo življenje, višave na oblakih, narava in kulturna dediščina, navdihujoči razgledi, skrite stezice, na koncu pa planinska koča z najboljšimi štruklji ter drugimi dobrotami.

Imamo k nekaj dobrih razlogov, da letošnji september izkoristite za oddih v hribih. Poleg tega se bodo tudi temperature spustile in nevarnost poletnih neviht je manjša. V nadaljevanju vam predstavljamo 4 TOP destinacije, ki obljubljajo nepozaben oddih za september v hribih. Zato hitro, povabite najboljšo družbo, hribi vas že pričakujejo.

Pohorje: zelena oaza čudovite narave

Slapovi, pragozd, številne pohodniške poti, kolesarske steze skozi pohorske gozdove, adrenalinski park in poletne sanke. Dobrodošli adrenalinski navdušenci, pohodniki in kolesarji. Pohorje je povsem upravičeno sinonim za aktiven oddih. Tu je pohodništvo aktualno v kar treh letnih časih – spomladi, poleti in jeseni. Če si želite bolj adrenalinsko obarvan oddih, boste v adrenalinskem parku Pohorje odkrili številne aktivnosti, ki vam bodo pognale kri po žilah. Med raziskovanjem Pohorja lahko občudujete slap Veliki Šumik, kolesarite na eni izmed 100 kilometrov označenih kolesarskih poti ali pa se napotite do Konjeniškega društva Pohorje in uživate v jahanju z vodnikom. Vsekakor priporočamo tudi obisk Maribora, ki prav tako ponuja številne možnosti za aktiven oddih in zabavo. Če potrebujete še kakšen dodaten razlog, da obiščete Pohorje, smo za vas zbrali privlačne ponudbe za večdnevni oddih. Lahko jih preverite TUKAJ.

Kranjska Gora: slovenski biser, ki navdušuje tako domačine kot turiste

Kranjsko Goro smo zagotovo vsi vsaj enkrat že obiskali. Pa nič zato! Glede na svojo lepoto in priljubljenost, je vredna vsaj še enega, še bolje pa dveh ali več obiskov. Prav zaradi vseh znamenitosti in aktivnosti, ki jih ponuja, si drznemo reči, da bo enodnevni izlet premalo, da se naužijete vsega lepega. In v čem boste lahko uživali? Pred Kranjsko Goro vas pričakuje Gozd Martuljek, od koder se ponujajo dih jemajoči razgledi na Špik. Zagotovo vas bodo navdušili prečudovito turkizno obarvani Zelenci. Ter neponovljiv pogled na mogočne očake, ki obkrožajo priljubljeno jezero Jasna. Za aktiven dan si lahko izberete enoinpolurni sprehod do Planinskega doma Tamar. Ta je zaradi svoje lahkotnosti primeren za vse generacije. To pa še ni vse! V tej slikoviti alpski dolini kraljuje priljubljeni slap Nadiža. Uživajte v vseh skritih in še neodkritih kotičkih, ki jih ponuja Kranjska Gora, mi pa smo za vas poiskali tudi ugodne ponudbe za bivanje v tej prelestni lepotici (KLIK, KLIK).

Krvavec: adrenalin in nepozabne dogodivščine v prijetnem alpskem ambientu

September je idealen čas, da se podate na Krvavec – izlet, ki obljublja uživanje na pohodniških poteh, kolesarskih stezah in obilico adrenalinskih doživetij. Priljubljen tako pozimi kot tudi v toplejšem delu leta. Ponuja številne aktivnosti, v katerih boste zagotovo uživali. Naj izpostavimo Poletni park z dvema sklopoma aktivnosti, in sicer: pustolovski park z dodatnimi šestimi aktivnostmi (spust s tubo, trampolin, slackline, plezalni stolp, frizbi golf in lokostrelstvo) ter atraktivni spusti z gorskimi gokarti, skiroji in kolesi. Ne gre pozabiti na Bike Park Krvavec, ki ponuja pestro adrenalinsko doživetje na kar 30 kilometrov označenih kolesarskih poti in spustov, ki so primerni za vse stopnje kolesarjenja. Bike Park se ponaša tudi z največjo višinsko razliko v spustih med vsemi Bike parki v Sloveniji. Ljubitelji pohodništva in svežega gorskega zraka boste lahko na visokogorski izkušnji poživili telo in zbistrili duha. Krvavec je zaradi svoje lege priljubljen tudi za jadralno padalstvo. Panoramski polet vam bo pričaral prečudovit pogled na Kamniško-Savinjske Alpe in Karavanke. Si tudi vi želite doživeti Krvavec? Ponudbe z ugodnimi cenami lahko preverite TUKAJ.

Planina Golte: bližje nebesom skoraj ne gre

Obiščite domovanje najdaljše nihalke v Sloveniji. Pohodništvo, Alpski vrt, kolesarjenje, skok s padalom, zip line, plezanje, supanje ali raziskovanje čarobnega podzemlja. Vse to ponujajo Golte. Pohodi po Krajinskem parku Golte, ki so primerni za vse generacije in tudi za vaše štirinožne prijatelje, in kjer je temperatura za približno za 10 stopinj celzija nižja kot v dolini, vas bodo zagotovo napolnili s svežo energijo. Izbirate lahko med 12 potmi, ki trajajo od ene do petih ur. Ljubitelji botanike boste lahko uživali v Alpskem vrtu, ki ponuja več kot 100 tipičnih alpskih rastlin. Sprehod skozi vrt, ki traja približno eno uro, je idealna priložnost za vse, ki si želite spoznati skrivnostno moč zdravilnih rastlinic.

Tudi planina Golte ponuja številne kolesarske poti, na katerih boste lahko uživali v neverjetnih pogledih, ki jih skriva krajinski park. In kot zanimivost: Golte se ponašajo z enim največjih vzponov v Sloveniji, ki je primeren tudi za najbolj vzdržljive cestne kolesarje. Za vse, ki ste radi v višavah, priporočamo spust s padalom ali zip line, s katerim lahko doživite 200 metrov adrenalinskega spusta v osrčje krajinskega parka. Ob Hotelu Golte se nahaja plezalna stena, ki omogoča plezanje v tri različne smeri, plezalno opremo pa si lahko tudi izposodite. Bi se preizkusili v supanju? To je mogoče pri Koči Trije ploti, ki se nahaja na nadmorski višini 1.530 metrov ob čudoviti kulisi s Kamniško-Savinjskimi Alpami v ozadju. Če vam to ne zadostuje in si želite še več doživetij, priporočamo obisk podzemnih poti, kjer si lahko ogledate pojave, ki jih izoblikuje moč vode. Če si želite doživeti Golte s polnimi pljuči, vsekakor priporočamo večdnevni oddih, ki si ga lahko rezervirate TUKAJ.

Za vsakogar se najde nekaj, kajne? Upamo, da boste v svojem naslednjem oddihu nadvse uživali, predvsem pa sprostili telo in duha na september v hribih.

PREBERITE ŠE: Terme: Sprostitev, ki so jo cenili že Rimljani

Foto: Shutterstock

Ste že glasovali za naj planinsko kočo in naj visokogorsko kočo leta 2019?

Začela se je peta sezona akcije Naj planinska koča, ki jo na Siol.net organizirajo v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije. Bralci lahko izbirajo med 157 kočami, 29 visokogorskimi planinskimi postojankami in 128 planinskimi kočami.

Siol.net v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije letos že peto leto zapored organizira izbor Naj planinska koča Slovenije. V izboru za naj planinsko kočo sodeluje 157 koč, od tega jih je 29 visokogorskih in 128 planinskih. Projekt je namenjen vsem ljubiteljem pohodništva, planinarjenja, rekreacije in vsem, ki skrbijo za zdrav duh v zdravem telesu.

Ste že glasovali za svojo?

Prvi krog glasovanja traja od 17. junija 2019 do 10. avgusta 2019. V drugi krog glasovanja, ki bo med 11. avgustom 2019 in 11. septembrom 2019, bo uvrščenih 10 finalistk iz prvega kroga, ki bodo prejele največ glasov: pet koč iz kategorije naj planinska koča in pet koč iz kategorije naj visokogorska planinska koča. Zmagali bosta koči, ki bosta v svoji kategoriji dobili največ glasov. Samo lani je bilo v sklopu tekmovanja oddanih več kot 45 tisoč glasov.

Nagrade tudi med glasovalce

Med izborom bodo ob sredah tedenska žrebanja, v katerih bodo nagrajencem podelili praktične planinske nagrade, ob izteku izbora pa bodo izžrebali srečneža, ki bo osvojil glavno nagrado, turo z gorskim vodnikom na Triglav oziroma drug vrh po lastni izbiri.

Letošnje leto bodo prvič bralcem posebej predstavili tudi vse koče, ki jih lahko označimo za družinam prijazne koče. Tako bodo tudi mladi starši lahko brali o lokacijah, ki jih lahko obiščejo z mlajšimi otroki, in tako zbirali ideje za družinske izlete. Vse vsebine s predlogi izletov za družine z majhnimi otroki bodo objavljene v posebnem zavihku na Siol.net.

Foto: Shutterstock

Prvomajski izlet: Na Golico, ki so jo posule narcise

Plavški Rovt, Planina pod Golico in Golica pohodnike in ljubitelje narave tudi letos vabijo v cvetočo pravljico narcis, ki je že pobelila pobočja planin.

Če na Veliki planini občudujemo razcvet žafranov, se pohodniki, ki obožujete omamni vonj narcis, ta mesec lahko odpravite nad Jesenice v zahodne Karavanke. Pobočja Planine pod Golico so se namreč odela v zaščitene bele narcise, ki jih domačini imenujejo tudi ključavnice.

Narcise že cvetijo!

V Plavškem Rovtu je v teh dneh vse pognalo in v naslednjih dneh že lahko pričakujemo bele poljane. Najprej torej v Plavškem Rovtu, kasneje v Planini pod Golico, nazadnje pa še na Golici in Rožci,” so nam sporočili iz Turističnega društva Golica. Narcise zaradi različnih nadmorskih višin in vremenskih razmer cvetijo postopoma, največ pa jih boste ujeli prav v teh dneh in do konca meseca aprila in v maj.

Narcis nikar ne trgajte, saj so zaščitene!

Gorska narcisa je zavarovana rastlinska vrsta, zato je prepovedano njihovo uničevanje, zlasti trganje, rezanje, ruvanje … Med obiskom jih zato občudujte z očmi! Verjetno pa ni treba posebej poudarjati, da si jih ne nabirajte za v domačo vazo in se z njimi NE fotografirajte tako, da se mednje kar uležete …

Golica, tista, o kateri pojejo Avseniki

Od belih pobočij se lahko povzpnete še do Golice, po kateri nosi ime tudi slavna polka Slavka Avsenika. Planina je na 980 metrih nadmorske višine, od tod vodi najkrajša od poti proti Golici. Do Koče na Golici (1582m) je v povprečju uro in pol hoje, ob tu pa prek golih planjav še pol ure vzpona do Golice (1835), od koder se razlega čudovit razgled na avstrijsko Vrbsko jezero in Celovec na eni in Julijce in Kamniško-Savinjske Alpe na drugi strani.

Ujamete lahko tudi dogodek Miss narcis 2019

Tako kot vsako leto, bodo tudi letos izbrali najlepšo med najlepšimi – miss narcis. Dogodek lahko ujamete v soboto, 18. maja 2019 ob 14. uri na prireditvenem prostoru v Planini pod Golico. Več o dogodku preberite na njihovi Facebook strani (TUKAJ). 

Ne pozabite na planinsko opremo

Seveda ne pozabite na primerno planinsko opremo – dobre čevlje, športna oblačila, nahrbtnik s pijačo in malico – ki jo sicer lahko med majem in septembrom dobite tudi v koči, narcise pa občudujte tako, da ohranite naravne lepote slovenskih biserov.

 Foto: Shutterstock/Aleš Krivec

PREBERITE ŠE:

Ideja za izlet: Velika planina in njena vijoličasta odeja žafranov

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.