Po svetu vandra vedno več Slovenk in Slovencev, nekateri med njimi pa so si prek naših meja našli tudi nov dom. Beg možganov ali lov za boljšim življenjem? V rubriki Vandraj insider bodo mladi, ki živijo in ustvarjajo v tujini, vsak torek z nami delili svojo zgodbo, izkušnje in najljubše kotičke mesta, v katerem živijo.

*****

Tokrat letimo v sončno Lizbono, kjer že dobro leto živita Ajda Sever in Špela Han, študentki tržnega komuniciranja, ki sta se študentsko rutino v Ljubljani za dva semestra odločili zamenjati za pisane uličice portugalske prestolnice. Kljub temu, da sta odpotovali skupaj, sta si zelo različni, tako pa sta doživeli tudi mesto – zato lahko danes Lizbono spoznaš z dveh zornih kotov.

Kako bi se opisali našim bralcem?

Špela: Najtežje vprašanje že na začetku! Sem rahlo izgubljena duša z včasih zaskrbljujoče slabim spominom in orientacijo (tako pravijo, čeprav mislim, da pretiravajo). Uživam v družbi pozitivnih ljudi, zato si živeti sama sploh ne predstavljam; uživam debatirat o krivicah in nepravičnostih v svetu, pa čeprav do prave rešitve nikoli ne pridem; uživam ob dobrem filmu s tortilla chipsom in pločevinko coca-cole! Za ljudi, ki so ob meni dlje časa znam biti nadležna s konstantnim prepevanjem, momlanjem in improvizacijo vseh možnih instrumentov – dneva brez glasbe pač ni!

Ajda: Obožujem ocean, spontane pobege v neznano, izzive, ki me preplavijo s pozitivnim nemirom in ustvarjalne ljudi z dobro energijo. Sem večni nostalgik, zato se kljub vsem slovesom še vedno nisem povsem sprijaznila, da so le ti sestavni del mojega načina življenja. Neznansko uživam v svobodi, mladosti in vseh neskončnih možnostih, ki mi jih ponuja življenje, zato verjamem, da je moja dolžnost, da vse to izkoristim na najboljši možni način. Bolj ko odkrivam svet, bolj razumem sebe – kar pa ni vedno enostavno.

[O mestu:]

Pridevnik, ki najbolje opiše Lizbono?

Ajda: Artistično.

Špela: Domače!

Kako pa bi jo opisali z več besedami?

Špela: Zagotovo eno ljubših mest, ki sem jih kadarkoli obiskala. Vzdušje, ki ga ima Lizbona je fantastično. Predstavljajte si skoraj vedno sončno mesto, z najlepšimi razglednimi točkami na celotno staro jedro in reko Tejo, peščenimi plažami, surfersko kulturo, glasbo na vsakem koraku, vzorčastimi stavbami in poceni pivom!

Ajda: Lizbona je mesto polno sonca, pozitivne energije in srčnih ljudi. Pot do oceana je enostavna, takšen pa je tudi lifestyle, ki ti ga bivanje v mestu prinese. Vse to skupaj pa tvori kreativno-srečni utrip mesta, ki nikogar ne pusti ravnodušnega.

Kakšni pa so njeni ljudje?

Ajda: Gostoljubni, odprti, prijazni, družabni in vedno pripravljeni na pozno večerjo in kozarec piva.

Špela: No, ravno ljudje so bili pri meni faktor, da sem se od začetka počutila dobrodošlo in del njih. Morda je bila sreča, da sem spoznala ljudi, ki bi bili zame pripravljeni narediti vse in mi razkazati vse (zaenkrat) skrite, lokalne kotičke. Upam si trditi, da sem tam spoznala ene najboljših prijateljev. Aja, pa še to, so neverjetno počasni in nikoli točni! (Mogoče sem se prav zaradi tega super integrirala.)

Vajini trije razlogi za obisk Lizbone so…

Špela: Lizbonska arhitektura, dobra zabava in poceni take-a-way suši!

Ajda: Bližina oceana in priložnost za surfanje, vedno živahno nočno življenje, nešteto kotičkov, polnih inspiracije in pozitivne energije.

Lizbona je najlepša…

Ajda: … spomladi, ker se mesto takrat spremeni v vijolično cvetočo pravljico, polno sonca in priložnosti za druženje na prostem. Tudi turistov še ni preveč, zato lahko doživite mesto na bolj lokalen in tudi cenovno ugoden način.

Špela: Skozi celo leto, zares! Ampak ker obožujem poletja, poleti – mesto je narejeno za sončne dni in druženja z ljudmi v parkih, na miradourih (razglednih točkah) in plažah.

Kako varno se počutiš v mestu?

Ajda: Na začetku sem potrebovala nekaj tednov, da sem se privadila in se začela počutiti varno in domače. Sicer pa je mesto zelo varno, saj nisem nikoli imela slabih izkušenj.

Špela: Vedno sem se počutila zelo varno, čeprav je dobro biti pazljiv na bolj turističnih mestih, saj lahko kaj kmalu ostaneš brez denarnice ali telefona.

[O urbanih kotičkih:]

Najljubši kotiček za sporostitev:

Špela: Jih je toliko, da težko izpostavim le enega, ampak naj bo – Adamastor.

Ajda: Miradouro (razgledna točka) Graca in Santa Catarina, Praia do Guincho.

Najboljšo kavo postrežejo v:

Ajda: Fabrika

Špela: Cafe de Garagem.

Najboljše kosilo najdeš pri:

Špela: Zagotovo pri bivšemu cimru Gaganu, ampak to za vas verjetno ne pride v poštev. Ilegalna kitajska restavracija je zanimiva, dobra in poceni.

Ajda: Tu e Eu in v ostalih številnih malih lokalnih restavracijah in na Time Out marketu.

Tradicionalna jed, ki vaju je navdušila:

A&Š: Pastais de nata!

Muzej ali galerija, kamor vaju rado zanese:

A&Š: Muzej Maat.

Park, kjer najraje poležavata:

A&Š: Park de Estrela, Jardim do Torel

Najbolj podcenjena atrakcija v mestu:

Špela: Glede na vedno večjo obiskanost Lizbone, malokatera turistična atrakcija ostane podcenjena.

Ajda: Zapuščena restavracija Monstanto sredi gozda.

Najbolj precenjena atrakcija v mestu?

Ajda: Dvigalo Santa Justa.

Špela: Vožnja s tramvajem na Bici.

Najboljša zabava:

Špela: Teh je kar nekaj… Bairro Alto, Cais do Sodre, Lux, JazzOut, vsi Sun Set dogodki … v bistvu se lahko zabavaš vsak dan v tednu. Brez heca!

Ajda: Najprej sangrija na Santa Catarini, potem druženje na Bairro Alto in potem zabava v Lux Fragilu.

Najljubši festival/dogodek v mestu:

Špela: Festival Santo Antonio, žura se cel mesec junij!

Ajda: Out Jazz in Brunch Electronic.

[Uporabno:]

Najugodnejši prevoz po mestu:

Metro, vlak, avtobus in tram. Cene vseh so zelo primerljive, je pa metro zagotovo najhitrejši in najbolj zanesljiv.

Najugodnejša pot iz Slovenije do tja:

Letalo iz Zagreba ali Milana. Izven sezone lahko najdeš povratne vozovnice Milano-Lizbona tudi za 40 evrov.

[Plus in minus:]

Prednosti in slabosti v primerjavi z življenjem v Sloveniji.

Špela: Prednosti je zame ogromno, od ugodnejšega podnebja, počasnejšega življenjskega stila, odprtosti in topline ljudi. Kot slabost bi izpostavila dokaj nizke mesečne plače (seveda je odvisno kaj in kje delaš) in skorajda nujno znanje portugalskega jezika (kar je sicer prej logično kot pa slabost).

Ajda: Prednost je zagotovo vreme, saj temperature nikoli ne padejo pod ničlo. Veliko je sončnih dni in zelo malo dežja. Ljudje so veliko bolj odprti, kar za Slovenijo ni mogoče vedno trditi. Tempo življenja je počasnejši in zato tudi manj stresen. Slabost pa je morda ta, da so nekatere stvari slabše organizirane in, da je upoštevanje pravil precej nižje. Prav tako je Slovenija boljše izhodišče za potovanja v druge države, saj Portugalska meji samo s Španijo in so zato razdalje precej daljše.

Prednosti in slabosti študija v tujini:

Ajda: Študij v tujini je gotovo nekaj, kar bi svetovala vsakomur. Erasmus program je razvit do takšne mere, da ti omogoči precej brezskrbno urejanje dokumentacije in finančno podporo, ki je pri življenju v tujini nepogrešljiva. Poleg novih znanj, izboljšanja znanja angleščine, osnov drugih tujih jezikov in novih poznanstev, lahko iz te izkušnje odneseš še en kup lepih spominov in motivacije za nadaljnjo izobraževanje.

[Na hitro:]

Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10 najtežje):
Š: 4; A: 5

Stopnja težavnosti iskanja službe od 1 do 10:
Š: 5 A: 4

Stopnja občutka varnosti v mestu od 1 do 10:
Š: 9; A: 8

Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10:
Š: 0; A: 1

Imaš tudi ti prijatelja, ki živi v tujini in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sam živiš v zanimivem mestu? Piši nam na maja@vandraj.si ali eva@vandraj.si!

Foto: osebni arhiv

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.