Barcelona v 4 dneh: Od Gaudìja, peščenih plaž, nogometa in tapasov

Barcelona je takoj za Madridom drugo največje mesto v Španiji, sicer pa velja za prestolnico Katalonije. Leži ob sredozemski obali in je znana po svoji bogati zgodovini, kulturi, arhitekturi ter umetnosti. V mestu se zlahka izgubite za več dni, mi pa imamo nekaj namigov, kaj vse tam lahko počnete.

Barcelona, živahna prestolnica Katalonije, ponuja nekaj za vsakogar. Lepe plaže, odlično hrano, mogočne zgradbe, izjemne muzeje, veliko zabave in tudi marsikaj za ljubitelje nogometa. Sprehodite se po svetovno znani ulici La Rambla, ki je središče živahnega mestnega vrveža, nato pa do vseh pomembnih točk, ki jih bomo našteli v nadaljevanju.

Sagrada Família

Gaudijeve mojstrovine: od Sagrade Famílie do Parka Güell

Antoni Gaudí, slavni katalonski arhitekt, je v Barceloni ustvaril več mojstrovin, ki so danes ključne znamenitosti mesta. Eno njegovih najpomembnejših del je zagotovo Sagrada Família. To veličastno baziliko zaznamujejo osupljiva fasada, organski motivi in kompleksna simbolika, ki povezuje krščansko vero z naravo. Obiska vreden je tudi njegov čaroben Park Güell, ki se na mestnem hribu bohoti z unikatnimi mozaiki, vijugastimi klopmi in pravljičnimi strukturami. Park nudi tudi čudovit razgled na mesto in je eden najbolj priljubljenih turističnih krajev v Barceloni. Ikoničnih stavb z njegovim podpisom je v mestu še veliko, priporočamo še Caso Batlló in Caso Milà.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Park Güell

V muzeje: Od Picassa do Mirója

Barcelona je središče umetnosti in kulture, z bogato ponudbo muzejev, galerij, gledališč in festivalov. Med pomembnimi muzeji so Muzej Picassa, Fundació Joan Miró in Muzej sodobne umetnosti (MACBA).

Mestne plaže in pestro nočno življenje

Barcelona ima tudi krasne peščene plaže, med najbolj znanimi je Barceloneta, ki je priljubljeni tako med domačini kot turisti. Mesto je znano tudi po živahnem nočnem življenju, s številnimi bari in klubi, po vsem mestu pa odmeva glasba, ob kateri se vam bodo boki kar sami začeli zibati v ritmu.

Camp Nou za nogometne navdušence

Barcelona je tudi pomembno športno središče, najbolj znano po nogometnem klubu FC Barcelona, ki ima enega največjih stadionov na svetu – Camp Nou.

Enega od popoldnevov preživite na hribu Montjuïc, kjer so Magične fontane (Font Màgica) in čudovit pogled na mesto. Na Montjuïcu je tudi MNAC (Narodni muzej katalonske umetnosti) in Olimpijski stadion. Mesto je leta 1992 namreč gostilo poletne olimpijske igre, kar je pripomoglo k sodobni urbanistični prenovi Barcelone.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Hrana, hrana, hrana

Kot povsod drugod v Španiji, tudi tu zagotovo ne boste jedli slabo. Kulinarika v Barceloni je bogata in raznolika, saj združuje tradicionalne katalonske jedi s sodobnimi vplivi sredozemske kuhinje.

Glavna tržnica v Barceloni se imenuje La Boqueria (uradno Mercat de Sant Josep de la Boqueria). Nahaja se na znameniti ulici La Rambla in je ena najbolj znanih in obiskanih tržnic v Evropi. Za prvi okus kulinarike se vsekakor podajte tja! Vsak dan pa sedite tudi v kakšen tapas bar.

Barcelonska kulinarika nudi tudi vrsto svežih morskih sadežev, kot so gambas a la plancha (kozice na žaru) ali pulpo a la gallega (hobotnica v galicijskem slogu). Ljubitelji morskih sadežev bodo uživali v fideuà, jedi, podobni paelli, vendar narejeni z rezanci namesto riža in običajno pripravljeni z različnimi morskimi sadeži, kot so lignji in školjke.

Med sladkimi dobrotami izstopa crema catalana, kremasta sladica, ki spominja na crème brûlée, z značilno hrustljavo karamelizirano skorjo na vrhu. Eden najbolj priljubljenih prigrizkov je pa amb tomàquet, preprost opečen kruh, natrt s paradižnikom, olivnim oljem in soljo, ki se pogosto postreže kot spremljava k različnim narezkom ali sirom. Če želite okusiti nekaj resnično tradicionalnega, poskusite escudella i carn d’olla, bogato mesno enolončnico.

V najstarejši živalski vrt v Španiji

Živalski vrt v Barceloni se nahaja v središču mesta v parku Ciutadella. Odprli so ga leta 1892 in je eden najstarejših živalskih vrtov v Španiji. Ima več kot 2 tisoč živali, ki predstavljajo okoli 300 različnih vrst. Znan je po svojih prizadevanjih za ohranjanje ogroženih vrst ter po sodobnem pristopu do oskrbe živali.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Barcelona: 7 razlogov, zakaj je to mesto idealno za prvomajski dopust

Barcelona je naravnost odlična izbira za prvomajski dopust. Ni preveč daleč, dostopna je z avtom ali z letalom. Čakajo vas prijetne temperature, zanimivo dogajanje in živahen utrip katalonske kulture. Pa seveda manj gužve ob občudovanju znamenite Sagrade Familie in drugih znamenitosti.

#1 Prvomajski dopust na soncu

Vreme je konec aprila in na začetku maja naravnost čudovito. Prijetne temperature, okrog 23 čez dan, so ravno prav za pohajkovanje po mestu. Odlično za malo martinčkanja na soncu pred poletjem. Hm, ja, ne pozabite vzeti tudi sončne kreme in očal, ker je špansko sonce lahko tudi maja že zelo močno.

#2 Užitki na plaži in za pogumne tudi v morju

Če ljubite plaže, lahko maja uživate cel dan plaži. Zleknite se na odejo, preberite dobro knjigo, opazujte lesketajoče morje in se prepustite šumenju valov. Na kilometrski plaži Barcelonete lahko opazujete tudi čudovite sončne zahode ob kozarčku sangrije. Če niste preveč zmrzljive sorte, se lahko tudi kopate. In se pridružite domačinom na kakšnem plažnem nogometu, odbojki …

#3 Z odejo v park

Na sprehod in piknik vas bodo povabili tudi krasni zeleni parki in drevje, ki bo cvetelo v čudovitih barvah. Recimo Parc de la Ciutadella ponuja lepe skrite zelene kotičke. In ne pozabite prej nabrati kakšno okusno hrano, kakšno domačo specialiteto, na bližnji tržnici Santa Caterina.

#4 Po mestu na dveh kolesih

Ker ni prevroče, je super, če najamete kolo in mesto raziskujte tako. Česa res ne smete zamuditi, preberite tukaj. Lahko tudi električno kolo, morda pa bi si raje najeli vespo? Super svobodno, zabavno, zanimivo in še malo aktivno. Kolo je zelo dobra izbira tudi zato, ker so kolesarske poti po Barceloni dobro urejene.

#5 Čudovit utrip mesta

V Barceloni se tudi spomladi vedno kaj dogaja. Konec aprila se začne festival sodobnega filma D’A Film Festival in traja vse do 10. maja. Poslastica za vse filmoljubce. Poleg tega pa  so vedno kakšni glasbeni festivali, pa ulični glasbeni in umetniški nastopi …

#6 Za romantike po duši

Če se boste odpravili v Barcelo malce prej, že za 23. aprila, ste prišli ravno prav na praznovanje Sant Jordi. To je tradicionalni katalonski praznik, ki združuje kulturo in romantiko. Na ta dan si pari izmenjujejo darila: moški dobijo knjigo in ženske vrtnico. Po ulicah Barcelone so zato številne stojnice z rožami in knjigami. Na stojnicah boste našli tudi najnovejše knjige. In vse to ob čudovitem vonju vrtnic.

#7 Smešno nizka cena za prvomajski dopust

Če pa bi radi doživeli popolnoma voden ogled tega mesta in organizirano potovanje, ne spreglejte tele odlične ponudbe. Za 7-dnevni prvomajski dopust v Barceloni in na Costi Bravi boste odšteli samo 264 evrov.

P.S.: Res je čudovita

Še niste povsem prepričani, ali je Barcelona idealni kraj za prvomajski dopust? Potem pa si oglejte še čudovite fotografije slovenskega fotografa Matica Kremžarja, ki je utrinke te živahne prestolnice uspel ujeti v svoj fotografski objektiv.

Foto: Unsplah in Megabon

Barcelona: Ups? Sagrada Familia ima 136 let od začetka gradnje končno gradbeno dovoljenje.

Sagrada Familia, ena glavnih španskih turističnih znamenitosti, ki jo najdete v Barceloni, raste že 136 let! In njeno gradbeno dovoljenje?

Sagrada Familia, še vedno nedokončana španska ikona in najbolj obiskan spomenik Barcelone, vsako leto privabi več kot 20 milijonov ljudi. Gradijo jo že neverjetnih 136 let, šele zdaj pa je dobila gradbeno dovoljenje!

Nedokončana bazilika s petimi stebri ima zdaj vendarle dovoljenje za gradnjo. Dela, opravljena do zdaj so končno torej zakonita. Skladno z dogovorom z mestnimi oblastmi bo morala cerkev plačati 22 milijonov evrov, ob tem pa urediti javni prevoz do cerkve in urediti njeno okolico.

Mogočna bazilika, ki NAJ bi jo dokončali do 2026

In kdaj bo končana? Po zadnjih napovedih bo Sagrada Familia, ki je od leta 2005 tudi na Unsecovem seznamu svetovne kulturne dediščine, končana v obdobju osmih let.

Preberite še: Ugodni povratni let iz Benetk do Barcelone

Bazilika je sicer mojstrovina katalonskega arhitekta Antonija Gaudija. Nad realizacijo svojega načrta je bdel od leta 1883 do nesrečne smrti leta 1926, ko ga je med sprehodom zbil tramvaj. Ker pri sebi ni imel osebnih dokumentov, so ga prepozno oskrbeli in je tako tri dni po trku umrl.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Španija: Tako je videti tradicionalno obmetavanje s paradižniki

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.