Blejsko jezero: to so pravila, ki veljajo za SUP-e, kajake in kanuje

Blejsko jezero je poleti priljubljeno med kopalci, saj se voda na površini ogreje na prijetnih 25 stopinj Celzija. Jezero ima nekaj točk, ki so primerne za skok v vodo, priljubljeno pa je tudi za rekreacijo s športnimi plovili z vesli, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. Kakšna so torej pravila obnašanja na jezeru?

Bled je zagotovo ena najslavnejših slovenskih turističnih destinacij, ki pa smo se je zaradi izjemnega porasta tujih turistov domači gostje v zadnjih letih začeli kar malo izogibati. Kljub temu Blejsko jezero in okolica ponujajo kup zabavnih aktivnosti. V namen zaščite tega bisera pa ob obisku velja upoštevati nekaj pravil.

Po Blejskem jezeru s športnimi plovili z vesli, na Blejski otok pa zgolj s tradicionalno pletno ali čolnom

Na Blejskem jezeru je še vedno možna rekreacija s športnimi veslaškimi čolni oziroma drugimi plovili na vesla, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. Uporabniki plovil na lasten pogon lahko v jezero vstopijo in izstopijo na dveh točkah – v Mali in Veliki Zaki.

Ko pomislimo na Bled, ne moremo mimo slavnega otočka s cerkvijo, ki je tudi edini naravni jezerski otok v Sloveniji. Ob tem velja opomniti, da Blejski otok lahko obiskovalci obiščejo zgolj s hidrobusom, lesenimi čolni z vesli in tradicionalno pletno. Privez oziroma pristajanje na Blejskem otoku za SUP-e, kajake in kanuje ni dovoljeno.

Za uporabo na jezeru so izrecno prepovedana plovila na električni pogon. To vključuje električne in motorne deske, saj zaradi velikih hitrosti predstavljajo nevarnost za kopalce.

Blejski otok meri pičlih 8 tisoč kvadratnih metrov

Na Blejskem otoku, ki meri zgolj 8 tisoč kvadratnih metrov, je omejeno število pomolov in privezov. Ti so na voljo za pletne, lesene čolne z vesli, hidrobusa in plovila, ki oskrbujejo Blejski otok. Izkrcavanje potnikov je na voljo zgolj na za ta namen predvidenih mestih. Le naštetim plovilom je na otoku omogočen privez in pristajanje. V skladu z občinskim prostorskim načrtom (OPN) pristajanje drugih plovil namreč nikoli ni bilo predvideno oziroma dovoljeno.

Obiskovalce, ki bodo otok obiskali s plovili, za katera privez ni na voljo, ozaveščajo in preusmerjajo zaposleni na otoku ter redarji Medobčinskega inšpektorata in redarstva občine Bled, Bohinj in Železniki.

Za obiskovalce bogoslužja v cerkvi Marijinega vnebovzetja na otoku za brezplačen prevoz poskrbi Župnija Bled. Ta potnike z ladjico Sinaj na Blejski otok popelje iz pristanišča pod Vilo Bled. Odhod na otok je pol ure pred bogoslužjem.

Namen sprejetih ukrepov ob izjemnem porastu drugih plovil

Od leta 2016 dalje je bila s spremembo odloka o plovbnem režimu omogočena plovba drugih, ne tradicionalnih, plovil po Blejskem jezeru, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. V tem času je število omenjenih plovil izjemno naraslo. Pritisk obiskovalcev z raznovrstnimi plovili na otok predstavlja težavo z erozijo, saj na privezih za omenjena plovila ni prostora, zato se obiskovalci izkrcajo na različnih mestih na otoku in pri tem čez korenine in prst na obalo izvlečejo čolne in SUPe, kar se kaže v trajnih poškodbah dreves in obale. V skladu z občinskim prostorskim načrtom pristajanje športnih veslaških čolnov na otoku ni bilo nikoli predvideno oziroma dovoljeno.

FOTO: Unsplash, Maja Fister

PREBERITE ŠE: BLED in top 10 idej za malo drugačno dogodivščino

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Več kot 100 supov je po Ljubljanici zaveslalo za čistejšo reko

Poznate supanje? Stoječe veslanje na deski je vedno bolj priljubljen šport tudi pri nas. To nedeljo se je na ljubljanski Špici zbralo več kot sto ljubiteljev supanja. Ti so se podali do Zmajskega mostu, vmes pa pobrali tudi kakšno smet.

Kot so sporočili organizatorji dogodka z naslovom 100 supov na Ljubljanici, gre za množično okoljevarstveno druženje suparjev iz vse Slovenije, ki jim ni vseeno za onesnažene vode. #SUPportCleanWaters so zbrani pod imenom Bananaway. Po Ljubljanici so od Špice skupinsko odveslali do Zmajskega mosta – za čistejšo reko.

Cilj akcije je ljudi spodbuditi k razmisleku o prekomerni proizvodnji smeti. S tem pa želijo aktivirati suparje (in vse ostale), da med rekreacijo poberejo opažene smeti iz vode in tako spotoma naredijo še kaj dobrega za naravo.

Simbolično čiščenje nabrežja Ljubljanice je tudi povabilo suparjem, da se pridružijo podobnim akcijam na drugih lokacijah po Sloveniji. Minuli konec tedna so se za generalko suparji lotili že ogrevalnega čiščenja Ižice, ki je zelo zasmetena. Na Ljubljanici pa so podobno akcijo izpeljali že lani.

Objavil/a Bananaway dne Ponedeljek, 27. maj 2019

Na Ižici so med deset kilometrov dolgim spustom pobrali približno 50 kilogramov smeti in sprostili nekaj naravnih zamaškov.

Reka Ižica (ki jo nekateri imenujejo tudi Iščica) izvira v naselju Ig na Ljubljanskem barju in se izliva v reko Ljubljanico. Za supanje je izredno zanimiva, saj je ozka, vijugasta, zaraščena in neokrnjena.

“Ko smo se enkrat v začetku aprila odločili spoznati zgornji del reke, smo naleteli na toliko smeti, da jih nismo mogli več odnesti s seboj. Zato smo se odločili organizirati skupinski očiščevalni spust,” so opozorili člani Bananaway. Za njimi je še en uspešen projekt, tokratni spust po Ljubljanici.

“Zaveslali smo skozi Ljubljano in s tem poskusili razširiti pozornost nad onesnaževanjem voda ter aktivirati vse suparje, da med samo rekreacijo spotoma naredijo nekaj dobrega tudi za naravo,” so povedali pri Bananaway.

Objavil/a Bananaway dne Ponedeljek, 27. maj 2019

 

Foto: Bananaway

Vandraj insider: Na valove Kanarskih otokov k Špeli in Toniju

Po svetu vandra vedno več Slovenk in Slovencev, nekateri med njimi pa so si prek naših meja našli tudi nov dom. Beg možganov ali lov za boljšim življenjem? V rubriki Vandraj insider bodo mladi, ki živijo in ustvarjajo v tujini, vsak teden z nami delili svojo zgodbo, izkušnje in najljubše kotičke mesta, v katerem živijo. Preberi več

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.