Blejsko jezero: to so pravila, ki veljajo za SUP-e, kajake in kanuje

Blejsko jezero je poleti priljubljeno med kopalci, saj se voda na površini ogreje na prijetnih 25 stopinj Celzija. Jezero ima nekaj točk, ki so primerne za skok v vodo, priljubljeno pa je tudi za rekreacijo s športnimi plovili z vesli, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. Kakšna so torej pravila obnašanja na jezeru?

Bled je zagotovo ena najslavnejših slovenskih turističnih destinacij, ki pa smo se je zaradi izjemnega porasta tujih turistov domači gostje v zadnjih letih začeli kar malo izogibati. Kljub temu Blejsko jezero in okolica ponujajo kup zabavnih aktivnosti. V namen zaščite tega bisera pa ob obisku velja upoštevati nekaj pravil.

Po Blejskem jezeru s športnimi plovili z vesli, na Blejski otok pa zgolj s tradicionalno pletno ali čolnom

Na Blejskem jezeru je še vedno možna rekreacija s športnimi veslaškimi čolni oziroma drugimi plovili na vesla, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. Uporabniki plovil na lasten pogon lahko v jezero vstopijo in izstopijo na dveh točkah – v Mali in Veliki Zaki.

Ko pomislimo na Bled, ne moremo mimo slavnega otočka s cerkvijo, ki je tudi edini naravni jezerski otok v Sloveniji. Ob tem velja opomniti, da Blejski otok lahko obiskovalci obiščejo zgolj s hidrobusom, lesenimi čolni z vesli in tradicionalno pletno. Privez oziroma pristajanje na Blejskem otoku za SUP-e, kajake in kanuje ni dovoljeno.

Za uporabo na jezeru so izrecno prepovedana plovila na električni pogon. To vključuje električne in motorne deske, saj zaradi velikih hitrosti predstavljajo nevarnost za kopalce.

Blejski otok meri pičlih 8 tisoč kvadratnih metrov

Na Blejskem otoku, ki meri zgolj 8 tisoč kvadratnih metrov, je omejeno število pomolov in privezov. Ti so na voljo za pletne, lesene čolne z vesli, hidrobusa in plovila, ki oskrbujejo Blejski otok. Izkrcavanje potnikov je na voljo zgolj na za ta namen predvidenih mestih. Le naštetim plovilom je na otoku omogočen privez in pristajanje. V skladu z občinskim prostorskim načrtom (OPN) pristajanje drugih plovil namreč nikoli ni bilo predvideno oziroma dovoljeno.

Obiskovalce, ki bodo otok obiskali s plovili, za katera privez ni na voljo, ozaveščajo in preusmerjajo zaposleni na otoku ter redarji Medobčinskega inšpektorata in redarstva občine Bled, Bohinj in Železniki.

Za obiskovalce bogoslužja v cerkvi Marijinega vnebovzetja na otoku za brezplačen prevoz poskrbi Župnija Bled. Ta potnike z ladjico Sinaj na Blejski otok popelje iz pristanišča pod Vilo Bled. Odhod na otok je pol ure pred bogoslužjem.

Namen sprejetih ukrepov ob izjemnem porastu drugih plovil

Od leta 2016 dalje je bila s spremembo odloka o plovbnem režimu omogočena plovba drugih, ne tradicionalnih, plovil po Blejskem jezeru, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. V tem času je število omenjenih plovil izjemno naraslo. Pritisk obiskovalcev z raznovrstnimi plovili na otok predstavlja težavo z erozijo, saj na privezih za omenjena plovila ni prostora, zato se obiskovalci izkrcajo na različnih mestih na otoku in pri tem čez korenine in prst na obalo izvlečejo čolne in SUPe, kar se kaže v trajnih poškodbah dreves in obale. V skladu z občinskim prostorskim načrtom pristajanje športnih veslaških čolnov na otoku ni bilo nikoli predvideno oziroma dovoljeno.

FOTO: Unsplash, Maja Fister

PREBERITE ŠE: BLED in top 10 idej za malo drugačno dogodivščino

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Blatno jezero in Budimpešta: poletje ob madžarskem “morju”

Blatno jezero se nahaja na Madžarskem, je največje v srednji Evropi in je ena bolj priljubljenih izletniških točk te dežele. Leži dobrih 80 kilometrov jugozahodno od Budimpešte in je odlična ideja za oddih tudi med Slovenci. Če ste že tu, pa predlagamo tudi skok v prestolnico madžarskih term in zdravilišč – Heviz in obisk Budimpešte!

Blatno jezero ali madžarsko morje? Ker naši sosedje nimajo morja, Blatnemu jezeru pogosto rečejo kar madžarsko morje. To je tudi priljubljena poletna destinacija za dopustnike, ki iščejo malo drugačen oddih. Imamo nekaj idej!

Skok v vodo, preizkušanje vodnih športov in razvajanje v termalnih vrelcih

Voda se poleti segreje na okoli 26 stopinj Celzija, zato je jezero tudi priljubljena točka za kopalce, jadralce in druge ljubitelje vodnih športov, kot je na primer SUP-anje – veslanje na deski. Jezero je privlačno tudi za ljubitelje ribolova, v bližini pa so še zdravilišča in termalni vrelci. S trajektom se lahko zapeljete tudi čez jezersko ožino iz slikovitega Tihanyja do Siofoka, enega večjih mest ob jezeru.

Na degustacijo vin in sprehod po slikovitih uličicah Tihanyja z razgledom

Predvsem na severni obali jezera slovijo tudi po vinogradništvu, zato je obisk vinske kleti in degustacija priznane madžarske žlahtne kapljice skoraj nujna točka na seznamu stvari, ki jih morate tam doživeti. Če vam zvečer ostane še kaj energije, pa priporočamo sprehod ob jezeru. Največjo mesto ob jezeru je Keszthely, dve večji kotanji jezera pa ločuje polotok Tihany. Celoten polotok je zgodovinsko okrožje, katerega središče je benediktinski samostan iz leta 1055. Za vasico Tihany pravijo, da je najlepši kraj na Madžarskem in je zelo priljubljena turistična točka. Vasica je idilično urejena, skoraj vsaka hiša ima trgovino s spominki. Tu stoji tudi etno muzej na prostem, s prekrasnim pogledom na Blatno jezero.

Heviz, najbolj priljubljeno termalno jezero na Madžarskem

Prestolnica madžarskih term in zdravilišč je Heviz. In samo tukaj se lahko tudi pozimi kopate v največjem naravnem biološko aktivnem termalnem jezeru na svetu. Heviz je najbolj priljubljeno termalno jezero na Madžarskem, ki zaseda površino 4,4 ha s kolonado, vrtovi in ​​drugimi spa atrakcijami. Jezero je nacionalni naravni spomenik. To je največje termalno jezero v Evropi, ki se ponaša z zdraviliško tradicijo od leta 1795. Med poletjem je njegova temperatura okrog 38 °C, a tudi pozimi nikoli ne pade pod 24°C. Voda, zelo bogata z minerali, prodira iz globine 38 metrov in se spreminja vsake tri dni. Posebna atrakcija na jezeru so vodne lilije s čudovitim rdečim cvetom. Več nastanitev v Hevizu najdete TU.

Ugoden večdnevni oddih

Pri Megabonu so zbrali šopek odličnih nastanitev ob Blatnem jezeru. Med njimi pobrskajte TUKAJ – klik.

Podaljšek izleta do Budimpešte

Če ste že na tem koncu, priporočamo tudi skok do madžarske prestolnice, ki se lahko pohvali z osupljivo arhitekturo, številnimi prikupnimi kavarnami in restavracijami z odlično kulinariko. Šopek odličnih nastanitev in ugodnih ponudb smo našli TUKAJ. V Budimpešti boste težko spregledali grajski hrib Budim, ki je že 30 let na seznamu UNESCOVE dediščine, v gradu pa najdete tudi Narodno galerijo in vinsko fontano, iz katere dejansko teče rdeče vino. Z Budima boste ujeli tudi osupljiv razgled čez reko Donavo in mogočne zgradbe, najveličastnejši je parlament s kupolo. Sprehodite se še čez Szechenyjev verižni most, ki velja za enega najlepših na Donavi in popeljal vas bo na drugo stran mesta, v Pešto.

Foto: Unsplash, Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Heviz: Zato morate vsaj enkrat v življenju doživeti terme na Madžarskem

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

 

Več kot 100 supov je po Ljubljanici zaveslalo za čistejšo reko

Poznate supanje? Stoječe veslanje na deski je vedno bolj priljubljen šport tudi pri nas. To nedeljo se je na ljubljanski Špici zbralo več kot sto ljubiteljev supanja. Ti so se podali do Zmajskega mostu, vmes pa pobrali tudi kakšno smet.

Kot so sporočili organizatorji dogodka z naslovom 100 supov na Ljubljanici, gre za množično okoljevarstveno druženje suparjev iz vse Slovenije, ki jim ni vseeno za onesnažene vode. #SUPportCleanWaters so zbrani pod imenom Bananaway. Po Ljubljanici so od Špice skupinsko odveslali do Zmajskega mosta – za čistejšo reko.

Cilj akcije je ljudi spodbuditi k razmisleku o prekomerni proizvodnji smeti. S tem pa želijo aktivirati suparje (in vse ostale), da med rekreacijo poberejo opažene smeti iz vode in tako spotoma naredijo še kaj dobrega za naravo.

Simbolično čiščenje nabrežja Ljubljanice je tudi povabilo suparjem, da se pridružijo podobnim akcijam na drugih lokacijah po Sloveniji. Minuli konec tedna so se za generalko suparji lotili že ogrevalnega čiščenja Ižice, ki je zelo zasmetena. Na Ljubljanici pa so podobno akcijo izpeljali že lani.

Objavil/a Bananaway dne Ponedeljek, 27. maj 2019

Na Ižici so med deset kilometrov dolgim spustom pobrali približno 50 kilogramov smeti in sprostili nekaj naravnih zamaškov.

Reka Ižica (ki jo nekateri imenujejo tudi Iščica) izvira v naselju Ig na Ljubljanskem barju in se izliva v reko Ljubljanico. Za supanje je izredno zanimiva, saj je ozka, vijugasta, zaraščena in neokrnjena.

“Ko smo se enkrat v začetku aprila odločili spoznati zgornji del reke, smo naleteli na toliko smeti, da jih nismo mogli več odnesti s seboj. Zato smo se odločili organizirati skupinski očiščevalni spust,” so opozorili člani Bananaway. Za njimi je še en uspešen projekt, tokratni spust po Ljubljanici.

“Zaveslali smo skozi Ljubljano in s tem poskusili razširiti pozornost nad onesnaževanjem voda ter aktivirati vse suparje, da med samo rekreacijo spotoma naredijo nekaj dobrega tudi za naravo,” so povedali pri Bananaway.

Objavil/a Bananaway dne Ponedeljek, 27. maj 2019

 

Foto: Bananaway

Bol na Braču: Prvomajsko kajtanje za vse!

Imate radi šport? Potem gotovo veste, da je hrvaški otok Brač najbolj znan športni otok v Dalmaciji in ponuja veliko izbire za tiste, ki uživajo v aktivnem oddihu.

Bol na Braču je najbolj znan po svetovnem ženskem teniškem turnirju, ki se odvija v juniju, in ga v tekmovalnem smislu obiščejo najboljše svetovne teniške igralke. Za tiste, ki imate raje vodne športe, ima Bol na Braču posebej v mesecu maju veliko alternativ.

Vam je v glavi ostal prizor iz filma Chapter one, kjer v glavni vlogi ”superman” Richard Branson skupaj s priznanimi imeni kajtanja in mladimi talenti uživa na različnih koncih sveta? Ste si kdaj želeli poskusiti, kako je stati na vodi? Bol na Braču vas za prvomajske praznike popelje dobesedno v film. Na 4-urnem spoznavnem tečaju kajtanja z ekipo KiteLife se spoznate s tem športom in njegovimi osnovami. Pod budnim očesom inštruktorja ste lahko pripravljeni tvegati marsikaj. Tisti, ki ste samostojni in v tem športu že znate uživati, objemite valove in si privoščite kajtanje pod odličnimi pogoji.

Poleg kajtanja vam Bol na Braču ponuja tudi izkušnjo supanja in vožnjo s kajakom. Če niste še prepričani, ali vas takšni vodni športi res veselijo in bi se na začetku radi samo preizkusili, brezplačno najemite opremo in se podajte med valove. A previdno, kajti zagotavljamo vam, da boste po prvi izkušnji želeli še več.

Zato izkoristite priložnost in Bol na Braču obiščite za 7 noči (KLIK ZA PONUDBO). Če vam čas ne dopušča tako dolgega odmika od vsakdanjih obveznosti, je Bol na Braču na voljo za 4 noči (KLIK ZA PONUDBO).

Se s športom vseeno raje ukvarjate na trdnih tleh in v morju samo plavate? Nič hudega, Bol na Braču je idealen kraj za raziskovanje s kolesi. Izkoristite priložnost za odbojko na mivki, nordijsko hojo, preizkusite se v lokostrelstvu ali balinanju.

Izberite ponudbo, ki vam ustreza, in aktivno preživite prve dni meseca, ko poleg narave cveti tudi ljubezen.

Vir fotografij: KiteLife

PREBERITE ŠE:

Najhujše stvari, ki so jih v preteklem letu zagrešili turisti in kazni, ki so jih doletele

Fotogeničen izlet: Okoli otoka na Blejskem jezeru s SUP-om

Bled nas s svojo ikonično podobo vsakič znova navduši, tokrat pa ga lahko raziščete z malo drugačne perspektive. Z vode! In to stoje!

NE ZAMUDITE: 2-urni začetni tečaj supanja z inštruktorjem za 2 osebi le 70 evrov!

Blejsko jezero je eden od svetovno znanih slovenskih ponosov in čeprav se Slovenci na Bled pogosto odpravimo na izlet, pa marsikdo ne pride dlje od prve kavarne. A jezero ponuja veliko več. Pešpot okoli njega je prijetna in v večji meri senčna, na dveh lepo urejenih plažah se lahko tudi osvežite s skokom v vodo. Povprečna temperatura vode v poletnih mesecih je od 20 do 25 stopinj Celzija.

Če ta biser raje vidite s ptičje perspektive, pa se lahko povzpnete tudi do slavne klopce nad Bledom, ki ima enega najlepših razgledov na svetu (o tem, kako do nje, smo že pisali TUKAJ.)

Da pa otočka sredi jezera ne boste občudovali le od daleč, se lahko do njega podate s pletno, za tiste, ki bi radi preizkusili nekaj še bolj posebnega, pa obstaja tudi supanje!

Kratica SUP prihaja iz angleških besed “Stand Up Paddling” in pomeni prav to, veslanje na deski in to stoje! Supanje po blejskem jezeru odpira nova obzorja, saj si lahko jezero, otok, grad in mesto ogledate iz edinstvene perspektive, se hkrati rekreirate in tudi neizmerno zabavate. Nam se ideja zdi prav imenitna!

VANDRAJ NAMIG: 2-urni začetni tečaj supanja z inštruktorjem za 2 osebi le 70 evrov!

Foto: Supersupbled.com

PREBERITE ŠE:

Vandraj insider: Na valove Kanarskih otokov k Špeli in Toniju

Slovenca, ki sta ustanovila windsurf šolo in raziskujeta svet

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.