Lucija in Klemen: “Slovenijo najraje raziskujeva s šotorom in kolesom” #intervju

Lucija in Klemen sta popotniški par, ki mu je koronavirus prekrižal kar nekaj letošnjih popotniških načrtov. Zaradi nastale situacije sta se odločila, da je čas, da tokrat raziščeta Slovenijo. V spodnjem intervjuju sta z nami delila kup idej za izlete in oddihe v naši in sosednjih deželah.

Lucija in Klemen sta znana tudi po blogu Lucina potepanja in slikovitem profilu na Instagramu, tokrat pa sta dogodivščine v tujini – tako kot večina strastnih popotnikov – zamenjala za raziskovanje domovine in naših sosed. Kakšne popotniške nasvete imata? 

Letos bomo tudi svetovni popotniki dopustovali malo bližje domu. Kakšni so vajini popotniški načrti za letos?

 Letos bomo res večinoma dopustovali doma ali bližje domu. Nekih večjih načrtov nimava, oziroma jih ne upava delati. Letos se bova usmerila predvsem na raziskovanje Slovenije, v avgustu pa upava, da nama uspe roadtrip do Norveške in v oktobru kakšne mini počitnice na katerem od grških otokov.

Se vama zdi, da dobro poznata slovenske bisere, tudi tiste bolj skrite in manj turistično oblegane?

Mislim, da Slovenijo absolutno premalo poznava. Ponavadi sva se na izlet odpravila v nama že poznane kraje, ki jih rada obiščeva, nisva pa veliko obiskovala novih krajev. Na najinem seznamu je še veliko znanih in manj znanih slovenskih biserov, ki jih imava letos namen obiskati. Dobro poznava Štajersko in slovensko obalo, obiskati in raziskati pa imava namen še Prekmurje, Gorenjsko in Posočje. Zavedava se tudi, da je Slovenija čudovita in precej raznolika dežela, in da Slovenci kdaj pozabimo, v kako zanimivi državi živimo.

Od kod sicer prihajata? Katere kotičke vašega kraja bi pokazala tistim, ki ga še ne poznajo?

Prihajava iz Štajerske in sicer iz okolice Celja. V neposredni bližini Celja je kar nekaj čudovitih krajev, ki jih je vredno obiskati. Priporočava, da obiščete staro mestno jedro, mestni park, celjski grad, Šmartinsko jezero ter Celjsko kočo. Slednja je precej priljubljena pohodniška postojanka, ki ima tudi precej pestro ponudbo aktivnosti. Preizkusite lahko adrenalinski park, se spustite po letnem sankališču z bob-kartom, najmlajši bodo veseli spusta po drči, odprli pa so tudi zipline.

Kateri del Slovenije poznata kot svoj žep? 

Večkrat se pošaliva, da je Rogla kraj, ki ga res poznava kot lasten žep. Na Roglo hodiva že od malega, zadnja leta pa jo obiščeva v vseh letnih časih. Pozimi smučava, spomladi ali jeseni greva na kakšen izlet, poleti pa enostavno pobegneva pred vročino v dolini. Rogla je tudi idealno izhodišče za lažje pohode in kolesarske ture. Obiščete lahko Lovrenška jezera, Črno jezero, Slap Šumik, se sprehodite do Koče na Pesku in razglednega stolpa ali pa se sprehodite po “Poti med Krošnjami dreves”.

Na kakšen način najraje raziskujeta našo deželo?

Našo deželo najraje raziskujeva s šotorom, saj nama ta oblika raziskovanja najbolj ustreza. Ne le, da je ugodno, za kampiranje ne potrebuješ nobene rezervacije in vnaprejšnjega načrtovanja. Na izlet se vedno odpraviva z avtomobilom, s seboj pa večkrat vzameva tudi kolesi, ki so odlično prevozno sredstvo za raziskovanje okolice. Ravno sva se vrnila iz Kranjske Gore, kjer sva okolico raziskovala s kolesi, prespala pa sva v čudovitem kampu Špik – priporočava! 

Kam po Sloveniji se najraje odpravita na aktiven izlet?

Na slovensko obalo, Bohinj ali Kranjsko Goro. Nedolgo nazaj sva se zaljubila v Kranjsko Goro, ki ponuja veliko možnosti za aktiven oddih. Je odlična destinacija za kolesarjenje, pohode, obisk slapov, supanje na jezeru Jasna … Do sedaj sva obiskala mogočen slap Peričnik, prevozila kolesarsko pot Jureta Robiča, se podala do spodnjega Martuljškega slapu, občudovala čudovite Zelence, se s kolesi odpravila v dolino Tamar in Planico ter uživala ob dobri kavici ob jezeru Jasna.

In ob katerem vodnem viru si rada zmočita noge?

Vsepovsod, če le ni premrzla voda (smeh). Najraje si jih namočiva kar na naši obali v Piranu ali pod Strunjanskimi klifi ter na Velenjskem jezeru.

Kam gresta najraje na oddih in potešita svoje hedonistične želje?

Ena nama precej ljuba destinacija je kamp Belvedere nad Izolo. Gre za kamp na vrhu klifa, del kampa pa se nahaja med nasadom oljk. Eden najinih najljubših krajev v Sloveniji.

Katero kulinarično razvajanje pri nas bo vedno na vrhu lestvice najljubših?

Po pravici – zelo rada eksperimentirava kar v domači kuhinji, zato zunaj jeva le občasno. Sploh Klemen zelo rad kuha in preizkusi kaj novega. Kot najboljše kulinarično razvajanje je na vrhu lestvice tisto v Gostilni Krištof v Kranju, kjer sva se razvajala za Klemnov rojstni dan. Ne zaostaja pa veliko vietnamska restavracija Ngon v centru Maribora.

Kam k našim sosedom se rada podata na vikend oddih?

Zadnjih nekaj let imava nekaj destinacij, kamor se praktično vsako leto vračava. Največkrat je to vikend oddih na morju in sicer na otoku Krk ali Crikvenici. Zelo rada pa greva v Dolomite, ki so po najinem mnenju pravi košček raja na Zemlji.

Katere kotičke sveta sta sicer letos nameravala raziskati, preden je svet ohromila pandemija?

Nama je letos situacija s koronavirusom kar lepo prekrižala popotniške načrte. Srečo sva imela, da sva v mesecu marcu lahko izpeljala pardnevno smučanje na Rogli. Par dni za tem, je bila razglašena pandemija, s tem pa zaprtje smučišč in vseh ostalih obratov po Sloveniji. Potovanje, ki sva ga morala prestaviti, sva načrtovala v mesecu maju in sicer 17-dnevni roadtrip po Italiji. Glede na to, da sva imela izbran samo datum in destinacijo, nisva imela nobenih težav zaradi ”odpovedi” potovanja. Sva pa za konec leta načrtovala eno malce daljše potovanje, vendar ne veva, kako bo. Oziroma – nihče ne ve, kdaj se bo ponovno dalo potovati, tako kot smo bili vajeni do sedaj.

Se bodo po koncu krize vajine popotniške navade in želje kaj spremenile?

Misliva, da se bodo spremenile, čeprav ne bistveno. Dokler bo še trajalo takšno stanje, si ne upava veliko načrtovati vnaprej ali kupiti letalske karte. Opažava, da so ljudje že na sploh postali malce bolj previdni in se vsi raje držijo v bližini doma. Sedaj imava idealno priložnost, da raziščeva Slovenijo, sosednje države in se podava na kakšen dober roadtrip. V zadnjih dveh letih, nama je precej ljubo postalo divje kampiranje oziroma kampiranje na splošno. Za ta namen sva si lansko leto najin avto (za čas dopusta) spremenila v spalnico na kolesih. Takšen način potovanja nama je precej blizu, zato se potihem spogledujeva z idejo, da bi enkrat v prihodnje kupila manjši kombi ter ga preuredila za potovanja.

Foto: Lucija in Klemen/osebni arhiv

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Kranjska Gora, Zelenci, jezero Jasna in dan za hedonizem

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

lucija in klemen lucija in klemen lucija in klemen

Nasveti iz prve roke, kako raziskati Oman s šotorom in najetim terencem

Tokrat smo v odlični družbi raziskovali Oman. Skozi to deželo sta nas popeljala Lucija in Klemen, ki ste ju zagotovo že kdaj srečali tudi na njunem popotniškem blogu.

Lucija in Klemen sta z nami delila kup uporabnih nasvetov za vse, ki vas vleče v  Oman, deželo s strateško lokacijo na skrajnem jugovzhodu Arabskega polotoka, ki zagotovo ni zgolj ena sama puščava … Kaj sta z nami delila po njunem zadnjem raziskovanju sveta? Preverite v tokratnem Vandraj intervjuju!

Od našega zadnjega intervjuja sta odkrila še en delček sveta, tokrat sta nas očarala z Omanom. S čim vaju je Oman prepričal, da je pristal na seznamu destinacij, ki sta jih želela videti še letos?

Oman sva imela na svojem seznamu želja že kar nekaj časa, ampak sva se potem vedno raje odpravila v nama ljubo jugovzhodno Azijo. Letos sva se odločila, da je čas, da zamenjava kulturo in način potovanja. Padla je ideja, da obiščeva Oman. Poleg čudovite in raznolike pokrajine, ki jo država ponuja, naju je prepričalo tudi dovoljeno divje kampiranje.

Kako bi predstavila Oman, njegove lepote in njegove ljudi?

Oman velja za eno najbogatejših držav na Arabskem polotoku. Velja še za nekako neodkrit biser, ki še ni preplavljen z množičnim turizmom. Ponuja vse od naravnih lepot, drugačne kulture, prostranih plaž do mogočnih gora, vse od puščave do zelenih wadijev, luksuznih letovišč in dovoljenega divjega kampiranja, off-road poti… Oman velja tudi za zelo varno državo. Domačini so izjemno prijazni, ustrežljivi in vedno pripravljeni pomagati. Dajo ti občutek, da si pri njih dobrodošel. Vedno so nama radi priskočili na pomoč ali naju povabili na klepet ob kavi in datljih.

Po deželi sta se premikala z najetim avtomobilom. Je to najlažja oblika prevoza? Kaj moramo vedeti, preden se odločimo za najem?

Najem avtomobila je najpogostejša oblika prevoza, saj javnega prevoza skoraj ni, oziroma je zelo omejen. Za celotni čas potovanja sva najela avto s 4×4 pogonom, ki nama je omogočal tudi vožnjo po off-road terenu. Pri lokalni agenciji sva najela Dacio Duster (v Omanu Renault Duster), za najem pa sva odštela 40 €/dan, z vključenimi 200 kilometri na dan. Pred najemom je treba vedeti, kakšen bo vaš načrt potovanja, temu primerno pa potem rezervirate tudi avto. V kolikor želite doživeti več, kot samo glavne znamenitosti, vsekakor priporočava najem avtomobila s 4×4 pogonom.

Oman sta raziskovala kar s šotorom. Kako prijazen je za (divje) kampiranje?

Tako je. Oman sva raziskovala kar s šotorom. V Omanu je divje kampiranje dovoljeno skoraj povsod, kar nedvomno doprinese nepozabnim nočem na potovanju. Tako sva prespala v puščavi Wahiba, na čudovitih plažah ter visoko v gorah tik nad mogočnim kanjonom Grand canyon of Oman. Prav tako je država zelo varna, tudi domačini so izjemno prijazni, zato ni nobenega strahu glede varnosti. Odsvetujeva edino kampiranje v wadijih (rečne soteske). Sicer so to zelo lepa mesta za kampiranje, vendar so lahko tudi zelo nevarna. V deževnih dneh se wadiji precej hitro napolnijo z vodo.

Katere so ključne stvari, ki jih moramo spakirati za kampiranje po Omanu?

Za kampiranje v Omanu, potrebujemo le osnovno kamp opremo, kot so šotor, podloga za spanje, spalno vrečo, gorilnik, pribor in posodo … Midva tudi drugače veliko kampirava in sva tako svojo kamp opremo prinesla s sabo, ostale malenkosti sva kupila v glavnem mestu. Kampiranje je precej priljubljeno tudi med domačini, zato lahko osnovno kamp opremo kupite tudi v Omanu. V nakupovalnih centrih lahko za ugodno ceno kupimo vso kamp opremo, ki jo potrebujemo za potovanje.

Kaj pa hrana? Sta si večinoma kuhala sama ali sta okusila tudi kaj njihove kulinarike?

V Omanu sva najbolj pogrešala lokalno hrano, ki je skoraj da ni. Domačini so nama razložili, da lokalne ponudbe ni iz preprostega razloga. Med službo hodijo na kosilo domov in ne v restavracijo. Hrana je večinoma indijska, najdete pa jo v tako imenovanih ‘’coffee shopih’’. Naj vas ne zavede ime, saj ne gre za kavarne, ampak za manjše lokale, kjer najdete indijsko in hitro hrano. V coffee shopih se lahko odlično najeste za 3-4 evre po osebi.

Večino hrane na potovanju sva si pripravila kar sama, večkrat pa sva se odpravila po že sveže pripravljeno  hrano v nakupovalni center. 

Kako pogoste so trgovine z živili, kjer sta si nakupila zaloge hrane in vode?

Pred najinim potovanjem, sva zasledila veliko informacij, da je priporočljivo vso hrano in pijačo nakupiti v glavnem mestu, ker drugod po Omanu ni veliko trgovin. V vseh večjih mestih kot je Muškat, Nizwa in Sur, so večji supermarketi, kjer lahko najdemo precej pestro ponudbo hrane, pijače in tudi kamp opreme.

Tudi med potjo je dosti manjših marketov, kjer imajo dovolj široko ponudbo hrane, da si pripravite zajtrk ali kosilo. S tem na začetku nisva bila seznanjena, zato sva si prvi dan naredila zalogo hrane za večji del potovaja. Načeloma tudi ni potrebno kupovati vode na zalogo, saj so skoraj v vsakem mestu ali vasi pipe, kjer si natočite vodo zastonj. Voda je pitna in v večini primerov tudi ohlajena.

Sta z Omana prišla tudi s kakšnimi spominki? Katere so tiste stvari, ki se najpogosteje znajdejo med suvenirji iz Omana?

Iz vsakega potovanja vedno prineseva magnetek in spominek, ki nama krasi stanovanje, obenem pa naju spomni na tisto potovanje. Iz Omana sva prinesla magnetek in dve bunkici, ki sva ju ta božič obesila na smrekico. Za najpogostejše suvenirje v Omanu bi izpostavila seveda magnetke in pa te bučke, kakšne šale, pisane torbice iz blaga, tradicionalno moško pokrivalo itd.

Kako turističen pravzaprav je Oman? Koliko slikovitih kotičkov, kjer sta bila povsem sama, sta našla?

Oman iz leta v leto vse bolj pridobiva na svoji prepoznavnosti. Lahko bi rekla, da Oman postaja vse bolj postaja. K sreči je dežela ogromna, poseljenost pa majhna, tako se turisti kar malce porazgubijo med seboj. Zato nisva imela nekega pretiranega občutka, da je Oman precej turističen.

Izjema so seveda najbolj turistične točke, kot so Bimmah Sinkhole, Wadi Shab, Wadi Bani Khalid …

Našla sva tudi nekaj precej slikovitih kotičkov, kjer sva bila popolnoma sama. Eden od takšnih krajev je nedvomno kampiranje v puščavi Wahiba. Svoj prostor za postavitev šotora sva našla nekaj kilometrov v notranjosti puščave, pod mogočno sipino. Zjutraj sva se zbudila še pred sončnim vzhodom, se povzpela na najvišjo sipino in tam pričakala sončni vzhod.

Kakšna je bila vajina pot? Katere kraje sta obiskala in kateri so se vama najbolj vtisnili v spomin?

Najina pot je bila več ali manj podobna poti, ki jo naredi večina, le da sva vmes večkrat zavila na stran in šla malo v neznano. Obiskala sva glavno mesto Muškat in se kopala v Bimmah Sinkhole, ki je bila nekoč jama, v katero se je zrušil strop. Obiskala sva tudi nekaj znanih in manj znanih wadijev ter prespala v puščavi. Navdušila naju je tudi bivša prestolnica Omana Nizwa, kot tudi gorovje Jebel Shams in Jebel Akhdar. V spominu nama je najbolj ostalo kampiranje v puščavi, spanje na vrhu canyona Jebel Shams in obisk mošeje Sultana Quaboosa v Muškatu.

Tehnologija je postala pomemben del samostojnih potovanj. Katere naprave uporabljata in brez katere aplikacije na telefonu ne gresta na pot?

Ah, ja, kaj bi brez tehnologije. Na potovanju imava vedno en nahrbtnik, kjer imava shranjeno vso elektroniko. S sabo navadno vzameva DSLR fotoaparat, prenosni računalnik, dron, mobilni telefon in po novem tudi gimbal (stabilizator za mobitel). Največkrat seveda uporabiva mobitel, ki nama poleg fotoaparata pride prav tudi zaradi uporabnih aplikacij. Google Maps in OfflineMaps sta nedvomno aplikaciji, ki ju največkrat uporabiva. Uporabljava pa tudi aplikacijo Snapseed za urejanje fotografij, aplikacijo Quik, s katero precej hitro in enostavno narediš video. Za divje kampiranje uporabljava tudi aplikacija IOverlander in Park4night, kjer lahko najdemo primerna mesta za kampiranje.

Kaj si želita, da bi sama vedela pred odhodom v Oman?

Želela bi, da bi že veliko prej vedela, kako krasna destinacija je Oman (smeh). Pred odhodom bi bila vesela informacije, da si ni potrebno narediti zaloge hrane za celotno potovanje že v Muškatu.

Potovanje po Omanu sta začinila s še enim dodatnim izletom – skokom v Istanbul. Katerih kotičkov tega mesta ne smemo spregledati?

Tako je. Po raziskovanju Omana, sva se za tri dni še ustavila v Istanbulu. Tega sva imela v načrtu že kar nekaj časa, a nikoli ni bilo časa oziroma priložnosti za obisk. Istanbul naju je zelo navdušil, predvsem sam utrip mesta. Med obiskom nikakor ne smete izpustiti Grand Bazarja in bazarja začimb, križarjenja po Bosporju, Modre mošeje, trga Taksim, obisk hamama in pa seveda turške kulinarike, ki je izvrstna.

Na katero mesto vajinih top 10 potovanj bi se uvrstil Oman?

Nedvomno na prvo mesto!

Foto: arhiv Lucije in Klemna

Luciji in Klemnu lahko sledite tudi na njunem blogu Lucina potepanja in na Instagramu, več o njunih potovanjih pa lahko izveste tudi v njunem prvem Vandraj intervjuju (TU).

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

“Z malce iznajdljivosti so potovanja v oddaljene kraje cenovno primerljiva Hrvaški” #intervju

Ste že slišali za Lucina potepanja? To je uporaben popotniški blog, za katerim stoji Lucija Pusovnik. S partnerjem Klemnom obožujeta potovanja, svoje dogodivščine in uporabne nasvete pa delita tudi s svojimi bralci. 

Čeprav sva si karakterno precej različna, skupaj deliva isto ljubezen in to je ljubezen do potovanj,” sta nam zaupala v tokratnem Vandraj intervjuju. Kaj sta nam še povedala ustvarjalca bloga Lucina potepanja?

Kje smo vaju ujeli tokrat? 

Trenutno sva doma, ampak že počasi načrtujeva, kam jo bova mahnila letos.

Kolikšen del leta preživita na potovanjih?

 Vsako leto poskušava potovati čim več, vseeno pa sva omejena s številom dni letnega dopusta. Ponavadi dopust kombinirava s prazniki, tako, da lahko ostaneva kakšen dan na poti več, nekako pa sva na leto okoli 35-40 dni na poti.

Kako izbirata naslednjo destinacijo? 

Načeloma imava nek »bucket list« željenih destinacij, po katerem potem izbirava destinacije. Vsekakor pa ima veliko vlogo pri izbiri destinacije tudi cena letalske karte.

Katero od preteklih potovanj vama ja najbolj pri srcu?

Verjetno kar najino prvo potovanje na Tajsko, saj naju je popoloma očarala. Na tem potovanju sva tudi ugotovila, da želiva to početi vse življenje.

Kako dolgo ustvarjata svoj blog in kaj je bil povod za zapisovanje popotniških vsebin?

Blog Lucina potepanja ustvarjava okoli 3 leta, nastal pa je iz čisto preprostega razloga. Najine popotniške fotografije in spomine sva želela nekam shraniti in ena od najbolj optimalnih stvari je bil nekakšen virtualni dnevnik oz. blog. Ker sva dobivala vedno več vprašanj, povezanih s potovanji, sva blog prilagodila do te mere, da podava čim več uporabnih informacij in izkušenj pridobljenih tekom najinih potovanj.

Katera je najbolj brana objava vseh časov? 

Na blogu sta najbolj brani 2 objavi. Prva je tista, v kateri sva naredila cenovno primerjavo med Balijem in Hrvaško, sledi pa ji objava z naslovom Od kje nama denar za potovanja.

Na kakšen način si torej financirata svoje poti? Z blogom tudi služita? 

Potovanja financirava tako, da hodiva v službo in nekaj malega vsak s svojim hobijem. Z blogom zaenkrat še ne služiva, bi si pa v prihodnosti vsekakor želela imeti tudi kakšno dobrobit zaradi bloga.

Kdo so vajini bralci? Prevladujejo Slovenci ali tujci?

Blog od začetka piševa v slovenščini, zato je tudi največ bralcev iz Slovenije. Pred nekaj časa sva začela objave pisati tudi v angleščini in se malo bolj posvečati Instagramu, tako, da počasi prihajajo tudi tuji bralci.

Imata na potovanjih tudi kaj stika z lokalci? Kje so vama najbolj prirasli k srcu? 

Potovanje brez stika lokalcev si težko predstavljava. Zelo so naju presenetil nasmejani Tajci, najbolj pa sva navdušena nad gostoljubnostjo v balkansih državah, zato se v ta del sveta vedno rada vračava.

Si predstavjata potovanje, na katerem ne naredita niti ene fotografije?

Ne, tega si pa res ne predstavljava. Nekako sva vedno v lovu za kakšno super fotko ali videom, s katerimi lahko kasneje vsaj malo podoživljava potovanja.

Kakšen tip popotnikov sta?

Spadava bolj v skupino aktivnih popotnikov. Rada odkrivava nove stvari, hodiva na trekinge, poskušava novo hrano … Ležanje na plaži je za naju le za kakšen dan ali dva.

5 stvari, ki jih najprej spakirata? 

Potni list, beležko za sprotne zapiske, bančno kartico, fotoaparat in sončna očala.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenita drugim popotnikom? 

Vsekakor to, da je včasih super iti iz svoje cone udobja in izven uhojenih poti, ker ponavadi ravno takrat odkrijemo ali doživimo nekaj novega.

Kaj pa tistim, ki bi svoja potovanja radi prelili v zapise na blogu? 

Svetovala bi, da naj kar poskusijo, saj ustvariti blog ni tako težko, kot je videti na prvi pogled. Potrebna je predvsem volja in vztrajnost.

Top 3 jedi, ki sta jih spoznala po svetu? 

Defenitivno je na prvem mestu tajski Pad Thai, navdušena sva bila tudi nad vegeterijanskim tajinom (Maroko) in morda še vietnamska juha Pho.

Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?

K sreči nimava neke neprijetne izkušnje s potovanj. Mogoče bi izpostavila le mojo izgubljeno prtljago v Maroku. Je bil kar podvig poiskati primerna oblačila in ostale stvari. K sreči so prtljago naslednji dan že našli.

Katera destinacija je presegla vajina pričakovanja in katera vaju je razočarala? 

Lahko rečeva, da naju je Tajska nekako najbolj navdušila, morda tudi zaradi tega, ker je bilo to najino prvo potovanje. Morava pa reči, da naju razočarala ni dejansko še nobena destinacija, saj ima vsaka svoje prednosti in slabosti, nisva pa bila nad nobeno razočarana, da bi jo lahko izpostavila.

Kakšne so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanjih in popotnikih?

Največja zmota je verjetno ta, da so potovanja zelo draga. Res je, da potovanja nekaj stanejo, vendar veliko ljudi misli, da če greš na potovanje v kakšne oddaljene kraje, da potrebuješ veliko denarja. Z malce iznajdljivosti in prilagodljivosti, so takšna potovanja cenovno lahko primerljiva tudi z dopustovanjem na Hrvaški.

Pa o blogerjih?

Misliva, da je največja zmota o blogerjih ta, da imamo veliko stvari zastonj, v zameno za kakšno objavo na blogu. Veliko ljudi tudi misli, da je pisanje bloga precej enostavna zadeva, v resnici pa je potrebno vložiti veliko časa in truda. Če želiš imeti privlačen blog, je, poleg pisanja objav, potrebno poskrbeti še za dobre fotografije, jih urediti, včasih celo posneti kakšen video. Pri vsem skupaj je potrebno tudi vsaj malo poznati socialna omrežja, da se doseže večja prepoznavnost in berljivost.

Kakšnih življenskih lekcij so vaju naučila potovanja?

Potovanja so naju naučila veliko. V prvi vrsti je seveda strpnost in sprejemanje vseh, ne glede na videz, raso, barvo kože in jezik in pa tudi to, da se naučiš biti samostojen in da se v življenju znajdeš in zaneseš nase. Največja lekcija, ki sva jo kot par dobila na potovanjih, je ta, da morava znati sodelovati, se pogovarjati in prilagajati, kar pa seveda pride zelo prav v medsebojnem odnosu.

Kdaj bloganje preraste v posel? 

Verjetno takrat, ko ti blog prinese dovolj financ za življenje in ne rabiš hodit v redno službo.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešata?

Morda se sliši smešno, ampak najbolj pogrešava govejo juho.

Hitrih 6:

Naj država: Tajska

Naj mesto: Ubud

Naj plaža: Nang Yuan

Naj kulinarika: tajska

Naj transport: letalo

Naj jezik: angleški

 

Foto: arhiv Lucina potepanja

Luciji in Klemnu lahko sledite na blogu Lucina potepanja ali na Instagramu.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!  

PREBERITE ŠE:

Slovenka, ki govori kitajsko in jo čaka plemiška korejska poroka #intervju

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.