Ta hip na drugem koncu sveta: Festival sonca Inti Raymi

Prav ta hip se na drugem koncu sveta praznuje! Konec junija ljudstva v južni Ameriki praznujejo festival Inti Raymi. Gre za starodavni inški festival v čast Soncu.  

Praznovanje Inti Raymi nudi vpogled v starodavna verovanja Inkov. Če boste v tem času obiskali Peru ali Ekvador, vas čaka nepozabno, barvito, spektakularno, tradicionalno in zgodovinsko doživetje.  

Foto: Shutterstock

Kaj je Inti Raymi? 

Podobno kot mnoge starodavne civilizacije, so tudi Inki veliko pomembnost pripisovali gibanju Sonca, Lune in ostalih vesoljnih teles. Festival Inti Raymi na predelih Južne Amerike praznujejo že več kot 500 let. Praznovanje je namenjeno Inkovskemu novemu letu, ki slavi boga Sonca. Bog Inti je po inkovskem verovanju zaslužen za svetlobo, toploto, rodovitnost Zemlje in cvetenje civilizacije.  

V času praznovanja se tisoči ljudi zberejo v mestecu Cuzco (inkovsko glavno mesto), da bi prisostvovali pri svetem dogodku. Obred spremljajo ples, duhovni rituali in žrtvovanje živali. Turisti in obiskovalci se lahko praznovanju pridružijo in doživijo spektakel barvitih oblačil, tradicionalnih ritualov in neverjetnih nastopov.  

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Praznovanje v Peruju  

24. Junija se ljudje zberejo na enodnevnem praznovanju v inkovskem templju Qorikancha. Praznovanje se vrti okoli ponazoritve zgodbe kralja Sonca in njegove žene. Temu sledi parada in (lažno) žrtvovanje lame. Praznovanje se zaključi s kresom .

Praznovanje v Ekvadorju 

Če bi radi doživeli praznovanje visoko v Andih, se odpravite v vas Otalavo. Tu se praznovanje začne ob polnoči ob slapu Peguche. Glasba, ples in nastopi trajajo celo noč in še naslednji dan. Tu se praznovanje odvija v čast materi naravi.  

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Jezera blizu Ljubljane, primerna za poletno osvežitev

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

7 zanimivih velikonočnih tradicij po svetu

Velika noč v našem prostoru pomeni predvsem bogato obloženo mizo in praznovanje vstajenja Kristusa od mrtvih. Preden je bil praznik krščanski, pa so ljudje v tem obdobju praznovali predvsem prihod pomladi, barv, svetlobe in toplote. Poglejte, katera praznovanja so se obdržala vse do danes:

Pisani zmaji na Bermudi

Na Bermudi velika noč pomeni ustvarjanje in spuščanje pisanih zmajev visoko pod nebo. Barviti, doma narejeni zmaji različnih oblik simbolizirajo Jezusovo vnebovzetje. Svoje mize Bermudčani ob tej priložnosti obložijo s toplimi kruhki in polenovko. Ob sončnem vzhodu pa se udeležijo maše na plaži.

Razbijanje loncev na Krfu v Grčiji

Če boste v času velike noči na Krfu, pazite, kje hodite! Na velikonočno soboto, točno ob 11.00, Grki na Krfu iz svojih balkonov zmečejo glinene lonce. Ti se na ulici seveda razbijejo in s tem ustvarjajo glasen zvok. Po mnenju nekaterih ta navada ponazarja potres, ki je sledil Jezusovemu vstajenju. Po mnenju drugih pa gre za navado iz 16. stoletja, ko so ljudje iz hiše zmetali vse, česar niso več potrebovali in stanovanje pripravili za nove začetke. Neke vrste spomladansko čiščenje.

Barvite preproge v Gvatemali

Na veliko noč se sivi tlakovci ulic v Antigvi spremenijo v raznobarvne preproge. Ljudje ustvarijo mavrične podobe iz barvnega prahu, zelenjave in rož. Skupaj okrasijo ulice, ki so dolge tudi do 800 metrov. Vzorce, ki so tradicionalni ali krščanski, ustvarijo lokalni umetniki. Ko so pripravljene, se na velikonočni petek čeznje sprehodi velikonočna procesija. Tej sledi čiščenje ulic in za barvitimi umetninami ne ostane nič.

Velikonočne čarovnice na Finskem

Na Finskem se na veliko noč pomešata dve praznovanji: velika noč in noč čarovnic. Otroci se oblečejo v čarovnice, hodijo od hiše do hiše in prosijo za čokoladna jajčka ali kovance. Med obiski vsem sosedom zaželijo zdravo leto. Ustvarijo tudi posebne “butarice” iz mačic, k jih okrasijo z barvnimi traki in peresi. Te butarice odganjajo zle duhove, ki naj bi v času pred veliko nočjo razgrajali po ulicah.

Priprava gromozanske omlete v Franciji

Od leta 1973 v mestu Bessières vsako leto pripravijo gromozansko omleto, ki je narejena iz kar 15.000 jajc. Prostovoljci pripravijo omleto v ponvi s premerom 4 metre, mešajo pa jo z dolgimi lesenimi kuhalnicami. Okoli ponve se vsako leto zbere več tisoč ljudi, ki čakajo na svoj del omlete. Legenda pravi, da se je s svojo vojsko nekoč blizu mesta ustavil Napoléon Bonaparte. Za večerjo naj bi takrat jedel tako dobro omleto, da je meščanom naročil, da poberejo vsa jajca in zjutraj njegovi vojski pripravijo gromozansko omleto.

Čokoladni bilbiji namesto čokoladnih zajčkov v Avstraliji

Zajec ima v Avstraliji precej drugačen sloves od tega v Evropi in ZDA. Zajec je v Avstraliji invazivna vrsta, ki ogroža avstralskega dolgouhega vrečarja – bilbija. Bilbi je zaradi tega ogrožena vrsta in leta 1991 je neprofitna družba, ki se bori za Avstralijo brez zajca, sprožila kampanjo, da se čokoladni zajec zamenja s čokoladnim bilbijem. Del sredstev od prodaje se namenja za ohranitev vrste.

Lov na zajce na Novi Zelandiji

Tudi na Novi Zelandiji imajo z zajci težave, saj so tudi tam v resnici invazivna vrsta, ki škoduje izvorni biotski raznovrstnosti. Za veliko noč se zato na Novi Zelandiji odvije pravi lov za zajci, katerega namen je zmanjšanje zajčje populacije. Zajci so smatrani kot škodljivci, ki ogrožajo tako rastlinje kot kmetije na območju.

 

 

Foto: Unsplash, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Recept: Velikonočne vroče štručke (Hot cross buns)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.