Po svetu vandra vedno več Slovenk in Slovencev, nekateri med njimi pa so si prek naših meja našli tudi novi dom. Beg možganov ali lov za boljšim življenjem? V rubriki Vandraj insider bodo mladi, ki živijo in ustvarjajo v tujini, vsak torek z nami delili svojo zgodbo, izkušnje in najljubše kotičke mesta, v katerem živijo.
*****
Luka N. Cvikl, 29-letni lastnik digitalnega podjetja Nuuk Digital, je svojo kariero v tujini pričel junija leta 2014, najprej v Dublinu, danes pa je njegov dom v Manchestru. Ko ni v službi, čas preživlja z igranjem nogometa s prijatelji ali v družbi svoje punce. Za velikega ljubitelja nogometa je Manchester zagotovo idealno mesto, o tem, kaj vse lahko tam počneš in kako poteka manchestrsko življenje, pa si preberi spodaj.
V Dublinu in v Manchestru imamo svoje podjetje Nuuk Digital, ki se posveča start-upom s celega sveta.
Razen za praznike oziroma za obisk družine zaenkrat vrnitev v Slovenijo ni ne v kratkoročnih, ne v dolgoročnih načrtih.
Seveda vsak kdaj pogreša družino in prijatelje, ampak z domotožjem nimam prevelikih težav. Na srečo sem se pogosto selil v preteklosti, zato sem tega navajen.
Živahno!
Manchester je zelo živahno mesto, polno mladih ljudi, saj so v mestu kar tri večje univerze v Veliki Britaniji, sicer pa je mešanica kulture, zabave in športa – predvsem nogometa.
Ljudje so zelo odprti, prijazni in precej radi govorijo. Kamor koli greš, naletiš na nekoga, ki bi se z veseljem pogovarjal o nogometu, vremenu ali pa vsakdanjih dogodkih.
Nogometne tekme! Tekme Citya in predvsem Uniteda so prava turistična atrakcija, bolj kot kar koli drugega. Pa obisk muzeja industrijske revolucije in pa pozimi božičnega marketa, ki je res odličen in ga priporočam vsakomur.
Pozimi, ker smo na srečo tako visoko na severu Anglije, da sneg ni redkost in naredi božično vzdušje še toliko lepše.
Najljubši kotiček za sprostitev: Moj balkon v MediaCityu, kjer je okolica res mirna in imamo kar nekaj zelenja okoli nas.
Najboljšo kavo postrežejo v: The Leaf, čeprav turisti najraje zahajajo v Starbucks.
Najboljše kosilo najdeš pri: Nando’s – pa nisem ravno “fan” piščanca.
Tradicionalna jed, ki te je navdušila: Angleška hrana ni ravno presežek, priporočil pa bi Shepherd’s pie.
Muzej ali galerija, kamor te rado zanese: Glede na to, da imam rad nogomet – National Football Museum.
Park, kjer najraje poležavaš: Alexandra park
Najbolj podcenjena atrakcija v mestu: Curry mile – miljo dolga ulica, kjer se nahajajo restavracije z azijsko hrano in jedmi Bližnjega Vzhoda.
Najbolj precenjena turistična točka v mestu: Ne bi rekel, da Manchester slovi kot turistično mesto, tako da precenjene atrakcije niti ni.
Najboljša zabava v mestu: Deansgate in Printworks.
Najljubši festival/dogodek v mestu: Definitivno tekma Manchester Uniteda.
Tram – povezave so odlične in karte poceni.
Čeprav obstaja direktna povezava Ljubljana – Manchester je letalski ponudnik letov linijo kar precej precenil, tako, da najugodnejša opcija ostaja preko Italije – Treviso, Benetke – v poletnem času pa preko Hrvaške, iz Zagreba direktno v Manchester.
Prednost je vsa ponudba in izbira, ki jo imamo na voljo in pa predvsem mentaliteta ljudi, ki te obkrožajo. Slabost pa je to, da so družina in prijatelji na drugem delu Evrope.
Prednosti so seveda (ponavadi) višja plača, boljši pogoji za delo in pa konkurenca, ki te žene še višje. Slabosti pa… mislim, da ne najdem ničesar slabega.
Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10=najtežje): Tri
Stopnja težavnosti iskanja službe od 1 do 10: Sedem
Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10: Dve
*****
Imaš tudi ti prijatelja, ki živi v tujini in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sam živiš v zanimivem mestu? Piši nam na eva@vandraj.si ali maja@vandraj.si !
Foto: Luka N. Cvikl, Pixabay