Maribor in 10 stvari, ki jih morate preizkusiti v vijoličnem mestu

Kako dobro pravzaprav poznate Maribor? Ste se po njem sploh že kdaj sprehodili v vlogi radovednega turista? Zbrali smo nekaj točk, ki so zagotovo vredne obiska!

Maribor je mesto najstarejše trte na svetu. Poznamo ga tudi kot vijolično mesto, pa mesto številnih trgov … Štajerska prestolnica je seveda tudi drugo največje mesto v Sloveniji. Leži ob reki Dravi in v objemu zelenih gozdov Pohorja ter slikovitih vinorodnih gričev. In čeprav so staremu mestnemu jedru zadnja leta številni očitali, da je malo zaspalo, se ta vsekakor prebuja! Gremo na sprehod po srcu Maribora! 

Jutranja kava na Grajskem trgu 

Maribor lahko začnemo raziskovati na trgu v osrčju starega mestnega jedra, ki je ime dobil po gradu, pred katerim se razprostira. Mariborski mestni grad v notranjosti skriva Pokrajinski muzej Maribor, kjer so doma arheologija, etnologija in širša kulturna zgodovina. V 18. stoletju so na Grajskem trgu postavili tudi spomenik, posvečen sv. Florjanu, zavetniku pred požari ter povodnimi in naravnimi katastrofami.

Na tem trgu torej začenjamo s svojo jutranjo kavo v eni od kavarn, ki so posejane po tlakovanih ulicah. Ker le kaj je lepšega, kot dan začeti z opazovanjem mimoidočih in zamišljanjem njihovih zgodb …

Sprehod čez Mestni park in na Piramido 

Priljubljeno sprehajališče meščanov je lepo urejen Mestni park. Sprehodite se do treh ribnikov in obiščite priljubljeni akvarij – terarij ter otroško igrišče. V parku se boste sprehajali med številnimi drevesi, ki so stara preko 140 let, od leta 1976 pa je to območje zavarovano kot spomenik oblikovane narave.

Bi šli še malo višje? Piramida je priljubljena izletniška točka Mariborčanov in drugih obiskovalcev. Vzemite si pol ure časa in se iz Mestnega parka povzpnite na 386 metrov visok mestni grič, od koder boste lahko iz mesta, kjer je nekoč stal mariborski grad, uživali ob čudovitem pogledu na pobočja vinske trte ter še naprej na celotno mesto. Če pa vam diši še malo daljši pohod, priporočamo Pohod po treh gričih Piramida – Mestni vrh – Kalvarija.

Bi izlet v štajersko prestolnico podaljšali? Za vikend oddih v Mariboru priporočamo Megabon ponudbo nastanitev.

Ste vedeli, da se pod mestnim jedrom skriva ena največjih tunelskih klasičnih vinskih kleti?

Nazaj v središču Maribora se razprostira ena največjih in najstarejših klasičnih vinskih kleti v Evropi. Vinagova vinska klet se nahaja prav pod Mariborskim mestnim jedrom. Kje jo najdete? Nasproti znamenitega “Kodžaka” stoji mogočna Kriehuberjeva palača, v kateri je sedež podjetja Vinag in vhod v vinsko klet.

Najstarejši del kleti, ki se ponaša s površino 15.000 m2 in z 2,1 kilometra dolgimi podzemnimi predori, je bil zgrajen leta 1847. Leseni sodi, betonske cisterne in steklenice z vinsko patino imajo skupno kapaciteto 3 milijonov litrov!

Najdragocenejša posebnost je zagotovo vinski arhiv, kjer hranijo steklenice najboljših letnikov. Po raziskovanju “mariborskega podzemlja” se lahko ustavite v prijetni degustacijski sobi in se prepustite izvrstnim vinskim pokušinam. Tukaj lahko vina tudi kupite.

Na promenado po Gosposki ulici

Če nadaljujemo s sprehodom po mestnem jedru, nas bo gotovo zaneslo po Gosposki ulici. Ta je nekoč veljala za pravo promenado, kamor se je gospoda prišla pokazat, pokramljati z mimoidočini (ne)znanci in po nakupih. Ob izgradnji nakupovalnega središča so butiki v mestnem jedru pred leti precej zamrli, a življenje se počasi vrača v mesto, kar toplo pozdravljamo!

Na Slomškov trg in nad mesto z zvonika

Ko se prek Gosposke ulice sprehajate proti Glavnemu trgu, se ustavite še na Slomškovem trgu. Tu namreč najdete številne pomembne zgradbe. Tu stoji Stolnica, okoli nje pa so posejani stavba Univerze v Mariboru, Slovensko narodno gledališče Maribor in poslopje Pošte Maribor, ki je pred časi delovala kot bolnišnica.

Ob robu parka, ki so ga nasadili leta 1891, so 100 let zatem postavili spomenik prvemu mariborskemu škofu Antonu Martinu Slomšku, delo kiparja Martina Dreva. V zvoniku Stolne cerkve sv. Janeza Krstnika si lahko ogledate tudi razstavo z naslovom Čuvajnica na stolpu, ki prikazuje nekdanje stanovanje in službo požarnega čuvaja, ki je živel na vrhu stolnega zvonika. Na razgledno ploščad stolnega zvonika, ki odpira odličen pogled na mesto, se lahko po 162 stopnicah povzpnete po predhodnem dogovoru vsaj 2 dni pred obiskom. In tam tudi zazvonite na zvonček želja! 

Fotogenično kosilo na Glavnem trgu 

Glavni trg je drugi največji mariborski trg, ki je nedavno dočakal prenovo in postal namenjen zgolj za pešce. Tu boste našli tudi tri nam zelo ljube bistroje, kjer toplo priporočamo, da si privoščite slasten brunch! Vedno nas navdušijo v restavraciji Fudo, kjer nam vsakič znova težavo dela dejstvo, da bi namesto ene glavne jedi raje naročili kar tri, saj je odločitev med njimi skoraj nemogoča. Ne bodo pa vas razočarali niti v sosednjih dveh – bistrojih Alexander in Nana.

 

Osrednjemu mariborskemu trgu so pečat sicer pustile tudi pomembne zgodovinske stavbe, ki ga obkrožajo. Mestna hiša oziroma rotovž je namenjena sprejemom župana in porokam. V 18. stoletju je bila zgrajena poznobaročna Alojzijeva cerkev. V središču trga stoji Marijino ali kužno znamenje, ki so ga prebivalci v 17. stoletju postavili v spomin na kugo, ki je v letih 1680 in 81 terjala življenja skoraj petine prebivalcev.

Med zanimivejše stavbe na trgu sodi tudi stavba bivšega kazinoja. Na mestu nekdanje gostilne Koper je bila prva mariborska pivovarna, vogalna stavba na začetku Poštne ulice z napisom Ludwigshof pa je bila v lasti nekdanje mlinarske družine Franz, ki je imela velik mlin v Melju. V hiši, poslikani z lekarniško motiviko, je bila nekoč mestna lekarna znanega mariborskega lekarnarja Franca Minarika.

Lahko zbežite iz sobe pobega Dr. Hannibal?

Escape Room Enigmarium ima sobo pobega tudi v Mariboru! Se vam bo uspelo rešiti iz zaklenjene sobe in to v eni uri? Boste uspeli razvozlati uganke, dešifrirati kode, najti skrite namige ter odkleniti vrata na prostost še pravočasno?

Dobrodošli v ordinaciji dr. Hannibala Bottinonija, deželno-knežjega kužnega zdravnika iz Benetk! Edini zdravnik, ki si je upal zdraviti prebivalce, je namreč poznal skrivni recept. Si upate ugotoviti, kaj je zdravnika ohranjalo zdravega in pobegniti nazaj še preden se okužite s kugo?

Hiša stare trte na Lentu: degustacija vina in virtualno doživetje

V osrednjem delu starega mestnega jedra na Lentu – pred Hišo Stare trte – še danes domuje najstarejša trta na svetu. Žametovka ali modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta sveta, ki še vedno rodi žlahtne sadove. Stara trta simbolizira bogato vinsko kulturo Maribora, Štajerske in Slovenije.

Tako je danes Stara trta tudi edina rastlina, ki ima lasten muzej v Hiši Stare trte. Zgodbo o stari trti lahko preberete TU, v Hiši stare trte pa greste lahko tudi na pravo virtualno dogodivščino. Zgodba najstarejše trte na svetu je zanimiva tudi skozi virtualna očala! Ko si nadenete očala, se namreč prelevite v najstarejšo trto na svetu in podoživite njeno pot.

Vinoteka Hiše Stare trte je tudi prava zakladnica vin mariborskega vinorodnega okoliša, saj je v njej zastopanih okoli 55 lokalnih vinarjev, ki prispevajo v zbirko več kot 200 različnih vinskih etiket. Zato brez vinske degustacije seveda ne gre! Čin!

Mimogrede, prav tu – na Lentu – se vsako poletje odvija Festival Lent, ki je največji slovenski festival na prostem in tudi eden večjih v Evropi.

Zaplujte z Dravsko vilo

Kaj pa, če bi Maribor spoznali z druge perspektive? Mesto na obrežju Drave lahko ujamete tudi z ladjice – Dravske vile! Pristanišče boste našli na Lentu, od koder sledi vožnja do Studenške brvi, nazaj proti Lentu, pod železniški most, skoraj do dvoetažnega mostu in nazaj v pristanišče.

Zaključek dneva na Poštni ulici 

Na Poštni ulici se zvrsti nov šopek lokalov, barov in restavracij. Tam se ob običajnih razmerah zvečer zbudi življenje, srečajo prijatelji in dan zamenja noč …

Pohorje

Maribor je zeleno mesto v objemu naravnih lepot Pohorja in slikovitih vinskih gričev, ki segajo vse do mestnega jedra. Je pa tudi mesto z edinstvenim “mestnim smučiščem”! Le 10 minut vožnje z mestnim avtobusom od živahnih ulic in trgov se nahaja največje smučarsko središče v Sloveniji.

Na 1543 metrih nadmorske višine je možno najti širne gozdove s pragozdom Šumik, jase in pašnike, neokrnjene pohorske vode in tudi slapove ter šotna barja z jezerci. Medtem ko se je smučarska sezona ravno poslovila, pa Pohorje tudi poleti ponuja številne aktivnosti. Pohorje je prepredeno s številnimi privlačnimi potmi, ki so v toplejših mesecih primerne tako za družine z otroki kot druge pohodnike.

Na Pohorje se lahko vzpnete tudi s kolesom! Vzpon si lahko olajšate tudi s pomočjo posebnega avtobusa, ki kolesarje na vrh pripelje povsem brezplačno. Sicer pa vas v višave popelje tudi Pohorska vzpenjača. Bike park Pohorje sestavljajo različno dolge in zahtevne proge, ki omogočajo drzne spuste z gorskimi kolesi. Ob spodnji postaji gondole je tudi lažja krožna proga Pump track.

Ste strastni ljubitelji adrenalina? Potem skočite še v Adrenalinski park ali na adrenalinski spust s Pohor Jetom. Približno en kilometer dolgo poletno sankališče Pohor Jet, ki poteka od Trikotne jase do ciljne arene Snežnega stadiona, ponuja kombinacijo hitrih spustov in ostrih zavojev. Mariborska pljuča torej ponujajo nekaj za vsakogar! Prijeten oddih vam želimo!

Bi izlet v štajersko prestolnico podaljšali? Za vikend oddih v Mariboru priporočamo Megabon ponudbo (KLIK)

Foto: Maja Fister, Visit Maribor, Shutterstock

PREBERITE ŠE: 1000 ur zunaj: Gozdarka iz Bohinja z najboljšimi idejami, kaj početi v naravi #intervju

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

RECEPTI: Vse to lahko pripravite z odličnim bučnim oljem

Tudi vi naravnost obožujete bučno olje? Zgodba oljarne in mešalnice Jeruzalem SAT iz Središča ob Dravi sega že v leto 1919, mi pa smo izbrskali nekaj njihovih odličnih receptov, ki so brezčasni še danes!

Bučno olje se ponaša z veliko vsebnostjo vitaminov in mineralov ter omamnim vonjem, ki mu ni para. Bučno olje in bučnice lahko razen v solatah uporabimo v kombinaciji ali kot dodatek z različnimi jedmi. Bučno olje se uporablja tudi v kozmetiki in zdravilstvu.

Bučna semena s polj Prlekije in Prekmurja

Tradicija proizvodnje bučnega olja v Središču ob Dravi sega v začetek 20. stoletja. Na isti lokaciji je danes podjetje Jeruzalem SAT, ki je v lasti zaposlenih in njenih sodelujočih članov. Bučna semena tam skrbno izbirajo od lokalnih pridelovalcev, ki jih pridelajo na poljih z največ sonca Prlekije in Prekmurja. Tu proizvajajo štajersko-prekmursko bučno olje, ki je pridelano po naravnem tradicionalnem postopku, po receptu naših prednikov.

In nekaj receptov, kje vse uporabiti bučno olje, so tokrat delili tudi z nami!

Bučna rulada z mletimi bučnicami

Potrebujete:

– 6 rumenjakov,

– 6 beljakov

– 6 žlic sladkorja,

– 1 vanilin sladkor,

– 1 limonin sladkor,

– 100g suhih mletih bučnih semen,

– lonček kisle smetane.

Priprava:
Iz 6 rumenjakov, 6 žlic sladkorja, vanilin in limoninega sladkorja naredite maso. Že umešani masi nato počasi dodate 100g suhih mletih bučnih semen in sneg iz 6 beljakov. Polijete na pekovski papir v pekač in pečete na 180 stopinj Celzija približno 10 minut.

Ko je biskvit pečen in ohlajen, ga namažete s kislo smetano in zavijete. Postavite za nekaj časa v hladilnik, nato postrežete.

Keksi z bučnicami

Potrebujete:

– 600g moke,

– 200g sladkorja v prahu,

– 400g masla (lahko ga nadomestite z delom margarine, v teh piškotih je celo sprejemljiva),

– 200g mletih bučnic,

– ščepec soli,

– dve jajci,

– žlička vanilijine paste ali 3 vanili sladkorji ali 1 postrgan strok vanilije,

– mlečno čokoladna kuvertura,

– po želji marelična ali ribezova marmelada.

Priprava:
Iz sestavin za testo ugnetemo testo in ga za nekaj ur damo v hladilnik. Ohlajenega valjamo na 4 mm debelo med peki papirjem in izrezujemo oblike. Na peki papir jih lahko polagamo zelo skupaj, saj ne narastejo. Pečemo na 180 stopinjah Celzija, dokler niso po robovih rahlo obarvani. Po peki jih prestavimo na mrežo, kjer naj se ohladijo. Pomočimo jih v temperirano čokolado (ogreta na 45 stopinj, nato ohlajena z mešanjem in dodajanjem sesekljane čokolade na 30 stopinj) in posujemo z bučnicami. Po želji jih prej namažemo z marmelado in lepimo po dva skupaj.

Bučni namaz

Bučni namaz je pred več kot 10 leti nastal izpod rok njihovega sodelavca Slavka. Od takrat je stalnica pri degustacijah, ki razvaja brbončice naših obiskovalcev Oljarne. Ker je zanimanje veliko, tega edinstvenega namaza pa ni za dobiti v trgovinah, vam z zaupamo recept.

Potrebujete:

– 100g mletih bučnic,

– 1dcl vroče vode,

– sol,

– poper,

– česen v prahu,

– bučno olje.

Priprava:

Mlete bučnice prelijete z vročo vodo, premešate. Dodate sol, poper in česen. Ko se masa ohladi dodate bučno olje. Namaz hranite v hladilniku.

Rženi kruh z bučnicami in bučnim oljem

Potrebujete:

– 0,5kg ržene moke,

– 0,5kg gladke moke,

– kvas,

– pest mletih bučnic,

– 0,1l bučnega olja,

– sol,

– 0,5l tople vode.

Priprava:

Vse sestavine zamesimo in pustimo vzhajati 1 uro. Pred peko premažemo z mlekom in testo prebodemo. Pečemo pri 200°C.

FOTO: Maja Fister, Oljarna Jeruzalem SAT

PREBERITE ŠE: Celje in 7 odličnih krajev, ki jih tam nikakor ne zamudite

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

S kolesom na vlak in odkrij čudovito Koroško

Vagon na sobotnem vlaku prilagodili za prevoz koles – Odkrivanje Slovenije s kolesom je vse bolj vabljivo

V sklop prizadevanj za širši razvoj kolesarskega turizma in vzpostavitev Dravske kolesarske poti, ki je že umeščena v prostor in naj bi jo postopoma zgradili v petih letih, spada tudi uvedba sobotnih vlakov na koroški progi od Maribora do Prevalj. Slovenske železnice so že uvedle vlak z dodatnimi prostori za prevoz koles.

Potniški vlaki se tako po več letih ponovno vračajo na koroško progo tudi ob sobotah, vse skupaj pa je, kot navajajo na Regionalni razvojni agenciji (RRA) Koroška, rezultat dobrega sodelovanja med RRA Koroška, direkcijo za infrastrukturo in Slovenskimi železnicami. Kot poudarjajo na RRA, je to »velika pridobitev za kolesarski turizem«.

Po podatkih Slovenskih železnic so vse vlakovne garniture že od prvomajskih praznikov pripravljene za prevoz dodatnih 15 koles, saj so začasno odstranili del sedežev in prostor namenili za prevoz koles. Ker vlaki, ki vozijo po koroški progi, vozijo tudi proti Murski Soboti, se povečuje tudi možnost prevoza koles v tem delu Slovenije, navajajo na Slovenskih železnicah, kjer ugotavljajo, da kolesarjenje oziroma odkrivanje Slovenije s kolesom postaja vse bolj vabljivo in zanimivo za domače in tuje popotnike.

Dvakrat na dan

Na koroški progi med Mariborom in Prevaljami bodo vlaki z dodatnim prostorom za kolesa vozili vse sobote, začeli so 24. junija, do 2. septembra, in sicer iz Maribora dvakrat na dan proti Koroški in s Prevalj nazaj dvakrat na dan proti Mariboru.

Zaradi ponovne uvedbe sobotnih vlakov na koroški progi pa Slovenske železnice posebej opozarjajo preostale udeležence v cestnem prometu, ki prečkajo železniško progo v Dravski in Mežiški dolini, da to upoštevajo in so pri prehodih železniške proge previdni.

RRA Koroška skupaj z Zavodom za turizem Maribor – Pohorje in direkcijo za infrastrukturo ob odprtju sobotnega voznega reda vlakov na koroški progi pripravlja tudi predstavitveno novinarsko konferenco na vlaku ter promocijsko kolesarjenje po približno desetkilometrskem delu Dravske kolesarske poti med Vuhredom in Podvelko.

Na novinarski konferenci so sodelovali državna sekretarka z gospodarskega ministrstva Eva Štravs Podlogar, pomočnik direktorja Slovenskih železnic za potniški promet Miloš Rovšnik, vodja sektorja za železnice na direkciji za infrastrukturo Dejan Jurkovič in vodja projekta Dravske kolesarske poti v Sloveniji Uroš Rozman iz RRA Koroška.

Kolesarska pot ob reki Dravi v Avstriji prinaša tamkajšnjim turističnim delavcem okoli 150.000 turističnih prenočitev na leto, tudi priljubljenost te poti v Avstriji pa je obetavno znamenje za njen razvoj v Sloveniji. Kolesarska pot je ob Dravi v Sloveniji že umeščena v prostor na dolžini okoli 150 kilometrov, po napovedih Uroša Rozmana pa bi lahko bila Dravska kolesarska pot v Sloveniji dokončno urejena in povezana v petih letih.

STA

Prepusti se razvajanju in gostoljublju Mariborčanov

Maribor je kot štajerska prestolnica drugo največje mesto v državi, a hkrati simpatično, majhno in zeleno. Spoznaj mestni utrip z vrhunsko kulturo, bogato vinsko tradicijo z najstarejšo trto na svetu, izjemne možnosti za raziskovanje, sprostitev, gibanje, zabavo, ter sloves sproščene odprtosti in gostoljubnosti.

Sprehodi se po Lentu

Naj te očara najstarejši predel mesta, Lent, z najstarejšo trto na svetu, vpisano v Guinnessovo knjigo rekordov. Preko 400 let naj bi imela in letno rodi okoli 50 kilogramov simboličnega pridelka, ki ga večinoma porabijo za protokolarna darila. Trta raste na Hiši Stare trte, ki predstavlja slovenski hram vinske tradicije in kulture, kjer se lahko razveseliš pokušine vina in tudi kaj odneseš za domov.

Dravsko nabrežje pa je primerno tudi za krajši ali daljši sprehod. Ko si že ogledaš staro trto, lahko nadaljuješ priljubljeno sprehajalno pot Mariborčanov mimo mostička Studenška brv ter pod Koroškim mostom vse do Koblarjevega zaliva, od koder imaš le še malo do Mariborskega otoka, ene od naravnih znamenitosti Maribora.

MEGABON priporoča // dve osebi + dve noči + hotel s 4* = ugodna cena

maribor_shutterstock_442518256

Preštej, ali so v mestnem parki res trije ribniki

Mestne ulice te bodo popeljale vse do enega najlepših slovenskih mestnih parkov. Povzpni se na Piramido in Kalvarijo, mestna vinska griča s čudovitim razgledom na okoliške griče. In ko enkrat že dosežeš mestne vrhove, se lahko spustiš v vinsko podzemlje ene najstarejših in največjih vinskih kleti Evrope – Vinagovo klet.

maribor_shutterstock_451247626

Za najmlajše

Otroci bodo vsekakor veseli, če bodo lahko prestopili prag hiše lutk. Najdeš jo v čudovitih Minoritih, v prenovljeni zgradbi edinega srednjeveškega samostana v Mariboru na Lentu. Domišljijski svet ne pozna meja. Junaki na odru pa ne bodo navdušili samo najmlajših, ampak tudi tebe.

maribor_shutterstock_452296567

Pusti se razvajati

V številnih wellness centrih dobrega počutja v Mariboru in okolici lahko dobro poskrbijo, da se boš spočil in napolnil baterije.

V neokrnjeni naravi med Pohorjem in vinorodnimi griči boš s pomočjo visoko usposobljenega osebja in čudovitih ambientov napolnili življenjske baterije za nove izzive. Wellnes centri se nahajajo tako v samem Mariboru, kot tudi v neokrnjeni naravi Pohorja, le streljaj od mesta.  Tvoje razvajanje v pohorskih wellness centrih lahko dopolniš s številnimi aktivnostmi, saj so na voljo čudovite pohodne in kolesarske poti.

velnes_shutterstock_381139831

Po belih strminah

Ker pa zima vztrajno trka na vrata, naj še omenimo, da te na osrednjem grebenu Pohorja vabi priljubljeno turistično središče Mariborsko in Areško Pohorje. Smučarjem in deskarjem je na voljo 43 kilometrov smučarskih prog in 20 žičniških naprav, ki se razprostirajo na nadmorski višini od 325 do 1327 metrov. Zato je omembe vredno, da je Mariborsko Pohorje največji smučarski center v Sloveniji. In ker imajo tudi lisičke rade Pohorje, te že sedaj vabijo, da si svetovni pokal ogledaš v živo in doživiš Maribor še v nekoliko drugačnem vzdušju.  (7. – 8. 1. 2017)

maribor_shutterstock_168045383

Mesto Maribor s Pohorjem in vinorodnimi griči v vzhodnem, štajerskem predelu Slovenije ti ponuja nepozabna doživetja, pa naj bo za uro, dan, teden ali več. Obarvajte svoj dan v Mariboru in verjamemo, da se boš prijetno presenečen. K temu pripomore tudi dejstvo, da spada Maribor z okolico med najbolj sončne kraje v Sloveniji.

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.