Krakov: Kaj videti, početi in okusiti v treh dneh

Ste že obiskali Krakov? Velja za eno izmed najstarejših in najlepših mest na Poljskem, saj je polno zgodovinskih znamenitosti, kulturnih bogastev in živahne atmosfere.

Krakov je znan po dobro ohranjeni srednjeveški arhitekturi, bogati zgodovini in umetniški sceni. Srednjeveški stari del mesta, ki je na seznamu Unescove svetovne dediščine, je odličen primer dobro ohranjene srednjeveške urbanistične zasnove.

Kaj si ogledati? Glavni trg – Rynek Główny, ki je eden največjih srednjeveških trgov v Evropi. Tu lahko občudujete stavbe, kot so Sukiennice – tržnica iz 13. stoletja, cerkev sv. Marije in mestna hiša. Še ena obvezna postojanka je Grad Vavel, simbol poljske narodne identitete in zgodovinska rezidenca poljskih kraljev.

Od četrti Kazimerz do najstarejše univeze

Zanimiva je tudi zgodovinska judovska četrt Kazimierz, ki je danes središče kulturnega življenja, z veliko restavracijami, kavarnami in galerijami. Tu lahko obiščete tudi judovske sinagoge in pokopališča. V Muzeju Schindlerjeve tovarne lahko vidite, kakšno je bilo življenje v Krakovu med drugo svetovno vojno in zgodbo o Oskarju Schindlerju, ki je rešil več sto Judov.

Krakov je tudi pomembno univerzitetno središče, kjer je med drugimi študiral slavni znanstvenik Nikola Kopernik. Univerza Jagiellonska je ena najstarejših univerz na svetu, ustanovljena leta 1364. V muzeju univerze si lahko ogledate bogato zbirko znanstvenih in zgodovinskih predmetov.

Univerzitetnemu mestu primeren je tudi njegov utrip, v Krakovu se namreč vedno kaj dogaja. Zgoraj že omenjeno okrožje Kazimierz je tudi srce nočnega življenja v Krakovu, kjer boste našli na stotine klubov, barov, kavarn in restavracij, kjer se zabavajo domačini in turisti z vsega sveta. Krakov je tudi zelo priljubljen kraj za dekliščine in fantovščine.

Vse, kar Krakov prinese na krožnik

Krakov je bogat z okusnimi in tradicionalnimi jedmi, ki odražajo poljsko kulinarično dediščino. Katere jedi morate poskusiti? Pierogi so tradicionalni poljski cmoki, polnjeni z različnimi nadevi, kot so krompir in sir, meso, zelje in gobe, ali sladke različice z jagodami ali borovnicami.

Żurek je krepka juha iz kislega rženega testa, pogosto postrežena v kruhovi skodelici, z dodatkom klobase, kuhanega jajca in krompirja. Priljubljen ulični prigrizek je tudi obwarzanek, to je krakovski bagel, posut z makom, sezamom ali soljo. Poskusite še bigos – lovski golaž, poljske klobase in krompirjeve ocvrtke z gobovo ali mesno omako.

Hotel Daisy Superior: Ideja za nočitev po ugodni ceni in na odlični lokaciji

Kje prenočiti? Po odlični ceni lahko bivate v Hotelu Daisy Superior, ki leži le 4 kilometre iz središča Krakova, a vendar stran od mestnega vrveža. Nahaja se v bližini zanimivega parka Decius in gozda Lasek Wolski, ki ju vsekakor priporočamo za obisk.

Hotel Daisy Superior ponuja 32 lepo opremljenih dvoposteljnih sob, imajo pa tudi samopostrežne zajtrke. Hotel ima še notranji bazen, telovadnico in v zimski sezoni drsališče. Po dolgem dnevu ogledov si lahko privoščite obisk savne in masažne kadi, kjer se lahko sprostite in napolnite baterije.

Hotel Daisy Superior: Več o Megabon ponudbi za nočitev z zajtrkom v Krakovu najdete TUKAJ*

Iz Krakova še do muzeja žrtvam holokavsta Auschwitz in rudnika soli Wieliczka

Hotel Daisy Superior ponuja tudi organizirane izlete, ne samo po Krakovu, temveč tudi do nekdanjega nacističnega koncentracijskega tabora, ki je zdaj muzej in spomenik žrtvam holokavsta – Auschwitza, Varšave in Zakopan. Zanimiv je tudi izlet do rudnika soli Wieliczka, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Atraktivna lokacija hotela blizu centra in enostaven dostop do javnega prevoza predstavljata popolno izhodišče za raziskovanje mesta ter vseh glavnih znamenitosti v okolici. Uživajte!

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Istanbul: Top 10 stvari, ki jih morate doživeti v mestu na dveh celinah

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Top 3 ideje za rajsko poletje v gorah

Ste med tistimi, ki si poletnega dopusta ne predstavljate brez morja ali med tistimi, ki ta čas raje izkoristite za oddih precej višje od morske gladine, visoko med vrhovi gora, kjer je zrak še svež, razgledi pa bolj razgibani? Če ste med tistimi, ki raje preživite poletje v gorah, imamo nekaj idej!

Poletje v gorah je odlična alternativa morskim oddihom. Višja nadmorska višina bo poskrbela za prijetnejše temperature, vsekakor pa bodo lepi tudi razgledi. Kam vas lahko odnese že to poletje?

Avstrija: poletje v gorah Narodnega parka Visoke Ture

Narodni park Visoke Ture je največji narodni park v Avstriji in Alpah. Priporočamo, da si za izhodišče izberete eno od tamkajšnjih idiličnih, majhnih in redko poseljenih gorskih vasic, kot je vasica Mallnitz. Tu lahko dopustujete pri družini Alber, kjer se boste v objemu narave resnično počutili dobrodošle.

Sredi osupljive gorske pokrajine nacionalnega parka Hohe Tauern v gorskem naselju Mallnitz družina Alber že več kot 100 let vodi krasen gorski hotel Ferienhotel Alber, ki nudi vse, kar mora pravi dopust imeti. V njihovi restavraciji boste lahko poskusili specialitete regije, enkrat na teden pa poskrbijo tudi za slavnostno večerjo z živo glasbo.

Imajo tudi Wellness Vitality, kjer se lahko razvajate v savnah, parni kopelji, masažnem bazenu in različnih lepotnih tretmajih ali masažah. V hotelu imajo tudi svojo knjižnico, v kleti pa najdete zabavo za vso družino – sobo za namizni tenis in druge aktivnosti. Odlično poskrbijo tudi za animacijo najmlajših, ki jih lahko med svojim tretmajem v wellnessu pustite v varstvu otroškega kluba, kjer imajo pester zabavni program.

Poleti vas vrtna terasa s soncem vabi, da se sprostite in uživate v čudovitem pogledu na gore, seveda pa se tu odpirajo tudi številne pohodniške steze. Poleg kopalk torej spakirajte tudi pohodniško obutev!

Odlično ponudbo za poletje v gorah in oddih v Ferienhotelu Alber najdete TUKAJ.

Srbija: Zlatibor, ko tam ni snega

Zlatibor raste v obiskanosti, bodisi zaradi prepoznavne oaze za oddih ali aktivne dopuste, bodisi zaradi dobre geografske in geopolitične lege. Z 220 sončnimi dnevi na leto je idealno mesto za počitnice in športne aktivnosti, s 100 snežnimi dnevi pa v čarih te destinacije lahko pozimi uživajo tudi ljubitelji zimskih športov. Zlatibor tako vabi vseh 365 dni v letu.

Kje lahko prenočite? Novo odprt Aria Club Wellness&Spa Zlatibor se nahaja v mirnem in prijetnem delu Zlatibora, nedaleč od centra. Lokacija je idealna za tiste, ki si želijo miru in pobega od gneče, pa tudi za tiste, ki uživajo v urbanem delu Zlatibora, saj se že v nekaj minutah znajdejo v središču dogajanja.

Vsi apartmaji imajo dnevno sobo, spalnico, kuhinjo, kopalnico in teraso s pogledom na naravo in miren del Zlatibora. Parkirni prostor pred objektom je za goste brezplačen. Da bi bilo gostom, ki bivajo v apartmajih, bivanje kar se da prijetno, namesto njih dela kuhinja! Uživate lahko v zlatiborskem zajtrku, za popolno vzdušje pa poskrbi prijazno osebje restavracije in Lobby bara.

Poleg sodobno in funkcionalno opremljenih apartmajev nudijo tudi storitve Wellness&Spa centra ter fitness centra. V Wellness&Spa centru, ki ima bazen, finsko savno, parno kopel in hidromasažno kad, lahko sprostite svoje čute in si »napolnite baterije«.

Odlično Megabon ponudbo za oddih v hotelu Aria Club Wellness&Spa Zlatibor najdete TUKAJ.

Poljska: Zakopane, priljubljena destinacija za pohodnike

Zakopane so mesto na skrajnem jugu Poljske, ob vznožju gorovja Tatre, ki je del Karpatov. Zakopane so priljubljena destinacija za pohodništvo, smučanje in turizem na splošno.

Blizu pa leži tudi manjša vas Zab, čudovit kraj, kamor se lahko odmaknete od vsakodnevne rutine, napolnite baterije in uživate v svežem gorskem zraku. Zab je popolno izhodišče za kolesarske izlete in pohodništvo. V vasi so številne sprehajalne poti in kolesarske steze.

Tu pa najdete tudi edinstven hotel s pogledom na gore! Redyk Ski&Relax ima stareško pozicijo blizu žičnic in smučarskih prog. Imajo tudi sodoben SPA z masažno kadjo in savnami, kjer se lahko razvajate ob pogledu na vršace.

Poskrbljeno je tudi za najmlajše, saj imajo notranjo igralnico, pa tudi zunanja igrala, neporedno pred hotelom, za igro na svežem gorskem zraku.

Oddih na Polskem lahko najdete TUKAJ – klik.

FOTO: Megabon

PREBERITE ŠE: Golica: na izlet do cvetoče planine in na izbor Miss narcis

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Muzej v Varšavi, kjer lahko pijete vodko!

Kaj pa vas najbolj navdušuje na potovanjih? Obiskovanje muzejev ali nočno življenje? Kaj pa, če bi življenje za točilnim pultom združili s kulturno-izobraževalno noto? Priporočamo muzej vodke!

V Varšavi bodo v nekdanji tovarni vodke Koneser iz 19. stoletja te dni odprli Muzej poljske vodke, ki se poklanja 500-letni zgodovini proizvajanje te priljubljene opojne substance na Poljskem.

Kaj ni vodka ruska?

V tem muzeju boste lahko degustirali vodko, ugotavljali, kako in iz česa je narejena ter domov zagotovo ne odšli povsem trezni. Vodka, oziroma Wodka je rezultat destilacije krompirja ali žitaric – tradicionalno rži, pšenice ali drugega zrnja. Je poljska nacionalna pijača, del zgodovine, tradicije in dediščine, pa tudi eden njihovih največjih izvoznih produktov.

Kaj pa Rusi? Poljaki in Rusi se namreč že leta pričkajo, čigava je vodka. Poljaki namreč trdijo, da metoda destilacije izvira iz Zahodne Evrope, v Rusijo pa naj bi prišla šele sto let zatem. Kakorkoli že, to priljubljeno pijačo so v zgodovini radi pili vsi sloji, uporabljala se je tudi kot zdravilo, za darila in celo kot podkupnina v 2. svetovni vojni. Na zdravje, torej!

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

Vandraj insider: V Krakov jo je odnesla redna služba

https://www.vandraj.si/v-varsavo-in-nazaj-za-44-evrov/

 

 

Vandraj insider: V Krakov jo je odnesla redna služba

V rubriki Vandraj insider mladi, ki živijo in ustvarjajo v tujini, z nami delijo svojo zgodbo, izkušnje in najljubše kotičke mesta, v katerem živijo. Tokrat nas je po Krakovu popeljala Maja Žnidar, Slovenka, ki rada potuje, že tri leta živi na Poljskem, še raje pa obišče tudi domovino – družino, prijatelje in svoja psička. Kaj nam je povedala o svojem skoku čez mejo in kje so najboljši predeli mesta, kjer je našla nov dom, preverite v tokratnem Vandraj insiderju.

Od kdaj živite na Poljskem? Kaj vas je tja odneslo?

V Krakovu živim zadnja 3 leta, na Poljsko pa me je odnesla priložnost za redno delovno mesto. 

S čim se tam ukvarjate/preživljate?

Delam v ameriškem podjetju Amway, v oddelku za marketing, kjer sem trenutno zaposlena kot vodja projektov.

Se boste kdaj vrnili v Slovenijo?

Absolutno! To je vsaj moja močna želja dolgoročno. Kdaj, pa še ne vem. 

Vas kdaj ujame domotožje?

Velikokrat. Najpogosteje pozimi, ko je tukaj neznosen smog in težko dihaš, ko hodiš po prometnih ulicah in se spomniš, kako smo Slovenci lahko srečni, da imamo tako čist zrak. Sedaj definitivno to veliko bolj cenim. In pa seveda tudi poleti, ko se po telefonu pogovarjam z družino in mi opisujejo kako se družijo in igrajo s kužki na terasi ali pa si skupaj zvečer ogledajo kakšen film.

Kaj iz Slovenije najbolj pogrešate?

Osebno družino in kužke. Če gledamo na Slovenijo kot državo, pa manjhnost, čist zrak in naravo pa sirove štruklje ter jezik. Ker ne govorim poljsko, zunaj službe res pogrešam to, da razumem okolico in obratno.

[O mestu:]

Kako bi opisali Krakov?

Je zgodovinsko, čudovito mesto, ki me malo spominja kot na en majhen Dunaj, ampak s pridihom vzhodne Evrope. V mestu se zmeraj nekaj dogaja, restavracije so ugodne, mesto je polno študentov in pa tudi pijanih britanskih turistov. 

Pa tamkajšnje ljudi?

So zadržani in precej konzervativni. Drugače pa prijazni ljudje, zelo strpni do tujcev in presenečeni, ko jim poveš, da si se preselil na Poljsko zaradi službe in nikakor ne razumejo, zakaj bi se nekdo želel preseliti na Poljsko.

Katera je najbolja nadležna stvar mesta/države?

Smog in konzervativna naravnanost ljudi. 

Katere so najpogostejše zmote, ki jih imamo o mestu/državi kot turisti, pa jih spregledamo, ko enkrat tam živimo?

Da je Poljska nerazvita in inferiorna v primerjavi s Slovenijo, kar ne drži.

Kateri so vaši trije razlogi za obisk?

Znamenitosti, hrana in odlična vodka. 

Mesto je najlepše …

Junija, ker ni prevroče in se odvija največje število festivalov in dogodkov po mestu.

Stvari, zaradi katerih je tam vredno živeti?

Živahnost, dogodki in možnosti zaposlitve.

 

[O urbanih kotičkih:]

Najljubši kotiček za sprostitev: Forum, narodni park Ojców in jezero Kryspinów.

Najboljšo kavo potrežejo v: Doma (Barcaffe)!

Najboljše kosilo najdete pri: Starki.

Tradicionalna jed, ki vas je navdušila: Juha żurek.

Muzej ali galerija, kamor vas rado zanese: Ne maram galerij in muzejev, tako da prosti čas preživim v kakšnem parku ali naravi.

Park, kjer najraje poležavate: Błonia.

Najbolj podcenjena atrakcija v mestu: Mini golf.

Najbolj precenjena turistična točka v mestu: Grajski stolp.

Najboljša zabava v mestu: Piękny Pies v Kazimierzu.

Najljubši festival/dogodek v mestu: Jewish Festival.

 

[Uporabno:]

Kateri je najugodnejši prevoz po mestu?

Avtobus in tramvaj.

Pa najugodnejša pot iz Slovenije do tja?

Avtobus.

 

[Plus in minus:]

Katere so prednosti in slabosti v primerjavi z življenjem v Sloveniji?

Prednosti: Veliko priložnosti za delo, poceni živila in restavracije, odlični (in hitri!) vlaki.

Slabosti: Onesnaženost zraka, večja mesta in posledično večji promet ter daljši čas potovanja med domom in službo, slabe ceste, velik nacionalni problem z alkoholizmom.

Kaj pa prednosti in slabosti dela v tujini?

Prednosti: Veliko mednarodnih korporacij in priložnost dela v velikih podjetjih, ki niso prisotna v Sloveniji; korporacija, v kateri delam, ponuja veliko dodatnih ugodnosti za zaposlene, kot recimo privatno zdravstveno oskrbo; delo v mednarodnem okolju, kjer lahko izmenjaš znanje tujega jezika s sodelavci in ga dnevno uporabljaš; več dela prostih dni, po poljski zakonodaji namreč vsakemu zaposlenemu pripada dodaten dan dopusta za vsak praznik, ki pade na soboto in ga lahko ‘unovčiš’ med tednom, kar je res super.

Slabosti: Birokracija.

 

[Na hitro:]

Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10 = najtežje): 8

Stopnja težavnosti iskanja službe od 1 do 10: 3

Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10: 2

Občutek varnosti od 1 do 10 (10 = najbolj varno): 9

Foto: Majin osebi arhiv

 

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu? Pišite nam na maja@vandraj.si ali eva@vandraj.si!

 

PREBERITE ŠE:

Vandraj insider: “Na letališču v Valenciji, ko sem čakal na letalo za Mallorco, sem spoznal svojo ženo …”

Vandraj insider: Plusi in minusi življenja na sončni Floridi

Vandraj insider: “Na Norveškem niso vsi blond in nimamo le snega, mraza in teme!”

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.