PEKING: 10 dejstev, ki jih niste poznali o gostitelju aktualnih Olimpijskih iger

Zimske Olimpijske igre so v polnem zagonu. Njihov gostitelj je Peking, glavno mesto Kitajske. Medtem ko so vse oči uprte v športnike, nas popotnike zanima tudi, kako je v samem mestu, kaj je za videti in kaj za doživeti.

1. Eno najstarejših mest na svetu

Zgodovina mesta je stara več kot 3000 let, dokazi o življenju ljudi na tem mestu pa kar do 770.000 let nazaj, ko je tu živel tako imenovani “Pekinški čkovek” (Homo erectus). Ostanke in dokaze o njegovem življenju si lahko pogledate v muzeju v Pekingu.

2. Peking je šest-kratno glavno mesto Kitajske

Bogata Pekinška zgodovina dolguje zasluge kar šestim priznanim kitajskim dinastijam in vladam, ki so in še vladajo iz tega kitajskega mesta.

3. Peking ni bil od nekdaj Peking

Preden se je Peking leta 1403 ustalil pri svojem imenu, je bil poimenovan Jicheng, Yanjing, Nanjing, Zhongdu, Dadu, Beiping, …

4. Dom kar sedmim spomenikom svetovne dediščine, ki spadajo pod UNESCOvo zaščito

Bogata Pekinška zgodovina je poskrbela, da je v mestu več zgodovinskih in kultrunih spomenikov, med drugim jih kar sedem spada pod UNESCOvo zsščito: Veliki kitajski zid, Prepovedano mesto, Poletna palača, Nebeški tempelj, Grobnice Ming, prostor Pekinškega moža in Veliki kanal.

5. Kulturološko središče Kitajske

Zaradi svoje dolge zgodovine in globokih kulturoloških korenin, je Peking stičišče arhitekture, umetnosti, kulinarike in drugih kulturnih področij.

6. Drugo največje mesto na Kitajskem

V Pekingu na 16,800 km2 živi kar 22,5 milijona prebivalcev. To postavlja Peking na drugo mesto največjih mest na Kitajskem, takoj za Shanghai.

7. Najboljši vhod za Kitajsko

Pekinško letališče je drugo najbolj zaposleno letališče na svetu. Po vsej verjetnosti boste, če boste želeli na Kitajsko, prispeli najprej v peking.

8. Najboljša meseca za obisk sta maj in oktober

Peking je znan po ekstremnem vremenu, kar se temperatur tiče. Poleti je vroče do 42°C, pozimi pa mrzlo do -27 °C. Če ga želite doživeti v vsej svoji lepoti, brez ekstremnega vremena, ga obiščite jeseni ali spomladi.

9. Prvo mesto na svetu, ki je gostilo tako poletne kot zimske Olimpijske igre

Peking je poleti 2008 gostil poletne Olimpijske igre, letos pa gosti še zimske. Olimpijski park v Pekingu je obvezna postaja, ko raziskujete mesto.

10. Kvaliteta zraka se izboljšuje

Morda ste v novicah zasledili težave, ki jih je to hitro-razvijajoče se mesto imelo s kvaliteto zraka. A v zadnjih letih so z raznimi ukrepi zrak precej izboljšali.

 

Foto: Unsplash

 

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Tokio 2020: Kako dobro poznate gostitelja poletnih olimpijskih iger?

Tokio 2021 bi v resnici moral biti Tokio 2020, a je pandemija prekrižala te načrte. Čeprav niti letošnje olimpijske igre niso popolnoma zagotovljene (zaenkrat kaže, da bodo potekale, a brez gledalcev), je prav, da se spoznamo z njihovim gostiteljem. Kako dobro poznate Tokio, glavno mesto Japonske?

V Tokiu boste jedli najbolje na svetu

Ne New York, ne Bangkok, ne Pariz, Tokio je dom več kot 160.000 restavracijam (za primerjavo: New York jih ima 30.000). A ni količina tista, ki Tokio postavlja na prvo mesto vsakega kulinaričnega navdušenca, ampak kvaliteta. V Tokiu gre za obsedenost s pravimi sestavinami in natančnost pri pripravi. Tokio je mesto z največ Michelinovimi zvezdicami in najmanjšimi restavracijami, kjer je prvinskost vrhunskega okusa zagotovljena. Tokio 2021

Skrivnost je v specializaciji restavracije oz. kuharja v eno jed. Restavracij z zahoda, kjer lahko naročiš vse od sushija do pizze, ni. Japonska kultura spoštuje mojstre, ki celo življenje izpopolnujejo svojo obrt in jo privedejo do perfekcije. Popolnost jedi je v Tokiu ponos, zato še vedno velja za veliko kulinarično prestolnico sveta.

Ramen.

V Tokiu boste postreženi od spredaj in zadaj

Čeprav je Tokio znan po majhnih hotelskih sobah, je znan tudi po odlični postrežbi. Ne samo v hotelih, tudi v restavracijah in trgovinah. Res je, da so Japonci zadržani in da je angleščina povečini lahko velik problem, a svoje goste vedno postrežejo od spredaj in zadaj. Za to pa nikoli ne sprejmejo napitnine. Če jim jo boste ponujali, jih lahko spravite v neprijeten položaj, saj bodo napitnino primorani zavrniti. Veliko dlje vas bo pripeljala lepa beseda hvaležnosti.

Skromnost, prvinskost in hvaležnost.

V Tokiu prebivalci strogo upoštevajo pravila

Tokio je mesto z največ prebivalci na svetu. Že sama japonska kultura spoštuje pravila, a so ta tudi nujno potrebna, da mesto živi v harmoniji. Prebivalci so vajeni potrpežljivo čakati na vrsto in strogo upoštevati prometne predpise za pešce. Tokio je dom prehoda za pešce, ki ga z vsako zeleno lučjo hkrati prehodi kar 2,500 ljudi.

Japonci se držijo še nekaterih pravil, ki se nam zdijo čudna, a je prav, da jih ob obisku upoštevate: Med hojo ne jejo, so ekstremno vljudni in ne zahtevajo zahvale, kihajo potiho in si v javnosti ne pihajo nosu, v javnosti se po telefonu pogovarjajo potiho, vedno hodijo po desni strani, na javnih straniščih uporabljajo svoje brisače, na ulicah nimajp smetnajkov, saj Japonci ne jejo ali pijejo med hojo.

Prehod za pešce Shibuya.

V Tokiu se morate izgubiti in vedno imeti s sabo gotovino

V Tokiu niso veliki ljubitelji kreditnih kartic in jih zavrnejo celo v nekaterih prestižnejših restavracijah in hotelih. Bankomati redko sprejmejo tuje kartice, zato je dobro vedno v žepu imeti nekaj gotovine. Lokalci in turisti se strinjajo, da Tokio ni mesto kot druga. Medtem ko lahko na glavnih ulicah vidiš trgovine, ki so si enake, se najlepše in najbolj pristne stvari odvijajo v stranskih ulicah. Ne bojte se izgubiti.

Glavne ulice so si podobne, a za evropske turiste vseeno zanimive. Vseeno ne pozabite izgubiti v tistih bolj pristnih.

Najboljši čas za obisk Tokia je med marcem in majem

Tokio je posebej lepo mesto, ko zacvetijo češnje. Na spletu lahko najdete vodiče po najlepših kotičkih mesta, ko so ta odeta v rožnato cvetje krošenj, glede na točen čas obiska. Čudovita drevesa so dober kontrast visokim stavbam Tokia, ki so hladne in stroge, ter simbolično razkrivajo resnično dušo mesta.

Najlepše je, ko cvetijo češnje.

Tokio še čaka na svoj turistični razcvet

Tudi pred pandemijo je bil Tokio šele na petem mestu priljubljenih turističnih destinacij v Aziji. Kljub svoji bogati zgodovini, kulturi in drugačnosti, ne privablja veliko turistov. Veliko upanja je bilo položenega prav v Tokio 2021 in olimpijske igre, ki naj bi turizem pospešile, a žal so te sanje sedaj padle v vodo.

Tokio 2021 bomo tako letos spremljali zgolj preko ekranov, a komaj čakamo, da bo svet spet bolj naklonjen turističnim potovanjem, da ga obiščemo tudi zares. V navdih pripenjamo še nekaj fotografij.

Mesto.

Japonski vrt v Tokiu.

Zvečer je obvezen sprehod po mavričnem mostu.

PREBERITE ŠE: Japonska in 8 zanimivosti, ki jih morda še ne poznate

Foto: Unsplash

 

Japonska: Tokio bi goste olimpijskih iger nastanil kar na vodo

Tokio bo prihodnje poletje gostil olimpijske igre, Japonci pa so ob prostorski stiski pri nastanitvah za navijače pokazali kar nekaj kreativnosti. Kam s turisti? Na ladje!

Tokio se sooča s pomanjkanjem nastanitev za navijače, ki bodo deželo preplavili ob olimpijskih igrah. Alternativa? Navijači bi lahko spali na križarkah, ki bi jih zasidrali blizu mestne obale.

V Tokiu sicer pospešeno gradijo, vseeno pa jim manjka vsaj 14 tisoč sob v že tako prenatrpanem mestu. Ob obali Tokia in blizu Yokohame bi tako lahko zagato rešili z ladjami. Mestne oblasti nameravajo pred začetkom iger odpreti nov terminal za križarke, skupaj s strokovnjaki pa upajo, da bodo zasidrane ladje, uporabljene za dodaten hotelski prostor, postale standard v državi.

Vrtoglave cene

Zamisel je že podprla največja japonska turistična agencija JTB, ki je za obdobje OI najela luksuzno ladjo Sun Princess z več kot tisoč kabinami. In koliko bi odšteli za kabino na ladji ter karte za olimpijske dogodke? Veliko. Dve nočitvi v sobi z balkonom in karte za nogometno tekmo olimpijskega turnirja stanejo približno 1650 evrov. To pa je šele začetek, saj cene za dvodnevni obisk in ogled tekme segajo tudi prek 7 tisočakov.

Sobe morajo po zakonu imeti okna

Če ste se kdaj znašli v hotelu in ob pogledu skozi okno razočarani ugotovili, da gledate na umazano notranje dvorišče s kupom klimatskih naprav ali pa okna sploh ni bilo, tega v Tokiu ne bo. Japonski hotelski zakoni namreč prepovedujejo sobe brez oken. Ob tem izrednem dogodku pa je ministrstvo za zdravje izdalo odlok, ki dovoljuje, da lahko ladje s kabinami brez oken med velikimi dogodki uporabljajo kot hotelske sobe.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE

Japonska: Kaj je onsen, zakaj ga obožujemo in česa tam nikakor NE počnite

Mesta po olimpijskih igrah

Po koncu OI v Riu se porajajo neizbežna vprašanja o poolimpijski zapuščini. Kot vsako gostiteljsko mesto tudi Rio de Janeiro upa na dobičkonosnost iger še dolgo po zaključni prireditvi, pri tem pa računajo na zvišano število turistov in izboljšan svetovni ugled. Seveda pa stvari ne gredo vedno po načrtih.

Ravno nasprotno, mesta si s prireditvijo iger redko ustvarijo profit in pogosto pristanejo v rdečih številkah. Organizatorji so tako za spektakel v Riu planirali 2,6 milijarde evrov, ter jih ob koncu porabili več kot tri, če gre verjeti študiji, ki so jo opravili na univerzi v Oxfordu. Zaslužek torej ni najboljši razlog za prireditev Iger, v mestih, ki so to izkusila na lastni koži pa v opomin na pomanjkanje daljnovidnosti še danes ostajajo nekatera nekdaj mogočna prizorišča.

Peking ostal prazen

Eno od takšnih prizorišč je zagotovo pekinški National Stadium. Gradnja tega impresivnega stadiona je stala 430 milijonov evrov, letno jih za vzdrževanje v kitajski prestolnici namenijo kar slabih deset. Kljub ogromnim vložkom je bil stadion neuspešno predlagan kot stalni štab pekinškega nogometnega kluba, posledično je kmalu po olimpijskih igrah sledil upad obiskovalcev. S pomanjkanjem obiska se na stadionu v Pekingu spopadajo še danes, čeprav se v kleti nahaja celo svojevrsten muzej voščenih figur nekdanjih predsednikov Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki jim v bližnjem nakupovalnem središču lahko kupite obleke ter jih peljete na sladoled. Ah, Kitajci.

olimpijske_shutterstock_408315082

Londončani izkoristili infrastrukturo

Medtem, ko se Peking kot organizator najdražjih iger v zgodovini uvršča med tiste države z bolj klavrnim poolimpijskim izkupičkom, pa so iz organizacije več uspeli iztržiti Londončani, ki so olimpijski park uspešno vpletli v svoj vsakdan. Olimpijski park kraljice Elizabete v Londonu je danes namreč dom največji urbani plaži v državi, mnogim sprehajalnim potem v naravi in možnostjo vožnje s čolnom. Športna infrastruktura v parku, vključno s centrom za vodne športe, velodromom in pokrito dvorano pa je javnosti na voljo v rekreativne namene. Olimpijski stadion je danes tudi dom angleškega prvoligaša West Ham United.

olimpijske_2_shutterstock_98213165

Angleška prestolnica je tako v pogledu olimpijske zapuščine dober zgled, saj so se ognili gradnji preštevilnih novih prizorišč, ki bi jih v prihodnosti utegnila obremenjevati, kot se je to zgodilo npr. grkom v Atenah leta 2004. Ključno igro pri ohranjanju zanimivosti olimpijskega parka pa v Londonu igra najvišji otoški kip ArcelorMittal Orbit s katerega se lahko spustiš po najdaljšem zaprtem toboganu na svetu, še prej pa si na razgledni ploščadi ogledaš londonsko strešno linijo. Razvoj parka bo trajal še vsaj naslednje desetletje, v nastajanju sta tudi kulturna in izobraževalna četrt, kjer naj bi dom našla tudi plesno gledališče ter novodobna različica muzeja Victoria&Albert, primerna za digitalno dobo.

Zmagovalka prirediteljic je Barcelona

Si se pred kratkim sončil na kateri izmed lepih plaž v katalonski prestolnici? Za to se lahko zahvališ letnim olimpijskim igram, ki so se tu odvijale leta 1992. Barcelona je namreč odličen primer, kako lahko pod krinko Iger urediš tudi mestno infrastrukturo. Na območju današnjih plaž je včasih stalo industrijsko smetišče, ki pa so ga odstranili kot del priprav na OI. Poleg javnih plaž so bile preurejanja deležne tudi soseske z visoko stopnjo kriminala, saj so organizatorji želeli zagotoviti visoko stopnjo varnosti povsod v mestu. Med športnimi objekti, ki so v uporabi še danes, velja omeniti Estadi Olímpic Lluís Company, katerega fasade so ohranile originalen dizajn iz leta 1920. Stadion je bil prvotno zgrajen za potrebe Expa leta 1929, kasneje preurejen za olimpijske igre, danes pa je v uporabi kot prireditveni prostor za športne in glasbene dogodke, kot je bil npr. nedavni koncert Beyonce. Barcelonin profil se je po sklenjenih igrah le še razvijal, v letu 2014 je bila tako kar sedmo najbolj obiskano evropsko mesto. Seveda pa ne smemo pozabiti na podzemno železnico, ki jo je Barcelona zgradila prav v namen OI.

olimpijske_3_shutterstock_169300010

olimpijske_4_shutterstock_141464677

Barcelona, London, pa tudi Salt Lake City so tako olimpijske igre odlično izkoristili, nekoliko manj uspešno pa jim je to uspelo v Sarajevu, ki jih je zaznamovala maskota Vučko. Kaj se bo zgodilo z Riom, lahko zaenkrat le ugibamo.

Foto: Shutterstock

“Uma cerveja, por Favor!”

…Oziroma, »eno pivo, prosim«. To je eden izmed stavkov, ki ga boste v Riu de Janeiru najpogosteje uporabljali. Kako ga ne bi, vroče brazilsko poletje kar kliče po osvežitvi, zaradi odprtosti lokalcev pa ne bo težko najti prijatelja za pijačo. Prebivalci Ria so namreč nasmejani, prijazni in navdušeni nad novimi poznanstvi ter se hitro odzovejo na povabilo, zato se boš v Riu dobesedno počutil kot doma. Da se boš lažje znašel v pogovoru, pa naj ti razložimo par terminov in navad, ki ti bodo prišli prav.

#1 Capirinha

Capirinha je pravzaprav mojitov brazilski sorodnik ter najbolj tradicionalna pijača, kar si jih lahko zamisliš. Vsebuje cachaco, lokalno žgano pijačo, polovico limete in žlico rjavega sladkorja. Malce pekoča, a nadvse poživljajoča pijača, ki Brazilcem že skoraj teče po žilah, te bo spremljala od zajtrka do večerje, če se boš družil z lokalci.

rio_shutterstock_326264102

#2 Samba

Ples, ki vključuje veliko miganja z boki, je za Brazilce tudi v resnici samo ples. V Sloveniji se zagotovo ne bi tako vrteli z ljudmi, ki jih ne poznamo, a v Braziliji je samba le neke vrste druženje. Naj ti ne bo čudno, če te bo v klubu zavrtel kakšen neznanec ali pa neznanka. Sprosti se in naj te vodi ritem.

rio_shutterstock_160428611

#3 Bossa Nova

Za uvod poslušaj tole, nadaljuješ lahko v Riu. (Sicer pa značilna latinska zvrst glasbe.)

#4 Brazilske sladice

Brazilci so zelo sladkosned narod, zato poznajo nešteto sladic, ki so večinoma sestavljene iz različnih oblik mleka, oreščkov in domačega sadja. Acai na Tigela (krema, narejena iz acai jagod), Brigadeiro (najpopularnejša brazilska sladica, podobna čokoladnemu tartufu) in Cocada (v pečici pečena sladkarija iz jajc in kokosa) so samo nekatere izmed slaščic, ki jih moraš naročiti v lokalnih restavracijah, saj so božanske, Brazilci pa se tako in tako sladkajo ob vsakem obroku.

Doživi Rio za 899 evrov

#5 Nogomet

Slej kot prej boš z lokalci prišel na njihovo najljubšo temo – nogomet. Že od nekdaj so v tem športu tradicionalno dobri na svetovnem nivoju, uspeh pa jim seveda malce laska in dviguje narodno pripadnost. Zapomniti si moraš predvsem njihove heroje in uspehe, zato torej ne pozabi na Ronalda in Ronaldinha ter dejstva, da so Brazilci osvojili svetovno prvenstvo kar petkrat.

rio_shutterstock_189960269

#6 Capoeira

Brazilci so mojstri borilnih veščin, najbolj pa izstopa capoeira, mešanica plesa, akrobatike, boja in glasbe. Razvila se je v Braziliji, v začetku 16. Stoletja, čeprav se njen izvor dotika Angole.Capoeiro boš prepoznal po značilnih plesno obarvanih hitrih gibih, udarcih z nogo in elegantnih skokih. Borilni veščini je bil dodeljen tudi status UNESCO dediščine.

rio_shutterstock_253362577

#7 Družina

Brazilski narod temelji na osnovni enoti družine, ki je zelo spoštovana in pomembna vrednota. Če boš v Riu spoznal domačina, naj te ne preseneti, če boš z njim pridobil še približno 15 prijateljev – ožjih in širših članov družine.

#8 Bonton

Seveda tudi v Braziliji veljajo osnove bontona, ki so podobne evopskim, če pa boš vabljen na kakšen dogodek ali zabavo, ki jo gostijo domačini pa si velja zapomniti tri zlata pravila. 1. Na zabavo nikoli ne pridi preveč neurejeno. Obleke so lokalcem pomembne in če se za njihov dogodek ne urediš, lahko smatrajo, da je zate njihova zabava nepomembna. Raje se obleci preveč svečano. 2. Gostitelju ali gostiteljici vedno prinesi majhno pozornost, pa naj bo to kozarec za vino ali pa šopek svežih rož. 3.Izogibaj se črni ali vijolični barvi, saj v Braziliji veljata za barvi žalovanja. Črne obleke in zavijalni papir torej odpadejo, lokalci te bodo imeli raje v rumeni ali rdeči.

Brazilija je torej država, kjer se pleše in poje, je in pije, druži in zabava. Če želiš ujeti duh olimpijskih iger ter občutiti Rio v vsej svoji veličini, ima Megabon odlično ponudbo – že za 899 evrov lahko spoznaš brazilsko gostoljubje in veselje do življenja!

rio_shutterstock_431044627

Foto: Shutterstock

Magični Rio de Janeiro

Kljub težavam pred otvoritvijo je Rio de Janeiro zagotovo zvezda letošnje turistične sezone. Kako ne bi bil, gostiteljica olimpijskih iger je vedno v središču pozornosti in Brazilija kot prva latinskoameriška organizatorica obljublja odličen športni spektakel. V Rio lahko torej potujemo zaradi navijaškega duha, lahko pa ga obiščemo iz mnogih drugih razlogov. Naj naštejemo le nekatere.

Mesto s skoraj sedmimi milijoni prebivalcev ponuja vse mogoče, zagotovo pa ne boš mogel mimo njihove najbolj priljubljene čajnice in trgovine s pecivom, ki se imenuje Confoitaria Colombo. Kavarna, polna ogledal in oken je priljubljeno zbirališče turistov in lokalcev, ki uživajo v starinskem ambientu in odličnem pecivu. Mi ga definitivno priporočamo za zajtrk ali pa vsaj kakšno malico.

Nekaj ulic stran boš našel Real Gabinete Portugues de Leitura, kar pomeni kraljevi portugalski bralni kabinet oziroma knjižnica. Če se navdušuješ nad arhitekturo, portugalsko književnostjo ali pa notranjim dizajnom, te stavbe preprosto ne smeš pozabiti obiskati, saj knjižnico poleg čudovitega dekorja odlikuje predvsem bogata zbirka, ki zajema več kot 400 000 knjig.

rio_shutterstock_307439789

Ostanimo pri kulturi in obiščimo ulico 7. septembra, ki vodi do trga Praca XV v samem centru mesta. Trg je obkrožen s historičnimi arhitekturnimi lepoticami, med katerimi izstopata cerkev Nossa Senhora do Carmo de Antiga Se, palača Paco Imperial in stavba Banco de Brasil Cultural Center, ki vedno gosti zanimive umetniške razstave in družbene dogodke.

Ko bo čas za kosilo, priporočamo eno izmed restavracij na Ouvidor Street, kjer moraš nujno poizkusiti tipično brazilsko jed na žlico, ki se imenuje feijoada. Sestavlja jo meso in fižol, vse skupaj je močno začinjeno vendar zelo okusno. Kosilo ti bodo zagotovo postregli ob kozarcu capirinhe, njihovega nacionalnega koktejla, in sambe v ozadju.

rio_shutterstock_106217651

Na glavnem trgu Ria, ki se imenuje Cinelandia boš našel čudovite teatre in muzeje, Brazilci pa so najbolj ponosni na Theatro municipal do Rio de Jeneiro in National museum of Fine Arts. Malce naprej pa se zgodovina že meša z moderno arhitekturo. Ob morju se namreč nahaja moderno prenovljen pristaniški del mesta, ki je v 18. stoletju veljalo za največje brazilsko pristanišče, v čast olimpijskim igram pa so ga prenovili v obvezno turistično postojanko, tam si boš zagotovo želel ogledati Muzej Prihodnosti, ki privablja s svojo znanjostjo in čisto posebno muzejsko zbirko.

Vse o slastni brazislki kulinariki, lahko prebereš tukaj.

Za večerne izhode moraš obiskati Lapo, središče sambe in bossa nove. Lokalci, ki v življenju verjetno več plešejo kot pa hodijo, priporočajo bar Rio Scenarium, v katerem se vsak dan odvijajo odlične zabave. Zavrti se torej na brazilske ritme, preizkusi kakšen latinskoameriški koktejl in se zabavaj, kot se znajo samo Brazilci.

rio_shutterstock_100289234

Seveda pa ne pozabi obiskati tudi glavnih znamenitosti mesta, katere gotovo poznaš že iz filmov. Znameniti kip Christ the Redeemer, ki varuje mesto, dolga Copacabana, ki slovi po celem svetu in gora Sugarloaf so zagotovo postojanke, ki jih moraš ujeti v svoj objektiv, če pa nameravaš olimpijske igre spremljati kar iz pred televizijskega sprejemnika in v Rio potuješ kasneje, izberi zimski termin, ko mesto gosti največji karneval na svetu, ki ga vsako leto obišče več kot milijon turistov.

rio_shutterstock_336184841

rio_shutterstock_318248558

rio_shutterstock_332675540

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.