15 top nasvetov slovenske popotnice o potovanjih in življenju

Andreja Počkaj je izkušena popotnica, ki se trenutno potepa po Ugandi! Samo v zadnjem letu smo jo na njenem Instagramu spremljali na potovanjih po Islandiji, Peruju, Boliviji, Irski, Maleziji … in povsod je potovala sama! Nenavadno? Za 2024 solo potovanje ne bi smelo biti tabu. Sploh, če upoštevamo nasvete, ki jih je Andreja delila iz prve roke.

1. Najpomembneje: ZAUPAJ SEBI in SVOJI POTI

“Nihče na svetu te ne pozna bolje kot se poznaš sam. In naj se sliši še tako ezoterično, je pomembno, da poslušaš svoje občutke. Ne delaj stvari, ki ti ne pašejo, sploh pa ne zaradi koga drugega. Ne hodi nekam, ker bi tja radi drugi, tebi pa ni do tega. Če ti ljudje okoli tebe niso ok, se odstrani. To je tvoje solo potovanje. Ne potuj potovanja nekoga drugega!”

2. Nihče ni tvoj prijatelj. Tvoji prijatelji so doma.

“Ja, lepo je spoznavati nove ljudi, ampak pazi, kaj komu poveš! Pa ne mislim samo lokalnega prebivalstva, mislim tudi na sopotnike, ki jih srečaš na poti. Solo popotniki si radi zaupamo in zgodi se, da kdaj kdo postane prijatelj. Ampak do takega prijateljstva je dolga pot. Uživaj z novimi znanci, ampak pazi na mero! (Sploh pri solo popotnicah je pomembno, da znamo jasno izraziti besedo NE!)”

3. Poslušaj svoje telo!

“No, priznam, tale mi ne gre vedno. Ravno v tem trenutku imam grozne žulje na nogah. Vsak od nas v resnici ve, koliko zmore. Ne sili v nevarnost, če veš, da ne bo šlo. Ne it na treking, če ti ni za hodit po gozdu in vlagi. Počivaj, ko moraš. Nič ni bolj pomembno od tvojega zdravja!”

4. Skleni zavarovanje

“Dobro turistično zavarovanje je obvezno, ko potuješ. Nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi in niti ni nujno, da v tvoji pristojnosti. Storitve zdravstvene oskrbe znajo biti zelo drage, zato ne tvegaj. Priporočam tudi dodatna zavarovanja za letalske prevoze, prtljago, dokumente… Jaz imam kar letno turistično zavarovanje.”

5. Redno se javljaj domačim

“Ni treba, da vsak trenutek svojega potovanja obeležite na družbenih omrežjih, kot to počnem jaz, je pa prav, da se javite sem in tja. Naj nekdo vedno ve, kje ste.”

6. Kupi si lokalno SIM kartico

“Da se izogneš nepotrebnim stroškom in lahko ostajaš v stiku. Zdaj so na voljo tudi e-Sim kartice. Meni sicer ne odgovarja, ampak mogoče pa pride prav komu, ki ni stalno na telefonu.”

7. Stiki v sili

“V telefon si dodaj hitre številke najpomembnejših ljudi. Če shraniš v telefon, so vidne tudi, ko menjaš sim kartice. Poskrbi tudi, da imaš letalske karte i podobne vstopnice vedno shranjene na več mestih oz. vedno dostopne od kjerkoli.”

8. Ne hodi okoli z večjimi količinami denarja

“Sedaj imamo na voljo kartice in plačevanje s telefonom in je lažje kot včasih, ampak moramo pa biti previdni, da kartic in telefonov ne dajemo nikomur v roke! Ne dovolimo, da kdo kartico fotografira ipd. Kar se da, rezervirajte in plačajte kar preko spleta. Jaz imam več kartic, denar si sama nakazujem iz ene na drugo, na telefonu pa imam aplikacijo Revolut. In NE POZABI: podatke o karticah deli še z nekom domačim.”

9. Preventiva je pomembna!

“Poskrbi za cepljenja, ki so na voljo. Uporabljaj kvaliteten repelent, sončno kremo z visokim SPF, s seboj imej potovalno lekarno, …”

10. Pojdi na organizirane ture

“Obkroži se z ljudmi, ki imajo podobne interese. Ni se ti treba družiti, ampak imel/a pa boš občutek varnosti.”

11. Priložnost dela tatu

“To na žalost velja doma in povsod drugod. Nekateri te bodo okradli zelo odkrito, z agresivno prodajo nečesa nad ceno. Tu smo ženske še posebej velike tarče. Tu res težko pomagaš, lahko si samo jezna. Potem pa so tukaj še zasede tatov. Ponavadi je to 4-6 ljudi, ki ne izgledajo nevarni. Vedno bodo pozorna in pomembne stvari stiskaj k sebi.”

12. Ponoči ne hodi okoli

“No, predvsem sam/a ne! Ne zaupajte lokalnim “frajerjem”, ne posegajte po substancah, ki lahko zameglijo vaš razum, in svoje solo potovanje osredotočite predvsem na varne dnevne izkušnje.”

13. Brez panike!

“Jaz sem že večkrat zamudila avtobus, let, izgubila potni list, se poškodovala, močno zbolela, … To je vse del potovanj. Vedno obstaja rešitev, vse se lahko popravi in uredi. Brez panike. To je del potovanj. Z izkušnjami postaja lažje.”

14. Glej, kaj ješ

“Ne bom lagala, slej ko prej se boš zastrupil/a s hrano. Tako je. Na različnih koncih sveta imamo ljudje različne želodce. Ni lahko, ko moraš sam čez to in preživeti par dni v postelji, ampak je pa to izkušnja, da si naslednjič bolj pozoren/a. In pa voda s pipe. Ne, tudi, če pravijo, da lahko, raje ne.”

15. Uživaj!

“Zelo verjetno je še kaj, kar sem pozabila. Pomembno je, da veš, da je solo potovanje popolnoma drugačno od potovanj, ki si jih deliš. Vsako solo potovanje je nov korak k spoznavanju sebe. Morda ti bo super, morda se boš sam/a sebe ustrašil/a. Vse je ok, vse je normalno. Predlagam, da najprej začneš s kakšnimi krajšimi izleti po Evropi, nato pa nadaljuješ z daljšimi. Najprej v bolj turističnih državah, potem pa naprej. In predvsem: Uživaj!”

 

Andrejo spremljajte na njenem Instagram profilu.
Prepričani smo, da boste od nje izvedeli še veliko koristnih informacij!

Foto: Andreja Počkaj, Instagram

PREBERITE ŠE: “Stanovanje v Ljubljani sva brezplačno zamenjala za vilo z bazenom v Provansi!” #INTERVJU

Blaž Berlec: “Največja zmota je to, da so vsa potovanja noro draga” #INTERVJU

Blaž Berlec je 27-letnik, ki stoji za profilom Yummy Avanture, kulinaričnim in popotniškim kotičkom, kjer predstavlja raznolikost in okuse Slovenije, pa tudi tujih dežel. Tokrat sva govorila prav medtem ko je na enem od svojih solo potepov v New Yorku srkal kavo, zaupal pa nam je tudi nekaj svojih najljubših kotičkov za razvajanje brbončic v domovini.

Yummy Avanture je profil, ob ogledu katerega se vam bodo zagotovo cedile sline. Blaž namreč rad degustira kulinarične presežke, te pa nato deli s sledilci, ki jih ima zgolj na Instagramu že 10 tisoč. Kdo je Blaž in kam bi nas povabil na kosilo, preverite v tokratnem Vandraj intervjuju!

Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo? Kdo stoji za profilom Yummy Avanture?

Živjo, Yummy družba! To je moj “patentiran” pozdrav, s katerim nagovarjam svoje sledilce Yummy avantur. Moje ime je Blaž in prihajam iz Prevoj, majhne vasice med Ljubljano in Trojanami. Star sem 27 let in vedno znova ugotavljam, da je življenje treba živeti in ne samo preživeti. Po izobrazbi sem diplomiran etnolog in kulturni antropolog, ter diplomant španskega jezika in književnosti. Življenje pa me je zaneslo na popolnoma drugačna pota. Vodim Instagram in TikTok profil Yummy Avanture. Kulinarični in potovalni profil, ki širši publiki predstavlja raznolikost in kulinariko Slovenije, sveta in skrite ter manj skrite kotičke prelepega planeta Zemlje. Sicer pa strežem v Kavarni Hiša, ustvarjam video in foto vsebino za podjetje BAM, tesno sodelujem z Wolt Slovenija, vodim del oddaje Klepet ob Kavi, pojem v Klapi Sidro, sodelujem z BTC Cityem in predvsem obožujem potovanja! Tako so se tudi rodile Yummy Avanture.

Kje smo vas ujeli tokrat?

Ko odgovarjam na ta vprašanja, sedim sredi Central Parka v New Yorku, obdan z množico ljudi, mladih, starih, polnih energije in tistih, ki samo poležavajo. Res poseben čar, ki ga ponuja mesto New York.

Kakšen vtis je na vas pustil New York City? Česa tam ne smemo spregledati in kaj morajo okusiti tudi naše brbončice?

Uf, o New Yorku bi se lahko razpisal na dolgo in na široko. Ampak – če na kratko napišem, česa res ne smete spregledati. Ogleda vredni so zagotovo Central park, Brooklynski in Manhattanski most, Wall Street, High line, promenada ob reki Hudson, kip Svobode, Empire State Building, vsaj eden izmed razglednih stolpov, Muzej ameriške zgodovine… Vaše brbončice ne smejo mimo slavnih bagelov, kosov pice, okusnih burgerjev, odlične kave, tacosov, piškotkov… Prav tako pa obišičite kak “rooftop” bar. Predlagam 230 Fifth Rooftop bar s pogledom na Empire State Building.

PREBERITE ŠE: New York: 11 popolnoma brezplačnih stvari, ki jih ne spreglejte

Kolikšen del leta preživite na potovanjih in kako izbirate naslednjo destinacijo? Je lokalna hrana pri tem pomemben dejavnik? 

Zadnje dve leti sta tisti, ki sta me spravili iz Slovenije v raziskovanje sveta. Recimo, da poizkušam vsaj 1/3 leta, če ne še več, preživeti na potovanjih. Seveda pri tem veliko vlogo igra tudi kulinarika, ampak še vseeno menim, da čisto vsak del sveta ponuja nek svoj kulinarični čar. Ponavadi destinacije izbiram glede na želje, ki jih imam, kaj bi rad obiskal. Vlogo pa igrajo tudi vreme in cene – na primer letalskih kart v tem terminu …

Ko ste enkrat v novem kraju, je na seznamu krajev, ki jih morate obiskati, več znamenitosti, muzejev ali ponudnikov hrane?

V mestih in državah, ki jih obiščem, je moje načrtovanje videti tako, da raziščem, kaj bi rad poskusil in nato pogledam, katere znamenitosti so v bližini (smeh). Seveda pa so tu tudi nekatere znamenitosti, katerih enostavno ne smeš zgrešiti. Tako je bilo na primer na Tajskem, kjer sem potovanje načrtoval bolj okoli znamenitosti kot okoli hrane.

Letos ste raziskovali tudi Novo Zelandijo. Na kakšen način ste se premikali po tej zeleni deželi in kaj vas je najbolj navdušilo?

Na Novi Zelandiji me je daleč najbolj navdušila narava. Tam je tudi trava bolj zelena kot pri nas, sonce bolj rumeno in morje bolj modro. Iskreno svetujem, da najamete avto ali kamper in se po otoku premikate na tak način. Definitivno pa vnaprej rezervirajte vstopnico za trajekt, saj je ta od korone dalje polno zaseden vsaj za mesec vnaprej.

Katere so prednosti in katere slabosti solo potovanj ter zakaj bi morali na takšen oddih vsak vsaj enkrat v življenju?

Prednosti in slabosti solo potovanj je kar nekaj. Prednost je to, da se lahko popolnoma odklopiš, posvetiš samemu sebi, se na novo odkrivaš in ugotavljaš, na katerih področjih si močan in na čem moraš še delati. Gre za dragoceni čas, ko se naučiš biti sam s seboj. Prav tako si nekako primoran, da se osamosvojiš, spoznaš nove ljudi in gradiš svojo osebnost.

Sam veliko prehodim in večina ljudi ne zdrži takega tempa. Na dan prehodim povprečno 45-50 tisoč korakov, zbujam se zgodaj in velikokrat se izgubim (smeh). Kdaj prehodim tudi pol mesta, samo da grem v eno restavracijo ali po en piškot. Slabost je to, da ob večerih manjka družba, da bi naredil refleksijo, kaj vse se je zgodilo v dnevu in pa seveda vsakodnevno komentiranje ljudi, ki grejo mimo (smeh).

Na kakšen način si financirate svoje poti?

Potovanja financiram sam. To je to, kratko in jedrnato. Bi bilo pa fino, da bi lahko potoval in s tem služil denar.

Od kulinaričnih objav na Instagramu tudi služite? Na kakšen način izbirate sodelovanja?

Sodelovanjem načeloma pustim, da izberejo mene (smeh). Seveda pa morajo biti v moji branži, moram imeti proste roke, kaj povedati in kako oceniti ponudbo, ter ne sme biti nič spornega.

Katere so top 3 jedi, ki ste jih spoznali po svetu?

Uff, to vprašanje je pa težko. Če že moram izbrati samo 3, bom izbral pad thai na Tajskem, bagelse v New Yorku in pa – se bom znašel – tapase v Španiji (smeh).

Katere pa so vaše 3 najljubše kulinarične izkušnje v Sloveniji?

V Sloveniji se zelo rad izogibam rangiranja “najljubša”, saj vedno odkrivam nove skrite bisere. Ampak tako na hitro iz glave bom rekel Pizzeria Peruzza v Ljubljani, Ta’ GUD Pizza in pa Vito Maccheroni v BTC Cityju. Ja, rad imam pico in pašto (smeh). Obožujem tudi palačinke v La Creperie Cheri in v Angel Food obala. Burger pa si privoščim kar iz Kavarne Tiskarna.

Od azijskih dežel ste med drugim obiskali Japonsko in Tajsko, od koder prihajajo najmanj 3 jedi, ki so zelo priljubljene tudi pri nas – suši, ramen in pad thai. Kje v Sloveniji ste jedli najboljše približke teh jedi?

Najboljši približek japonskemu sušiju v Sloveniji sem jedel v Sushimami in pa v Tloftu. Slišal pa sem, da ima tudi D’SUSHI odlične sušije. Najboljši pad thai je definitivno pri Babu na Miklošičevi ulici. Ramen pa v Tokyo Pikniku.

In kam bi na kosilo peljali nekoga, ki vas obišče pri nas in si zaželi pristne slovenske kulinarike?

Nekoga, ki obišče Slovenijo in bi želel izkusiti odlično kulinariko, bi peljal v Hišo Jerin na Rudniku v Ljubljani. Odlična ponudba in zelo prijazno osebje.

V kateri državi, ki ste jo že obiskali, ste najbolje jedli in kje vas je kulinarika pustila hladne?

Najbolje sem jedel definitivno na Japonskem. Razočarala pa me je Nova Zelandija.

Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?

Najbolj neprijetna izkušnja je bila letos na Novi Zelandiji, saj sva ostala brez trajeka na južni otok. Morala sva kupiti letalske karte, avto pustiti na severnem otoku, plačati parkirnino in na južnem otoku najeti še en avto. Tukaj sva se kar izplačala.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenite drugim popotnikom? 

Najboljši nasvet je: Upajte si raziskovati! Izgubite se med ulicami in tako boste našli skrite bisere, ki jih ponuja naš svet.

Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanjih in popotnikih?

Največja zmota je to, da so vsa potovanja noro draga. Potujete lahko izredno ugodno, tudi če ne živite le v hostlih in jeste samo najcenejše hrane iz trgovine. Malo raziskovanja zares lahko olajša proračun samega potovanja. Samo za primerjavo – 14-dnevni dopust v sosednji Hrvaški lahko pride dražje kot 14-dnevno potovanje po Japonski.

Katerih življenjskih lekcij so vas naučila potovanja?

Naučil sem se biti sam s sabo. Naučil sem se odpreti ljudem, sprejeti ljudi in raznolikost. Spoznal pa sem tudi, da nam svet ponuja toliko, da je škoda, da ne bi izkoristili čim več.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešate?

Odvisno od države. Ampak definitivno ponekod pogrešaš dobro higijena in pitno vodo!

HITRIH 6

Najljubša država: Japonska
Najljubše mesto: Tokyo (zelo, zelo blizu tudi New York)
Najljubša plaža: Mali Lošinj, kamp Bučanje
Najljubša kulinarika: japonska kulinarika
Naljubši način transporta: avto
Najljubši jezik: španščina

FOTO: arhiv Blaž Berlec/Yummy Avanture

Blažu in njegovim slastnim dogodivščinam lahko sledite na Instagramu @yummyavanture ali na TikToku – TU. 

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Preberite še: Slovenka, ki je kot prostovoljka skrbela za geparde v Afriki #INTERVJU

Zato so Ljubljano razglasili za najboljše mesto za solo popotnice

Čeprav je Ljubljana danes občutno bolj tiha in prazna, kot smo je vajeni, svet nič kaj manj ne govori o njej. Še več, razglasili so jo za najboljše mesto za solo popotnice!

Solo potovanja, torej tista, med katerimi svet raziskujemo v edini, so vedno bolj priljubljena. Hkrati pa se na pot samih odpravi vedno več žensk. O tem kdo in kakšne so solo popotnice ter kakšne so največje zmote o njih, preberite tukaj. Spodaj pa vas čaka seznam mest, ki so zanje najbolj prijazna.

Upoštevali so varnost, pa tudi ceno nastanitev in prevoza

Seznam so pripravili pri agenciji za individualna potovanja Tourlane. In sicer na podlagi spodnjih kriterijev. Eden najbolj pomembnih podatkov, ki so jih upoštevali, je to, kako varni so ti kraji med nočno hojo po mestu. Upoštevali so tudi cene skupnih ležišč v sobah, ki so namenjene zgolj za ženske, pa cene vožnje s taksijem in hitrost mobilnega interneta. Upoštevali so tudi podatke, kako so tam ženske upoštevane v poslovni skupnosti in kje so pravno enake ter enako obravnavane kot moški.

Strokovnjaki so na ta način primerjali 100 mest po vsem svetu. Na čisto prvem mestu seznama je pristala Ljubljana. Označili so jo kot »čudovito in očarljivo prestolnico Slovenije, ki je za solo popotnice najbolj prijazno mesto.«

In kakšen je seznam v celoti?

Za Ljubljano je na drugem mestu pristal Singapur, ki tudi sicer velja za eno najvarnejših in najčistejših (mestnih) držav na svetu. Nekaj razlogov, zakaj je tako, lahko najdete TU, kjer smo zbrali 10 stvari, zaradi kateri vas v Singapurju hudo kaznujejo, kar je posledično tudi razlog, zakaj je tako urejen. Na tretjem mestu se je znašla Vilna, glavno in največje mesto Litve, sledi mu Talin v Estoniji, nato Sydney ter Dunaj. Seznam vseh držav lahko najdete tukaj.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Kamp Bela krajina ob reki Kolpi za družinski izlet v adrenalinski park

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vanja Vodenik, dekle, ki je samo prepotovalo Južno Ameriko in Južno Afriko #intervju

Vanja Vodenik je popotnica, s katero sem klepetala v tokratnem Vandraj intervjuju. Tudi o tistih, na katera se je podala čisto sama, pa o norih dogodivščinah in manj prijetnih delih potepanj … Govorili sva še o ustvarjanju popotniškega bloga Marshmallow Travels in razlogu, zakaj ima ljubezen do potovanj že v krvi. Kdo je torej Vanja?

Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Sem Vanja Vodenik in svoj čas najraje posvečam raziskovanju novih destinacij in ponovnem odkrivanju že obiskanih krajev. Potujem od sedmega leta starosti in v več kot 20 letih potovanj sem obiskala 45 držav. Rada zbiram štampiljke v potnem listu, preizkušam lokalno hrano in poleg najbolj prepoznavnih znamenitosti odkrivam skrite in manj znane kotičke. Svoja potovalna doživetja in nasvete pa delim tudi na blogu Marshmallow Travels.

Kolikšen del leta preživite na potovanjih in kje smo vas ujeli tokrat?

Zadnja leta zaradi redne službe preživim na potovanjih kakšen mesec do dva na leto, tako da izkoristim vse dni dopusta, podaljšane vikende in praznike. Pred tem sem si privoščila tudi daljša potovanja, najdaljše je bilo 40 dni po Republiki Južna Afrika in Svaziju. Tokrat pa sem se ravno vrnila z vikend pobega v bolgarski prestolnici Sofiji.

Ste tudi ena tistih popotnic, ki gredo po svetu kar zgolj v lastni družbi. Sami ste prepotovali jug Južne Amerike in Republiko Južno Afriko s Svazijem. Kakšna izkušnja je bila to?

Solo potovanja so posebna in neprecenljiva izkušnja. V prvi vrsti se naučiš preživljati čas sam s sabo, naučiš se biti iznajdljiv in poskrbeti sam zase. Hkrati večkrat navežeš stike z lokalnimi prebivalci ter, sploh če prebivaš v hostlih, spoznaš veliko popotnikov iz drugih držav sveta in sklepaš zanimiva prijateljstva.

Menite, da bi moral vsakdo vsaj enkrat v življenju na takšno pot? Kaj je najboljši del takšnih potovanj?

Sama bi vsem, ki jih vsaj malo mika takšno potovanje, zagotovo priporočala, da se opogumijo in preizkusijo solo potovanja. Mogoče si najprej izberejo kakšno evropsko destinacijo za krajši izlet, da vidijo, kako jim takšen tip potovanja leži, potem pa se sami odpravijo tudi kam dlje. Najboljši del takšnih potovanj je način, na katerega doživiš neko državo. Ko potuješ sam, si zares osredotočen na doživljanje destinacije in svet okrog sebe, namesto pogovora s sopotnikom se preizkušaš v lokalnih jezikih in komunikaciji z domačini, skozi odkrivanje sveta pa boljše spoznavaš tudi sebe.

In kakšne izzive prinašajo solo potovanja?

Zagotovo je v prvi vrsti izziv, da si sam odgovoren za vse – od priprave načrta poti, do iskanja prevozov, prenočišč, hrane, lokacije znamenitosti. Vse je odvisno od tebe, zanesti se moraš sam nase in na svoja znanja ter izkušnje. Ko se izgubiš ne stakneta glave dva ali več, ampak se moraš sam znajti in povprašati za pot. Hkrati pa vse to vodi tudi to tega, da vidiš, kako zelo si samostojen in da znaš poskrbeti zase v vseh situacijah.

Med vašimi zadnjimi večjimi potovanji je bilo tudi odkrivanje Peruja in Bolivije. S čim sta vas ti dve državi prepričali?

Na kratko bi lahko rekla, da zaradi izjemne zgodovine in dih jemajočih naravnih lepot. Peru predvsem s svojo inkovsko zgodovino, obisk Machu Picchuja je zares nepozabno doživetje, Cusco je iz mešanice inkovske in kolonialne zgodovine nastal zares prijetno in lepo mesto. Malo ljudi ve, da najdeš sredi prestolnice Lime piramide, zanimivi so tudi plavajoči otoki Uros na najvišje ležečem jezeru na svetu Titicaca. V Boliviji pa bi izpostavila slano ravnico Uyuni ter lagune in vulkane Reserve Nacional de Fauna Andina Eduardo Avaroa. Tudi La Paz je precej zanimivo mesto, predvsem zaradi gondol, ki so njihovo najbolj učinkovito sredstvo javnega prevoza. Temu lahko dodam še vožnjo s kolesi po cesti smrti, obisk gore Chacaltaya in povzpetje na 5400 metrov nad morjem, kar je zame do zdaj najvišja obiskana točka … pa še bi lahko naštevala.

Kako izbirate naslednjo destinacijo?

Ker je moj “bucket list” zelo obširen, pri izbiri nove destinacije najprej premislim možno število dni dopusta in trenutno finančno zmogljivost. Potem pogledam še, kakšno je vreme na željeni destinaciji, kakšne so cene letalskih krat, ali je takrat tam visoka sezona. Raje namreč potujem izven sezone, ne le zaradi nižjih cen, temveč tudi zaradi manjšega števila obiskovalcev, saj lahko tako bolj pristno doživiš obiskano destinacijo.

Katero od preteklih potovanj vam je najbolj pri srcu?

To je eno najtežjih vprašanj, ki mi jih lahko zastavite. Ampak, če se že moram odločiti, bi rekla da potovanje v Peru in Bolivijo. To je namreč združevalo vse, kar imam pri potovanjih najraje: doživetja, ki ti vzamejo dih, veliko preizkušanj lokalnih jedi, spoznavanje življenj lokalnih prebivalcev, prepoznavanje lastnih zmogljivosti … Na potovanju sem namreč zbolela za salmonelo, skoraj so mi ukradli telefon, ampak sem se na vse odzvala mirno, rešila situacijo in iz nje vzela le pozitivne nauke. Hkrati pa ob potovanjih začneš bolj ceniti lastno državo in vse pozitivne plati, ki pridejo s prebivanjem v Sloveniji.

Na svoje prvo večje potovanje ste šli že kot prvošolka, ko ste s starši obiskali Šrilanko in Maldive. Zasledila sem, da ste zaradi izostanka iz šole pisanje vadili kar na poti, s pisanjem popotniškega dnevnika. Je torej že to začrtalo vašo pot in ljubezen do potovanj ter pisane besede?

Tako je, tako za svojo željo po nenehnem odkrivanju novih držav kot za veselje do pisanja krivim svoja starša. Ena najbolj vrednih izkušenj, ki jih lahko daš svojemu otroku, so namreč potovanja. Kot otrok potuješ in gledaš na svet drugače, brez predsodkov, stereotipov in strahov. Hitreje navežeš stike z lokalnim prebivalstvom, naučiš se spoštovati in sprejemati različnost narodov, kultur in tradicij, pridobiš ogromno znanja o svetu in posameznih državah, lažje se znajdeš v neznanih situacijah, hitreje osvajaš tuje jezike. Z beleženjem potovalnih spominov pa se tako danes lažje spominjam svojih prvih potovanj, hkrati pa je to vodilo tudi do izbire mojega študija. Že v gimnaziji sem namreč začela s pisanjem potopisov za šolski časopis, pozneje postala urednica tega časopisa in se odločila za študij novinarstva, kjer sta mi znanje pisanja in radovednost prišli še kako prav.

Kaj počnete, ko ste doma?

Doma, poleg službe, v kateri skrbim za od odnose z javnostmi za več naročnikov, raziskujem Ljubljano in Slovenijo, pišem blog in načrtujem naslednje avanture.

Kako dolgo ustvarjate svoj blog in kaj je bil povod za zapisovanje popotniških vsebin?

Blog Marshmallow Travels pišem dve leti in pol. V vseh letih potovanj se je namreč nabralo veliko izkušenj, zanimivih kotičkov sveta, nekaj dobrih načrtov potovanj, okusnih tujih jedi in vse to sem želela deliti z drugimi, če kdaj komu pridejo prav moja doživetja pri načrtovanju lastnih potovanj. Hkrati pa sem želela svoj potovalni dnevnik prenesti iz pisanja na roko v zvezek na splet ter tako lažje beležiti in pregledovati svoje potovalne spomine. Blog pa je hkrati tudi kreativna platforma za pisanje in učenje novih znanj o spletnih straneh, družbenih omrežjih, urejanju fotografij …

Na kakšen način si financirate svoje poti? Z blogom tudi služite?

Svoja potovanja si financiram z redno službo in prihranki, z blogom pa ne služim. Ko raziskujem, kaj si kje pogledati, kaj doživeti v katerem kraju, in najdem kakšno zanimivo lokalno agencijo, se vedno bolj pogosto z idejami za sodelovanje obrnem nanje. Če jim je moja ideja všeč in pridemo do dogovora, pridobim kak popust za njihovo storitev ali brezplačen izlet. V zameno po navadi napišem oceno storitve na blogu, kjer pa vedno podam svoje odkrito mnenje in pišem tako o pozitivnih kot negativnih plateh določene izkušnje.

Kdo so vaši bralci? Prevladujejo Slovenci ali tujci?

Večina oz. malce več kot polovica bralcev je Slovencev, so pa tudi tujci, med njimi prevladujejo Američani in državljani drugih držav Evropske unije.

Katera je najbolj brana objava vseh časov na vašem blogu?

Načrt poti po španski in francoski Baskovski državi. Ker je večina mojih bralcev Slovencev, so najbolj brane objave različnih potovanj in oddihov po Evropi, ki so lažje dostopni. Ker pa je blog pisan v angleščini, pa se med bralci najde tudi veliko Američanov in prebivalcev držav Evropske unije.

Na katerem kontitentu se počutite najbolj domače? Zakaj?

Zagotovo v Južni Ameriki. Ne le, ker sem tam prepotovala že veliko držav, ampak mi je kontinent blizu tudi zaradi jezika. Eno leto sem namreč študirala v Madridu in takrat izpopolnila svoje znanje španščine. Tako da je danes potovanje po Južni Ameriki zame malce lažje, saj se lahko brez problema sporazumevam z domačini. Hkrati pa gre za kontinent poln izjemnih naravnih lepot in vznemirljivih mest, ki zagotavljajo super doživetja.

Imate na potovanjih tudi kaj stikov z lokalci? Kje so vam najbolj prirasli k srcu?

Vedno se trudim navezati kakšne stike z lokalci in načeti pogovor, saj tako dobiš še dodaten občutek o neki državi, kulturi in navadah. So me pa zelo presenetili prebivalci Svazija. Bila sem namreč ena redkih, če ne edini turist v glavne mestu Mbbane. Vsi mimoidoči so me pozdravljali na ulici, me spraševali od kod sem, kaj počnem pri njih … Ampak vse na zelo prijazen in nevsiljiv način. Pa zelo prikupni so bili tudi otroci v Chintsi v Južni Afriki, kjer sem obiskala lokalno kuhinjo, v kateri pripravljajo obroke za revne otroke. Vsi otroci so bili navdušeni nad mojimi lasmi, saj se lasje belcev na dotik razlikujejo od las črncev. Tako so me vsi objemali, se med igro dotikali mojih las, čebljali z mano, čeprav še niso znali angleško. Otroci namreč govorijo lokalne jezike in se kasneje v šoli naučijo angleščine, čeprav je ta eden od 11 uradnih jezikov države.

Si predstavljate potovanje, na katerem ne naredite niti ene fotografije?

Težko. Rada namreč ujamem lepe trenutke v objektiv in tudi preko pregledovanje fotografij podoživljam svoje potovalne spomine.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenite drugim popotnikom?

Na potovanje se primerno oz. dobro pripravite. To pomeni, da raziskujte destinacije, kamor greste, preverite kakšna je kultura in navade v določenem kraju. Pa kako se je primerno obnašati, kaj obleči, kakšna zdravila vzeti s sabo … V hotelu/hostlu vprašajte, kateri so možni nevarni predeli, kakšni so triki lokalnih nepridipravov. Če boste na destinacijo primerno pripravljeni, ne bo prišlo do nepotrebnih razočaranj, ki pogostokrat vodijo do zmotnih mišljenj o določenih državah.

Top 3 jedi, ki ste jih spoznali po svetu?

Argentinski zrezek v Argentini, nojev hamburger v Južni Afriki in cheviche v Peruju.

Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?

Ko so mi v hostlu v argentinski Cordobi ponoči ukradli denar. Hostel namreč ni imel dovolj omaric za vse v sobi, tako sem si svoj nahrbtnik privezala na zgornji pograd, zraven glave, kjer sem spala. No, očitno spim zelo trdno, saj me je zjutraj pričakal odprt nahrbtnik in prazna denarnica. A hranim denar na potovanjih vedno na več mestih, tako da sem bila takrat le ob del denarja. Sem pa že dvakrat zbolela tudi za salmonelo in morala obiskati zdravnika v Mehiki in Boliviji. Celotna izkušnja biti bolan na potovanju pa zagotovo spada med slabša doživetja.

Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanjih in popotnikih?

Da moraš imeti za potovanja veliko denarja. Danes je namreč ogromno možnosti za ugodno odkrivanje sveta, od couchsurfinga, nizkocenovnih letalskih prevoznikov, ulične prehrane itd. Z malo iznajdljivosti so potovanja dostopna.

Katerih življenjskih lekcij so vas naučila potovanja?

Ne glede na to, koliko se pripraviš na določene možne situacije, življenje ti vedno prinese nove preizkušnje in doživetja. Tako moraš biti prilagodljiv danim okoliščinam. Hkrati pa so potovanja zagotovo pripomogla k spoštovanju in sprejemanju različnih kultur ter spoznanju, da je o stereotipih in predsodkih vedno nujen premislek, saj redko držijo.

Kdaj bloganje iz hobija preraste v posel?

Rekla bi, da takrat, ko začneš z bloganjem služiti. Za kar pa rabiš blogu posvetiti ogromno časa, napisati številne vsebine in pridobiti redne bralce.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešate?

Zagotovo okusno pitno vodo iz pipe. Premalo cenimo tudi, kako varna je Slovenija in se lahko v vseh krajih sam tudi ponoči sprehajaš naokoli. Večina prebivalcev govori angleško in smo vedno pripravljeni pomagati turistom.

HITRIH 6

Najljubša država: Urugvaj

Najljubše mesto: Buenos Aires

Najljubša plaža: otok Ziyaaraifushi na Maldivih

Najljubša kulinarika: mehiška

Najljubši način transporta: letalo

Najljubši jezik: španščina

Vanji lahko sledite na Instagramu in prek njenega popotniškega bloga Marshmallow Travels.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!  

PREBERITE ŠE:

Par, ki je na Novi Zelandiji spoznaval Maore, zna privarčevati na Islandiji in na Tajskem ne jaha slonov #intervju

 

Solo popotniki: to so destinacije, kamor jih vleče

Solo potovanja so v porastu, žensk, ki se na pot odpravijo same, pa je celo več kot moških! Kam najraje potujejo?

Na spletni strani za rezervacijo prenočišč po vsem svetu Hostelworld so objavili zanimivo raziskavo, kjer so se posvetili solo popotnicam in popotnikom. Natančneje njihovem izboru destinacij. Kam jih vleče na pot? Katere dele sveta najraje raziskujejo same? Oziroma sami?

Solo popotniki: zadnji dve leti jih je 42 odstotkov več!

Zanimiv je podatek, da so se v zadnjih dveh letih solo popotniki namnožili – glede na solo rezervacije prenočišč na Hostelworldu – za kar 42 odstotkov! Odstotek solo popotnic se je v zadnjih dveh letih povečal za 5 odstotkov!

Trend povečevanja števila solo popotnikov se kaže tudi v letošnjem letu. Medtem ko so solo dogodivščine za ženske popotnice nekoč veljale za pogumne in tvegane odločitve, so časi danes precej drugačni. Miselnost se spreminja, ženske, ki potujejo same, pa so deležne vedno manj čudnih pogledov.

Solo popotniki obožujejo Kubo

Glede na njihove izsledke, so sestavili dva seznama top 10 najbolj obiskanih destinacij za solo popotnice in za solo popotnike. V raziskavo so bili vključeni zgolj Američani, zato vas bodo nekatere destinacije morda nekoliko presenetile.

Top 10 popotniških destinacij za solo popotnice (Američanke)

  1. Kuba
  2. Makedonija
  3. Gvatemala
  4. Združeni arabski emirati
  5. Luksemburg
  6. Egipt
  7. Nepal
  8. Mehika
  9. Albanija
  10. Finska

NE SPREGLEJTE: 7 stvari, ki jih morate vedeti o solo popotnicah

Top 10 popotniških destinacij za solo popotnike (Američani)

  1. Kuba
  2. Združeni arabski emirati
  3. Luksemburg
  4. Šrilanka
  5. Moldavija
  6. Egipt
  7. Izrael
  8. Ukrajina
  9. Portugalska
  10. Mehika

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Solo potovanje: Kako se ga lotiti?

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.