Tokrat smo poklepetali s popotniškim parom – Simono in Juretom. Morda ju poznate tudi kot Slovenca, ki potujeta. Ne, res! Slovenians travel je namreč ime njunega bloga, kjer najdete različne prispevke z njunih potepanj. O tem, kako sta začela z blogom, kako potujeta in predvsem, kam najraje, preverite v spodnjem popotniškem intervjuju.
Sva Simona in Jure, še dva, ki rada potujeta in pišeta blog. Aja, pa na slikah rada skačeva. Piševa blog v angleščini z imenom Slovenianstravel.com, kjer lahko najdete dogodivščine in nasvete z najinih potovanj. Sva malce kaotična in pozabljiva, kar včasih poskrbi za povišan srčni utrip, a do zdaj se je še vedno vse dobro izšlo. Živiva v Gradcu, najin največji popotniški podvig pa je bila skoraj leto dni dolga pot okoli sveta.

Kar doma.
Čim več. Navadno sva na poti okoli novega leta, potem do velike noči sledijo kakšna krajša vikend potepanja, za veliko noč sva navadno 10 dni kje okoli, potem pa pester maj, ko imamo v Avstriji (namreč tam živiva in delava) cel kup praznikov, ki se dajo odlično povezati v podaljšane vikende. Poleti imava navadno 5 tednov za daljše raziskovanje, nato pa spet jeseni obvezni jesenski izleti in decembra ski openingi.
Naključno. Včasih le na podlagi ugodne letalske karte, včasih, ker tam poznava ljudi.
Vsekakor najina enoletna pot okoli sveta.

Ravno odhod na najino pot okoli sveta. Takrat sva začela zapisovati in objavljati, kaj kje doživljava. Ko sva prišla domov, sva sicer malce »pozabila« na blog, a sva ravno letos spet začela migati.
V bistvu sta 2, ki imata približno enako število ogledov: Prva je objava o filipinskem biseru Palawanu, druga je »prva pomoč« za festival elektronske glasbe Ultra Europe.
Že sama beseda dom je pri nama malce majava – živiva v bližini Gradca, kjer sva med tednom, ob vikendih pa sva vedno nekje – ali kje na poti ali pri družini v Sloveniji. Tako da, ko sva recimo temu doma, rada skupaj kuhava, igrava tenis, greva v hribe, kolesariva ali pripravljava kaj za blog.
S tem, da vsak dan hodiva v službo. Ne, z blogom ne služiva.

Največ bralcev je res iz Slovenije, vendar imava prav tako kar nekaj tujcev. Recimo, da je razmerje približno 70:30.
Najbolj domače sva se počutila v Avstraliji, ker je tudi najbolj podobna domu. Drugače pa se zelo dobro počutiva v Aziji, kjer obožujeva hrano in plaže, prav tako pa nama je k srcu prirasla Južna Amerika.
Ja, z lokalci prideš vedno v stik, ko potuješ samostojno. Neverjetno naju je navdušila japonska gostoljubnost, pa tajska prijaznost, prav tako imava lepe spomine na Mjanmarce, Kolumbijce in Grke.
Ja, si ga.
Tak, ki vse rad sproba, rad dobro je in si tu in tam tudi kaj finega privošči.
Tehnika, spodnje perilo, japonke (ali zimske škornje), potni list, denarnica.

Drugim popotnikom? Hmm … Ti o potovanjih tako vejo vsaj toliko, če ne kar več od naju. Zato jim svetujeva, da naju obiščejo, da se spoznamo in nardimo kaj skupaj (smeh).
Suši, vse vrste curryjev, ceviche.
Hmm, kaj pa vem. Zdaj, nazadnje, ko je Jure bil šivan na Šri Lanki in so se mu šivi vneli, je bilo precej neprijetno. Ali ko sva se znašla sredi noči v Downtown L.A., tudi ni bilo rožnato.
Najina pričakovanja je vsekakor presegla Japonska, pa Laos, Madeira, Brazilija in Martinique. Razočarala naju ne vem kako zelo ni nobena destinacija, edino ostali gostje v hotelu v Eilatu so naju precej negativno presenetili z odnosom do hrane.
Verjetno je največja zmota ta, da so potovanja draga in da za to, da lahko potuješ, moraš biti bogat.

Vse mine – dobro in slabo. Ali: Živi, kot da jutri ne obstaja (Simona: temu sledim, ko na potovanju nakupujem (smeh)). In: Ko se zgodi kaj slabega, počakaj tako dolgo, da bo postalo smešno.
Ne veva. Ko bova vedela, se oglasiva.
Jure bi zagotovo rekel bučno olje, Simona pa omini buhtlji.
Najljubša država: S: Tajska J: Tajska
Najljubše mesto: S: Bangkok J: Amsterdam
Najljubša plaža: S: Tropska, z veliko ribic! J: Vseeno ali je morje ali jezero, le da je voda karseda turkizna.
Najljubša kulinarika: S: Tajska in Japonska J: Italija in Japonska
Naljubši način transporta: S: skuter, vlak, letalo J: skuter, vlak, smuči
Najljubši jezik: S: španščina J: angleščina
FOTO: Slovenians travel
INTERVJU: Mala Poštast Mici, tista Gorenjka, ki je noro zaljubljena v gore
Kmalu pa ju boste lahko spremljali še na eni, prav posebni dogodivščini! Dora in Luka bosta svoje prvo mini poročno potovanje preživela v Vandraj duhu. Razvajala se bosta v čudovitih slovenskih kotičkih, stran od mestnega vrveža, v srcu narave Rogaške Slatine. Njun Vandraj Honeymoon bo gostil prestižen hotel Atlantida Boutique, od koder se nam bosta oglasila z idejami za oddih.
A še preden si izmenjata zaobljube in skočita na medeni oddih, ju malo bolje spoznajte v spodnjem intervjuju.

Sva Dora in Luka, par, ki uživa v odkrivanju novih krajev, ter ustvarjanju digitalnih spominov. Imava blog On White Surface in YouTube kanal z enakim imenom, kjer dvakrat tedensko objaviva vlog.
Začela sva z različnimi vsebinami, kot so kuharski recepti, “naredi sam” posnetki ter potovalnimi reportažami v angleščini. V 2018 pa sva vso vsebino začela pisati in snemati v slovenščini, saj se tako počutiva bolj sproščeno in sva tudi na posnetkih bolj pristna. Sedaj dvakrat tedensko objaviva vlog z vsebino, ki je odvisna od tega, kaj se nama dogaja v tistem tednu. Veliko je idej za izletniške točke, ter različne življenjske teme.

Težko rečeva, da je Bali najin najljubši kraj, saj sva se zaročila zato, ker je bil pravi moment za to in bi se verjetno kjerkoli na svetu bi že bila. Je pa zaradi tega dogodka prav gotovo ostal v čudovitem spominu.
V naslednjih dneh se odpravljava na krajši izlet v Rogaško Slatino ter v septembru na tedenski oddih v Grčijo. Pozimi pa naju že zdaj vleče v Azijo.
Prvotno idejo ponavadi dobiva na različnih potovalnih blogih in Instagram profilih. Po tem pa kraj raziščeva bolj podrobno in se odločiva glede na dostopnost in nabor atrakcij, ki si jih želiva ogledati. Vsekakor pa naju vedno vleče nekam, kjer je lepa narava.

Slovenija je res prečudovita in je teh ogromno. Če pa bi se morala omejiti na nekaj krajev so to zagotovo Goriška Brda, Velika Planina, Bohinj, Gozd Martuljek ter stari del Ljubljane.
Ko se odločiva iti na potovanje raziskovat, ne dava veliko na nastanitev in na to kateri prevoznik naju vozi. Veliko raje ta denar porabiva za to, da si ogledava kar se da veliko krajev. Zadnje čase je najina stalna praksa rent a car/motor na lokaciji, ruzak in za nosom. Redko poležavava na plaži, saj nama hitro postane dolgčas.

Oba imava rada Azijsko hrano. Najini favoriti so sushi, pad thai, ramen in thai curry. Vse to sva najboljše jedla pripravljeno na cesti za zelo malo denarja. Všeč nama je tudi to, da se vse te jedi da pripraviti brez mesa. Peti favorit pa so zajtrki acai bowls s tropskim sadjem, ki sva jih jedla na Baliju.
Vsak mesec nekaj novega. Je pa to zagotovo nekaj, pri čemer lahko delava od doma, saj tako nisva vezana na en kraj.
Dokler si ne ustvariva družine verjetno ne bodo potovanja nič drugačna.
Glede na to, da je najino potovanje dan po poroki se zelo veseliva SPA centra v hotelu, kjer bova lahko okrevala od napornih priprav in še bolj naporne noči. Prav tako pa je Rogaška Slatina znana po lepi naravi in sprehajalnih poteh.
*****
V Vandraj insiderju sem tokrat raziskovala Valencijo. Po njej nas je popeljal Mario Medved, Slovenec, ki ga v Španijo vedno znova vrača ljubezen. Na tamkajšnjem letališču je namreč spoznal svojo zdajšnjo ženo, ki se jima je letos pridružila še hči, njihov dom pa je nekje med Španijo in Slovenijo.
Uh, to je najbrž najtežji del! Verjetno so tri bistvene stvari, ki prevevajo moje življenje naslednje: sem novopečeni očka in mislim, da mi gre vloga dokaj dobro, skoraj ves prosti čas preživim z mojima puncama in našim malim mopsom. Tretjino dneva sem v službi, delam v ambulanti medicine dela, prometa in športa, kar ni sicer tisto, kar sem študiral in nedokončal – socialno delo. Zadnja tretjina je rezervirana za potovanja, ki jih obožujem. Veliko potujemo, če ne drugam, pa vsaj do Ptuja, od koder prihajam (smeh).

Ljubezen! Na letališču v Valenciji, ko sem čakal na letalo za Mallorco, sem spoznal svojo zdajšnjo ženo Tatiano. Pravzaprav sva imela dogovorjen zmenek. Imela sva natanko 8 ur časa za druženje, da mi razkaže Valencijo. Pogovarjala sva se z rokami in nogami, z google prevajalnikom, na vse možne načine, ker skupnega jezika nisva imela – ona ni govorila angleško in jaz ne špansko. In se je zgodilo … ljubezen na prvi pogled. Vse dokler se ona ni preselila k meni v Ljubljano, sem redno hodil v Valencijo, na vsake 3 tedne. In zdaj potujemo skupaj, da obiščemo njeno družino. In da uživamo na soncu, seveda.

Valencija je ravno prav veliko sončno velemesto ob morju, v katerem lahko čas preživiš zelo kvalitetno za relativno malo denarja. Kaj več si lahko človek želi?!
Španci nasploh so vedno nasmejani, vedri, zgovorni in odprt. Ter glasni! (smeh) Paše mi njihova družba! Niso hladni in zadržani kot mi Slovenci in to mi je všeč.
Veter.
Samo trije?! Mogoče je patetično slišati, ampak zagotovo je eden od razlogov lepo sončno vreme, da lahko malo pobegnemo iz sive Ljubljane. Seveda združimo super dopust za malo denarja in obisk ženine družine. Oh, in seveda, nakupovanje second-hand cunj po tržnicah!

Meni osebno pomladi, ker tista poletna pasja vročina in poležavanje na plaži ni nekaj, kar bi me veselilo početi vse dni. Pomlad je pa super za pohajkovanje, raziskovanje, sprehajanje in tudi ležanje na plaži ne da se “ocvreš.”
Ni vse črno in belo, ampak, če govoriva o stvareh, zaradi katerih je tam vredno živeti, bi rekel, da mi je všeč, da je mesto veliko, da je ob morju, da skoraj ni slabega vremena, da so ljudje zgovorni in odprti, da so multikultirni in da je dobra hrana.
Najljubši kotiček za sprostitev: Pod katerokoli palmo.
Najboljšo kavo potrežejo v: Če ti ni pomemben ambient, ti vsak tipični španski bar ponudi super kavo “bombon” ali pa “carajillo”.
Najboljše kosilo najdete pri: Pri moji tašči doma, hehe. Ko jeva zunaj, je ponavadi kak bar z latinoameriško hrano, na hamburgerje greva v Tommy Mel’s in poceni španske tapase v verigo barov 100 Montaditos. Bocadillo con Jamon Serrano (francoska štručka s španskim pršutom) je pa na vsakem koraku.

Tradicionalna jed, ki vas je navdušila: Španski pršut vedno in znova. Vsak bo najbrž rekel paella, ker je logično najbolj tradicionalno in poznano iz Valencije. Ampak poskusite tudi “Arroz al horno” in “Fideua.” Pa pijača Horchata je značilna. In churrosi s čokolado!

Muzej ali galerija, kamor vas rado zanese: Nikoli še nisem bil v nobenem. Zaenkrat. Ups.
Park, kjer najraje poležavate: Izsušena rečna struga Turia, iz katere so naredili čudoviti park. Kilometre dolg, čez celo mesto. Super za tek, kolesarjenje, sprehod ali poležavanje.

Najbolj precenjena turistična točka v mestu: Ciudad de las Artes y las ciencias.
Najboljša zabava v mestu: High Cube, Marina beach club, Mya. Uh, žura pa v Španiji res ni težko najti.
Najljubši festival/dogodek v mestu: Fallas.

Peš, haha. Najbolj smotrno pa je kar na metro.
Ryanair ima direktne polete iz Trsta v Valencijo. Večino leta so dokaj ugodni, ob visokih sezonah pa so cene letalskih kart vrtoglave.

Življenje v Valenciji je cenejše kot na primer v Ljubljani. Seveda, ko/če najdeš službo. Tu je pa minus na španski strani. Je pa to zelo subjektivno. Zame osebno Valencija vodi v prednostih. A vse je stvar okusa, kar ti je všeč in kaj, kje in kako si želiš živeti.

Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10 = najtežje): 2
Stopnja težavnosti iskanja službe od 1 do 10: 5
Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10: 1
Občutek varnosti od 1 do 10 (10 = najbolj varno): 7
Foto: Mario Medved/osebni arhiv
Vandraj insider: Alicante so tapasi, sončni dnevi in upočasnjen ritem življenja

Andreja je večinoma kar Deja oziroma Mici. Je jesenski otrok z Gorenjske, ki kruh služi kot pravnica v visokotehnološkem podjetju v Ljubljani. V prostem času rada razgraja po svetu in diha gorski zrak. Obožuje nova obzorja, modre ledenike, zasnežene smreke in črno kavo, njen Instagram profil pa je eden tistih, ki nam daje navdih, da se skotalimo z domače zofe in gremo v svet – najraje v hribe!
O vrhovih, fotografiranju le-teh in tem, da so gore in ljubezen do njih Gorenjcem že zapisani v genih, smo poklepetali v tokratnem Vandraj intervjuju.
Večkrat se rada pošalim, da imamo Gorenjci ljubezen do narave in gora zapisano že v svojih genih. Ko sem bila mlajša, me je bilo treba večkrat “zvleči” v hribe, sedaj pa velikokrat slišim: “Ali ne bi raje malo doma počivala?” (smeh)
Zelo redko kaj lovim, ker potem običajno nič ne ujamem (smeh). Raje vse prepustim naključju in na lokaciji, na kateri se nahajam, glede na dane razmere fotografiram tisto, kar me takrat najbolj prevzame. Kadar grem v hribe, so to utrinki s poti: okoliški vrhovi, rože, drevesa, reke, jezera in pa seveda ljudje, ki so z mano. Veliko je odvisno tudi od mojega počutja in motivacije. Včasih preprosto raje uživam v trenutku in pustim fotoaparat v nahrbtniku.

Fotografijo obožujem že od malih nog. V osnovni šoli sem celo potihem upala, da bo to nekoč moj poklic, pa me je odneslo čisto v druge vode. Pri fotografiji me navdušuje predvsem to, da včasih lahko pove, kar besede ne morejo. Je način opazovanja, zaznavanja in izražanja. Popelje nas v trenutek iz preteklosti, ki smo ga z njo ujeli in obudi naše takratne občutke. V prihodnje si ponovno želim več fotografirati z analognim fotoaparatom, saj so nas digitalni fotoaparati kar malo “razvadili”, ker dajejo praktično neomejene možnosti glede števila fotografij. Takoj lahko preveriš, kakšno fotografijo si naredil in če nisi zadovoljen, lahko narediš novo. Pri filmu tega ni. Poleg tega pogrešam tisto pričakovanje, ki te prevzame, ko film neseš v razvijanje in potem nekaj časa čakaš, da končno vidiš svoje izdelke.
Ideja se je porodila pred dobrim letom na eni izmed skupnih tur s prijatelji. Če se prav spomnim, smo po prvem jesenskem sneženju še pred sončnim vzhodom “gazili” proti Kompoteli v Kamniško-Savinjskih Alpah in uživali v dejstvu, da smo lahko sami in v miru, obkroženi z belimi vrhovi, pozdravili nov dan.

Vse, kar se nahaja levo in desno na relaciji jezero Jasna – prelaz Vršič. Verjemite, gre za več kot samo tri destinacije (smeh).
Definitivno si ponovno želim obiskati Nepal, zelo visoko na seznamu želja so še Islandija, Aljaska, Peru, Bolivija, Čile in Pakistan.
O tem nikoli nisem preveč razmišljala. Instagram profil imam že od leta 2012. Sprva se je na njem znašlo marsikaj, nato pa je vse bolj začela prevladovati gorska tematika. Mogoče je razlog ravno v tem, da je bil moj profil v času, ko Instagram v Sloveniji še ni bil tako popularen, eden prvih s tako vsebino. K njegovi prepoznavnosti zagotovo pripomore tudi kvaliteta fotografij in seveda motivi na njih. In verjetno dejstvo, da se ne jemljem preveč resno.
Foto: arhiv Andreje Jakopič
Lana je 24-letna skoraj diplomantka mednarodnih odnosov, ki se vsako leto odpravi na vsaj eno malce daljše backpackersko potovanje in skoraj vsak mesec na kakšno manjše. Obiskala je že šest kontinentov, v zbirki pa ji manjka samo še Antarktika. Potapljačica, ki obožuje morje, stoji tudi za instagram profilom @butfirstpicture, ki je namenjen še eni od njenih strasti – hrani. Med drugim je tudi someljejka in jahačica, tekoče govori štiri jezike, pokrite pa ima tudi osnove ruščine in kitajščine – te je pridobila na poletni šoli v Šanghaju, en semester pa je študirala tudi na Sehir University v Istanbulu. O njeni avstralski dogodivščini sva klepetali v spodnjem intervjuju.

Verjamem, da so (zgodnja) dvajseta leta zato, da se naučimo biti sami s seboj, si vzamemo čas za nas same in se postavimo na svoje noge. Gap year sem si prvič vzela po srednji šoli, ker se nisem mogla odločiti, kaj naj študiram, zato sem odšla v majhno mesto na jugu Francije in par mesecev delala kot Au pair pri družini z dvema otrokoma.
Po vrnitvi nazaj in štirih letih fakultete se mi je zdelo, da si zaslužim leto odklopa, da spet premislim, v katero smer želim zapeljati svoje življenje in stopim iz svoje cone udobja. To mi je predstavljala Avstralija, ki sem jo izbrala za svoj novi dom za naslednje leto ali dve. V Avstraliji sem zdaj že slabe štiri mesece in kot velik dosežek štejem dejstvo, da tudi po telefonu razumem, kaj mi želi nekdo z avstralskim naglasom povedati (smeh).

To vprašanje dobim največkrat, a nanj še vedno ne znam popolnoma odgovoriti. Ko sem se odločila, da si bom vzela gap year, sem se najprej pozanimala o mojih možnostih. Slovenci imamo na izbiro Kanado, Ameriko, Novo Zelandijo in pa Avstralijo. Kanada me nikoli ni preveč zanimala, pa še raje imam poletje kot mrzlo zimo. Amerika je na voljo samo za par mesecev čez poletje, tako da je bila logistično neizvedljiva in tako sta mi ostali Nova Zelandija ter Avstralija. Za slednjo sem se odločila, ker bolj zagotovo dobiš vizo – za Novo Zelandijo jo dobi le najhitrejših 100, za Avstralijo pa jo imaš zagotovljeno, če izpolniš vse pogoje. No, pa še večino časa imajo poletje, kar je tudi dober razlog.

Za pridobitev work and holiday vize za Avstralijo moraš za začetek imeti močno željo in potrpljenje, no, pa nekaj prihrankov. Šalo na stran, osnovne stvari, ki jih od kandidata zahtevajo so: potrdilo o nekaznovanosti, toefl oz. ilts certifikat o znanju angleščine, moraš biti mlajši od 30 let, imeti končana vsaj dva letnika študija in imeti na računu dovolj denarja – približno 3300 evrov.
Take vrste viza ti omogoča delo v Avstraliji, prav tako kot vsakemu državljanu Avstralije, hkrati pa lahko prosto potuješ v in iz države kolikrat želiš.

Jaz sem se na iskanje službe dobro pripravila že pred prihodom, ker sem po naravi “ziheraš“. Prejšne delodajalce sem prosila za recommendation letters – priporočila in spisala dober življenjepis. Pomaga, če imaš vsaj nekaj delovnih izkušenj. Več različnih področij, boljše je. Največ dela se najde v gostinstvu, kar ni ravno moje področje, zato sem se morala še dodatno potruditi.

Ko sem pristala, sem se prve par dni ukvarjala z jet legom, potem pa akcija! Naprintala sem približno 50 življenjepisov in se odpravila po najdaljši nakupovalni ulici v Melbournu – Collins street. Stisnila sem roko približno tridesetim managerjem in delila resumeje kot za stavo. Iskala sem službo kot modna stilistka, saj je bila to moja služba med študijem – bila sem modna stilistka za Hugo Boss, oziroma kot prodajalka v kakšni luštni trgovinici, kot je bila Smile concept store, kjer sem delala preden sem se preselila v Avstralijo. Ob večerih pa sem se za različna dela prijavljala tudi preko spletne strani seek.com.au, kjer delodajalci redno objavljajo različna prosta delovna mesta.

Priznam, da sem potihem pričakovala, da me bodo začeli vabiti na razgovore takoj naslednje dni, a se to ni zgodilo. Po enem tednu, ko me še vedno ni nihče poklical na razgovor, sem se sprehajala po nakupovalnem centru in opazila obvestilo na vratih trgovine Scotch and Soda, da iščejo casuals – podobno kot naše študentsko delo, samozavestno in nasmejano sem zakorala notri in jim izročila svoj življenjepis. Z managerko sva na kratko poklepetali in povabila me je na razgovor. Razgovor sem imela naslednji dan ob 12h, službo pa sem uradno dobila ob šestih popoldan istega dne. Tako sedaj opravljam delo modne stilistke za nizozemsko znamko Scotch and Soda. Priznam, imela sem kar srečo, saj sem službo dobila v štirinajstih dneh po prihodu.

Po mojem mnenju se je predvsem težko pripraviti na nekaj, če ne veš, kaj te tam čaka. Nikoli prej nisem bila v Avstraliji, niti tam zares nisem nikogar poznala. Sama sem imela kar “frko” na letalu, ko sem razmišljala, v kaj se pravzaprav spuščam in ob misli na to, kaj me čaka in kako bom uspela vse to urediti, me je grabila panika. Izziv je defitivno iskanje službe, predvsem, če nikogar ne poznaš. S stanovanjem je šlo veliko lažje. Ko enkrat urediš nujne zadeve za preživetje pa naletiš na nov izziv – iskanje družbe.

Po resnici povedano, mi je bilo lažje najti službo ter stanovanje, kot prave (avstralske) prijatelje. Postala sem zelo dobra prijateljica s punco iz Slovenije, ki je tako kot jaz tukaj na w&h vizi in sva se spoznali tu. Drugače pa se mi osebno zdijo Avstralci površinsko zelo prijazni, niso pa preveč odprti za sklepanje tesnejših prijateljstev. Mogoče je prav to tisto, kar mi sedaj predstavlja največji izziv, ustvariti si nov socialni krog.

Jaz se predvsem rada izogibam terminu “iskanja sebe”, ker se mi zdi, da se ne iščemo, ampak se ustvarjamo skozi vse izkušnje, potovanja in ljudi, ki pridejo v naše življenje. Drugače pa se definitivno strinjam. Ko greš prvič nekam sam in vidiš, da si zmožen urediti prav vse sam, se počutiš kot da si na vrhu sveta. Pa tudi zavedanje, da se počutiš udobno v družbi samega sebe, se mi zdi zlata vredno.

Melbourne je mesto različnih kultur, glasbe in umetnosti. Avstralci so zelo pikolovski glede kave, zato boste na vsakem koraku našli le najboljšo in to v vseh možnih različicah. Pa seveda brunchi, skoraj da vsak lokal jih ponuja in so odlični. Priporočam kulinarični sprehod čez predel mesta imenovan Fitzroy, natančneje Brunswick street, kjer ne manjka hipstersko obarvanih lokalov s prijetnim ambientom in odlično hrano. Imena vseh mojih najljubših restavracij pa najdete na mojem instagram profilu @butfirstpicture.

Drugače pa je Melbourne mesto, polno parkov in zelenih kotičkov, ki so odlični za popoldanske piknike s prijatelji. Ljubiteljem kulture priporočam obisk National Gallery in Centre For Moving Image, če pa vas zanima kaj več o zgodovini in migracijah ljudi v Avstralijo, pa obvezno dodajte na seznam Immigration museum. Moj najljubši kotiček za branje je v State Library, film pa si najraje pogledam v eni najstarejših kino dvoran – The sun theater.

Mogoče mi gre najbolj na živce to, da plaža ni tako blizu, da bi se lahko do nje kar sprehodila. Prave težave, kajne (smeh). No, pa mogoče vreme, ker resnično drži rek, da v Melbournu v enem dnevu doživiš vse štiri letne čase in moram vsako jutro v nahrbtnik spakirati dežnik, sončno kremo in jopico.

Najbolj všeč mi je zagotovo življenjski standard. Zelo lahko je prakticirati zdrav življenski slog, kajti na vsakem koraku imajo joga/pilates studije, ogromno zdrave hrane, hkrati pa v trgovini najdeš vso zelenjavo že narezano in pripravljeno za kuhanje, kar zelo olajša pripravo.

Tako je. Ker kar veliko delam, približno 40 ur na teden, sem si želela en teden odklopa in Bali je bila odlična izbira. Ker sem na Baliju že bila, sem vedela, kam se želim vrniti, zato sem prve par dni rezervirala hotel v Ubudu, zadnje dni pa bom izkoristila za raziskovanje južnega dela otoka.

O pisanju bloga sem razmišljala zelo dolgo, preden sem to idejo dejansko realizirala. Prvo blog objavo sem pravzaprav napisala na letu iz Singapurja v Melbourne, ko se me je že lotevala panika in sem se hotela zamotiti. Na mojem blogu boste lahko brali o mojih potovanjih, načrtovanju selitve v Avstralijo, mojih dogodivščinah tam in pa najljubših lokalih in restavracijah po svetu. Po zadnji objavi na blogu, ki je doživela kar velik odziv, so me prijatelji začeli spodbujati, naj večkrat pišem o svojih občutkih in razmišljanjih, tako, da najverjetne boste v prihodnje brali tudi o teh. Pa mogoče bo komu prišel prav, če rabi še zadnjo brco v rit, preden se odloči odseliti na drugi konec sveta.


Foto: arhiv Lane Mazzini
Tin Vodopivec je eden prepoznavnejših slovenskih komikov, ki mu je pred kratkim uspelo izvesti projekt, ki se sicer sliši kot misija: nemogoče. V pičlih sedmih dneh je obkrožil sedem držav, nastopil prav v vsaki, program pa vsak večer priredil tako, da ga je izvajal v lokalnem jeziku.
Kako so nastali kapucarji Let’s Doodle, kaj je njihova posebnost in zakaj se njihova ustanovitelja Nina in Nejc s Portugalske po dveh letih in pol vračata v Slovenijo? Preverite v spodnjem intervjuju, še prej pa smo zbrali nekaj uporabnih informacij o mestu, ki ga mlada Slovenca zapuščata, potem ko sta dodobra raziskala vse njegove imenitne kotičke. Preberi več
Maja Smajilović je gospodična, ki prihaja iz Velenja, a jo je življenje odneslo čez lužo. V Los Angelesu je končala študij igre na The American Academy of Dramatic Arts, z Vandraj pa je poklepetala o mestnih kotičkih, grajenju kariere v Hollywoodu, pasteh in radostih filmske idustrije, razvratnih hollywoodskih zabavah in še čem … Preberi več