Ideja za izlet: Napoleonova pot, Trst in grad Miramar

Trst velja za priljubljeno izletniško točko med Slovenci, ki se tja pogosto odpravijo zgolj po vonj morja in zato, da spijejo kavo ali aperol spritz na enem od slikovitih mestnih trgov. Imamo nekaj idej, kako tak izlet razširiti dlje od slovitega trga Piazza Unità d’Italia. Še prej pa – Napoleonova pot!

Napoleonova pot: sprehajališče z imenitnim razgledom

Panoramska Napoleonova pot, Strada Napoleonica, oziroma Vincentinska cesta (Strada Vicentina) je priljubljeno sprehajališče Tržačanov, ki na dobrih treh kilometrih odpira pogled na Tržaški zaliv. Od tod se vidi tudi na znameniti grad Miramar (do katerega pridemo malo kasneje) in beli vršaci v ozadju. Pot je makadamska in nezahtevna, lahko pa jo začnete na obeh koncih – v Opčinah ali Proseku. Ob poti pri Proseku je tudi priljubljena točka plezalcev, ki svoje spretnosti preverjajo v visoki steni z enim lepših razgledov.

Napoleonova pot odpira pogled na Tržaški zaliv, je makadamska in nezahtevna.

Najlažje jo boste našli tako, da parkirate na velikem parkirišču v Opčinah, na levi strani zadnjega krožišča (iz smeri mejnega prehoda Fernetiči proti Trstu), kakšnih 400 metrov pred obeliskom. Če se je boste lotili iz druge strani, lahko avto pustite na velikem parkirišču tik pred vasjo Prosek.

Lahko se vrnete po isti poti ali naredite podaljšano krožno pot, ki pa je zaradi vzponov bolj razgibana. Vzpnete se lahko na razgledišče Vedetto Italia, mimo svetišča na Vejni (Monte Grisa ali Griža) in se po prijetni stezi CAI spustite nazaj do obeliska. V primeru krožne poti lahko parkirate tudi na primer pri svetišču na Vejni. Lahko pa podaljšate tudi na pot Sentiero Natura, ki vodi vse do čudovitega gradu Miramar, a tudi tu vas čaka veliko stopnic. Več možnosti poti vam kažejo tudi informativne table ob poti, oziroma si jo vnaprej lahko ogledate TU.

Grad Miramar, ki ga vidimo med sprehodom po Napolonovi poti

Openski tramvaj: retro prevozno sredstvo, ki je tudi tržaška turistična znamenitost

Ko prehodite Napolonovo pot, si lahko izlet podaljšate s skokom v Trst. Ena od zabavnih možnosti prevoza iz Opčin v center Trsta je bil že od leta 1902 Openski tramvaj, ki je imel eno od postaj prav tu, blizu obeliska. Žal so ga po nesreči leta 2016 ustavili in trenutno še ne obratuje, se pa kot kaže končno le nekaj premika v to smer. Tramvaj se sicer na svoji petkilometrski poti spusti za 340 metrov, tako da na najstrmejših delih proge deluje kot žična vzpenjača. Svoj čas je tramvaj veljal za prevozno sredstvo premožnejših meščanov, kot edinstven primerek tovrstnega prevoznega sredstva pa še danes velja za turistično znamenitost.

Trst: na aperitivo, čez Kanal, na Veliki trg in mestni grič

Če boste izlet od Napoleonove poti po Trstu podaljšali do gradu Miramar, priporočamo, da greste v Trst kar z avtom. Čeprav smo v Trst še pred leti hodili po nakupih, danes tja ne gremo več nujno s tem namenom. A v stari stavbi pristaniške uprave je slavna Mirella, med Slovenci izjemno priljubljena trgovina z ugodnimi oblačili in obutvijo, ki je izkušnja sama zase. Sistem plačevanja je nekaj drugega od tega, kar smo vajeni. Vreče z izbranimi oblačili namreč kar sproti oddajate na pult, kjer dobite svoj listek, z njim pa nato plačate Mirelli Zamarin osebno. Gospa je namreč ikona tega nizkocenovnega modnega kotička, ki je na prvi pogled videti vse drugo kot bleščeča nakupovalna središča. Kljub temu pa, glede na nepopisno gnečo, ki vlada v trgovini, posel teče. A vrnimo se k bolj zgodovinskim znamenitostim …

Za uvod: Veliki kanal, Ponterosso in mogočne cerkve

Na koncu Velikega kanala je trg Sant’Antonio Nuovo s cerkvijo iz leta 1825, ob kanalu pa stoji tudi pravoslavna cerkev svetega Spiridona.

Le streljaj od tam leži Veliki kanal (Canal Grande), ki je bil leta 1700 zgrajen tako, da so ladje lahko tovor raztovarjale v mestu. Tisti, ki ste tu nakupovali v času Jugoslavije, ta del Trsta najbolj poznate po Ponterossu, trgu, ki je ime dobil po (nekoč rdečem) mostu. Na Kanalu so bili nekoč trije dvižni mostovi, po predpisih pobarvani rdeče. Danes so mostovi betonski, v kanal pa lahko zapeljejo le še manjši čolni. Tudi tržnice za ugodne nakupe blaga v takem obsegu ni več. Na nekdanjem rdečem mostu boste opazili tudi kip irskega pisatelja Jamesa Joycea, ki je v Trst prišel leta 1904. Nekaj časa je pisal za italijanski časopis Il Piccolo in tu začel pisati svoj najbolj znani roman Ulikses.

Je že čas za kavo in posladek? Le nekaj korakov stran najdete Pasticcerio La Bomboniera, kjer se je čas že pred stoletji ustavil. Priporočamo rogljič s pistacijevim polnilom in kapučino. Blizu je tudi Narodni dom, ki ga je zasnoval arhitekt Maks Fabiani.

Kapučino in rogljič s pistacijo v Pasticcerii La Bomboniera.

Nato pa po mreži slikovitih uličic nadaljujemo v srce mesta, kjer se pogosto “zatakne” večina izletnikov – proti Velikemu trgu. Na poti prečkamo Trg borze, kjer stoji krasen primer neoklasisistične arhitekture. Na pročelju Stare borze iz začetka 19. stoletja se dvigajo štirje mogočni stebri v dorskem slogu.

Srce mesta Trst: Piazza Unità d’Italia ali Veliki trg

Še nekaj korakov stran se končno odpre Trg italijanske enotnosti – Piazza Unità d’Italia (tudi Veliki trg). Veljal naj bi za največji mestni trg s pogledom na morje v Evropi. Na trgu najdete številne imenitne palače. Tista, ki v celoti gleda na morje, je Občinska palača. Na njej stoji stolp z uro in zvonom, na kateri bijeta Mihec in Jakec. Pred njo je Mazzolenijeva fontana štirih (takrat poznanih) celin z njihovimi najbolj značilnimi živalmi. Piramido sestavljajo kraški kamni, iz katerih teče voda. Prvotno so jo postavili 1751 kot zaključek mestnega vodovoda, ki ga je na podlagi rimske kanalizacije dala zgraditi Marija Terezija.

Na Velikem trgu (Piazza Unità) je Občinska palača s stolpom z uro in zvonom, na kateri bijeta Mihec in Jakec, pred njo pa Mazzolenijeva fontana.

Na eni strani trga so tudi palače Pitteri, Vanoli in Lloyd, na drugi pa Modello, Stratti in vladna palača. Eden najbolj fotogeničnih lokalov trga, kjer se tudi Slovenci radi ustavijo na aperitivu – aperol spritzu s prigrizki – je Caffè degli Specchi. V tržaškem pristanišču se pogosto priveže tudi kakšna mogočna križarka, ki jo lahko vidite precej od blizu.

Od rimskega amfieteatra do gradu z razgledom na Trst

.

Le 500 metrov sprehoda od Velikega trga najdete rimski amfiteater – Teatro Romano.

Zanimiva znamenitost sredi mesta so tudi ostanki rimskega amfiteatra (Teatro Romano) iz 1. stoletja našega štetja. Od Velikega trga je oddaljen le 500 metrov sprehoda. Od tod pa priporočamo, da se povzpnete še na Grad svetega Justa (Castello di san Giusto). Na griču vas pričakajo katerala, grad, muzej in krasen razgled na mesto. Z griča se nato spustite po drugi poti, na koncu parka pri obelisku, ki so ga leta 1938 postavili ob Mussolinijevem obisku. Dolgo stopnišče Scala dei Giganti se spusti do trga Goldoni. V bližini je tudi pokrita tržnica in ob njej pekarnica Charlotte, kjer imate še eno možnost za rogljič s pistacijevim polnilom.

Mogočno stopnišče Scala dei Giganti, ki iz trga Goldoni vodi na Grad sv. Justa.

Kam na pico? Če ste že na tem delu mesta, se sprehodite še do Viale Venti Settembre, z drevoredom ohlajene ulice, kjer je kup kavarn in trgovinic. Na tem koncu imajo odlično napolitansko pico v L’ Antica Pizzeria da Michele in San Genna’. Če boste ostali nekje ob morju, pa lahko preiskusite Assaje, picerijo, ki je sodeč po Instagramu očitno precej priljubljena med slovenskimi izletniki. Poleg dobrih pic je njihova uspešnica tudi tiramisu, ki ga postrežejo kar v kafetieri. Ljubitelji mesnin pa ste zagotovo že slišali za Buffet da Pepi. Vsekakor zaupajte svojemu nosu in poiščite kaj po svojem okusu, izbire je veliko.

Pica in aperol spritz v Assaje

Če bi nekaj italijanskih dobrot radi odnesli tudi domov, skočite še ob pristanišče, v pokrito tržnico italijanskih dobrot Eataly. Izbira je pestra, cene nekoliko višje. Za cenejše dobrote pa zavijte kar v kakšnega od njihovih supermarketov – na poti domov imate v Opčinah tik pred mejo na primer Conad.

Do belega gradu Miramar in skozi njegove krasne vrtove

Od mestnega jedra Trsta do gradu Miramar vas loči le slabih 15 minut vožnje. Parkirna mesta so ob morju, ob cesti, ki vodi do gradu, pa tudi tik ob njem, od vaše sreče in gneče tisti dan je odvisno, kako blizu ga boste našli.

Grad Miramar – v prevodu pomeni pogled na morje

Castello di Miramare (v prevodu: pogled na morje) je osupljiv bel grad, ki počiva na pečini nad morjem. Je mešanica gotskih, srednjeveških in renesančnih elementov. Zase in svojo ženo Šarloto Belgijsko ga je dal zgraditi princ Ferdinand Maksimilijan Habsburški. V pritličju si lahko ogledate njune zasebne prostore, še bolj zanimiva pa je zunanjost. Poleg mogočnih stopnišč ob zalivu ima namreč krasne vrtove z redkimi eksotičnimi rastlinami, ki jih je Ferdinand Maksimilijan prinesel s svojih potovanj. Vsekakor se sprehodite tudi po njih!

Tako, to je le nekaj idej, kaj vse lahko počnete na tem delu Italije, le streljaj od slovenske meje. Vse zgoraj omenjeno je za en sam dan morda preveč ambiciozen načrt, zato izluščite zase najzanimivejše ali pa izlet razdelite na več dni. Ti kraji vsekakor skrivajo še kup znamenitosti in okusov, ki so vredni pozornosti in jih tokrat nismo uspeli omeniti, a navdiha vam ne bo zmanjkalo.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Slikovit enodnevni izlet v Italijo: Čedad, Videm in Palmanova

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih nastanitvenih ponudb!

Top 10 organiziranih adventnih izletov, ki jih ne zamudite v veselem decembru

Kakšen je recept za popoln adventni izlet? Vonj po praženih mandljih in kuhanem vinu, praznična okrasitev in lučke ob spremljavi božičnih pesmi ter dobri družbi. Pa mrzel nos in vroča lica ter če je le mogoče – organiziran prevoz ali celo nočitev v novem kraju, kjer niste prav vsak dan! Imamo 10 idej in ponudb, ki jih ne smete zamuditi (klik)!

Slovenci imamo z odlično geografsko lego to srečo, da nam za popoln adventni izlet ni treba potovati prav daleč. Kup imenitnih prazničnih sejmov imamo sicer tudi v naših krajih, če pa za praznični december radi pobegnete čez mejo in spoznate utrip kakšnega novega mesta, berite naprej!

#1 Trst

Trst je med Slovenci izjemno priljubljeno mesto za kratek izlet. Po nakupih, na kapučino, aperol spritz ali kar tako, na sprehod med mogočnimi stavbami. Tokrat se tja podajamo v veselem decembru, ko mesto zaživi v prav posebnih odtenkih!

Najprej si ogledate imeniten grad Miramare, ki ga je svoji ženi princesi Charlotte zgradil nadvojvoda Maximilijan Habsburški. Stoji na pečini nad morjem in je spremenjen v zanimiv muzej. Nato se zapeljete v Trst, mesto, ki je bilo nekoč glavno pristanišče avstro-ogrskega cesarstva. Njegovi najpomembnejši spomeniki se zato nanašajo prav na to zlato obdobje. Nato se podate na raziskovanje znamenitosti v središču mesta, kjer boste lahko doživeli praznični utrip. Lahko nakupite darilca, poskusite raznovrstne slaščice in ostale italijanske dobrote, prisluhnete uličnemu koncertu in se sprehodite po praznično okrašenih ulicah tik ob morju.

Kupon za organiziran izlet v predbožični Trst najdete TUKAJ, za Miklavžev sejem, ki bo 2. decembra, pa TUKAJ. 

#2 Zagreb

Advent v Zagrebu se je več let zapored okitil z naslovom najlepšega božičnega sejma v Evropi in to povsem upravičeno, res je čudovit! Vožnja proti prestolnici sosednje Hrvaške za Slovence ni pretiran zalogaj, vsekakor pa je mesto vredno obiska, sploh konec leta, ko se ovije v čarobne barve.

Kako torej preživeti dan v božično obarvanem Zagrebu? Po prihodu si najprej ogledate nekaj najpomembnejših znamenitosti mesta. Cerkev sv. Marka, katedralo, Donji in Gornji grad z vzpenjačo, čarobno okrašen trg Bana Jelačiča, Sabor, Banske dvore in Kamnita vrata. Nato pa se izgubite v božično okrašenem mestu in njegovih trgih. Tu se lahko posladkate s tradicionalnimi medenjaki v obliki srca, popijete nekaj toplega in dišečega, nakupite darilca ali obujete drsalke in se zavrtite na mestnem drsališču.

Na advent v Zagrebu z organiziranim prevozom? Ponudbo najdete TUKAJ.

Ne veste, kje bi preživeli novo leto? Če vam diši Zagreb, ponudbo za novoletni izlet najdete TUKAJ.

#3 Rim in Vatikan

Po prihodu v italijansko prestolnico kar za uvod skočite v znamenito papeško državo Vatikan. Tu si ogledate trg sv. Petra, ki ga v adventnem času krasi veličastno božično drevo. Nato stopite v baziliko sv. Petra in zagledate Michelangelov kip Pietà ter druge mojstrovine italijanskih umetnikov. Lahko se celo povzpnete na kupolo cerkve, od koder je krasen razgled na Vatikan z vrtovi ter na panoramo Rima.

Pot nato nadaljujete z ogledi kulturnozgodovinskih znamenitosti Večnega mesta, se sprehodite mimo Angelskega gradu in si malo več časa vzamete na trgu Navona z vodnjakom Štirih rek. Tu najdete najlepši božični sejem v Rimu, se sprehodite med pisanimi stojnicami, občudujete praznično okrašene fontane enega najlepših evropskih trgov, prisluhnete glasbi pouličnih muzikantov, nakupite darila in se okrepčate z dobrotami. Nato se sprehodite še do Panteona, ki slovi po največji prosto stoječi kupoli na svetu ter dalje do najbolj romantičnega vodnjaka Trevi. Ne pozabite vanj vreči kovanca za srečo, nato pa se zavijte v dišeče hotelske rjuhe, saj vas čaka nov dan!

Po zajtrku na drugi rimski dan skočite do mogočnega Koloseja, na razgledni grič Kapitol, od koder je najlepši možen pogled na Forum Romanum, politično, versko in komercialno središče starega Rima, pa tudi cesarske forume Trajana, Avgusta in Cezarja. Sprehodite se še do Španskega trga in znamenitih Španskih stopnic s cerkvijo Trinita dei Monti. Po večerji še malo pohajkujte po okrašenem mestu, nato pa si spet spočijte telo, saj je pred vami še tretji dan!

Štiridnevni organiziran izlet v predbožični Rim in Vatikan najdete TUKAJ.

Zjutraj vzemite čas za ogled katakomb, starokrščanskih podzemnih grobišč. Skočite še do znamenitosti v modernem delu Rima, nato pa se v smeri doma ustavite še v kraju Orvieto. Z vzpenjačo se povzpnete do visoko ležečega in slikovitega srednjeveškega mesteca, znanega po stolnici z znamenitim renesančnim pročeljem in po belem vinu. Sploh lahko bolje zaključite izlet?

#4 Gradec

Nakup božičnih daril, čudoviti razgledi na mestno središče, ogled ledenih jaslic in občudovanje praznične okrasitve … Doživite predbožični Gradec! Izlet začnete v  nakupovalnem centru Shopping City Seiersberg, kjer nakupite vsa božična darila in se izognete brezglavim nakupom v zadnjem trenutku. Po nakupovalnem postanku pa končno skočite do mestnega jedra, kjer se sprehodite preko otoka na Muri pod grajski hrib.

Na grajski grič se lahko (z doplačilom) povzpnete tudi z vzpenjačo, kjer vas na vrhu čaka znameniti graški stolp z uro. Z griča je čudovit razgled na mestno središče, ki je bilo zaradi svoje arhitekture uvrščeno na Unescovo listo svetovne dediščine.

Organiziran izlet v predbožični Gradec najdete TUKAJ.

Nato se sprehodite po mestnem trgu, mimo mestne hiše, najstarejše pekarne v Gradcu, dvorca Habsburžanov do deželnega dvorca, kjer si ogledate zanimive ledene jaslice. Nato pa se podate po praznično okrašenem mestu, na kuhano vino ali vročo čokolado in dan zaključite z rdečimi lici in nasmeškom na ustih.

#5 Beljak, Celovec in Vrbsko jezero 

Kako je videti adventna pravljica na Koroškem? Prvi postanek naredite v Beljaku, v srcu Koroške. Ogledate si znamenitosti mesta ob reki Dravi in se sprehodite po starem mestnem jedru, mimo župnijske cerkve Sv. Jakoba do Glavnega trga, kjer vas čaka tradicionalni božični sejem. Pot nato nadaljujete proti Celovcu in izkoristite postanek ob Vrbskem jezeru v kraju Vrba. Tu spijete kavo in občudujete ogromen, z mnogimi lučkami razsvetljen plavajoči adventni venec. V Celovcu si nato ogledate staro mestno jedro in Knežji kamen, simbol slovenske državnosti. Nato pa je spet čas za razkošen božični sejem, nakupe daril, kuhano vino in prepuščanje prazničnemu vzdušju.

Organizirana adventna pravljica na Koroškem vas čaka! Več o ponudbi TUKAJ.

#6 Dunaj 

Dunaj je že od nekdaj navduševal številne skladatelje, pisatelje in pesnike. Še danes je mesto, ki v sebi skriva najboljše in najelitnejše glasbene akademije in izpolnjuje sanje marsikaterega umetnika. Vsekakor si morate vzeti čas za ogled palače Schönbrunn, veličastne letne rezidence Habsburžanov, kjer je tudi manjši vsakoletni tradicionalni božični sejem. Načudite se lepotam v Muzeju lepih umetnosti, obiščite Mozartovo hišo in Hišo glasbe, pa tudi Dunajsko filharmonijo in katedralo Svetega Štefana. Tu najdete tudi razkošno palačo Belvedere in eksotične zunanje parke ter rastlinjake Botaničnega vrta. Dunaj pa skriva tudi številne arhitekturne bisere – cerkev svetega Karla (Karlshirche), svetovno znano mestno hišo ter parlament avstrijske vlade …

Organiziran izlet na predbožični Dunaj najdete TUKAJ.

Če pa bi radi na dunajskih ulicah vstopili v leto 2024, novoletno ponudbo najdete TUKAJ.

#7 Salzburg 

Prestolnico Solnograške in Mozartovo mesto boste v predbožičnem času doživeli v prav posebnem vzdušju. Sprehodite se po okrašenem in slikovitem starem mestnem jedru, ki ga zaznamujejo dvorci in palače, potepanje pa zaključite na stojnicah božičnega sejma.

Med sprehodom po starem mestnem jedru spoznate Rotovž, Mozartovo rojstno hišo in se sprehodite mimo Festivalne dvorane, kolegijske cerkve, benediktinske opatije ter Kapiteljskega trga s stolnico. Z dvigalom se lahko povzpnete tudi na grajsko utrdbo, od koder je čudovit razgled na mesto in okolico. Na adventnih stojnicah pravljično okrašenega mesta se obvezno posladkajte z Mozartovo kroglico in se pogrejte s kuhanim vinom in vročo čokolado. Priporočamo tudi ogled razgledne trdnjave Festung, od koder je v lepem vremenu čudovit pogled na mesto, Mozartovo rojstno hišo in Hišo narave.

Če vas mika adventni Salzburg, lahko odlično ponudbo za organiziran izlet najdete TUKAJ.

#8 Budimpešta

Praznična Budimpešta se tudi letos lahko pohvali z uvrstitvijo na sam vrh najlepših adventnih sejmov v Evropi! Na spletni strani European Best Destinations so tudi tokrat sestavili seznam najlepših božičnih sejmov in na prvem mestu je (spet!) prav Budimpešta! Letos se bo uradno ovila v praznične barve že 24. novembra, pisane lučke pa bodo gorele vse do 31. decembra 2023.

Že veste, kje boste silvestrovali? Kaj pa, če bi v novo leto vstopili v Budimpešti? Potem ko prečkate slovensko-madžarsko mejo, se najprej zapeljete ob južni obali Blatnega jezera, mimo znanega letovišča Siofok in naprej do Budimpešte. Po prihodu v madžarsko prestolnico najprej naredite krožni ogled mesta ter vzpon na Gerhardov hrib, ki se dviga nad grajskim kompleksom. Na vrhu hriba stoji Spomenik svobodi, ki je eden od pomembnih simbolov mesta, poleg pa sta trdnjava iz 19. stol. in Citadela, od koder je čudovit pogled na mesto. Nato se spustite v Pešto in si ogledate nekaj mestnih znamenitosti: Trg herojev z osrednjim 36 metrov visokim stebrom s kipom nadangela Gabrijela, Državno opero, ki sodi med najlepše v Evropi, mogočno neogotsko zgradbo Parlamenta ter baziliko sv. Štefana, Matijevo cerkev in še kaj … Po ogledih pa se pridružite novoletnemu praznovanju na mestnih trgih, kjer z veselo množico skočite v leto 2024.

Novo leto 2024 v Budimpešti lahko z organiziranim prevozom dočakate TUKAJ.

Če bi se tja odpravili že za advent, pa si preberite TO.

#9 Milano 

Milano, mesto mode in nogometa je prestolnica Lombardije, kjer si bogata preteklost in vznemirljiva sedanjost podajata roki. Mesto je tudi finančna in gospodarska prestolnica severne Italije. V adventnem času pa se ovije v prav posebne barve!

Ogled pričnete na veličastnem trgu Piazza Duomo z istoimensko stolnico, ki je največja gotska mojstrovina v Italiji in tretja največja cerkev v Evropi. Po ogledu se sprehodite pod arkadami galerije Vittorio Emanuele, kjer se vrstijo najlepše modne trgovine. Tukaj boste našli svetovno znane blagovne znamke, ki so prava paša za oči. Nato skočite v eno pravih kavarn, saj brez kapučina v Milanu ne gre. Sprehodite se še do slovite milanske operne hiše – Teatro alla Scala. Nato pa se sprehodite med stojnicami božičnega sejma na trgu Piazza Duomo in uživate v dišečih dobrotah ter nakupih darilc za najbližje.

Organiziran izlet v čarobni predbožični Milano ujamete TUKAJ.

#10 Beograd

Beograd je mesto, ki mu ni para. Priporočamo, da si zanj vzamete čas in se ga dobro naužijete. Z ogledom »belega« mesta začnete na sotočju Save v Donavo, kjer vas pričaka trdnjava Kalemegdan. Sprehodite se po glavni beograjski promenadi – ulici Kneza Mihajla, kjer je veliko lepih trgovin, galerij in knjigarn. Poglejte še saborno cerkev (beograjska stolnica), »konak knjeginje Ljubice« in največjo pravoslavno cerkev sv. Save na Vračarju. Zapeljite se še mimo stadiona Crvene Zvezde Marakana, Dedinj, kjer so rezidence najpomembnejših beograjskih politikov, in Hiše cvetja s Titovim grobom. Po kratkem odmoru v hotelu priporočamo, da se odpravite še na večerjo ob starogradskih pesmih v boemskem delu Beograda, na Skadarliji.

Predlagamo tudi izlet na Avalo in ogled Meštrovićevega spomenika neznanemu junaku iz prve svetovne vojne. Povzpnete se lahko na obnovljen telekomunikacijski stolp. Ali pa ostanete v mestu in greste na sprehod po beograjski tržnici Zeleni Venac, se sprehodite po okrašenem mestu, skočite v kakšen muzej – na primer muzej Nikole Tesle ali pa se zapeljete po Savi in Donavi.

Kup idej za nastanitve v prazničnem Beogradu vas čaka TUKAJ.

NE SPREGLEJTE: Imamo 10 idej in ponudb za organizirane adventne izlete, ki jih ne smete zamuditi (klik)!

FOTO: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: TO so ene najbolj fotogeničnih term v Sloveniji 

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Predbožični sejmi pri naših sosedah, ki so več kot vredni obiska

V decembrskih dneh ni lepšega, kot za trenutek ustaviti čas in odpotovati v praznično dogajanje. Evropski predbožični sejmi so eni najlepših na svetu.

Zagreb

Čeprav Zagreb ni v skupini največjih evropskih prestolnic, vas bo december v Zagrebu prepričal v nasprotno. Imeli boste občutek, da ste v velikem in edinstvenem mestu. Zakaj? Adventni Zagreb se odvija na številnih lokacijah, kar obiskovalcem daje občutek, da celotno mesto živi samo za Advent. Okusite vroče miške z nutello, ogrejte se s kuhanim vinom in se sprehodite po starem mestu, okrašenem z več tisočimi lučkami. Zagreb je eden od razlogov, zakaj so predbožični sejmi v Evropi med najlepšimi na svetu.

Trst

Mesto je bilo nekoč glavno pristanišče avstro-ogrskega cesarstva, zato se njegovi najpomembnejši spomeniki nanašajo na to zlato obdobje. Občudovali jih boste lahko odete v praznične lučke. Praznični utrip ob morju vas bo prepričal s svojo očarljivostjo in okrasitvijo. Med sprehodom po okrašenih ulicah, boste lahko nakupili darila, popili cappuccino in poskusili raznovrstne slaščice in ostale italijanske dobrote.

Salzburg

Slikovito mestno jedro z dvorci in palačami ter starimi mestnimi hišami je idealno za romantičen sprehod z ogledovanjem božičnih izložb, ki oznanjajo prihajajoči božič. Salzburg ima v zimskem času vsako leto postavljeno tudi odprto drsališče, kjer se ob spremljavi božičnih pesmi zabavajo pari, družbe in cele družine. Posladkate se lahko na stojnicah z božičnimi dobrotami, obiščite pa tudi slavno slaščičarno Demel ter si privoščite tudi kakšen kos božanskih tort za domov.

Budimpešta

Praznična Budimpešta se lahko pohvali z uvrstitvijo na sam vrh najlepših adventnih sejmov v Evropi!

Opatija

V Opatiji lahko decembra ujamete božično pravljico, številne koncerte vrhunskih glasbenikov in bogato gastronomsko ponudbo. Vonj po sveže pečenih piškotih in miškah, cimetovih kolačkih, kuhanem vinu in dišečem čaju z rumom Opatijo iz poletne destinacije prelevi v sanjsko okrašeno Božičkovo deželo, ki jo obkrožajo adventne stojnice, ledeno gledališče, drsališče in hišice vilincev, kjer zaživi čarovnija. Advent v Opatiji so opazili tudi pri vplivni turistični organizaciji European Best Destinations, ki ga je v prazničnem času uvrstila med najlepša evropska mesta, poleg svetovnih mest, kot so London, Monte Carlo, Madrid, Nica in Praga.

Bi šli na adventni sejem z organizirano skupino in brez skrbi?
TUKAJ najdete odlične organizirane adventne izlete. 

 

Foto: Megabon, Unsplash

PREBERITE ŠE: Ideja za predbožično doživetje: Gasparijeve jaslice v naravni velikosti

Bi v katerem od teh mest ostali dlje časa?
TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ideja za izlet: Napoleonova pot in sladoled v pomladnem Trstu

Med številnimi spomladanskimi sprehodi, ki so primerni za družine, zaljubljence, ljubitelje narave in morskega zraka, je vsekakor pešpot Napoleonika ali Napoleonova pot. Izlet, ki ga lahko podaljšate s skokom v Trst.

Napoleonova pot

V prvi vrsti je Napoleonova pot sprehajališče Tržačanov in priljubljena točka plezalcev, ki poleg izzivov v steni, dobijo tudi čudovit pogled na morje. Sprehajalna pot je makadamska, nezahtevna in primerna za vsakogar. Je super priložnost za dnevni izlet, ki bo v znamenju mediteranskih vonjav in sladoleda, do katerega se lahko odpravite tudi s tramvajem.

shutterstock_376089499

Kako do tja in kaj vse boste na poti videli?

Ko se pripeljemo do Opčin, avto pustimo na enem izmed parkirnih mest. Peš se odpravimo po cesti v smeri Trsta in ko ne daleč stran zagledamo obelisk, vemo, da smo na izhodiščni točki Napoleonike. Da, obelisk v Italiji. Postavljen je bil 1839 kot spomin na odprtje ceste, ki jo je dal zgraditi avstrijski cesar Franc I. Ta je povezovala Trst z avstrijskim zaledjem, v smeri proti Ljubljani. Od tam uberemo pešpot, katero s strani obdajajo očarljivi primorski bori. Pot je panoramska, zavarovana pred burjo in ves čas razmigana. Ker je možnosti za tavanje po kraškem robu več, lahko te preučite na tablah, pri obelisku. Vsekakor je najprimernejša ta, ki se začne pri obelisku in se vzpne na razgledišče Vedetto Italia. Za tem vas popelje mimo cerkve na Griži in se po prijetni stezi CAI, potopljeni med kraško vegetacijo, spusti nazaj do obeliska.

Slabih deset kilometrov hoje vas bo spremljal razgled na Barkolo vse do Miramara z njegovim belim gradom. Poleg razgleda na celoten Trst, vam sprehod po kraškem robu, visoko nad morjem ponuja tudi čudovit razgled na del istrske obale ter Tržič. Napoleonika je zato spektakel v spektaklu, ki se ga splača uživati počasi.

V Trst kar s tramvajem

Izlet si lahko podaljšate s skokom v Trst. Najbolj priročno in najbolj doživeto se je iz Opčin v center Trsta podati s tramvajem. Postaja, kjer lahko skočite na to super retro prevozno sredstvo, je kar v neposredni bližini obeliska. Znameniti tramvaj povezuje Trst in Opčine že od daljnega leta 1902. Na svoji petkilometrski poti se spusti za 340 metrov, tako da na najstrmejših delih proge deluje kot žična vzpenjača. Svoj čas je tramvaj veljal za prevozno sredstvo premožnejših meščanov. Med domačini je še ved­no izjemno priljubljen, je pa tudi tržaška turistična znamenitost.

Med vožnjo na lesenih klopeh lahko opazujemo pot tračnic, ki se vijejo med hišami in z drevesi poraščenim hribom. Spuščamo se mimo mogočnih, s plezalkami obraslih vil. Pod nami se odpirajo pogledi na morje streh, tržaški zaliv, jadrnice, žerjave, galebe.

Kam na najboljši sladoled v Trstu?

Ko prispete v center Trsta, ste le streljaj  stran od najboljšega sladoleda v mestu. Lov za odlično, če ne za najboljšo kepico sladoleda daleč na okrog, boste dobili v slaščičarni Grom (Gelateria Grom, Ulica/Vila San Nicolo 18). Posebnost Gromovega sladoleda je, da bo na vas vsekakor naredil vtis, saj okusa ne bo tako zlahka pozabiti. Pregrešna mlečna masa različnih okusov je narejena iz ekoloških sestavin.

Sladoled naj bi imel daljne korenine v Mezopotamiji, tako da se Italijani ne morejo ravno tolči po prsih, da so izumitelji te priljubljene sladice. So pa zato na Apeninskem polotoku prvi izdelali sodobno, bolj kremasto različico sladoleda, kot ga poznamo in obožujemo danes.

shutterstock_176673362

 

Foto: Shutterstock, Unsplash

PREBERITE ŠE: Ste že slišali za pravljični Tübingen, prvo nemško vegansko mesto?

Na sprehodu po okrašenima Ljubljani in Trstu

Praznične lučke se res močno trudijo, da bi njihova luč čim močneje svetila na naša srca v času, ko ne gre vse tako kot bi moralo. Če jih v objektiv zajame Nika Korošec, pa sežejo celo čez ekrane. Naj vam polepšajo večer!

Praznična Ljubljana

Ljubljana je kljub vsemu še vedno naše glavno mesto. Čeprav je manj ljudi kot ponavadi, je čutiti pravo vzdušje, vonj po kuhanem vinu in odmev božičnih pesmi. Letos je malo bolj skromno okrašena, a zato nič manj lepa. Trst

Za tisto pravo praznično vzdušje je treba v večje mesto. V prestolnici je bilo tako živahno, polno ljudi, glasba, na vsakem koraku lučke, smrekice, diši po kuhančku… res smo kar težko odšli domov, tako nam je bilo všeč.” – Nika Korošec

 

Prazničen Trst

Trst je toplejši, ob morju in v Italiji. Trije dobri razlogi za obisk v adventem času. Kako točno pa trenutno tam vse skupaj poteka?

Nika Korošeč je povedala takole:

“Stojnice so odprte. Na Piazza del Ponterosso imajo stojnice z okraski/spominki pa tudi fritulami, kurtoši in pijačo. Piazza Unitta je okrašena z naravnimi smrekami in jaslicami- prečudovito je! Na Piazza della Borsa stoji najbolj instagramabilen vrtiljak. Vse pospravijo takoj po božiču, tako da imate samo še nekaj dni za obisk. Med tednom (me smo bile v ponedeljek) ni bilo nobene gneče. Dodam še da so tudi na prostem obvezne maske.” 

Niko Korošec lahko spremljate tudi na njenem Instagram profilu TUKAJ

Za več idej, kam po zimsko idilo in odlične nastanitve (tudi na turistične bone) po izjemni ceni, obiščite TO povezavo. 

Foto: Nika Korošec

PREBERITE ŠE: Na sprehodu po praznično okrašenima Mariboru in Lendavi

Odlične novice: To je prizor iz Benetk, odkar je turizem potihnil

Koronavirus je ohromil svet. Pandemija je v zelo kratkem času vzela življenja, svobodo gibanja, tudi številne službe in naredila ogromno gospodarsko škodo, ki nas bo kot cunami dobro ujela šele po »potresu«. A od tega morda odnesemo tudi kaj pozitivnega.

Morda nas prav ta pandemija spet nauči, kaj so tiste osnovne vrednote. Kako malo v resnici potrebujemo za lepo življenje in da je dobro zdravje vendarle osnova. Pa tudi tega, kako pomembno je imeti zdrav odnos do planeta, ki nam daje dom.

Pandemija je Benetke (in svet) od utapljanja v turistih popeljala do praznih ulic

Benetke, eno turistično najbolj obiskanih mest v Italiji in na svetu nasploh, so imele zadnja leta zaradi množic turistov včasih več skrbi kot koristi. Vsako leto jih obišče okoli 25 milijonov turistov. Od tega jih 14 milijonov tam preživi samo en dan. Mestni svet je tako v zadnjih letih uvedel še strožja pravila za nedostojne turiste. Oblasti pa so za letošnje poletje načrtovale tudi vstopnino, ki bi šla nato za vzdrževanje mesta.

Ne glede na ukrepe, so se Benetke vseeno še kar šibile pod nogami turistov, novi koronavirus pa je Italijo prizadel ravno med znamenitim pustnim beneškim karnevalom. Tega so morali po razglasitvi epidemije v Italiji predčasno končati in Benetke – s celotno državo vred – je zajela tišina.

Ko se umaknejo ljudje

Upad obiska in prazne ulice so gostincem in delavcem v turizmu vzeli kruh, a vse le ni tako črno. Odkar so Benetke mesto duhov, po kanalih katerega ne vozijo niti gondole, ne motorni čolni, v pristanišču ne pristajajo gigantske križarke in hoteli ostajajo prazni, se je posledično zbistrila tudi voda v kanalih med beneškimi ulicami.

Mesto na vodi, kot mu radi rečemo, je po dolgih letih onesnaževanja, ki ga prinese masovni turizem, te dni pričakal že skoraj pozabljen prizor – zaradi mirovanja vodnega prometa se vidi peščeno dno kanalov in ribe v njih. To sicer še ni znak, da je morje kaj bistveno manj onesnaženo, saj bi za to potrebovalo več časa. Za CNN so v v uradu beneškega župana Luigija Brugnara povedali, da so učinki upada turizma zagotovo vidni, vendar dno kanalov vidimo predvsem zaradi zmanjšanega prometa, saj voda ni več tako skaljena.

Pozitivni učinki umika človeka in ohromitve množičnega turizma ter prometa se kažejo tudi drugod. Po zmanjšanju ladijskega prometa v Trstu so tako na primer po dolgih letih v pristanišče – čisto do obale, priplavali tudi delfini.

Prihodnost potovanj je v odgovornem turizmu

Potovanja so v zadnjih letih za zahodni svet iz nekdanjega luksuza, ki si ga lahko privoščijo le redki, postala precej dostopna predvsem na račun nizkocenovnih letalskih prevoznikov, novih ponudnikov ugodnih nastanitev in vsesplošne digitalizacije, ki je olajšala tudi raziskovanje sveta.

A čas za zatiskanje oči pred tem, da ima množični turizem poleg tega, da številnim ljudem prinaša vir zaslužka, vsakdanji kruh in streho nad glavo, tudi negativne plati, je pošel. Potovanja prihodnosti bodo torej temeljila na odgovornem turizmu, ki se trudi čimmanj posegati v kraje, ki jih obiskuje, uporabljati alternativne oblike transporta, hkrati pa proizvajati čimmanj odpadkov. Poskrbimo, da se tudi beneški kanali po izboljšanju trenutnih razmer, ki ogrožajo zdravje ljudi, ne povrnejo v temne vode.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

Benetke z novimi prepovedmi: zdaj na račun kadilcev

Benetke: Nemška turista zaradi kave oglobili za tisoč evrov in ju izgnali iz mesta

Benetke: Kako (brezplačno) do najlepšega razgleda v mestu?

Benetke: Po novem do 500 evrov kazni za turiste, ki se ne znajo obnašati

V Trst na kraljevski zajtrk, ki ga postrežejo na križarki

Trst ostaja ena od priljubljenih enodnevnih destinacij, kamor se Slovenci radi odpravimo v šoping, na kavo ali priljubljen italijanski aperitivo. Ob pomolih blizu glavnega trga Piazza Unita ste ob obisku mesta zagotovo že kdaj občudovali zasidrane križarke, ki vedno znova osupnejo s svojo veličino, le redko pa si lahko ogledate tudi njihovo notranjost.

Tokrat lahko na prestižni križarki Costa Luminosa celo zajtrkujete! V nedeljo, 18. junija se namreč po palubi lahko sprehodite med vodenim ogledom mogočne križarke in pokukate v njeno notranjost. Čeprav z ladjo ne boste izpluli, pa se lahko v dopoldanske goste prelevite tako, da na križarki preizkusite tudi ponudbo kraljevih zajtrkov.

 *Kako do svojega mesta na palubi za samo 14 evrov, preverite v Megabon ponudbi.*

Popoldne lahko izkoristite za raziskovanje tega slikovitega pristaniškega mesta. Od palač na trgu Piazza dell’Unita se sprehodite do Terezijanske četrti, četrti Svetega Justa ali pa skočite do gradu Miramar. Če imate od posedanja na kavah raje umetnost, si oglejte muzeje Revoltella, Museo Ferroviario di Trieste Campo Marzio in il Museo Del Mare ali pa skočite do Rimskega teatra in svetilnika Zmage. In za konec? Kozarec aperol-spritza ali kepica pravega italijanskega sladoleda!

Foto: Costa Luminosa, Pixabay, Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.